Salutul...un "ceva" atat de complicat!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
Guestus eu de regula ti-am apreciat postarile...dar acum sincer, chiar nu inteleg care este problema ta????


lipsa educatiei isi spune cuvintul......si in autobuz stau jos cu 1 ziar in mina pina la destinatie..nu ma uit nici in stinga nici in dreapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
si acum, ca adult, revizitandu-i pe francezi mi se pare la fel...ca sunt genul carora nu le prea pasa...ca scot copilul in sosete scurte pe temperaturi de 6 grade, sau in sandale toamna-iarna sau ca mananca copilul de pe jos...ma rog, in extenso...nu le pasa si nu se zbat defel cu educatia si politetea!



Oanamada, ce legatura e intre politete + educatie si faptul ca niste oameni nu gasesc nepotrivit ca al lor copilas sa iasa in sandale la 6 grade Celsius?


In alta ordine de idei , desigur ca peste tot in lumea asta sunt oameni care nu saluta sau care nu fac un crez din a saluta.
Nici nu as vrea in jurul meu oameni care alta treaba sa nu aiba decat sa fie atenti sa-si alunge orice preocupare/gand din cap si sa salute pe toata lumea, ca altfel sunt considerati asa si pe dincolo.


Cand am mers prima data in America, tara despre care auzisem ca are cei mai salutaciosi si prietenosi oameni din lume, m-am facut de ras probabil . Intram in hotel, salutam, coboram dupa 15 minute ca sa merg la fitness, dadeam iar cu ochii de receptioner, zambeam mai gura pana la urechi asa (nici o reactie ), ieseam din hotel, ziceam 'la revedere' (nici o reactie de obicei ) etc, etc.
Tot ce pot spune e ca in Romania exista un procent mai mare de ne-salutaciosi decat in alte parti, da' pe cuvant ca nu ma preocupa chestia asta :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




M-am exprimat eu gresit scuze...sa ma explic...incercam sa zic de fapt ca asa cum nu le pasa de respectivele lucruri nu le pasa nici de educatie sau politete...cazuri concrete pot sa-ti dau mai multe legate de afirmatia mea, dar daca vrei o fac pe PM ca sa nu deviem de la subiectul in cauza.

Guestus...sunt uimita ca tu vorbesti despre judecat...tu care esti primul care judeca pe toata lumea prin lentila proprie!!!!Esti maestru in a strica subiectele de pe forum...succes in continuare si daca vrei sa porti o discutie cu cineva lasa monologurile ca deja ti-ai pierdut farmecul de altadata...pe tine te enerveaza orice la orice ora din zi nu numai la 10 dimineata...adori sa te pui invers, indiferent daca ai dreptate sau nu.
Mihaelka, e imposibil sa nu fi vazut acel episod , dar il voi revedea...multumesc

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

pai la asa subiecte normal ca ma pun contra
- "am 6 copii la bloc si doar unul da buna ziua" ...iti spun yo...probabil ca nu le esti simpatica si d"aia nu te saluta.
aia simpatici yo pun pariu ca sint salutati....
si in plus copii discuta intre ei..."uite-o pe cotoroanta de la 4"

spune sincer...ce ti-ar place sa o vezi pe mama copilului cum ii trage una peste cap si-i spune "de ce nu o saluti pe doamna...stii ca este vecina noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
Guestus eu de regula ti-am apreciat postarile...dar acum sincer, chiar nu inteleg care este problema ta????


lipsa educatiei isi spune cuvintul......si in autobuz stau jos cu 1 ziar in mina pina la destinatie..nu ma uit nici in stinga nici in dreapta


Tu ai spus-o....stii, chiar si autoironia este o forma de adevar..recunoscut partial...bine ca stim cu cine avem de-a face...macar nu ne mai chinuim cu tine!!!
Apropo, nu cred o iota...cred ca tu nu ai mai umblat de multa vreme cu autobuzul....ca altfel stiai niste lucruri...cum ar fi de exemplu faptul ca in ziua de azi nu se mai ridica "nimeni" de pe locul lui decat cand coboara!!!! Sau poate chiar stai cu nasul in ziar!(prin asta ai vrut sa ne spui ca citesti????- Can-can sau Libertatea!?- nu de alta, da ca sa-mi intregesc imaginea despre tine)

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

pai la asa subiecte normal ca ma pun contra
- "am 6 copii la bloc si doar unul da buna ziua" ...iti spun yo...probabil ca nu le esti simpatica si d"aia nu te saluta.
aia simpatici yo pun pariu ca sint salutati....
si in plus copii discuta intre ei..."uite-o pe cotoroanta de la 4"

spune sincer...ce ti-ar place sa o vezi pe mama copilului cum ii trage una peste cap si-i spune "de ce nu o saluti pe doamna...stii ca este vecina noastra"


Desi raspunsul tau musteste de rautate..iti voi raspunde...
1. inseamna ca acelor copii nu le este nimeni simpatic pe lumea asta...nici macar proprii parinti (ca nu saluta pe nimeni, nu numai pe mine!)
2. Cotoroanta sa faci pe cine doresti tu, cu mine nu-ti permit sa vorbesti asa cu atat mai mult cu cat nu ma cunosti. Ar trebui sa-ti masori macar din cand in cand cuvintele...cazi in penibil. "Cotoroanta" de care vorbesti tu le cumpara vara cutii cu inghetata si le da pe geam bomboane (apropo. eu stau la parter nu la 4!!!)
3. Nu sunt adepta bataii si nici nu am fost crescuta astfel...nici copilul meu nu stie ce este aia bataie si nu va sti...pare-se insa ca unii dintre voi aveti sechele ....poate la voi educatia s-a facut cu parul si palma din moment ce va tot osteniti sa aduceti asta in discutie!!!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citate de acest tip generalizator din mesajele lui oanamada

1. inseamna ca acelor copii nu le este nimeni simpatic pe lumea asta...nici macar proprii parinti


......

......

......

......



Oanamada, pe topicul asta esti campioana la generalizari :).
Poate ca ai fi mai impacata daca nu ai mai generaliza atata, daca ai aprecia tot ce e bun in jurul tau si daca nu ai mai astepta marea cu sarea de la cei din jur.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
Guestus eu de regula ti-am apreciat postarile...dar acum sincer, chiar nu inteleg care este problema ta????


lipsa educatiei isi spune cuvintul......si in autobuz stau jos cu 1 ziar in mina pina la destinatie..nu ma uit nici in stinga nici in dreapta


Tu ai spus-o....stii, chiar si autoironia este o forma de adevar..recunoscut partial...bine ca stim cu cine avem de-a face...macar nu ne mai chinuim cu tine!!!
Apropo, nu cred o iota...cred ca tu nu ai mai umblat de multa vreme cu autobuzul....ca altfel stiai niste lucruri...cum ar fi de exemplu faptul ca in ziua de azi nu se mai ridica "nimeni" de pe locul lui decat cand coboara!!!! Sau poate chiar stai cu nasul in ziar!(prin asta ai vrut sa ne spui ca citesti????- Can-can sau Libertatea!?- nu de alta, da ca sa-mi intregesc imaginea despre tine)

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,




Eu fac parte din categoria oamenilor care au intalnit alte persoane care atunci cand vad un copil mic in autobuz se ridica sa ofere mamei si copilului locul. Si una din persoanele respective a fost chiar un alt copil. I-am spus ca lasa, sa stea el, ca vine de la scoala, dar mi-a raspuns ca nu, fetita mea e mica, deci el ii ofera locul. Imi plac oamenii care saluta, dar daca nu o fac, e problema lor. Cred ca pot trai si fara asta...

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citate de acest tip generalizator din mesajele lui oanamada

1. inseamna ca acelor copii nu le este nimeni simpatic pe lumea asta...nici macar proprii parinti


......

......

......

......



Oanamada, pe topicul asta esti campioana la generalizari :).
Poate ca ai fi mai impacata daca nu ai mai generaliza atata, daca ai aprecia tot ce e bun in jurul tau si daca nu ai mai astepta marea cu sarea de la cei din jur.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


de ce scoti lucrurile din context...raspunsul meu a fost punctual si explicit ...legat fix de ceea ce a afirmat Guestus.."ca nu le sunt simpatica si de aia nu ma saluta". Observ ca ai scos de la finalul frazei exact esenta acesteia...("ca ei nu saluta pe nimeni nu numai pe mine!!!") Unde era generalizarea??? Normal ca daca scoti paranteza pe care am pus-o se intelege ca generalizez...daca o lasi...se intelege exact ce am vrut sa spun!
In alta ordine de idei...sincer, de unde ai tu impresia ca nu sunt impacata si ca nu apreciez ceea ce este bun in jurul meu??? Faptul ca mie mi se pare un lucru urat ca salutul a devenit o chestie pe care toata lumea o face "daca are chef si cand are chef" nu inseamna ca totul mi se pare urat sau ca nu apreciez ce este frumos (vezi, acum tu generalizezi!!!!)...este un subiect pe o tema punctuala...hai sa facem unul despre ce apreciem noi in viata si vei vedea cate am sa-ti spun...

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu as putea trai linistita si 100 de ani, fara sa ma salute cineva!
nu mi-am facut niciodata probleme serioase, chiar daca pe alocuri ma mai deranjat lipsa salutului!

educatia si-o face fiecare in familia lui, iar noi nu suntem responsabili de vecina de la nr 32, nici de cei de la nr 37! si nu mi se pare corect sa demonstram oricui (pana in panzele albe) ca suntem educati, ca stim sa salutam, etc, etc....ne pierdem timpul cand am putea sa-l folosim mult mai eficient!
ce a crescut stramb, nu mai poate fi indreptat.




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
Guestus eu de regula ti-am apreciat postarile...dar acum sincer, chiar nu inteleg care este problema ta????


lipsa educatiei isi spune cuvintul......si in autobuz stau jos cu 1 ziar in mina pina la destinatie..nu ma uit nici in stinga nici in dreapta


Tu ai spus-o....stii, chiar si autoironia este o forma de adevar..recunoscut partial...bine ca stim cu cine avem de-a face...macar nu ne mai chinuim cu tine!!!
Apropo, nu cred o iota...cred ca tu nu ai mai umblat de multa vreme cu autobuzul....ca altfel stiai niste lucruri...cum ar fi de exemplu faptul ca in ziua de azi nu se mai ridica "nimeni" de pe locul lui decat cand coboara!!!! Sau poate chiar stai cu nasul in ziar!(prin asta ai vrut sa ne spui ca citesti????- Can-can sau Libertatea!?- nu de alta, da ca sa-mi intregesc imaginea despre tine)

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,




Eu fac parte din categoria oamenilor care au intalnit alte persoane care atunci cand vad un copil mic in autobuz se ridica sa ofere mamei si copilului locul. Si una din persoanele respective a fost chiar un alt copil. I-am spus ca lasa, sa stea el, ca vine de la scoala, dar mi-a raspuns ca nu, fetita mea e mica, deci el ii ofera locul. Imi plac oamenii care saluta, dar daca nu o fac, e problema lor. Cred ca pot trai si fara asta...

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)





Bravo tie, esti o raritate (nu o spun cu ironie!) Am vazut mame cu bebelusi in brate care se chinuiau incercand sa tina si bebelusul si bara si nu se clintea nimeni de pe scaun....repet, toata aprecierea mea!Dupa cum vezi, daca incerci sa faci lobby pentru bun simt si educatie ori esti cotoroanta, ori nu apreciezi ce este frumos in jur si esti generalist...asa ca mai bine hai sa bagam toti capul in nisip ca strutul si sa nu ne mai pese de absolut nimic...ca de' asa e acum...fiecare cu ale lui...ce mai conteaza ca avem copii si ca vor trai printre copii ai caror parinti au aceste conceptii si le transmit cu atata mandrie ..ce conteaza ca noi poate vrem sa-i educam frumos si vor intra intr-o majoritate care ii va invata ca salutul este inutil....
Multumesc la toata lumea pentru raspunsuri...eu una cred ca m-am edificat asupra a ceea ce vroiam de fapt sa aflu despre acest subiect si cum au aparut discutii offtopic...le voi lasa sa continue si ma voi retrage...punctul de vedere mi l-am spus, este dreptul meu...asa cum fiecare are dreptul la un punct de vedere.
Numai bine la toata lumea

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput