Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Poate gresesc cu parerea mea...dar eu asa vad lucrurile: omul e muritor, cum sa te rogi Lui ca cineva sa nu moara? Credinciosii trebuie sa accepte ca moartea e de la El si sa se roage pentru sufletul celui aflat in pragul mortii. Eu asa inteleg...dar cum nu cred in El, e doar viziunea mea. Ca faci tot ce este omeneste posibil sa il salvezi pe cel bolnav, e altceva...

E una ca boabele acelea de secara sa incolteasca si sa creasca si alta ca un om bolnav al carui organism nu mai are putere, sa se vindece. Cei care cred, nu isi pun astfel de intrebari...

Plus prin "faca-se voia Ta" inteleg ca DD poate sa-l ia pe cel bolnav la El.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Daca nu te poti ruga pentru viata inteleg, dar de ce este nevoie ca un sufletel de copil sa se chinuie saptamani in sir, in dureri? Pentru a indulci macar lupta, asta ar putea s-o faca cei ce se roaga pt curcubeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Poate gresesc cu parerea mea...dar eu asa vad lucrurile: omul e muritor, cum sa te rogi Lui ca cineva sa nu moara? Credinciosii trebuie sa accepte ca moartea e de la El si sa se roage pentru sufletul celui aflat in pragul mortii. Eu asa inteleg...dar cum nu cred in El, e doar viziunea mea. Ca faci tot ce este omeneste posibil sa il salvezi pe cel bolnav, e altceva...

E una ca boabele acelea de secara sa incolteasca si sa creasca si alta ca un om bolnav al carui organism nu mai are putere, sa se vindece. Cei care cred, nu isi pun astfel de intrebari...

Plus prin "faca-se voia Ta" inteleg ca DD poate sa-l ia pe cel bolnav la El.


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie


Ca bieti muritori limitati, nu ni se pare totuna sa moara un copil, un tanar, un matur sau un batran de 90+.
Cand vezi copii de cateva luni sau nici 2 ani cu cancer in faza terminala... te revolti ca "nu e drept" (apropo, un ateu, totusi, nu ar categorisi in termeni de "drept" si nedrept" un astfel de eveniment...) si te intrebi, fireste, de ce s-a nascut acel copil, care nici n-a apucat sa-si dea seama bine ca traieste, ca a si ajuns sa aiba dureri atroce, sa se chinuie, pentru ca in final sa se stinga.
E doar un exemplu, asta cu cancerul, dar stie toata lumea cate altele as putea insira, din pacate.

Oare credinciosii care n-au avut astfel de ghinioane nu isi pun astfel problema? Sau se multumesc sa se roage cu multumire ca "n-a fost la ei in batatura"?

Scria cineva pe forum ca e convinsa ca D-zeu exista, ca doar cine i-a permis bucuria de a avea copii si acum "ii tine sanatosi"... Pai da, scumpa mamica, pe ai tai ii tine sanatosi ... dar pe fata Aidei?? Pe baiatul lui Ingres?? Cu ei ce-a avut? Aida sau Ingress tre' musai sa imagineze o alta definitie, "personalizata", pentru Cel de Sus.

E mai usor sa te limitezi la problemutzele tale si ale familiei tale, decat sa pierzi vremea empatizand cu "toata omenirea" (exagerez si eu putin). Sau cum spuneai mai devreme, boabele de secara sunt una, iar un om bolnav cu totul altceva... Da, poate e mai la indemana sa crezi si sa nu-ti pui "astfel de intrebari".


G.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gabi, daca nu ma rog pentru vindecarea unui bolnav(nu pot face asta, nu sunt credincioasa) nu inseamna ca nu empatizez cu cel aflat in suferinta. Nu cred ca numai credinciosii pot empatiza, tu asa vezi lucrurile? Adica daca nu esti credincios, suferinta unui om, mai ales a unui copil te lasa rece? Ma gandeam eu ca una scriu si alta "se" pricepe...

Nu vreau sa nominalizez aici pe nimeni, stiu foarte bine cati copii sunt in suferinta aici pe forum, cati au trecut prin priceperea medicilor si prin noroc de bolile avute si sunt bine acum. Gandurile mele au fost aceleasi catre toti, empatia mea la fel. Plang si am plans alaturi de mamele care isi pierd copiii si ma uit la ai mei punandu-ma in locul mamelor ai caror copii sunt in suferinta. Stiu ce inseamna suferinta pierderii unui om drag si cat doare. Asta e la fel, indiferent ca esti sau nu credincios, nu?

Ma refeream la diferenta dintre boabele de secara si boala unui om din alt punct de vedere decat ai inteles tu. Nu vreau sa ma justific, cine vrea sa inteleaga bine, cine nu, tot aia e. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic si nici discutii interminabile incepute din rastalmaciri de cuvinte nu doresc.




vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604


E mai usor sa te limitezi la problemutzele tale si ale familiei tale, decat sa pierzi vremea empatizand cu "toata omenirea" (exagerez si eu putin). Sau cum spuneai mai devreme, boabele de secara sunt una, iar un om bolnav cu totul altceva... Da, poate e mai la indemana sa crezi si sa nu-ti pui "astfel de intrebari".


G.




I-auzi, draga! Ca sa vezi cum le stii tu pe toate...

da' de unde stii tu ce intrebari isi pun oamenii care cred si cat de multumiti sau dezamagiti sau disperati sau impacati sunt atunci cand rugaciunile lor nu primesc raspuns, a?
Au venit cu totii la tine la spovedanie sau cum?

Asa pot spune si eu. E mai usor sa spui "nu exista, ca daca ar exista mi-ar da ce cred io ca e bine si corect", decat sa-ti pui intrebari si sa gandesti si sa incerci sa intelegi pe ce lume traiesti si in ce raport e lumea asta cu Divinitatea.

Lumea asta in care traim are un echilibru si functioneaza dupa niste legi.
Poate ca Dumnezeu nu vrea sa fie un magician care sa opreasca tot timpul functionarea acestor legi si care sa intervina non stop in desfasurarea naturala a lucrurilor, doar-doar ne-o face sa credem in El.
Poate ca ar trebui sa ne raportam altfel la Dumnezeu si poate nu ar mai trebui sa privim spre cei care cred ca la niste autosuficienti scarbosi si lipsiti de mila si empatie.

dar, nah, ce bine te simti cand stii sigur ca esti atat de intelept si profund, incat ii poti citi pe simplutii care n-avura noroc sa fie asea de profunzi ca tine ...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Denizel, repede mai sari la jugulara...a venit si femeia asta sa isi spuna si ea parerea si ai si sarit pe ea...atat de sensibililoasa esti?
A spus cineva pe aici ca lumea credincioasa e "autosuficienti scarbosi si lipsiti de mila si empatie"? Pe bune acum, iti sare tare repede mustaru'.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu, Blackpanterro, nu sunt sensibiloasa deloc. Doar sunt intoleranta cu ai' de pretind ca stiu ce gandesc oamenii care nu-s ca ei. Iti suna cunoscut? .

Si, da, imi sare mustarul relativ repede. Is bruneta :)).
Cu toate astea, altii au impresia ca am prea multa rabdare in unele cazuri . Probleme? :))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Daca te referi la mine cu "iti sune cunoscut" LOL, eu mi-am primit deja portia de Denizel, mai facut deja proasta, pardon ignoranta ca suna mai pompos LOL.

Ce sa zic, fiecare spune ce gandeste, asa cum tu m-ai facut pe mine proasta ca imi pun si pun si altora intrebari asa si altii spun altora ca sunt limitati sau prosti ca cred orbeste in niste chestii absolut absurde(pana la proba contrarie, bineinteles :))

Macar fi fair si accepta si tu ca altii te vor face prost la fel cum ii faci si tu pe altii :))



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pas! (Nu vreau sa te ajut sa strici subiectul Conchitei. De altfel, vad ca te descurci de minune singurica ).



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Stric subiectul daca iti spun ca te superi aiurea ca cineva te-ar fi facut limitata(desi nu a fost asa), cand tu insati ii faci prosti pe altii??
Imi miroase numai mie a ipocrizie aici?

Hai, fi pe pace ca pe mine nu ma deranjeaza superioritatea pe care o fluturi pe aici pe DC, dar deloc.





Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput