Supranaturalul, un altfel de natural

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am facut eu poze acum 2 saptamani curcubeului dublu din Bucuresti. Al doilea se vede mai pal, nu e foarte clar, se vede aici. Era pe seara, plouase, iesise soarele, deseori apare curcubeul exact acolo unde l-am vazut si acum 2 saptamani.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla Suntem in concurs la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=11" target="_blank">Clipe de viata 2008 gab1 si gab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

curcubeul dublu e minunat, m-am bucurat si eu de pozele voastre. ideea era, insa, ca prin rugaciune si meditatie poti sa faci unul sa apara. sau sa influentezi cristalizarea apei prin puterea gandului. sau ca poti sa te imbolnavesti daca urasti. sau sa ajuti la vindecarea cuiva prin rugaciunea in grup.

ce mai poti face prin puterea gandului? sa spionezi. sau sa deturnezi rachete. in raportul Asymmetric Warfare Implications of Remote Viewing aparut in 2001 sub semnatura US Navy Commander L.R. Bremseth se vorbeste despre finantarea cercetarii stiintifice cu fondurile serviciilor secrete si militare americane pentru a promova programul "remote viewing". cei familiari cu "psy spying" si cu razboiul rece dintre urss si usa, probabil ca stiu despre ce vorbesc. in esenta, cia si us navy erau interesate sa afle daca abilitatile asa-zis paranormale ale spionilor de care se foloseau kgb si maica rusia tin de talente speciale sau se pot insusi prin training. iar raspunsul nu a venit de la mama omida, ci de la programe serioase de cercetare a remote viewing, ale caror concluzii sunt analoage cercetarilor cuanticii. pentru detalii, vedeti manualul de remote viewing scris de Paul Smith pentru serviciile militare americane. caci, intr-adevar, americanii au descoperit ca oricine poate fi antrenat intru...paranormal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

us navy, urss, kgb, cuvinte cheie pentru urechile credulilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

uite aici pozele promise...nu sunt cele mai reusite, dar a meritat privelistea!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
A fost un curcubeu dublu in 2007, in Bucuresti dupa o scurta ploaie de vara.
Le-am si fotografiat din balcon si au aparut si in ziare.

Si eu.
Curcubeul dublu s-a aratat in toata splendoarea lui deasupra sectorului 3, pe 10 iunie 2007, intre orele 19.45 si 20.00.

PS. Sigur e ceva supranatural legat de faptul ca sectorul are cel mai bun primar din tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Curcubeul dublu si chiar triplu e un fenomen foate des in Auckland. Pe mine ma fascineaza de fiecare data si am multe poze pe telefon surprinse dupa ploi scurte, de vara, in drum spre servici.
Cred ca apar foarte des din cauza ca nu e poluare asa mare, iar cerul e limpede si curat ca in picturi.

