Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Apoi am venit acasa si am cautat pe internet "rainbow in the night" si am dat de "moonbow" cica asa se numeste curcubeul vazut noaptea.

http://static.flickr.com/2189/2000348881_1d17e54e48.jpg


prima oara cand aud de moonbow, este minunat, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Nu am vazut niciodata asa ceva ... nici nu stiam ca exista.
Dar am citit Masaru Emoto, 2 din cartile lui (nu stiu daca au mai aparut si altele) si am fost foarte impresionata de ceea ce spune.

conchita iti recomand cu caldura Eckhart Tolle - "Un pamant nou" si "Puterea prezentului".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am auzit prima oara despre Emoto dintr-o revista de fotografie (cred ca de www.photomagazine.ro/revista.php?categ=editorial" target="_blank">aici). De atunci incolo am incercat sa nu ma las pacalita de www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=2360" target="_blank">valva new-agista pe care a starnit-o si nici de criticile pline de www.is-masaru-emoto-for-real.com/" target="_blank">savantlac care i s-au adus. Adicatelea, sa ma concentrez in continuare pe fotografii - in fond, ele imi atrasesera atentia in the first place.

Din toata discutia de pana aici, retin un lucru fundamental in opinia mea de necunoscator: 'Ura imbolnaveste'.

P.S. Habar n-aveam ca exista moonbows.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

In sfirsit am aflat si eu ce era cercul ala in jurul lunii pe care l-am vazut si fotografiat acum citiva ani! Moonbow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sau ca poti sa te imbolnavesti daca urasti.

Cat de adevarat

Alex, ce frumos ai scris si tu...

Ma duc sa ma mai informez si eu pe tema asta. Terapeuta mea are conceptii asemanatoare, ea zice insa ca trebuie sa fii cam in sfera memelor de culoare cel putin galbena ca sa ai acces la asa ceva nu numai prin intelect. O sa mai discut cu ea si pe tema asta, mi se pare extraordinar de interesanta.


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
In sfirsit am aflat si eu ce era cercul ala in jurul lunii pe care l-am vazut si fotografiat acum citiva ani! Moonbow!

Acela-i hallo. Cucrubeul se vede in directia opusa lunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
In sfirsit am aflat si eu ce era cercul ala in jurul lunii pe care l-am vazut si fotografiat acum citiva ani! Moonbow!

Acela-i hallo. Cucrubeul se vede in directia opusa lunii.


Ai dreptate. Atunci ce efect creaza haloul? Era un cerc perfect in jurul lunii insa la ceva distanta de ea. Nu l-am vazut decit o singura data in Canada si din cite pot spune nu erau conditii speciale in seara respectiva. Am cautat pe internet dar n-am gasit imagini asemanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

As vrea atat de mult sa cred ca este real ceea ce spuneti voi (apropos de puterea gandului, puterea de a influenta in mod pozitiv realitatea). Daca nu ar exista atat de multi copii foarte bolnavi, daca nu as cunoaste oameni meschini care traiesc bine mersi si sanatosi pana la adanci batraneti..
Ceva nu pushca aici (vorba unui prieten din Ardeal)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

As vrea atat de mult sa cred ca este real ceea ce spuneti voi (apropos de puterea gandului, puterea de a influenta in mod pozitiv realitatea). Daca nu ar exista atat de multi copii foarte bolnavi, daca nu as cunoaste oameni meschini care traiesc bine mersi si sanatosi pana la adanci batraneti..
Ceva nu pushca aici (vorba unui prieten din Ardeal)..

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



ai punctat un lucru esential: trebuie sa mai si crezi ca gandurile tale, intentiile bune pot schimba lumea. si eu am doza mea de scepticism ca as putea produce stele de gheata perfecte, asa ca Emoto, sau as putea, concentrandu-ma, sa creez un curcubeu...dar cred cu toata fiinta ca pot, oare? nu...de-aia nici nu vad curcubee prin jur asa des.

dar in remote viewing cred, bazat pe experienta. de fapt, in calatoria in timp si spatiu, in decorporalizare, in premonitii, in spirite...logic ar fi sa cred si in curcubeele create de rugaciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Reversul medaliei este ca aceasta teorie este un material foarte bun de culpabilizare. Cu alte cuvinte ajungi sa te simti foarte vinovat daca cineva din jurul tau (sa spunem copilul tau) este foarte bolnav. Ajungi sa crezi ca nu esti in stare sa influentezi in bine starea acestuia - din cauza ta (de vreme ce teoria spune ca SE POATE, ca este REAL, ca POTI gandi pozitiv si lucrurile se vor rezolva).

In rest, e o teorie pozitiva, buna in sine, deoarece produce efecte benefice indiferent de demonstratiile valabilitatii ei mai mult sau mai putin stiintifice. Daca toti ar adopta-o si ar actiona conform ei, lumea ar fi mai buna .

Mergi la inceput