Salutul...un "ceva" atat de complicat!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
pe mine ma intereseaza sa-mi cresc copilul intr-o lume civilizata care stie sa zanbeasca, sa spuna "buna ziua" sa schimbe doua-trei cuvinte (fara sa fie necesar sa lege prietenii!), sa fie amabil si placut...daca toti ne simtim bine in pielea noastra fiind mitocani, igonorand pe toata lumea, privind de sus si avand pretentia ca suntem "altfel educati"...nu stiu la ce se va ajunge...


Daca asta vrei, e timpul sa te muti. Nu esti in locul potrivit.

Maria


Sincer, Maria, nu mi-am pus aceasta problema pana acum...adica nu pentru astfel de lucruri...ceea ce ma intreb eu si te intreb si pe tine, tu fiind in alta tara...nu exista totusi lipsa de politete (de diferite grade evident!)peste tot? Adica numai la noi este asa de avansat procesul????

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:

Daca asta vrei, e timpul sa te muti. Nu esti in locul potrivit.




Here we go again .

Oanamada, sa iti spun ceva. Mai bine traiesti printre oameni care nu saluta, decat printre oameni care iti servesc superficialitatzuri pe paine, dimineata la pranz si seara. Astia din urma chiar ca te imbolnavesc de nervi pana la urma .

P.S. ia-ti ceva de baut, vei fi martora in cele ce urmeaza la proteste politicoase , plus o manifestatie de solidaritate... fara indoiala politicoasa si decenta, asa cum suntem deja obisnuiti .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Denizel...am intrebat-o pe Maria exact in postarea de dupa tine...(in timp ce eu scriam tu ai postat) daca nu cumva este peste tot la fel (la diverse grade?) tocmai pentru ca si eu am avut o perioada in care am traiat impreuna cu parintii mei in strainatate, mai precis in Franta si am facut acolo scoala...sincera sa fiu, desi eram copil, imi amintesc faptul ca (scuze pentru cacofonie!) colegii mei de clasa nu erau politetea intruchipata si nici educatia suprema....mi s-a parut atunci ca parintii lor chiar ii lasau sa faca ce vor (prin cohii mei de copil de sigur!) si acum, ca adult, revizitandu-i pe francezi mi se pare la fel...ca sunt genul carora nu le prea pasa...ca scot copilul in sosete scurte pe temperaturi de 6 grade, sau in sandale toamna-iarna sau ca mananca copilul de pe jos...ma rog, in extenso...nu le pasa si nu se zbat defel cu educatia si politetea! De aia am intreba-o de ce imi spune ca nu sunt in locul potrivit pentru ca cele pe care le-am vazut sau in care am trait nu erau nici ele cu mult mai "breze" ...in Canada si State nu am fost si nici in tarile nordice...vorbesc in principal de Europa.Cat despre partea cu superficialitatile...subsciu la ce spui tu doar pentru anumite categorii...oricum...ca sa fim de tot offtopic, in Ungaria, in Budapesta, nu m-a tratat nimeni cu politete (nici superficiala nici de alt fel) cand am fost invitata sa ies din magazin pentru ca m-au auzit vorbind romaneste..(cu paranteza de rigoare...chiar eram imbracata super misto ca ma duceam la o receptie - intrasem sa iau o atentie pentru o prietena pe care urma sa o vad la acea receptie!- deci nici macar hoata nu ma puteau banui ca as fi)...mi s-a spus sa ies pentru ca romanii nu sunt bineveniti in acel magazin!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Da...exact...nu saluta copilul e needucat...vai de parinti si o sa ajunga un criminal (pariu ca o sa apara in libertatea un studiu gen "99% dintre criminali nu au salutat vecinii never) ..de vina e TV si computerul..si unde o sa ajungem in urmatorii 20 ani cu asa oameni care nu sint interesati de vecina de la 3.
Si de la un mic salut la cei care stau pe scaun in autobuz in fata unei femei cu 2 sacose in mina e doar 1 mic pas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Raspuns la mesajul de mai sus:
Cand tancul meu a inceput gradi, am descoperit ca sunt una dintre cele 3 mamici 'straine' din grupa, restul de 13 fiind localnice. Si cand am mers la prima sedinta cu parintii, am salutat cand am intrat in clasa, tare, pe toata lumea (copii si parinti). Doar educatoarele au raspuns. Apoi, dimineata, cand dadeam de cate un parinte, salutam. Erau tare surprinsi, ei fiind mai timizi din fire si nebagandu-se in seama unii pe altii. Eu am perseverat, am salutat prima chiar daca nu eram eu cea care intra in holul gradinitei. Acum toti ma saluta cand ma vad, chiar daca ne intalnim pe strada. Acum se saluta chiar si intre ei. Sunt mandra de mine!