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

"Un initiat nu este necesar sa urce la tribuna si sa predice pentru a schimba mentalitatea oamenilor, ci acesta o poate face numai prin puterea gandului. Un gand puternic calatoreste parcurgand distante foarte lungi si poate influenta gandirea unor grupuri intregi de oameni. Atentie insa, caci gandurile bune elibereaza, iar cele rele incatuseaza.
Daca intelegem ce puteri exista in mintea noastra, prin exercitii de concentrare, gradat, vom putea vedea obiecte de la mari distante, vom putea auzi sunete indepartate sau trimite energie oriunde in Univers, vindecand persoane aflate la mii de kilometri, iesind astfel din timp si spatiu.
Mintea copiilor este maleabila, putand fi usor modelata. Pe masura ce cresc, societatea, prin legile ei, le muta barierele de la credinta lor in "orice este posibil" la posibilitati din ce in ce mai limitate, ajungand astfel la o falsa percepere a existentei adevarate.
Intre minte si corp este o interactiune permanenta. O durere din corp afecteaza mintea, iar gandirea sufera modificari. O minte deprimata duce la o proasta functionare a corpului. Sanatatea mintii, insa, este mai importanta decat cea a fizicului.
Vibratiile gandului sunt transmise corpului. Mai intai, acesta determina o anumita activitate in materia nervoasa a creierului, manifestata prin schimbari chimice si electrice.
Un gand rau este de trei ori rau: o data pentru cel care-l are, apoi pentru cel caruia ii este adresat si nu in ultimul rand pentru cei din jur, prin vibratiile malefice imprastiate de acel gand.
Lupta pentru diminuarea gandurilor rele nu este usoara, castigul este pas cu pas, trebuie doar sa nu se renunte la aceasta in momentul aparitiei greutatilor. Mai intai se incearca o reducere a dorintelor care genereaza automat o scadere a gandurilor. Apoi, stand in apropierea unor persoane superioare spiritual, se intra in rezonanta cu vibratiile lor benefice. De exemplu, daca un hot s-ar afla, o perioada mai lunga de timp, langa un om cinstit, cu un spirit inalt, exista mari sanse ca si el sa devina cinstit.
Ura, gelozia indelungata, anxietatea, izbucnirile temperamentale uzeaza celulele corpului, distrugandu-le si provocand boli de inima, ficat, rinichi, splina etc. Fiecare celula a corpului creste sau sufera, primeste impulsuri de viata sau de moarte de la fiecare gand care trece prin minte, caci exista tendinta de a ne forma exact in imaginea pe care o proiectam in gand cel mai mult. Corpul fizic este lutul pe care mintea il modeleaza prin gandurile, starile, convingerile si emotiile sale.
Fizicul urmeaza mintea, imitandu-i schimbarile. "Omul sfinteste locul", deci acesta este rezultatul fortei sale interioare in primul rand, mediul exterior avand doar o mica influenta.
Multi oameni celebri s-au format din medii nefavorabile, printr-o vointa de otel si o putere de actiune fantastica. Saracia genereaza smerenie, putere de a o indura, iar bogatia aduce adesea lenea, mandria, slabiciunea. Ceea ce nu inseamna ca este bine sa fii sarac.
La majoritatea oamenilor gandul se afla in mare masura sub controlul corpului. Din aceasta cauza mintea isi dezvolta puterea foarte putin.
Actiunea unui om are doua efecte importante: unul asupra propriei minti si altul asupra lumii. Dorinta stimuleaza gandul, iar acesta se manifesta printr-o actiune care constituie una dintre caramizile care construiesc destinul.
Egoismul, invidia pe proprietatea altuia pot naste hoti, iar ura si razbunarea pot naste ucigasi. Iubirea altruista naste filantropi, care mai departe nasc sfinti.
Actiunea formeaza obiceiuri care contureaza caracterele ce definesc evolutia destinelor.
Gandul modeleaza infatisarea fetei, expresia acesteia aratand starea mintii si continutul ei.
Ochii, ferestrele sufletului, transmit vizibil mesajele gandurilor omului (de tristete, depresie, tradare, ura, veselie, sanatate, armonie etc.).
Un dicton latin spune "Mens sana in corpore sano", "Minte sanatoasa in corp sanatos", ceea ce arata influenta reciproca intre minte si corp.
Starile nervoase produc alterarea activitatii creierului si determina aparitia in sange a unor "substante otravitoare" care dau nastere depresiilor, afecteaza secretia sucurilor gastrice, a bilei, functiile glandelor endocrine, slabesc energia generala a corpului si duc la imbatranirea rapida, scurtand astfel viata.
Mania genereaza o energie negativa atat de puternica, incat nu poate fi controlata de un intelect obisnuit. Un gand rau este anihilat de un gand pozitiv.
Omul este ceea ce gandeste. Prezentul fiecaruia este rezultatul gandurilor trecute, iar viitorul isi are radacina in gandurile actuale.
Ajutand pe altii sa fie fericiti, se va culege propria fericire. Dar, dupa un bine facut nu trebuie asteptata, cu nerabdare, rasplata. Cu siguranta, ea va veni inzecit atunci cand te astepti mai putin.
Ce trimiti, asta primesti!
Unui om ii trec prin minte, intr-un minut, aproximativ o suta de ganduri. Stapanind mintea si eliminand din aceasta avalansa de ganduri pe cele negative si de asemena pe cele fara importanta, se poate ajunge la realizari incredibile in viata. O astfel de performanta se realizeaza prin exercitii zilnice ale mintii. In momentele de liniste se poate incepe "antrenamentul" prin a ne gandi la nimic cat mai mult timp. La inceput va fi foarte greu, chiar si pentru o secunda, sa se realizeze acest lucru, dar "perseverenta este mama invataturii". Exersand zilnic cateva secunde pana la cateva zeci de minute, dupa aproximativ o luna, rezultatele incep sa se contureze. Cand se reuseste a se gandi la nimic timp de peste un minut se trece la a gandi mult timp la dorintele cele mai arzatoare. Cu aceasta ocazie se vor evidentia si influenta factorii de care depinde realizarea acestor dorinte.
Nici un sfert din gandurile noastre nu ne apartin, ci sunt culese din "atmosfera mentala" din jur, astfel ca un gand puternic poate influenta chiar si evolutia vietii din jurul persoanei care-l emite.
Aceste exercitii de concentrare trebuie facute cu regularitate si pe cat posibil in acelasi loc si la aceleasi ore. Mai trebuie evidentiat faptul cc efortul fizic exagerat, excesul de vorbire, de mancare si in general excesele de orice fel sunt obstacole in calea concentrarii.
O gandire benefica, puternica poate fi simtita de multimi mari de oameni. Majoritatea oamenilor nu constientizeaza fenomenul, ci constata doar ca sunt cuprinsi de o stare benefica. Totodata si ei vor emite in jurul lor ganduri si vibratii de aceeasi natura.
Nu trebuie uitat un lucru foarte important: gandul este ca un bumerang, ce trimiti asta primesti!"

