Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Uite, eu o sa aduc in discutie un subiect mai simplu, cu care cred ca oricare dintre noi s-a intalnit: telepatia. Pentru multi sunt sigura ca e o putere divina. Ca Dumnezeu le-a dat celor 2 sau mai multi care gandesc acelasi lucru in acelasi timp, acelasi gand. Sau ca cei care pot "vedea" in viitor sau pot vedea in trecut fapte care s-au intamplat si ei nu au participat, dar le vad prin mintea altcuiva...ei bine cei credinciosi le vor traduce prin prisma credintei, a puterii divine. Spun asta pentru ca stiu pareri ale credinciosilor referitor la astfel de intamplari. Daca ma insel, e normal, sunt doar un om .

Eu insa le vad ca pe niste puteri paranormale, care ma fascineaza. Si am patit-o si eu de muuulte ori...gand la gand.


raspund provocarii, caci e interesanta. si nu-ti voi spune punctul meu de vedere, caci e religios, ci voi da cuvantul oamenilor de stiinta. ei sunt infailibili, atotcunoscatori si deasupra...curcubeielor. :-))

Bernard Carr,School of Mathematical Sciences, Queen Mary, University of London: The standard dichotomy between matter and mind arose at a time when one could adopt the simplistic view that the arena of reality is 3-dimensional space. However, since then the physicist's world-view has changed profoundly and it is clear that our physical sensory systems reveal only a very limited aspect of reality 9...) The existence of telepathy also suggests that our minds are part of a communal space rather than being wholly private. This "Universal Structure", as I term it, can be regarded as a higher dimensional information space which reconciles all our different experiences of the world. It necessarily incorporates physical space but it also includes non-physical realms which can only be accessed by mind.
http://www.tcm.phy.cam.ac.uk/~bdj10/psi/carr2003.html

Brian D. Josephson,Department of Physics, University of Cambridge: Assuming the validity of the scenario that has been described, the picture proposed can be adapted to account for the phenomena we set out to explain, namely telepathy or ESP. In the first, the grounds for the existence of such a process can be taken to be the advantages that might be conferred in certain situations if two life forms could in some way share their mental states (there could also be accompanying disadvantages, the significance of which will become clear later). It is natural to postulate, in this case, that a shared ‘mental bubble’, whose contents are available to both life-forms, is involved. We assume, as would need to be assumed generally in the model, that the state of this bubble plays the role of information that is meaningful in the context and, by virtue of this, usable by the connected systems.

ABRAHAM BOYARSKY, Department of Mathematics and Statistics, Concordia University, Montreal, Canada: Bioquantum Theory
http://noosphere.princeton.edu/papers/pdf/boyarsky.theorymind.pdf

Philippe VIOLA,Mathematical physicist,Scientific writer:Can Bioquantum Theory Help Solving The Problems faced by the GCP Team.
(GCP vine de la Global Consciousness Project: http://noosphere.princeton.edu/)
A PSI-field can be either individual (produced by a single source) or collective. A typical individual PSI-field is the individual spirit generated by a quantum brain, that is, a brain/mind unified system. A typical collective PSI-field is global consciousness: this “collective spirit” interconnects all individual minds of a given species altogether. So, the answer to the question asked in the title of this short note is: yes, bioquantum theory can solve most of the analytical problems faced by the GCP team, if not all of them. Let us briefly see why and how.
http://noosphere.princeton.edu/papers/pdf/bioquantum.pdf

DEAN RADIN earned a PhD in psychology and an MS in electrical engineering from the University of Illinois. He is author of The Conscious Universe and nearly 200 scientific and po****r articles. Dr Radin was elected president of the AAAS-affiliated Parapsychological Association in 1988. 1993. and 1998. and is senior scientist at IONS:
If the GCP is detecting genuine, large-scale mind-matter interactions, then it raises the possibility that some coincidences may be more than just dumb luck. For example, consider these two cases associated with the 2002 memorial anniversary of 9-11.

On the evening of September 11. 2002, the New York Lottery drew the sequence 9-1-1 . The chance probability of any given three-number sequence is 1 in 1 ,000. And indeed, in the previous 5,000 drawings of this lottery the sequence 9-1-1 had come up exactly five times
http://www.skepticalinvestigations.org/currentresearch/Radin_belltolls.htm

si o critica obiectiva a celor de mai sus, ca dedicatie pentru cei care cred ca "remote viewing" si "servicii militare" sunt ca sarea si piperul, cu scuze ca-i dezamagesc. iarasi:
http://www.sociology.org/content/2007/srinivasan_spirituality_TII.pdf








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
A fi crestin nu inseamna a accepta sa fii umilit si criticat rautacios de oricine se trezeste cu fata la cearceaf. Asa ca, luati-va gandu'! :)) Dumnezeu ma vrea demna, nu cu fruntea aplecata inaintea micilor filozofi amatori :)).


raspunsul corect e ca "a intoarce si celalalt obraz" e valabil atunci cand suntem atacati personal. atunci sa nu ne pese, ca judecata oamenilor e oarba, schioapa, si muta. da' cand e blasfemiat Dumnezeu, atunci nu trebuie sa stam calduti si lasi, ci sa urmam exemplul lui Sf. Gheorghe. asa, asta fuse off topic.

despre incapatanare si incremenirea in proiect: oricat as fi de blanda si de permisiva si de doritoare sa caut numai partile pozitive ale ne-credinciosilor, nu pot sa nu observ si sa mi se faca parul maciuca de cata ura si fanatism emana, plus mediocritate si impostura pseudo-stiintifica - de unde si stelutele, de unde si topicul despre cultura de google.

citesc o carte acum a unui psiholog convertit la psihiatrie, cu rezultate super in domeniu si cu descoperiri revolutionare despre relatia dintre leziunile creierului si manifestarile comportamentale: i-a luat ani si ani de zile sa fie acceptat in lumea stiintifica si spune ca mai mari incapatanati, mai inchisi la nou, oameni cu viziune de cal ca astia de stiinta nici ca a mai intalnit. ca atata birocratie si mancatorie si dorinta de putere care depaseste imaginea folclorica a omului de stiinta pasionat de adevar, nu crede ca exista in nici o alta profesie. maniaci, obsesivi-compulsivi, iritabili, razbunatori. ca prefera oricand sa discute cu un artist, mai degraba, decat cu un confrate incapatanat si marginit, oricate titluri i-ar atarna de coada halatului alb.

eu credeam sincer ca un adevarat cautator de adevar are mintea deschisa la absolut orice si elimina ipotezele abia dupa ce le analizeaza, folosindu-si spiritul critic. nu ca inchizitorii spanioli, arzand pe rug in virtutea superstitiilor pseudo-stiintifice tot ce contravine crap-ului adunat in sertarasele mintii lor, nu conteaza cat de prafuite si depasite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Conexiunea directa intre psihic si realitatea inconjuratoare exista dar este puternic asimetrica. Adica realitatea inconjuratoare afecteaza profund si in permanenta psihicul, pe cand psihicul influenteaza mediul inconjurator foarte putin si foarte rar, in conditii foarte speciale. NU orice fenomen sau sistem natural poate fi influentat de psihicul nostru. Singurele fenomene sau sisteme susceptibile de a putea fi influentate sunt cele puternic neliniare, foarte sensibile la conditii initiale. Dar si acelea nu sunt sub controlul nostru, chiar daca le putem influenta, caci o multime de alte surse minore de perturbatii, naturale, le influenteaza in paralel cu noi, in directii diferite.
Asadar, pe scurt, putine sisteme si fenomene sunt influentabile de psihicul nostru, iar majoritatea acestora nu sunt si controlabile.

Sa luam ca exemplu cristalizarea, sa zicem a sarii dintr-un bol cu solutie salina.
A. temperatura mare. Solutia nu e saturata. O omenire intreaga daca s-ar ruga si tot n-ar reusi cristalizarea.
B. temperatura la care solutia este saturata. Cristalizarea apare natural, fie ca ne rugam, fie ca nu ne rugam.
C. temperatura mica, solutia este suprasaturata si (conditii speciale) foarte calma (supraracirea s-a produs foarte lent, fara perturbatii mecanice, electrice sau chimice). Acum orice firicel de praf care cade pe suprafata apei, orice vibratie cat de mica, un puls electric mic aplicat pe un electrod lasat in apa sau, de ce nu, o variatie a slabului camp electromagnetic generat de creierul nostru, sunt suficiente pentru a declansa o reactie in lant aproape instantanee care cristalizeaza pe loc sarea din solutie. Problema e ca nu stim daca gandul nostru a generat cristalizarea sau un firicel de praf imperceptibil aterizat tocmai in acel moment. Si oricum aceasta este o situatie simpla, in care sistemul are un singur punct de echilibru catre care va fi impins de orice perturbatie.

In situatiile mai complexe, in care exista mai multe echilibre posibile (mai multi atractori, cunoscatorii stiu despre ce vorbesc), in timp ce gandul (sau rugaciunea, ziceti-i cum doriti) incearca sa dea un branci intr-o directie, niste firicele de praf sau zgomotul electromagnetic natural (precum cel al radiatiei cosmice primordiale) ii dau branci intr-o alta directie. Unele miracole pot avea drept cauza influenta psihicului dar ele nu sunt repetitive. Si oricate antrenamente sau initieri am avea in psi anumite bariere fizice energetice nu pot fi niciodata depasite, iar altele nu pot fi depasite decat prin jocul hazardului (ceva in genul o rugaciune reuseste, alte o suta esueaza).

Noi sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui denizel
A fi crestin nu inseamna a accepta sa fii umilit si criticat rautacios de oricine se trezeste cu fata la cearceaf. Asa ca, luati-va gandu'! :)) Dumnezeu ma vrea demna, nu cu fruntea aplecata inaintea micilor filozofi amatori :)).


raspunsul corect e ca "a intoarce si celalalt obraz" e valabil atunci cand suntem atacati personal. atunci sa nu ne pese, ca judecata oamenilor e oarba, schioapa, si muta. da' cand e blasfemiat Dumnezeu, atunci nu trebuie sa stam calduti si lasi, ci sa urmam exemplul lui Sf. Gheorghe. asa, asta fuse off topic.


Ai citat un rapsuns al lui Denizel catre mine, de-aia ma bag si eu in seama .
Daca citesti si postarile mele, ai sa vezi ca n-am atacat-o nici pe ea, nici pe altcineva. Dac Denizel a sarit in sus, ea stie din ce motive personale , e treaba ei. Eu i-am explicat ca n-am atacat-o nici pe ea nici pe credinciosi.

E a treia oara ca expun acelasi lucru si 'geaba. Acu' flutura amenintatoare si sabia Sfantulu Gheorghe pe-aici.
Eeh, contextu' saracu' de el...

Daca cineva are alta parere, gata, apare Oastea Domnului si incearca sa se autoconvinga ca au bifat o fapta de iubire catre Divinitate
Eu n-am nici un fel de ura. Ma amuz si eu un pic urmarind-o pe a voastra. Sper ca n-o fi asa un mare pacat

Tot off-topic a fost si asta

PS: Cititi-l si pe capcaun , pt. ca a dat un exemplu destul de plastic si elocvent de influenta (sau nu) a gandului asupra apei, sau a oricaror substante sau sisteme fizico-chimice. Veti avea o explicatie in plus a miracolelor . Si pe deasupra plauzibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Gabi, cauta si vei gasi, cere si ti se va da, bate si ti se va deschide. raspuns mai plauzibil decat asta nu cunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
primordiale) ii dau branci intr-o alta directie. Unele miracole pot avea drept cauza influenta psihicului dar ele nu sunt repetitive. Si oricate antrenamente sau initieri am avea in psi anumite bariere fizice energetice nu pot fi niciodata depasite, iar altele nu pot fi depasite decat prin jocul hazardului (ceva in genul o rugaciune reuseste, alte o suta esueaza).


sa te auda prietenii nostri, academicienii, ca nu-s repetitive si ca nu se pot insusi prin antrenament, of of si aoleu:

http://www.scientificexploration.org/journal/jse_10_1_puthoff.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Gabi, cauta si vei gasi, cere si ti se va da, bate si ti se va deschide. raspuns mai plauzibil decat asta nu cunosc.


Am cautat si nu am gasit.
Am cerut si nu mi s-a dat.
Am batut (la usa, desigur) si nu mi s-a deschis>

Ca atare, nu gasesc plauzibil, in cazul meu personal, triada cea plina de intelepciune si adevar, cum zici tu.

Rugaciunile individuale sau colective nu vor provoca nicicum aparitia curcubeelor. Si nici vindecarea celor care sufera si se chinuie. Multi oameni isi fac iluzii doar ca sa putem supravietui durei realitati. Vise. Cand se trezesc, constata ca nu s-a rezolvat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Am cerut si nu mi s-a dat.


iaca, ti-am dat io linkuri mai sus, dupa noul trend de conversatie pe net. ai citit vreun studiu mentionat acolo? pariu ca nu. deci concluzia la care ajungi, agnostica si nihilista, nu e bazata pe studiu si pe realitate, ci pe superstitii si prejudecati. ntz, ntz, urasc sa am dreptate intotdeauna. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sa te auda prietenii nostri, academicienii, ca nu-s repetitive si ca nu se pot insusi prin antrenament, of of si aoleu:
http://www.scientificexploration.org/journal/jse_10_1_puthoff.pdf

Eu vorbesc de una, tu de alta.
Am spus ca influenta psihicului asupra sistemelor si fenomenelor fizice este limitata la situatii exceptionale si in majoritatea cazurilor efectele acestor influente sunt contrabalansate de alte influente.
Tu in schimb citezi un studiu despre ESP. Acolo nu e vorba de influenta psihicului asupra mediului ci exact pe dos, influenta mediului asupra psihicului, care, asa cum chiar am spus in postul anterior, este mult mai pregnanta. Suntem inecati intr-o mare informationala, totul este sa putem filtra, selecta, amplifica si decodifica informatia.
Am mai povestit in alte topicuri (parca lui beLucci) despre experienta mea in zona ESP de acum 20-21 de ani. Pendul (aici am avut doua succese surprinzatoare), tensiometrie laser, piramide, Kirilian, electrozi in plante care masurau ... tensiunea discutiilor din incapere, telepatie. Am renuntat, din prudenta, dupa un experiment telepatic cu mari dureri de cap. Putine chestii m-au surprins (pendulul cel mai mult, dar dupa 'revolutie' nu mi-a mai reusit nimic, poate din cauza zgomotului mult mai mare indus de tensiunile sociale - ma exprim mai plastic), majoritatea experimentelor insa nu au indicat nimic peste marja de eroare.

Si daca veni vorba de pendul (am vazut zilele astea ca Teora a scos un kit cu un pendul si o carte), oscilatia pendulului la intrebarile noastre nu este un efect al psihicului asupra pendulului caci daca pendulul ar fi atarnat liber de un suport noi n-am putea absolut deloc influenta oscilatia lui. Pendului este doar un instrument care masoara oscilatiile mainii atunci cand firul este tinut intre degete. Muschii mainii sunt controlati de nervii nostri, asadar raspunsul pendulului este de fapt raspunsul din noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sa te auda prietenii nostri, academicienii, ca nu-s repetitive si ca nu se pot insusi prin antrenament, of of si aoleu:
http://www.scientificexploration.org/journal/jse_10_1_puthoff.pdf

Eu vorbesc de una, tu de alta.
Am spus ca influenta psihicului asupra sistemelor si fenomenelor fizice este limitata la situatii exceptionale si in majoritatea cazurilor efectele acestor influente sunt contrabalansate de alte influente.
Tu in schimb citezi un studiu despre ESP. Acolo nu e vorba de influenta psihicului asupra mediului ci exact pe dos, influenta mediului asupra psihicului, care, asa cum chiar am spus in postul anterior, este mult mai pregnanta. Suntem inecati intr-o mare informationala, totul este sa putem filtra, selecta, amplifica si decodifica informatia.


nu sunt de acord cu tine, si nu doar ca-s gica contra pentru ca te stiu in tabara celor care, chiar daca ar vedea cu ochii lor curcubeul dupa ce m-as ruga eu sa apara, ar gasi argumente si circumstante anti. asa esti tu si te respect. dar ca sa dialogam, e nevoie de ceva mai mult decat expunerea prejudecatilor personale. e nevoie de deschidere a mintii si de onestitate, iar dragostea pentru adevar se subintelege. tu nu stiu despre ce vorbeai. io vorbeam ca paranormalul si supranaturalul nu-s fitze si nici fantasme, ci realitati, altfel nu s-ar investi atatea zilioane de dolari in cercetarea lor. si ti-am dat un exemplu, pe care tu, fara sa verifici, l-ai catalogat dintru inceput drept gogorita - insinuand ca as avea nevoie sa impresionez gloata prin cuvinte pompoase gen servicii secrete, kgb, aliens. ceea ce nu e corect. si nici nu m-a predispus la reluarea dialogului cu tine, ca sa fiu onesta pana la capat.

Citat:
Am mai povestit in alte topicuri (parca lui beLucci) despre experienta mea in zona ESP de acum 20-21 de ani. Pendul (aici am avut doua succese surprinzatoare), tensiometrie laser, piramide, Kirilian, electrozi in plante care masurau ... tensiunea discutiilor din incapere, telepatie. Am renuntat, din prudenta, dupa un experiment telepatic cu mari dureri de cap. Putine chestii m-au surprins (pendulul cel mai mult, dar dupa 'revolutie' nu mi-a mai reusit nimic, poate din cauza zgomotului mult mai mare indus de tensiunile sociale - ma exprim mai plastic), majoritatea experimentelor insa nu au indicat nimic peste marja de eroare.


interesant. deci asta te califica drept un vorbitor in cunostinta de cauza. ma poti indruma mai concret unde anume ai povestit? ma intereseaza. si-ti voi spune dupa aceea ce anume ma intereseaza din experienta ta.

Citat:
Si daca veni vorba de pendul (am vazut zilele astea ca Teora a scos un kit cu un pendul si o carte), oscilatia pendulului la intrebarile noastre nu este un efect al psihicului asupra pendulului caci daca pendulul ar fi atarnat liber de un suport noi n-am putea absolut deloc influenta oscilatia lui. Pendului este doar un instrument care masoara oscilatiile mainii atunci cand firul este tinut intre degete. Muschii mainii sunt controlati de nervii nostri, asadar raspunsul pendulului este de fapt raspunsul din noi.


asta imi aminteste de ouija board...tot noory de care va povesteam la inceput a incercat sa-l foloseasca intr-o emisiune in direct si n-a reusit, pentru ca s-a intrerupt curentul de cate ori a incercat. pana la urma a renuntat, marturisind ca a simtit o forta malefica in preajma, o prezenta pe care n-a dorit s-o cunoasca mai indeaproape. pana la urma a cadorisit boardul altui talk show host care a patit acelasi lucrus si, daca imi aduc bine aminte, a ajuns la cosul de gunoi. ceea ce demonstreaza ce anume? dupa teoria ta, ca mediul influenteaza mintea, ar insemna ca ouija board chiar avea puteri malefice pe care mintea umana doar le-a receptat? ntz ntz.

Mergi la inceput