Salutul...un "ceva" atat de complicat!!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
sunteti liberi sa ma vanati pe la alte subiecte (ca stiu ca unii dintre voi adorati chestia asta, ba chiar ati facut un sport DC din acest lucru!)


Am observat ca nu e nici pe departe prima oara cand spui ca ceilalti te vaneaza si ca au 'ceva cu tine'. Ai putea sa-mi explici de ce crezi asta?
Sicera sa fiu, eu as lua-o ca pe un compliment. Dar numai daca as fi sigura ca nu mi se pare.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Poate o sa credeti ca sunt dusa "cu pluta" ca "tara arde si baba se piaptana", dar sunt curioasa daca doar eu am sesizat acest lucru.
Vecinul de la 3 si cel de la 1 ma privesc gales si asteapta sa ii salut eu!!!!
Am 6 copii in bloc si doar unul singur da "buna ziua", indiferent daca este singur sau insotit de parinti!(discutam de parinti educati si cu pretentii!)
Vecinul mamei mele (mutata de curand in acel imobil) astepta sa-l salut eu pana cand intr-o zi sotia lui afla de la mama ca eu nu am 20 de ani ci peste 30 (din ziua aia a inceput sa salute!!!- de ce oare conta????)
Femeia care face curatenie la noi in bloc spune "saru'mana" la toate femeile si buna ziua la toti barbatii...daca ii raspund doi....
Baiatul unei cunostinte nu o saluta pe prietena acesteia pentru ca "este prietena" cu cineva care-l cearta ca face mereu galagie sub geamul lor (explicatie data de mama baiatului!)....
Vin acasa cu sotul si gasim in fata blocului adunati vreo 6 parinti si vreo 10 copii de la blocurile vecine si de la noi din bloc...salutam politicos parintii, iar copiii stau cu priviri galese pe scara, in fata noastra si ne privesc....
E lipsa de politete, e lipsa de educatie, e indiferenta noastra a adultilor...e atat de greu sa salutam? S-a banalizat atat de mult si este atat de complicat sa invatam noi si sa ne invatam copilul sa spuna un simplu "buna ziua"? Nu sunt o "scortoasa", sunt comunicativa, vorbesc cu vecinii, comunic foarte bine cu toti copiii, nu tin la din astea cu saru'mana si plecaciuni, dar mi se pare elementar si de bun simt sa dau "buna ziua"....e salutul in zilele noastre un "ceva" atat de complicat sau e doar perimat si nesimnificativ???


Oana, dar tu nu ai salutat cand ai inceput acest topic.
Am vazut ca altii scriu pe forum: "Buna dimineata", "Buna ziua", "Noapte buna". N-am vazut de-a lungul topicului sa ne fi urat macar o data sa avem o zi buna sau ceva Deci, eu zic ca mai ai si tu de invatat pana sa fii salutacioasa perfecta.


Eu salut pe oamenii cu care am schimbat cateva cuvinte candva, sau pe cei pe care m-am obisnuit sa-i salut de-a lungul anilor.
Dar pe cei noi nu prea am chef sa-i salut. Poate daca sunt doamne mai in varsta si le vad de prea multe ori. De obicei ma uit la ei, daca zambesc si dau sa deschida gura si se uita le mine, atunci salut. Sau daca sunt cam de-o varsta cu mine sau mai mici ca mine (fete sau baieti), atunci sa le zic "buna ziua" imi suna prea rece, si nici sa le spun "salut" nu pot, ca nu suntem prieteni.Asa ca ii las pe ei sa vina cu idei.

MI-am adus aminte ca aveam vreo 8 ani si ma jucam cu un pusti de la mine din scara, si vine una mai in varsta, vecina cu noi, pustiul imi zice sa n-o salut (parintii lui nu se intelegeau cu tipa respectiva)si am ascultat de el. Si s-a luat aia de mine si m-a facut cu ou si otet ca de ce n-o salut, ca ma spune parintilor.
O data n-am salutat-o, si imediat a observat cotoroanta, de parca ce mare branza era musai sa ii spun "sar'na" si atunci era multumita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui dearChris
N-am vazut de-a lungul topicului sa ne fi urat macar o data sa avem o zi buna sau ceva Deci, eu zic ca mai ai si tu de invatat pana sa fii salutacioasa perfecta.



