Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Atunci ce efect creaza haloul? Era un cerc perfect in jurul lunii insa la ceva distanta de ea. Nu l-am vazut decit o singura data in Canada si din cite pot spune nu erau conditii speciale in seara respectiva. Am cautat pe internet dar n-am gasit imagini asemanatoare.

halouri lunare pe google sau si mai frumoase www.pixheaven.net/photo_us.php?nom=halo_lune01" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Un alt exemplu de influentare a naturii cu puterea rugaciunii sau gindului bun este "rugaciunea pentru ploaie".

Sora bunicului meu care m-a crescut pe mine de la 7 ani la 19 ani imi povestea de anii de seceta din Dobrogea si cum se adunau musulmanii si crestinii la marginea orasului si hogii si popii faceau fiecare in credinta lor "rugaciunea pentru ploaie". Spunea ca se rugau cu totii acolo si apoi ii apuca ploaia pe drum, curgea suroaie pe strazi.

Voi ati auzit de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Un alt exemplu de influentare a naturii cu puterea rugaciunii sau gindului bun este "rugaciunea pentru ploaie".

Sora bunicului meu care m-a crescut pe mine de la 7 ani la 19 ani imi povestea de anii de seceta din Dobrogea si cum se adunau musulmanii si crestinii la marginea orasului si hogii si popii faceau fiecare in credinta lor "rugaciunea pentru ploaie". Spunea ca se rugau cu totii acolo si apoi ii apuca ploaia pe drum, curgea suroaie pe strazi.

Voi ati auzit de asa ceva?


Eu am avut ocazia sa vad 'paparude' pe bune - adica niste tigancuse de vreo 12-13 ani la nudul gol (de fapt cu partile rusinoase acoperite de coronite din frunze) care umblau prin curtile oamenilor cantand 'Paparuda ruda / Vino de ne uda...'. Iar taranii le turnau apa in cap, asteptand si sperand sa vina ploaia.
Aveam vreo 10 ani si petreceam cateva saptamani la tara, in satul Viisoara - pierdut pe undeva prin sudul torid. Seceta, arsita...
Ploaia n-a venit atunci.

In alta vara secetoasa, in satul Tamadau, am vazut obiceiul Caloianului. Oamenii din sat faceau niste papusi din lut, le impodobeau cu flori si frunze si le dadeau drumul pe garla ca sa induplece apele pacalindu-le ca le trimit suflet de om.



You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:


Acum citiva ani m-am inscris la niste cursuri de "paranormal", organizate in toata tara de o anumita societate... mi-au prins bine la vremea aia si imi pare rau ca am uitat o parte din ce am facut acolo - si ma refer mai ales la un anumit mod de viata, o anumita seninatate, o anumita incredere in Dumnezeu (altul decit mosul razbunator cu barba)...
Oricum, din cite imi amintesc eu din ce am citit in perioada aia, pe topicul asta iese o mare varza in sensul ca vad deja ca sub umbrela "paranormalului" s-au adunat multe chestii foarte diferite, unele dintre ele fara nici o legatura cu paranormalul in sine

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Dar paranormalii astia se pot ruga numai pt curcubeuri si ploaie? Cu atatea neajunsuri in lumea asta ei se roaga pt curcubeuri?
Poate e pt ca e infinit mai probabil ca poate aparea un curcubeu, sau 2, dupa fiecare ploaie si ei pot pretinde ca sunt in spatele "minunii" decat sa incerce,de exemplu, sa "curete", prin rugaciune, Africa de genocid, holera, hiv/aids, foamete...

Daca pretind ca pot, pai sa lase curcubeurile si sa schimbe dom'le directia lumii...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
in sensul ca vad deja ca sub umbrela "paranormalului" s-au adunat multe chestii foarte diferite, unele dintre ele fara nici o legatura cu paranormalul in sine


m-as bucura daca ai da un exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Spindrift a facut studii referitoare la influentza rugaciunii asupra boabelor de secara. boabele de secara pentru care s-au rugat au germinat consecvent mai repede.
noi ne rugam si pentru bolnavi si pentru sanatosi. de aceea au "stresat" boabele de secara prin a adauga apa sarata. acum diferentele intre boabele pentru care s-au rugat si celelalte au fost si mai mari. de unde au tras concluzia ca rugaciunea are efect mai mare asupra unui organism sub stres.
dar daca stresul ar fi si mai mare? ar avea rugaciunea acelasi efect? cu cat le adaugau mai multa apa sarata cu atat rugaciunea avea efect mai mare. sa nu-mi spuneti acum ca poate apa sarata face bine boabelor de secara :)
dupa care s-au intrebat: are importantza cat ne rugam? daca ne rugam zece minute sau douazeci? au luat boabe de soia. in patru gramejoare. una pentru care nu s-au rugat – gramada de control -, apoi x, y si z. s-au rugat pentru x si y impreuna. apoi pentru y si z impreuna. deci pentru y s-au rugat dublu. rezultatul a fost ca boabele din recipientul y au germinat dublu.
cum stie rugaciunea pe care gramajoara s-o ajute? de data asta cei care s-au rugat n-au stiut pentru care gramajoara se roaga. efectul rugaciunii a scazut simtitor. daca vrem ca rugaciunea noastra sa ajute trebuie sa stim pentru cine/ce ne rugam.
un alt experiment a fost facut asupra formei rugaciunii. s-a testat astfel, daca o cerere precisa, in care primeaza dorinta celui ce se roaga, actioneaza mai eficient decat o rugaciune in care se spune ”faca-se voia Ta” . rugaciunile cele mai eficiente erau cele in care se afirma sa se faca vointa lui Dumnezeu, prioritar fata de planul persoanei ce se ruga.
"Din punct de vedere stiintific este socant sa gandesti ca o forta poate fi inteligenta, iubitoare, buna si atenta la nevoi. Dar fiecare test cu rugaciuni a evidentiat o forta inteligenta care ajuta grauntele sa-si amplifice ritmul de crestere".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

conchita, ai spus ca crezi in remote viewing, bazat pe experienta. experienta ta a fost asha in mod normal sau ca urmare a practicarii unor tehnici anumite? ai vazut tu la distanta sau ai fost vazuta de la distanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

conchita, ai spus ca crezi in remote viewing, bazat pe experienta. experienta ta a fost asha in mod normal sau ca urmare a practicarii unor tehnici anumite?


si-una, si-alta. prima experienta a fost pur si simplu, nici n-am stiut de capul meu ce mi s-a intamplat. dupa ani de zile, am deprins niste tehnici, via MISA lui Bivolaru unde ajunsesem cu alte scopuri. pe vremea aia eram atee. dar daca ateii pot vedea ce-am vazut eu, nu e totul pierdut. de cand m-am incredinciosit, n-am mai vazut nimic de la sine, am doar o singur tip de experienta "paranormala" pe care o resping cat pot cand se intampla. am mai avut momente de bravura cand am mai exersat una-alta, dar consecintele nu au fost pozitive la nivel mundan dupa aia. probabil ca ar trebui sa dezvolt "abilitatile" astea. dar daca la inceput m-am simtit asa mai speciala ca le am, acum ma sperie, nu stiu ce sa fac cu ele, nu le doresc. dar ma pasioneaza sa le analizez la altii, mai ales cand sunt dublate de cercetari stiintifice. :-) lumea de dincolo, sau de dincoace, cum preferi, nu e intotdeauna mirifica, ci dimpotriva, te poate teroriza daca esti mai slab de inger. io cam sunt. poate nepotii nostri or apuca ziua cand despre decorporalizari, de exemplu, o sa se discute ca acum despre programul de curse tarom. si le doresc sa le fie zborul safe, poate or inventa astia si centuri de siguranta speciale. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Spindrift a facut studii referitoare la influentza rugaciunii asupra boabelor de secara. boabele de secara pentru care s-au rugat au germinat consecvent mai repede.
noi ne rugam si pentru bolnavi si pentru sanatosi. de aceea au "stresat" boabele de secara prin a adauga apa sarata. acum diferentele intre boabele pentru care s-au rugat si celelalte au fost si mai mari. de unde au tras concluzia ca rugaciunea are efect mai mare asupra unui organism sub stres.
dar daca stresul ar fi si mai mare? ar avea rugaciunea acelasi efect? cu cat le adaugau mai multa apa sarata cu atat rugaciunea avea efect mai mare. sa nu-mi spuneti acum ca poate apa sarata face bine boabelor de secara :)
dupa care s-au intrebat: are importantza cat ne rugam? daca ne rugam zece minute sau douazeci? au luat boabe de soia. in patru gramejoare. una pentru care nu s-au rugat – gramada de control -, apoi x, y si z. s-au rugat pentru x si y impreuna. apoi pentru y si z impreuna. deci pentru y s-au rugat dublu. rezultatul a fost ca boabele din recipientul y au germinat dublu.
cum stie rugaciunea pe care gramajoara s-o ajute? de data asta cei care s-au rugat n-au stiut pentru care gramajoara se roaga. efectul rugaciunii a scazut simtitor. daca vrem ca rugaciunea noastra sa ajute trebuie sa stim pentru cine/ce ne rugam.
un alt experiment a fost facut asupra formei rugaciunii. s-a testat astfel, daca o cerere precisa, in care primeaza dorinta celui ce se roaga, actioneaza mai eficient decat o rugaciune in care se spune ”faca-se voia Ta” . rugaciunile cele mai eficiente erau cele in care se afirma sa se faca vointa lui Dumnezeu, prioritar fata de planul persoanei ce se ruga.
"Din punct de vedere stiintific este socant sa gandesti ca o forta poate fi inteligenta, iubitoare, buna si atenta la nevoi. Dar fiecare test cu rugaciuni a evidentiat o forta inteligenta care ajuta grauntele sa-si amplifice ritmul de crestere".



Foarte interesant, Adela, dar vorba lui Blackpanterro: de ce oare un om bolnav nu se face bine cand multi oameni se roaga pentru el, inclusiv cu "Faca-se voia Ta"? Avem atatea exemple, din pacate. Nu mai zic de raposatul Papa Ioan Paul al II-lea, cate milioane de credionciosi adevarati nu s-au rugat pentru el? Dar el tot a plecat dintre noi, ca sa zic asa... La fel pentru IPF Teoctist...
Dar sa vin mai aproape, la Forum: acei copilasi bolnavi, pentru care se roaga atatia membri, si totusi nu se intampla, din nefericire, ca si cu boabele de secara . Mi-aduc aminte de Ingress... s-au rugat atatea si atatea fete cu tot sufletul pentru baiatul ei... dar boala lui Mihai si-a urmat netulburata cursul, iar in mai 2007 el s-a stins... Sau Marian, Mihaita care erau la tratament in Italia, la Pavia... in fine, lista e din pacate prea lunga si intristatoare...

E bine ca s-a studiat atat de stiintific efectul rugaciuni asupra boabelor de secara... sau a picaturilor de apa din curcubeu, totuna... dar asupra oamenilor, parca-parca nu functioneaza chiar asa clar si simplu, desi in NT scrie limpede ca omul e cu mult mai important ca ... vrabiile (cred).

Pana una-alta, pentru mine curcubeul este un fenomen natural foarte frumos, care ne bucura privirea si inima, dar fara nimic miraculos in el.

Mergi la inceput