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

[quote="Alex2"]Atentie insa, caci gandurile bune elibereaza, iar cele rele incatuseaza. [/quote]

Tati Alex

citesc o carte acum de George Noory, se cheama Worker in the Light. tipul e host la o emisiune de radio nocturna Coast to Coast, parca, n-am ascultat-o niciodata, unde invita paranormali si intra in direct cu ascultatori cu experiente para. Noory marturiseste ca odata, indragostit la culme de o femeie cu foarte mare succes la barbati, s-a apucat de meditatii zilnice, concentrandu-se metodic asupra rivalilor si dorindu-le raul. si-a imaginat cele mai teribile napaste pentru respectivii, iar realitatea a urmat gandului - oamenii astia au ramas fara job, au avut accidente groaznice, s-au imbolnavit, etc. unul cate unul, au parasit cercul de admiratori ai femeii iubite. dar si femeia respectiva s-a schimbat. dintr-o persoana energica, frumoasa, generoasa, inteligenta si plina de viata, a ajuns o leguma, depresata si cu ganduri de sinucidere. dupa mai multe peripetii si revelatii, Noory isi da seama de raul produs si inverseaza meditatiile, folosind ganduri pozitive si transmitandu-le mai departe fostilor rivali si femeii iubite. a facut asta metodic, saptamani la rand. n-am terminat cartea, o sa va mai spun cum a reusit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex2
...
Un gand puternic calatoreste parcurgand distante foarte lungi si poate influenta gandirea unor grupuri intregi de oameni
...

Alex, tu chiar crezi ca politia Constanta a constatat o reducere semnificativa a ratei infractionalitatii pe durata spiralei de la Costinesti, asa cum se lauda adeptii MISA ca au reusit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Vara trecuta mergeam la matuse-mea cu fetele mele sa ii spunem noapte buna bunicii mele. Era cam 10 noaptea si am parcat masina in strada. Ne indreptam spre intrarea casei cind am ridicat ochii spre cer si am vazut ceva fantastic! Un curcubeu in noapte! Se vedeau culorile clar de tot, luna era plina si stele multe pe cer... Nu am vazut in viata mea asa ceva, era pur si simplu minunat! Am stat cu fetele in fata casei si am privit mult timp curcubeul magic in noapte.
Apoi am venit acasa si am cautat pe internet "rainbow in the night" si am dat de "moonbow" cica asa se numeste curcubeul vazut noaptea.

http://static.flickr.com/2189/2000348881_1d17e54e48.jpg

Mergi la inceput