Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Sa o luam atunci altfel, mai simplu.
La Planetariul din Constanta mi se vorbeste despre chakre.
La muzeul autohton de istorie naturala Xeno intilneste un adevarat festival de cristaloterapie.
Pe TVRCultural aflu despre ce-mi prezic astrele.
Pe Discovery se dezbate cu seriozitate problema stafiilor.


initial si eu crezusem ca te referi la altceva, gen "controversele de culoar de universitate" adica grupuri de oameni de stiinta care spun altceva decat majoritatea.
Insa pt cazurile de mai sus sunt de acord cu ce zice Grace, e vorba de imposturi care nu ar trebui sa aiba loc intr-o societate normala. Dar io zic ca, chiar si asa, nivelul cunostintelor stiintifice de bacalaureat ar trebui sa fie suficient pentru a detecta unele aiureli (chakre, cristale care vindeca etc) Sigur, faptul ca sunt prezentate pe TVR cultural sau in muzee e o aberatie administrativa cu specific local care nu ar trebui sa existe.

Fantomele de pe Discovery mi-au produs si mie un soc cand am fost in ro asta iarna. Case bantuite, exorcisti, nici o explicatie, numai ineptii. Insa asa cum ziceam mai sus, atunci cand fenomenele "misterioase" sunt prezentate in seriale de tv trebuie sa fim foarte, foarte sceptici: se urmareste doar audienta si nu explicatia stiintifica! Iar discovery e un canal comercial.
Sunt si canale (finantate de stat) care prezinta adevarate documentare stiintifice facute in colaborare cu oameni de stiinta. Unul este canalul Arte, franco-german. Din pacate si pe acolo au fost unele scapari. Prin urmare io zic ca atunci cand ne uitam la tv spiritul critic trebuie sa ramana la turatie maxima:)
Dealtfel, aici isi dovedeste utilitatea chestionarul sceptic: Ce/Cine/pentru ce/contra cui/de ce/cum. Care e sursa? ce vor de fapt sa demonstreze? Ce zic despre teoria asta ceilalti colegi din aceeasi breasla? etc
Daca cu toate raspunsurile la intrebarile astea nu sunt capabila sa discern de partea cui e adevarul, nu imi ramane decat sa mai astept, pana la urma explicatia rationala o sa iasa la iveala (ca intodeauna).
Citat:
citat din mesajul lui iileana
O intebare off-topic: in alte tari nu-i asa? Ca spuse si Doruletz, acum spui si tu... Nu intilnesti samanisme in prime-time? Masa critica :) de naivi dispusi sa creada te miri ce e mult mai redusa decit la noi?

ba da, se intampla si prin alte parti. Sau mai bine zis pe aici se intampla acum catva timp. A fost si aici prin anii 90 un scandal care a implicat doi frati gemeni ce faceau emisiuni stiintifice la tv. Nu erau oarecare, aveau amandoi teze de doctorat insa pana la urma s-a dovedit ca "teoriile" lor erau elucubratii pe care de fapt nu le intelgea nimeni dintre confrati. Darmite sa le mai si verifice. Timpul le-a lamurit pana la urma si azi mai sunt cand si cand invitati in emisiuni de divertisment.
Tot aici si tot prin anii 90 la tv era o emisiune numita "mistere" cu invitati tot felul de "mediumuri" care ba ardeau becurile in casele telespectatorilor, ba circulau prin paris legati la ochi pe motociclete. Si toate astea erau prezentate drepte "fenomene paranormale". Ceea ce e interesant e ca stiintificii care au adus pana la urma explicatiile rationale au fost ajutati de ... iluzionisti:) Ca tot vorbeam despre "simturile inselatoare":)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Doruletz eu am 6 simturi. Plus intuitia. Pacat ca nu e dovedit stiinfitic. Sau o fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Mai si eu ma mai uit la fantome pe Discovery. Nu inseamna ca am inceput sa cred in fantome, dar uneori chiar nu e nimic la care sa te uiti, seara, inainte de culcare si ... e chiar distractiv. Ar trebui sa incercati.
Am citit si Harry Potter, dar nu cred ca exista vrajitori .
Cred ca e foarte important sa faci diferenta intre fictiune si realitate. Asa cum nu crede nimeni in vrajitoarea rea dupa ce a citit Alba ca Zapada, nu inteleg cum poti sa citesti o alta carte (sau sa vezi o emisiune), vizibil fictiune, si sa te apuci sa crezi ....

Iileana - expozitie de cristale este si la Muzeul de Geologie. Nu mereu, dar siugur in perioada asta cu 8 Martie ... Mi-am luat si eu inele si coliere foarte frumoase . Intr-adevar reclama zice ca te apara si te pazesc Culmea este ca eu ma dusesem acolo cu copilul la un curs pentru copii care dura 1 an despre ... evolutionism (de la aparitia pamantului la aparitia omului, trecand prin dinozauri, soareci, etc, pentru copii 4-7 ani). Vreau sa zic ca era mare cerere pentru cursul respectiv, numarul de copii era limitat, si locurile ocupate non-stop. Dar asta nu le impiedica pe mamicile care isi dusesera copii la acel curs sa cumpere o bijuterie in timp ce asteptau pe hol
De fapt cam asa vad eu lucrurile ... una e stiinta, realitatea, si alta distractia, unde fantezia nu are limite .... Si faptul ca-mi iau o piatra rosie si mi-o atarn la gat pentru mine nu inseamna ca nu mai racesc din cauza asta ci doar ma simt mai frumoasa cu piatra mea rosie

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Gasii emisiunea aia cu fantome. Se numeste Most Haunted si e pe Sky1 in fiecare saptamana. Aici e episodul din Romania
http://www.youtube.com/watch?v=bWUDrzi9Uvk&feature=PlayList&p=0836D5204A131843&playnext=1&index=7



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

LOL Sorana, asa si eu imi potrivesc pietricelele cu hainele.Port roz, imi trantesc la gat o pietricica roz si tot asa insa lumea ma intreaba mereu daca e piatra mea norocoasa sau de zodie. Nu mai poti domnule sa ai accesorii in ziua de azi fara vreo insemnatate mistica.LOL

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Sorana, sigur ca stiu de cristalele de la muzeul de geologie, ca acolo deja sint de-a casei :))), dat fiind ca mergem de atita amar de ani la programele alea pentru kinderi (btw, sint impecabile). De ei nu am amintit, pentru ca-mi sint dragi.
De pe la tirgurile alea ne-am tot luat flori de mina, sumedenie de pietricele si pe micul nostru melcisor fosilizat (care are si-un nume, da' l-am uitat). Faptul ca la tirgurile astea unele tarabe sint incredintate alora care afiseaza virtutile cristaloterapiei, nah, o iau ca un rau necesar, un mod de rotunjire a fondurilor. Si nu ii implic in partea de cristaloterapie pe cercetatorii si muzeografii muzeului. Precum stii, Muzeul de Geologie tine de MEC, si in acest moment e vai de capul lor, in ceea ce priveste finantarea. Cel putin in comparatie cu Antipa, care, apartinind de ministerul culturii, iata ca a reusit sa obtina fondurile ptr modernizare.

Doruletz, da, sigur ca, teoretic, te prinzi usor cum e cu chakrele si cu cristalele, numai ca povestea are o continuare. Cea din "Petrica si lupul". Devii suspicios si la lucrurile 'pe bune' pe care respectivele autoritati stiintifice ti le comunica :).....

Doruletz, bineinteles ca vrem sa ne spui cum sa ghicim numerele de la loto! . Eu mi-am pregatit deja carnetelul, sa notez. Poate-mi cumpar un torser cu banii aia :)))....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui Grace
Sistemul de percepere a unor lucruri poate fi mai avansat la unele persoane, ce-i asa greu de crezut ca sintem diferiti construiti?

Cata dreptate ai aici, Grace!

Si nu suntem numai diferit construiti, ci evoluam diferit.

Pe mine m-a fascinat spirala dezvoltarii (Clare Graves, Don Beck, Christopher Cowan, Spiral Dynamics), despre mozaicurile dezvoltarii constientului. La fel si Ken Wilber - A theory of everything (An integral vision for Business, Politics, Science and Spirituality). Deschide multe perspective. Va rog, nu fiti lenesi, sa sariti direct la gugalitul autorilor, cititi cartile ca sa va faceti o parere singuri!

Clare Graves a propus un sistem elegant si profund al dezvoltarii umane, pe care cercetarea ulterioara l-a confirmat si rafinat (fara a-l putea invalida): "Va propun pe scurt urmatoarea idee: Psihologia fiintei umane mature este un proces spiralat, in continua dezvoltare, caracterizat de supunerea permanenta a vechilor sisteme de comportament de rang inferior unor noi sisteme de rang superior, concomitent cu modificarea problemelor existentiale ale individului. Fiecare din treptele, valurile sau etapele de existenta succesive este un stadiu pe care omul il parcurge in drumul spre alte stari existentiale. Cand omul este centrat pe o anumita stare existentiala, el poseda o psihologie specifica acelei etape. Sentimentele lui, motivatiile lui, conceptiile si valorile lui etice, biochimia lui, gradul de activare neurologica, sistemul lui de invatare si de credinta, perceptia lui despre sanatatea psihica, ideile lui despre ce inseamna o boala psihica si cum trebuie tratata aceasta, conceptiile si preferintele lui referitor la management, educatie, economie, la teoria si practica politica sunt toate caracteristici stadiului in care se afla omul respectiv."

Printre altele, dupa teoria asta foarte interesanta fiecare individ are la dispozitie acelasi potential de "meme" (stadii de evolutie), dar din pacate nu putem fi toti in partea de sus a spiralei, gandirea integrativa si transcendentala pur si simplu nu e accesibila tuturor...


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

of of xenocid...ma mir ca n-ai pus link la altermedia

nu e prima oara cand constat ca oameni care se considera sceptici si rationali sunt atat de creduli si de usor de dezinformat



Doina, este el cel care vorbeste in inregistrarea audio? Daca da ce mai conteaza - puteam sa'l fi gasit si pe site'ul Playboy. Daca nu, pai atunci aveti o problema si mai grava. Ortodoxia isi falsifica idolii pregatindu'se pentru razboi. Eu unul ma astept ca macar cei ca tine sa ia atitudine. Dar dupa ce treceti de faza de negare.

Alin

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

iarta-ma , am sters postarea, m-am gandit ca e o discutie inutila, iar eu am alte treburi in perioada asta

asa e , unii isi confectioneaza idoli si pretexte, dar asta nu e decat un aspect

lucrurile sunt chiar mai incurcate si mai confuze decat par...eu am vazut si auzit multi parinti mari inregstrati in ultima vreme, unele inregistrari sunt evident un abuz, in sensul ca parintii au fost asigurati ca nu vor fi inregistrati, nu se stie exact ce au fost intrebati, e vorba de parinti care apropie suta de ani si nu aud aproape deloc samd

nu conteaza

am fost of topic, desi poate nu chiar absolut...

ps. la intrebarea ta despre autenticitatea inregistrarii o sa-ti dau cel mai simplu si mai nu stiu cum zicea dorulet raspuns- nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

lucrurile sunt chiar mai incurcate si mai confuze decat par...eu am vazut si auzit multi parinti mari inregstrati in ultima vreme, unele inregistrari sunt evident un abuz, in sensul ca parintii au fost asigurati ca nu vor fi inregistrati, nu se stie exact ce au fost intrebati, e vorba de parinti care apropie suta de ani si nu aud aproape deloc samd



Am inteles! A aparut industria moastelor ante-mortem

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput