Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Gabi, daca nu ma rog pentru vindecarea unui bolnav(nu pot face asta, nu sunt credincioasa) nu inseamna ca nu empatizez cu cel aflat in suferinta. Nu cred ca numai credinciosii pot empatiza, tu asa vezi lucrurile? Adica daca nu esti credincios, suferinta unui om, mai ales a unui copil te lasa rece? Ma gandeam eu ca una scriu si alta "se" pricepe...

Nu vreau sa nominalizez aici pe nimeni, stiu foarte bine cati copii sunt in suferinta aici pe forum, cati au trecut prin priceperea medicilor si prin noroc de bolile avute si sunt bine acum. Gandurile mele au fost aceleasi catre toti, empatia mea la fel. Plang si am plans alaturi de mamele care isi pierd copiii si ma uit la ai mei punandu-ma in locul mamelor ai caror copii sunt in suferinta. Stiu ce inseamna suferinta pierderii unui om drag si cat doare. Asta e la fel, indiferent ca esti sau nu credincios, nu?

Ma refeream la diferenta dintre boabele de secara si boala unui om din alt punct de vedere decat ai inteles tu. Nu vreau sa ma justific, cine vrea sa inteleaga bine, cine nu, tot aia e. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic si nici discutii interminabile incepute din rastalmaciri de cuvinte nu doresc.



Unde dai si unde crapa. . Pai tu ai inteles ca la tine ma refeream, Mihaela?? Sau la atei? e drept ca recitind ce-am scris, mi se pare si mie ca m-am exprimat cam prost, si regret, dar atata de limpede am reusit eu sa scriu atunci, cand eram mai catranita .
Io am vrut sa zic cam altceva... Si sa stii, Mihaela, ca eu te vad (din cele postate de tine) ca pe o persoana empatica si preocupata de "big picture". Nici pe departe dintre aceia care zic "bine ca n-am eu treaba cu toate necazurile de care tot aud", si cu asta basta.

In rest... cum era sa critic ateii pt.cum gandesc, daca nici eu nu PREA cred (zic eu ca-s agnostica, dar as putea probabil sa fiu categorisita si drept atee!)

Adica, suntem din acelasi lot, ca sa zic asa .

Hai, nu te supara. Alta data, daca m-apuc sa mai scriu, o sa incerc sa fiu si eu mai clara.
G.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Fenomenal

scriu io o keste (prost am scris-o, recunosc ) si rezulta-n felul urmator:
- mihaela_s crede ca am criticat ateii
- denizel crede ca am criticat credinciosii
- blackpanterro intelege ce-am vrut sa zic (merci mult ca mi-ai sarit in aparare, Black , ca Denizel era gata-gata sa ma anihileze ).

Pai sa nu ? E nostim, suratelor dragi, va pe toate, BTW!

Denizel, stai sa zic si io:

[/quote]
da' de unde stii tu ce intrebari isi pun oamenii care cred si cat de multumiti sau dezamagiti sau disperati sau impacati sunt atunci cand rugaciunile lor nu primesc raspuns, a?
Au venit cu totii la tine la spovedanie sau cum?
[/quote]

Pai de un' sa stiu ce gandesc nu stiu cate miliarde de credinciosi ai planetei? Aflu si eu cum gandesc cativa in stanga-dreapta, nu stiu de unde a reiesit ca vorbesc de intreaga omenire, mey draga .
Si mai stiu si eu cum ma simteam io, cand credeam. Da' n-am generalizat, ce naibii...

[/quote]
Asa pot spune si eu. E mai usor sa spui "nu exista, ca daca ar exista mi-ar da ce cred io ca e bine si corect", decat sa-ti pui intrebari si sa gandesti si sa incerci sa intelegi pe ce lume traiesti si in ce raport e lumea asta cu Divinitatea.
[/quote]

Perfect adevarat , cu mentiunea ca trebuie sa si crezi in Divinitate, ca sa te stradui apoi sa o intelegi si sa studizei raportul tau cu Ea.

[/quote]
... Poate ca Dumnezeu nu vrea sa fie un magician care sa opreasca tot timpul functionarea acestor legi si care sa intervina non stop in desfasurarea naturala a lucrurilor, doar-doar ne-o face sa credem in El.
[/quote]

Aici e mai greu pt. mine: Dumnezeu nu e Creatorul naturii si al legilor naturale? De ce "sa opreasca tot timpul functionarea lor", cum adik "sa intervina non-stop in desfasurarea" lor
Poate ma insel, dar scrii de parca Dumnezeu si legile naturale ar fi independente, ba mai mult, contrare...

"... poate nu ar mai trebui sa privim spre cei care cred ca la niste autosuficienti scarbosi si lipsiti de mila si empatie."

Aici (si nu doar aici) m-a sprijinit Blackpanterro. Cum i-am zis si mihaelei_s: unde dadui io si unde crapa . Sa stii ca eu am mare respect pt. cei care cred CU ADEVARAT (si-i invidiez un pic, recunosc ). ex: Belucci, careia i-am si spus asta nu demult.

Hai, pupici Denizel, sunt sigura ca nu tii supararea . Ma scuz din nou ca am scris cam anapoda si nu s-a prea inteles. (Doar Black s-a dovedit a fi "ghicitoare" )

G.

PS: iti sare tandara repede si "pana la mama naibii" , si nu ramai datoare . Atat timp ni s-a spus ca seninatatea, smerenia, disponibilitatea de a intoarce obrazul 2 etc. sunt virtuti crestine. Dar sincer mie-mi place de tine asa, "bruneta" cum zici tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Conchita, Pai da m-am inselat. Pentru ca ai folosit termenul de "rugaciune" ceea ce te face automat sa te gandesti la o rugaciune gen cele ce se fac in biserica, inchinata lui Dumnezeu. Dar, acolo a fost cu totul altceva:

Foc, te iubim,
Foc, iti multumim,
Foc, te respectam.

Apa, te iubim,
Apa, iti multumim,
Apa, te respectam.

Mama Pamant, te iubim,
Mama Pamant, iti multumim,
Mama Pamant, te respectam.

Doamne, te iubim,
Doamne, iti multumim,
Doamne, te respectam

www.masaru-emoto.net/rumanian/romdiary200607.html" target="_blank">http://www.masaru-emoto.net/rumanian/romdiary200607.html

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Oh Gabi, ai dat quote la mesajul meu si am inteles eu ca imi criticai vorbele...apoi ai ajuns la credinciosi si i-ai criticat pe ei, apoi iar ai trecut la mine si ai zis ca:

E mai usor sa te limitezi la problemutzele tale si ale familiei tale, decat sa pierzi vremea empatizand cu "toata omenirea" (exagerez si eu putin). Sau cum spuneai mai devreme, boabele de secara sunt una, iar un om bolnav cu totul altceva... Da, poate e mai la indemana sa crezi si sa nu-ti pui "astfel de intrebari".

iar eu am inteles ca la mine te refereai.

Ok, am inteles acum stiam si eu ca nu CREZI si ma miram de postarea ta. Stiu ca uneori e greoaie intelegerea in scris, am patit-o si eu. Imi cer scuze si ma retrag de aici, subiectul e despre altceva si nu vreau sa o supar pe conchita .





vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604



Aici e mai greu pt. mine: Dumnezeu nu e Creatorul naturii si al legilor naturale? De ce "sa opreasca tot timpul functionarea lor", cum adik "sa intervina non-stop in desfasurarea" lor
Poate ma insel, dar scrii de parca Dumnezeu si legile naturale ar fi independente, ba mai mult, contrare...



da, te inseli, fiindca nu ai inteles ce am vrut sa zic.
Un miracol este o interventie in bucataria legilor naturale.
In momentul in care are loc o vindecare miraculoasa de ex., desfasurarea naturala a anumitor procese a fost modificata. La asta ma refeream.

Dar, da, legile naturale sunt independente de Dumnezeu. Adica, au fost puse la punct si lasate sa functioneze fara ca Dumnezeu sa se mai ocupe de asta.
Ca doar nu sta Dumnezeu cu o sfoara legata de Pamant in mana stanga si, daca ii da drumul o secunda sforii aleia, dispare gravitatia si noi incepem sa plutim si sa ne dam cap in cap.
Daca scapi din mana un ou, asteapta-te sa cada si sa se sparga, fara sa te gandesti ca Dumnezeu te-a pedepsit fiindca ai vrut sa-l pui la fiert intr-o duminica (sau sambata, dupa caz :)).
Si nici sa nu te rogi sa nu se sparga oul la contactul cu podeaua, pentru ca Dumnezeu nu e dator ca, in cadere, sa preschimbe coaja oului tau intr-o tesatura metalica fina si elastica, iar dupa impact sa o aduca inapoi la stadiul de coaja de ou, ca sa nu cumva sa zici tu ca e rau si nu-i e mila de tine si de pofta dupa ultimul ou ramas in frigiderul tau.
A fost mai clar acum? :)




Citat:
PS: iti sare tandara repede si "pana la mama naibii" , si nu ramai datoare . Atat timp ni s-a spus ca seninatatea, smerenia, disponibilitatea de a intoarce obrazul 2 etc. sunt virtuti crestine. Dar sincer mie-mi place de tine asa, "bruneta" cum zici tu.



Ati vrea voi... Tare bine v-ar fi daca ati putea spune numai impoliteturi si noi sa zicem "vaaai, da' vino si mai zi si maine. Iar poimaine cand ai sa vii iar, te astept cu tort de bezea!" .
A fi crestin nu inseamna a accepta sa fii umilit si criticat rautacios de oricine se trezeste cu fata la cearceaf. Asa ca, luati-va gandu'! :)) Dumnezeu ma vrea demna, nu cu fruntea aplecata inaintea micilor filozofi amatori :)).


P.S. eu nu te pup inapoi, fiindca nu pot sa ma prefac .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
PS: iti sare tandara repede si "pana la mama naibii" , si nu ramai datoare . Atat timp ni s-a spus ca seninatatea, smerenia, disponibilitatea de a intoarce obrazul 2 etc. sunt virtuti crestine. Dar sincer mie-mi place de tine asa, "bruneta" cum zici tu.



Ati vrea voi... Tare bine v-ar fi daca ati putea spune numai impoliteturi si noi sa zicem "vaaai, da' vino si mai zi si maine. Iar poimaine cand ai sa vii iar, te astept cu tort de bezea!" .
A fi crestin nu inseamna a accepta sa fii umilit si criticat rautacios de oricine se trezeste cu fata la cearceaf. Asa ca, luati-va gandu'! :)) Dumnezeu ma vrea demna, nu cu fruntea aplecata inaintea micilor filozofi amatori :)).

[/quote]
P.S. eu nu te pup inapoi, fiindca nu pot sa ma prefac .
[/quote]

Pacat :( Io am crezut ca se poate vorbi cu tine, dar acu' vad ca blackpanterro te cunoaste mai bine...

Eu nu m-am prefacut cand ti-am zis ca imi place ca esti infipta si nu ramai datoare, sincer iti spun. Ai putea fi supranumita "ostas al Domnului" - sau adaptand un pic, "bodyguard al Domnului".
Atitudinea cucernica, lesinata si ipocrita a multor credinciosi -reali sau nu- ma irita si pe mine :). Treaba ta daca ma crezi au ba.

Stii cum te comporti tu acu', Denizel? ca in vorba aceea de copii: "Cine zice, ala este!". si mie mi s-a parut ca ai avut o reactie deplasata - spre diferenta de mihaela_s, care a raspuns intr-adevar civilizat, la o explicatie a mea civilizata. Te-ai sculat clar cu protuberanta dorsala inspre tavan si te-ai repezit in aia de care nu-ti place, si te-ai incaierat cu pantera. Si ne-ai tratat cu impoliteturi, de care dupe aia ii acuzi pe cei pe care i-ai "stropit" .


Eu, cand sunt dracoasa, eu fac mai rece un pic, si ceva tinctura de valeriana

Mey, gata , vb. lunga - saracia omului. Am fost mult prea off-topic.
Ma intorc la cele CURCUBEE, care raman frumoase. Si naturale.
G.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

G., Dumnezeu nu are nevoie de bodyguards (o alta parere care arata cat de gresit il percepi pe Dumnezeu si cat de tare nu m-ai inteles).
Au nevoie de bodyguards aia carora le aplicati voi principiile psihanalizei adanci, ca mici psihologi amatori ce sunteti .
Va permiteti sa spuneti ca nu-i intereseaza nimic din ce se petrece in jur si ca tare trebuie sa mai aiba neste vietisoare limitate, atata timp cat cred intr-un zeu care are indrazneala sa nu faca non stop scamatorii pentru ei.
Si, culmea, daca indraznesc sa va replice, le recomandati valeriana.
Well, eu, cand mi se spune ca o dau in bara cu concluziile, ma reped la o ceasca mare cu cafea . De cele mai multe ori imi invioreaza capacitatile de analiza si sinteza .





P.S. In legatura cu citatele pe care le dai.
Daca vrei sa apara ca un citat, le incadrezi intre [ quote] si [/quote].
Tu pui un / in plus .

P.S.2 Daca vrei sa ai succes cu scuzele, nu faci un ghiveci din scuze, calite laolalta cu acuze, intepaturi si pupici. Nu de alta, da' nu esti luata in serios si primesti un raspuns care sa te nemultumeasca si mai abitir decat erai 'nainte :). Stii, unii chiar beau cafea inainte de a deschide DC :)).



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Denizel, de ce faci mereu ghiveci de persoana I si a II-a?

Imi place sa fiu un mic psiholog amator

Mai incerc o data: de ce nu vrei tu sa intelegi ca nu m-am referit la tine, nici la credinciosi in general in prima postare a mea? Ti-am spus ca sari in sus de pomana, ca nu a fost vb. nici de tine nici de credinciosi, ci de oamenii egoisti si/sau superficiali. Acu' n-am voie sa ma revolt pe egoism si superficialitate? ete na!...

si eu beau cafea dimineata ... so what? Nu am priceput care e smenu' cu cafeaua.

Nu ti-am recomandat nimic. Ramai asa, artagoasa si scotand flacari pe nari. Poate ca e parte din farmecul tau personal . Acu' nici nu as vrea sa fie lumea plina doar de molâi si de tristi .

Te vad artagoasa si gata de lupta la baioneta de azi-dimineata. Sari pe mine cu impoliteturile non-stop: ba ca dau cu concluziile in bara, ba ca n-am capacitate de sinteza si analiza... da' de negul paros din barbie, de ce nu te legi . Ei, si dupe aia, tot tu tzipi ca te jignesc...
"cine zice ala este, cine zice ala este" ...

In rest... un pic de simtul umorului n-ar strica la casa nimanui . Dar e facultativ.
...
Mey, tot nu mai ajunseram odata la cele curcubee inapoi? Ce naibii, o sa ne trei zile si trei nopti, ca Praslea cel voinic cu zmeul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604


Imi place sa fiu un mic psiholog amator



Se vede .



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Conchita, Pai da m-am inselat. Pentru ca ai folosit termenul de "rugaciune" ceea ce te face automat sa te gandesti la o rugaciune gen cele ce se fac in biserica, inchinata lui Dumnezeu. Dar, acolo a fost cu totul altceva:

Foc, te iubim,
Foc, iti multumim,
Foc, te respectam.

Apa, te iubim,
Apa, iti multumim,
Apa, te respectam.

Mama Pamant, te iubim,
Mama Pamant, iti multumim,
Mama Pamant, te respectam.

Doamne, te iubim,
Doamne, iti multumim,
Doamne, te respectam

www.masaru-emoto.net/rumanian/romdiary200607.html" target="_blank">http://www.masaru-emoto.net/rumanian/romdiary200607.html

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Viviana, rugaciunile nu sunt numai cele crestine sau cele pe care le verbalizam in Biserica. Masaru se roaga lui Dumnezeu. pe limba lui si in stilul personal, dar asta nu face rugaciunea mai putin rugaciune, nu?

Mergi la inceput