Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Nu stiu daca este constructiva atitudinea asta sau nu dar pe mine in ultimul timp m-a ferit de multe ori de luarea unor decizii gresite si m-a facut sa castig mult timp.
Adica, eu personal, nu mai cred pe nimeni(dar chiar pe nimeni si in nici un domeniu) daca nu are asa cum spunea bunica "patalamaua la mana" chiar in acel domeniu.
Aprioric, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara


Adica, eu personal, nu mai cred pe nimeni(dar chiar pe nimeni si in nici un domeniu) daca nu are asa cum spunea bunica "patalamaua la mana" chiar in acel domeniu.
Aprioric, da.

Ioana, eu ma surprind pe mine insami privindu-i cu suspiciune chiar si pe cei cu patalama....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Grace


(n-oi fi inteles bine intrebarea ta?)


Sa o luam atunci altfel, mai simplu.
La Planetariul din Constanta mi se vorbeste despre chakre.
La muzeul autohton de istorie naturala Xeno intilneste un adevarat festival de cristaloterapie.
Pe TVRCultural aflu despre ce-mi prezic astrele.
Pe Discovery se dezbate cu seriozitate problema stafiilor.
Circula filmulete despre cum constiinta modifica realitatea fizica, in care se uzeaza pina la saturatie de termeni si ipoteze ale fizicii cuantice. Si nu in mod metaforic, ca la Dan Puric.

Ca la Planetariul din Constanta se vorbeste despre chakre si la Muzeul de istorie naturala are loc un festival de cristaloterapie, hahaha Iileana, chiar vrei sa imi pun tot forumul de romani din Ro daca imi spun parerea? O sa incerc sa ma exprim elegant. Romania Iileana este in proces de evolutie care tinde spre civilizatie. Vorbesc de nivelul de civilizatie pe care la ora actuala multe state deja il au. In acest proces reformator se intimpla firesc ca lipsa de profesionalism, de competenta si aviditatea de imbogatire rapida materiala sa profite de acest intermediar proces. Daca in Ro structurile administrative si politice ar fi imitat modelul multor tari care nu au probleme cu acestea decit la alt nivel, ceea ce spui tu nu s-ar fi intimplat.
Posturile de televiziune dau emisiunile care au audienta. Acestea se adreseaza in mod normal publicului larg care au anumite asteptari si nu publicului restrins. Si asta tine tot de civilizatie. Daca in loc de emisiuni de scandal s-ar baga emisiuni interesante, de cultura, audienta ar scade pe moment, dar apoi va creste pt. ca ar interveni obisnuita si este posibil ca interesul pt. acestea sa se trezeasca ajungind sa se muleze pe ceea ce este oferit.


Citat:
Deci intrebarea e asta: cita vreme nu stapinesc cu adevarat si in profunzime datele care sa ma ajute sa discern cind un expert isi extinde autoritatea si asupra unor speculatii care nu o merita (pe ea, pe autoritate), cum naiba fac?

Solutia pe care o adopt eu in acest moment e cea extrema. Nu mai cred pe nimenea si sint suspicioasa pina la orizont si inapoi. :)
dar sper sa depasesc cumva faza, ca nu-i constructiva.

Suspiciunea in Ro desi nu e constructiva este totusi f. sanatoasa atunci cind locuiesti acolo. (Nu cred ca vrei sa stii cum sint eu cind ma duc in vacanta...) Toate au legatura intre ele. Romanul nu ar fi asa ahtiat sa insele daca ar sti ca ar fi ultimul lucru pe care il face. Aici ar interveni statul cu reglarea intereselor bazate pe norme etice. Exista asa ceva in Ro? Nu. Atunci fi suspicioasa in continuare....
Asta insa nu raspunde la intrebarea ce sa faci tu, totusi. Tine cont de realitatea prezenta si ancoreaza-te deasupra ei. Mai mult de atit, nu stiu ce as putea sa iti spun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara


Adica, eu personal, nu mai cred pe nimeni(dar chiar pe nimeni si in nici un domeniu) daca nu are asa cum spunea bunica "patalamaua la mana" chiar in acel domeniu.
Aprioric, da.

Ioana, eu ma surprind pe mine insami privindu-i cu suspiciune chiar si pe cei cu patalama....


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details




Asa e, insa cel putin am facut primul pas: am redus cercul.Ce ma voi face daca voi ajunge la centru la un moment dat nu stiu....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Dar de ce te temi ca-ti pui in cap romanii traitori in Romania? Tu crezi ca noi nu vedem pe ce lume traim?
Acuma, nah, avantajul e ca prezicatorii, vrajitoarele, Oreste, gen. col. Emil Strainu, Corut & comp. toate astea care scot panglici pe nas si au ciucuri multicolori sint usor de depistat si evitat.


O intebare off-topic: in alte tari nu-i asa? Ca spuse si Doruletz, acum spui si tu... Nu intilnesti samanisme in prime-time? Masa critica :) de naivi dispusi sa creada te miri ce e mult mai redusa decit la noi?
Citeam pe vremuri o carte, www.humanitas.ro/humanitas/stiinta-voodoo" target="_blank">Stiinta Voodoo, despre cum sta treaba in cele americi si....zau ca nu mi s-a parut situatia mai roza. ba chiar dimpotriva.
Repet, intrebarea asta e off-topic. Si nu e pusa cu ironie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ileana, la fel e peste tot. Pe Sky sunt doua emisiuni, una Haunted despre vanatoare de fantome (au fost si la castelul Bran in Ro) care are mare audienta.Se prefac ca sunt spirite pe acolo si tipa ca nebunii si alearga printre cotloane de zici ca e Blair Witch Project.
Si mai este un show, imi scapa numele, in care un tip se preface ca ia legatura cu spiritele decedatilor si sala e mereu plina.

Prin America de Sud e plin de din astia care pretind ca pot vindeca boli mortale si alte chestii, a fost o emisiune despre asta pe Discovery.

E plin de ei in lume si toti sunt niste sarlatani. Nu e unul care sa nu scoata bani frumosi din "darurile" astea.De aia si eu sunt sceptica pana in maduva oaselor cand e vorba de viziuni, cristale, licori si tratamente alternative.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Grace
ci pt. ca nu inteleg cum de unii considera ca ceea ce este dovedit astazi poate fi valabil si miine.

cand am spus "experti" m-am referit la ansamblul cercetarilor intr-un anumit domeniu, nu la persoane fizice. De ex lumea stiintifca din domeniul biologiei considera evolutia ca un fapt. Lumea stiintei medicale considera ca principiile homeopatiei sau acupuncturii nu au baze stiintifice etc
Ceea ce e dovedit azi dincolo de orice dubiu rational e cu siguranta valabil si maine. Pamantul e rotund si azi si maine, apa e compusa din oxigen si hidrogen, inima pompeaza sangele in artere, forta gravitatiei ne tine ancorati pe terra etc. O teorie in sprijinul careia s-au adus dovezi si care a fost verificata de mai multi stiintifici dupa o metodologie stricta si in laboratoare diferite e foarte putin probabil ca sa fie invalidata in totalitate. Poate fi imbunatatita, restransa ca arie de aplicatie etc. Dar dovedita in intregime falsa... mai rar. Desigur, nu tot ceea ce emite stiinta e la nivel de teorie dovedita si verificata. Mai sunt si ipoteze, speculatii, validari incomplete. Aici trebuie sa intervina spiritul nostru critic, sa cautam informatia corecta si sa consideram afirmatia drept ceea ce este: fie o teorie dovedita si unanim acceptata fie o speculatie in asteptarea dovezilor. (De ex daca cititi cu atentie linkurile puse aici despre coniferele de la poli scrie acolo ca "teoria" rasturnata era de fapt o speculatie)
Citat:
citat din mesajul lui Grace
Un fenomen inexplicabil pt. unii poate fi explicabil pt. altii dar imposibil de dovedit.

Mai intai ar trebui sa ne punem de acord asupra termenului "explicatie". Eu am spus ce inteleg : o explicatie a unui fenomen e acea afirmatie care raspunde unor reguli stricte: reproductibilitate, masura, comparatie, falsifiabilitate. Tot ceea nu respecta aceste reguli si nu poate fi dovedit nu reprezinta o "explicatie" ci o speculatie, o fantezie, o idee, o ipoteza.. in nici un caz "explicatie". Iar scepticul prefera raspunsul "Nu stiu" oricarei fantezii, indiferent cat de frumoasa:)
Citat:
citat din mesajul lui Grace
Sistemul de percepere a unor lucruri poate fi mai avansat la unele persoane, ce-i asa greu de crezut ca sintem diferiti construiti?

Ce intelegi prin "sistem de percepere"? cele 5 simturi ? chiar daca unii le au mai ascutite tot nu pot fi folosite pentru a cunoaste realitatea. Pentru ca simturile sunt inselatoare. Am dat mai devreme exemplul memoriei. Si al iluzionistilor. Si toate efectele de care ziceam mai sus se bazeaza pe deficienta simturilor umane. Cu ajutorul efectului "presul de la intrare" cineva in franta a demonstrat ca a putut prezice numerele de loto (si asta in prezenta unui notar care n-a avut decat sa certifice dovezile si deci legalitatea prezicerii). daca e cineva interesat pot sa povestesc cum a facut, e relativ simplu, oricine poate incerca:)
Citat:
citat din mesajul lui Grace
Persecutia este o manie care se intilneste la o categorie restrinsa de oameni cu un anumit istoric

nu sunt neaparat bolnavi cei ce cred in teoriile conspiratiei. E in natura umana sa credem intr-un adevar ascuns si in puteri care ne ghideaza din umbra, la fel cum creierul uman e inclinat spre credinte in supranatural si spre reactii la stimuli emotionali mai degraba decat spre ratiune si logica. Asa ne-a selectionat evolutia, altfel nu am fi supravietuit in savane:) Cei care au stat sa analizeze "ce-o fi cu zgomotul asta, o fi vantul sau vreun lup"...au lasat in urma lor mai putini urmasi decat aia care au reactionat din prima datorita sentimentului (frica) si zbughit-o de acolo fara sa-si puna intrebari :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Da dar America e maaaare si are de n ori mai multi locuitori decat Romania.Numarul de sarlatani, de emisiuni tv despre sarlatanii sau de beneficiari ai sarlataniilor de tot felul este tot de n ori mai mare? Eu inclin totusi sa cred ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Dar de ce te temi ca-ti pui in cap romanii traitori in Romania? Tu crezi ca noi nu vedem pe ce lume traim?

Doar o parte realizeaza ceea ce se intimpla, iar unui procent dintre acestia nu le place sa o spui cu voce tare. Celalta parte este ocupata cu facerea realitatii care exista si nici lor nu le place sa le fie atrasa atentia cu asta.

Citat:
O intebare off-topic: in alte tari nu-i asa? Ca spuse si Doruletz, acum spui si tu... Nu intilnesti samanisme in prime-time? Masa critica :) de naivi dispusi sa creada te miri ce e mult mai redusa decit la noi?

Masa de naivi intr-o tara se raporteaza (mai lung spus) la nivelul de civilizatie si implicit de educatie sau (mai scurt) la IQ. Insa sa nu crezi ca aici lumea nu ar fi "naiva". Din masa de peste 80 mil. de persoane care ocupa Germania, inchipuieste-ti ca nu toti sint standard. Insa procesul de educare incepe de sus, nu de jos. Sus nu ajungi decit daca ai vena si cap. Intre mai multe vene si capete se duce zilnic o lupta murdara de putere care se numeste concurenta. Din aceasta concurenta acerba ies cistigatori ai mai dotati la suprafata cu idei deosebite si constructive, nu distructive. Iar ai de sus dicteaza pt. ceilalti de jos. Pt. ca ideea de baza este cum sa se faca ceva bine, cui se adreseaza, ce efect si impact poate avea aceasta, ce rezultate aduce.
Si da, psihoza vrajitoreasca nu am vazut ca se vehiculeaza in mass-media. Probabil ca daca cineva ar fi inselat cu ceva in urma acesteia, legile chiar ar functiona aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ileana, la fel e peste tot. Pe Sky sunt doua emisiuni, una Haunted despre vanatoare de fantome (au fost si la castelul Bran in Ro) care are mare audienta.Se prefac ca sunt spirite pe acolo si tipa ca nebunii si alearga printre cotloane de zici ca e Blair Witch Project.
Si mai este un show, imi scapa numele, in care un tip se preface ca ia legatura cu spiritele decedatilor si sala e mereu plina.


Oh? Se pare ca am deficiente la capitolul asta....

Mergi la inceput