Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Si inca ceva, ca sa nu se creada ca deturnezi atentia facand liste peste liste ale incompetentei mele medicale.

Te rog explica-mi ca un medic afirmatiile de mai jos si precizeaza care este adevarul:

In general, vaccinurile administrate copiilor au continutul de timerosal aproape zero. In afara de vaccinul antigripal, toate vaccinurile administrate copiilor nu contin timerosal. Unele formule de vaccin antigripal nu au timerosal iar altele au. Deci vaccinurile pediatrice aproape ca nu contin timerosal. Timerosalul este un conservant care impiedica germenii sa creasca prea mult. Deci cantitatile mari de vaccin, care presupun doze multiple, 20 sau 30 de doze, contin un conservant pentru a le feri de contaminarea cu bacterii. Conservantul a fost introdus deoarece oamenii pot muri din cauza vaccinurilor contaminate.
Eliminarea timerosalului din toate vaccinurile ar insemna construirea unor facilitati suplimentare care sa poata prepara vaccinurile in mod diferit. Astfel, au fost facute schimbari majore incepand din anul 1999 pentru renuntarea la timerosalul din vaccinuri, dar este un proces ce dureaza ani. Desi nu exista dovezi relevante ca timerosalul face rau, preocuparea legata de el a dus la acest proces de durata.
Unele companii de farmaceutice trec prin aceasta tranzitie. Nu cauta un alt conservant, ci cauta capacitati de productie pentru a face schimbarea.
Insa in acest moment, pentru fiecare tip de vaccin administrat copiilor, exista o varianta ce nu contine timerosal. Va recomandam sa va informati pe forumul parintilor de la Desprecopii.com.


Ori "toate nu contin Timerosal", ori "in general", ori contin "aproape zero", ori "aproape ca nu contin"???

Ori se produc schimbari din 1999, ori costa prea mult si "nu se cauta alt conservant", ci doar se cauta "capacitati de productie pentru a face schimbarea" - care schimbare???


Tradu-mi te rog aceste afirmatii, ca sa inteleaga orice neabsolvent de Medicina care cauta sa se informeze pe tema asta.


Ah, si apropo, de ce ii mai acuzi pe medicii (tot mai multi) care se pronunta impotriva vaccinurilor? Ca aia, uite, spre deosebire de mine, au si cunostintele aprofundate de medicina. Ah, sau poate tocmai de aceea...


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

miss parker....hai sa le inchizi gura astora ce te tot contrazic aici. Cu putin efort si prin demonstratii simple hai sa vedem daca poti sa demonstrezi ca sint bazaconii vaccinurile...

ceva gen ... pina in anul 1900 erau 30 000 nasteri si doar 30 001 ajungeau la 20 ani...acum in anul 2008 sint asa si asa.... media de virsta era atit acum 500 ani...azi e atit....chestii simple domle...nu e nevoie de cuvinte grele si traduceri din alte limbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

MissParker, cand vad ce sustii, acul denizelometrului imi iese din scala si-mi sparge nervos gemuletzu' .
Ma vad nevoita sa iti repet ceea ce ti-am zis la subiectul ala fanatic anti-vaccinare: reprezinti un pericol pentru unii dintre cei din jurul tau (atat in lumea reala, cat si in cea virtuala).

Daca ai face un minim efort si ai cantari riscurile/beneficiile vaccinarii, nu numai ca te-ai ingrozi de ceea ce ai ajuns sa sustii, dar, de teama consecintelor, ti-ai sterge toate postarile astea fanatice.
Tu iti imaginezi ce ar insemna ca, cineva care, sa zicem, are mare incredere in tine, sa decida sa nu-si mai vaccineze copilul? Iar copilul ala sa se imbolnaveasca grav din cauza asta? Brrrr!!!!


www.jczinn.com/North%20America/Hawaii/grave.jpg" target="_blank">cam asta...




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

In stiinta in general (o fi altfel in psihologie si nu stiu eu) cand vrei sa iti sustii o idee nu conteaza care e aceea dai ca referinta nu una ci mai multe surse credibile (cel putin 6 pentru o infima relevanta statistica) din ultimii ani...unde ultimii nu inseamna ultimii 20 de ani ci ultimii doi, trei. Daca eu azi trimit un articol (sau carte) spre publicare, cercetarea pentru articolul respectiv am incheiat-o anul trecut si publicarea va veni cel mai devreme anul viitor (ma refer la jurnale si edituri de exceptie...nu la editura "hai sa mai scriem o carte"). Prin urmare...in stiinta (poate in psihologie e altfel) informatia pe care o citesti azi e deja are cel putin doi ani vechime...citarile mai vechi de cinci ani sunt cam depasite. Lumea incearca mereu sa evolueze.

Trebuie insa sa spun ca poate ne-ar fi mai bine fara vaccinuri...am ajunge din nou in situatia cel mai puternic supravietuieste si cu siguranta in foarte scurt timp ar scadea simtitor densitatea omului pe pamant, ceea ce sigur i-ar face bine palnetei...care biata de ea...

Io propun sa nu mai inghitim nici pastile din folie de aluminiu...poate nu stiati (si da, e adevarat) uneori (ca albul care uneori e gri) aluminiul respectiv ajunge in corpul uman...prin transfer de pe folie pe pastila...similar propun sa nu mai bem nici cateva sortimente bune de apa cat despre pesti ce sa mai zic...pai care mercur in vaccinuri, sa vedeti ce de-a metale grele in pesti...
Daca cumva folositi tavi sau vase de aluminiu propun incetarea folosintei in acest moment, de asemenea excluderea in totalitate a foliei de aluminiu din casa (acu ceva ani a fost un caz de botulism descoperit prin state la unii de mancasera cartofi care au stat cateva zile in folie de aluminiu...restul necunoscutelor ecuatiei nu conteaza).


De asemenea propun ca biciclistii sa nu mai foloseasca deloc casti de protectie (a se aplica si pentru muncitorii pe santiere, motociclisti...etc) fiindca folosirea lor le produce un discomfort termic major, in cazuri extrem de rare duce la incalzirea peste normal a capului care poate duce la pierderea controlului si poate cauza un accindent (1:10000) si dealtfel nici protectia nu e 100% asigurata in toate cazurile, ba chiar cu casca in cap poti muri...daca a dat peste tinbe o masina care mergea cu viteza relativ (gri) mare.


Sunt deacord ca lumea trebuie sa se informeze, insa informarea agresiva are exact acelasi efect ca "tatuca" stie tot. Si uneori, teorii de astea de-ale conspiratiei vaccinoase insulta cercetatorii fiindca eu cred...sincer...ca un cercetator e in mai mare masura sa spuna cum se fac studiile in domeniul lui decat...sa zicem un psiholog.

Imi ziceam si io parerea...cam lunga...dar deh, e parerea mea.

O zi faina,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai ce cascada de truisme!
Suntem sceptici atunci cand sunt relevate valori ale poporului roman?
Le cunoasteti?Le puteti evalua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker


Ah, si apropo, de ce ii mai acuzi pe medicii (tot mai multi) care se pronunta impotriva vaccinurilor? Ca aia, uite, spre deosebire de mine, au si cunostintele aprofundate de medicina. Ah, sau poate tocmai de aceea...


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2




Pai, ce? Medici homeopati nu exista?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Denizel tu chiar vrei sa te pup?
Nu inteleg de ce se leaga de Homeopati persoane care nu cunosc modul de abordare al acestora in tratarea bolilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Astept inca sa mi se traduca textul pe care l-am postat mai sus cu verde. Fiindca il consider extrem de periculos


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui aldaesme
Sunt deacord ca lumea trebuie sa se informeze, insa informarea agresiva are exact acelasi efect ca "tatuca" stie tot.

Nu exista informare agresiva, dar cine ma cunoaste stie ca eu am de multe ori reactii ceva mai patimase la tentativele "tatucilor" de spalare a creierului.

Fiindca tot spunea cineva ca unii au incredere in mine (tocmai de aceea sunt "periculoasa", ha?), as vrea sa precizez ca aceasta incredere (o putem numi si respect) a unora mi-am obtinut-o - iaca - pe merit, fiindca inca mai am putere si curaj sa lupt pentru cauze pierdute. Pentru care unii ma admira de pe margine (si pe PM ). Pentru ei scriu. Ei gandesc cu propriul lor cap si pentru ei in mod sigur mesajele mele nu sunt prea "incâlcite" - cum se exprima jignitor cineva mai sus. Eu am incredere in discernamantul celor care citesc aici. Voi de ce nu puteti face asta si bagati constant pumnul in gura celor care critica establishment-ul?


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Si inca ceva, ca sa nu se creada ca deturnezi atentia facand liste peste liste ale incompetentei mele medicale.

Te rog explica-mi ca un medic afirmatiile de mai jos si precizeaza care este adevarul:

nu am ce sa explic pentru ca nu e scopul subiectului si pentru ca, asa cum spuneam, pentru o discutie serioasa sunt necesare cateva cunostinte elementare despre vaccinuri in general. Altfel e ca si cum am vorbi despre ciclul Krebs cu cineva care nu stie ce e ala un glucid.
Dar daca vrei intradevar sa intelegi cate ceva si sa te poti exprima cu argumente pentru / contra unui anumit produs atunci nu e suficient sa citesti un articol de vulgarizare de pe un forum. Mai intai trebuie sa parcurgi cateva surse corecte de unde sa te informezi cat de cat despre studiile facute la subiectul tiomersal. Uite aici sunt cateva:
http://www.who.int/vaccine_safety/topics/thiomersal/references/en/

Totusi mi se pare f bine ca ai adus la subiect un bun exemplu despre aberatiile la care se poate ajunge datorita absentei totale a spiritului critic: luarea unor decizii importante ca acela a ne-protejarii contra unor boli grave pe baza opiniei unui sociolog expert in... mafia farmaceutica.
Nici nu se putea exemplificare mai buna de "efectul berzei" (corelatii aiuritoare):
Xulescu spune ca in industria farmaceutica exista coruptie => vaccinul e fabricat de industria farmaceutica => vaccinul e o prostie => imunologia e o tampenie.

QED

semnat:
sponsor doruletz *TM* corporate pharmaceutical mafia Ranbaxy-sanofi-aventis-pasteur-Merck-GSK

Mergi la inceput