Alta poveste amuzanta, care probabil intareste teza cu alienarea: mama il aduce pe bunica-meu la oras, la medic. Si bunica-meu saluta pe toata lumea pe strada. Mama a crezut la inceput ca-i cunoaste pe respectivii, dar evident ca bunica-meu nu-i cunostea. Cand l-a intrebat de ce-i saluta, ca doar nu-i cunoaste, bunicu' a zis ca asa se face. Mama l-a convins ca la oras e alta treaba, saluti doar cunoscutii, nu pe toata lumea.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Da...exact...nu saluta copilul e needucat...vai de parinti si o sa ajunga un criminal (pariu ca o sa apara in libertatea un studiu gen "99% dintre criminali nu au salutat vecinii never) ..de vina e TV si computerul..si unde o sa ajungem in urmatorii 20 ani cu asa oameni care nu sint interesati de vecina de la 3.
Si de la un mic salut la cei care stau pe scaun in autobuz in fata unei femei cu 2 sacose in mina e doar 1 mic pas


Guestus eu de regula ti-am apreciat postarile...dar acum sincer, chiar nu inteleg care este problema ta???? Ai cumva lipsa d e preocupari...de subiecte noi pe forum in care sa te incontrezi cu XIO sau cu altii si simti nevoia sa dai din degete asa oricum, doar ca sa dai??? Eu cred ca postarea mea initiala a cuprins o multime de exemple si suficient de relevante ca sa dezvaluie cititorului ceea ce vreau sa aflu eu....si mare parte, adica in afara de tine si vreo alte doua persoane, au inteles ca scopul meu nu era acela de a da cu rosii si de a vorbi de statistici si de educatia de maiine ci de faptul ca este pacat ca un obicei politicos, de bun simt, care de cele mai multe ori ne apropie din punct de vedere uman si ne face mai sociabili si mai calzi... se pierde din cauze diverse...
Daca doresti sa infiintezi clubul celor care vad salutul ca pe o chestie "naspa" si un subiect de mistouri, te-as ruga sa o faci pe o postare proprie...eu chiar nu am deschis acest subiect ca sa ma cert cu nimeni si nici ca sa ma jignesc si nici sa ma iau la misto! Multumesc

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
si acum, ca adult, revizitandu-i pe francezi mi se pare la fel...ca sunt genul carora nu le prea pasa...ca scot copilul in sosete scurte pe temperaturi de 6 grade, sau in sandale toamna-iarna sau ca mananca copilul de pe jos...ma rog, in extenso...nu le pasa si nu se zbat defel cu educatia si politetea!



Oanamada, ce legatura e intre politete + educatie si faptul ca niste oameni nu gasesc nepotrivit ca al lor copilas sa iasa in sandale la 6 grade Celsius?


In alta ordine de idei , desigur ca peste tot in lumea asta sunt oameni care nu saluta sau care nu fac un crez din a saluta.
Nici nu as vrea in jurul meu oameni care alta treaba sa nu aiba decat sa fie atenti sa-si alunge orice preocupare/gand din cap si sa salute pe toata lumea, ca altfel sunt considerati asa si pe dincolo.


Cand am mers prima data in America, tara despre care auzisem ca are cei mai salutaciosi si prietenosi oameni din lume, m-am facut de ras probabil . Intram in hotel, salutam, coboram dupa 15 minute ca sa merg la fitness, dadeam iar cu ochii de receptioner, zambeam mai gura pana la urechi asa (nici o reactie ), ieseam din hotel, ziceam 'la revedere' (nici o reactie de obicei ) etc, etc.
Tot ce pot spune e ca in Romania exista un procent mai mare de ne-salutaciosi decat in alte parti, da' pe cuvant ca nu ma preocupa chestia asta :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Eu imi amintesc de vremea cand petreceam vacantele la tara intr-un sat din Arges : toata lumea saluta pe ulite, daca intalneai pe cineva nu conta daca era cunoscut sau nu, daca era descult, vecin, copil, adult salutai. Eu , copil venti de la oras, muream de rusine daca ma saluta un adult, ei spuneau buna ziua cu toata gura si mie mi se parea tare ciudat sa salut un om pe care nu il cunosc. Murmuram si eu timid un buna ziua.
Acum am un vecin (barbat) cam de-o varsta cu mine care de 2 ani de cand ne-am mutat in bloc nu ma saluta, trece pe langa mine de parca nu m-ar vedea. Si asta in conditiile in care eu si sotia lui ne salutam, mai vorbim una ,alta, avem o relatie buna. Nu stiu ce alta explicatie sa dau pentru comportamentul acelui barbat decat ca e un mitocan plin de sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

In primul rand, si eu cred ca e mai degraba un semn de alienare decat de proverbiala 'lipsa de bun-simt' a 'tineretului din ziua de azi' (Conchita). Pe la tara - pe unde-mi mai duc eu pruncu' sa ia aer - taranii se uita luuuung la tine si-ti zic 'ziua buna' sau 'Doamne-ajuta' indiferent ca esti barbat sau femeie, tanar sau batran. Cred ca asta se intampla pentru ca la sat nu ai unde te ascunde, nu ai de ce anonimitate sa te bucuri - cum se intampla la oras.

In al doilea rand, cred ca alienarea asta m-a ajuns si pe mine, pentru ca nici eu nu stau sa verific cine imi raspunde, daca e barbat sau femeie, copil sau varstnic. Si nici nu ma (mai) enervez si nici nu ma trezesc emitand judecati despre nivelul lor de educatie.
Ca o nota aparte, am colege care se enerveaza cumplit cand nu le saluta studentii, tin mortis sa-i tina minte si sa le tranteasca vreo morala - eventual la examen. Eu am invatat de la un mare profesor - si la stat si la sfat - sa nu ma atac, sa salut eu prima si cu mare amabilitate: 'Buna ziua, domnule student', 'Buna ziua, domnisoara studenta'.

In al treilea rand, mi-am amintit de un episod din Seinfeld, in care bietul Jerry e tare suparat ca toata lumea din blocul il saluta si-l pupa. Se numeste www.seinfeldscripts.com/TheKissHello.html" target="_blank">The Kiss Hello, ideea principala fiind: I just wanna nod and be on my way - ti-l recomand, Oanamada.
Mai jos puteti urmari efectul pe care-l are asupra lui Kramer ideea de intimitate si prietenie cu toata lumea:




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pai nu inteleg...ala nu saluta si apoi repede se sare la concluzia ca nu este educat .
Pe mine ma enerveaza acum la ora 10 dimineata catalogarile astea rapide facute de diferite doamne
ala saluta daca vrea...nu trebuie sa fie obligat si nimic altceva. vrea...okay...nu vrea iar e okay si tu nu ai dreptul sa-l judeci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu spun "buna ziua" la toata lumea. eu prima.
nu conteaza ca e femeie, barbat, tinar, batrin.

consider ca un copil invata mai curind sa salute daca il saluti tu, decit daca te uiti incruntat la el, asteptind sa dea buna ziua.

recunosc ca daca salut cam de 10 ori o persoana si nu primesc raspuns, a 11-a oara nu mai salut.

mi se pare absurda regula asta cu cine saluta primul, cine se ridica de pe scaun etc - buna ziua si politetea imi apartin in intregime, nu mi le conditioneaza altii.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput