Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Priviti si meditati!
http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008&hl=en

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
Imi cer scuze si ma retrag de aici, subiectul e despre altceva si nu vreau sa o supar pe conchita .


te rog, Mihaela, ramai!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Eu am vazut multe curcubee duble pana acum. Nu le-am numarat, nu stiam ca sunt asa speciale. De fapt am "talentul" de a vedea curcubeele. Le ochiesc chiar si in fantanile arteziene mai mari
Ce mi se pare ciudat e ca sotul meu zice ca el a vazut prima oara un curcubeu cand i-am aratat eu unul, la 26 de ani. S-a suparat cand i-am zis ca nu cred ca-i primul curcubeu pe care il vede in viata lui.
Acuma ii arat de cate ori cand il prind si le vede si el singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Conchita, . Mi-ar placea ca discutiile sa se invarta undeva in jurul paranormalului, e un domeniu care m-a interesat si pe mine la un moment dat. Desi nu mai am acum timp sa citesc/studiez acest domeniu, sper sa ma pot intoarce la el.

Daca nu cred in rugaciuni si in efectele lor, atunci chestiunile paranormale gen triunghiul Bermudelor, energie, parapsihologie ma atrag.

E interesant si filmul cu apa, n-am avut timp sa-l vad pe tot, am auzit insa cate ceva despre subiect.

Sper ca subiectul sa continue.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Rugaciunile catre divinitate nu conteaza cui le faci sau in ce limba.

Dar, din cate mi-am dat eu seama si din cate ai spus chiar tu, in prima postare. e vorba de puterea mintii. Ceea ce schimba radical modul de a vedea lucrurile pentru ca una este sa te rogi si sa invoci ca divinitatea sa faca o "minune" in locul tau si alta este ca prin puterea mintii tale sa faci acea "minune" tu insati.

Si apoi este o mare diferenta intre supranatural si paranormal.

Daca vrei sa discutam despre puterea rugaciunii + interventia divina in aparitia unui curcubeu (cu toate ca a fost doar o coincidenta fericita)nu am cum sa-ti fiu interlocutor. Dar poate o sa gasesti interlocutori adecvati la sufletul credintei.

Dar daca vrei sa punem subiectul pe taram paranormal sa vorbim de rolul si puterea mintii noastre in cele descrise de tine oh, da este cu totul altceva.

Cand au fost la lacul Baikal, (in 2006) in timpul ceremoniei hado a aparut un curcubeu. Cu putin timp inainte plouase. Lacul Baikal are latimea maxima de 79 km si cea minima de 42 km. Putea ca la distanta de 42 km sa ploua si deasupra lor sa fie soarele. Exact conditiile meteo favorabile pentru aparitia a curcubeului. Nici o clipa nu a sustinut ca curcubeul a fost produs de ei.

Si da cred si este plauzibil ca prin puterea gandului poti "construi' anumite cristale de apa. Si da este adevarat prin gandire pozitiva poti influenta o gramada de lucururi. Si poti face si multe altele.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Si da cred si este plauzibil ca prin puterea gandului poti "construi' anumite cristale de apa. Si da este adevarat prin gandire pozitiva poti influenta o gramada de lucururi. Si poti face si multe altele.


dar, Viviana, daca puterea gandului poate influenta cristalizarea apei, cat mai e de-aici pana la un curcubeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Daca nu cred in rugaciuni si in efectele lor, atunci chestiunile paranormale gen triunghiul Bermudelor, energie, parapsihologie ma atrag.


la fel ca pentru Viviana, raspunsul meu la asta e ca nu vad nici o dihotomie intre mani****rea energetica si efectele rugaciunii. pentru mine, sunt identice (atata vreme cat mani****rea nu e malefica). inteleg ca, rugaciunea fiind religioasa, conotatia asta starneste fiori de aversiune, dar o putem numi incantatie daca vrei: o chemare si un dialog cu esenta lucrurilor, cu energia lor primara. asa merge? :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Priviti si meditati!
http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008&hl=en


l-am vazut ieri, foarte interesant. merita discutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana



Dar, din cate mi-am dat eu seama si din cate ai spus chiar tu, in prima postare. e vorba de puterea mintii. Ceea ce schimba radical modul de a vedea lucrurile pentru ca una este sa te rogi si sa invoci ca divinitatea sa faca o "minune" in locul tau si alta este ca prin puterea mintii tale sa faci acea "minune" tu insati.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


conchita, si eu vad lucrurile exact ca si viviana. N-am citit postarea ei inainte de a citi raspunsul tau catre mine...am scris ce gandesc si apoi am citit si raspunsul ei...asa ca am sters raspunsul meu si am facut acest quote. Scrisesem aceleasi idei pe care le scrisese ea inainte.
Probabil ca tu vezi altfel lucrurile, pentru ca ccc crezi intr-o putere divina. Iar eu si viviana nu.


Uite, eu o sa aduc in discutie un subiect mai simplu, cu care cred ca oricare dintre noi s-a intalnit: telepatia. Pentru multi sunt sigura ca e o putere divina. Ca Dumnezeu le-a dat celor 2 sau mai multi care gandesc acelasi lucru in acelasi timp, acelasi gand. Sau ca cei care pot "vedea" in viitor sau pot vedea in trecut fapte care s-au intamplat si ei nu au participat, dar le vad prin mintea altcuiva...ei bine cei credinciosi le vor traduce prin prisma credintei, a puterii divine. Spun asta pentru ca stiu pareri ale credinciosilor referitor la astfel de intamplari. Daca ma insel, e normal, sunt doar un om .

Eu insa le vad ca pe niste puteri paranormale, care ma fascineaza. Si am patit-o si eu de muuulte ori...gand la gand.




vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Mihaela_s, inseamna ca toti suntem in consens si ca disensiunile sunt doar aparente, doar probleme de dictionar si de denumire. consensul este ca "para-normalul" sau "supra-naturalul" exista pur si simplu si pot fi dovedite experimental. fie ca le zicem rugaciuni, meditatii, concentrari, abilitati extra-senzoriale, forte bioenergetice, ingeri sau proiectii mentale, etc...

Mergi la inceput