Nu-i chiar asa. Am observat ca spune des 'numai bine va doresc'.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

DearChris, ai dreptate ca nu am salutat la inceputul topicului si accepta te rog scuzele de rigoare! Nu vreau sa ma justific sau ceva (ca doar mi-am cerut scuze ca am gresit!), dar nu am vazut prea multe topicuri pe acest forum care sa inceapa cu un salut...de obicei se intre in subiect...si uite asa tocmai am demonstrat impreuna ca nu se prea saluta si ca incet, incet ne cuprinde pe toti aceasta febra.... nu am pretins ca sunt salutacioasa perfecta...departe de mine...e foarte posibil ca si eu sa fi fost macar o data cu gandurile mele si sa nu fi raspuns la vreun salut sau sa nu salut.
Despre "La revedere" - prefer sa urez "numai bine va doresc" (cum a sesizat si Mihaelka) pentru ca intr-un fel cuprinde si la revedere si sanatate si ganduri bune....este o formulare pe care eu o folosesc foarte des pentru ca mi se pare mai calda si mai putin impersonala.
Cat despre parerea ta, am luat-o la cunostinta si iti multumesc ca te-ai mai ostenit sa raspunzi dupa toate cate s-au zis aici.
Mihaelka sincer iti multumesc pentru interventie.......ca daca nu sesizai tu si ziceam doar eu maine cine stie ce se mai scria pe aici...si acum sa-ti raspund.
Eu am zis doar ca ma vaneaza acum, pe acest topic...cand m-am referit la vanatoare in general...am spus-o pentru ca am vazut citind mai multe topicuri ca se urmaresc unii pe altii si isi platesc tot felul de polite de la alte subiecte...uite un exemplu care a avut loc chiar aici: dupa prima postare a marieimunteanu, denizel a si atacat offtopic...si se intelege clar din context ca discutiile intre ele erau mai vechi si mai adanci...din acest motiv am spus ca sunt liberi sa plece la vantoare dupa mine ...pentru ca stiu sigur ca atat Guestus cat si denizel ma vor taxa cu fiecare ocazie, doar de dragul de a face acest lucru....
Ca au ceva cu mine....asta este clar....tu nu ai simti la fel daca ti s-ar spune ca esti tata (ma rog nu textual, dar explicit), ca ai pus acest subiect ca-ti place sa spionezi vecinii, ca ai probleme "la radacina", ca nu esti simpatica, ca esti cotoroanta (citez guestus), ca ti-ar placea sa vezi copiii care nu saluta batuti de parinti pentru ca nu fac acest lucru, ca sunt barfitoare pentru ca am postat un astfel de subiect, ca stupiduta si saracuta in argumente etc, etc...???? Oricum, pana la urma, nimeni nu a fosta capabil sa-mi demonstreze cu argumente de ce "am o problema la radacina"... au ramas doar vorbele "frumoase" si concluziile trase aiurea...si pe ici pe colo oameni care inca incearca sa comunice civilizat, dar nu prea mai au loc de vreo doua-trei persoane interesate de potentialele mele "sechele" care m-au adus pe mine la infinita crima si marele tupeu sa postez un astfel de subiect....acum te las pe tine sa tragi concluzia: mi se pare?
O seara buna la toti si numai bine

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
...pentru ca stiu sigur ca atat Guestus cat si denizel ma vor taxa cu fiecare ocazie, doar de dragul de a face acest lucru....
Ca au ceva cu mine....asta este clar....



Si torcea, si torcea, si nici ca se plictisea....:)).

Oanamada, probabil ca si copiii aia needucati care nu te saluta, au ceva cu tine si, abia asteapta sa imbatranesti ca sa-ti fure telefonul mobil si pensia .
Probabil ca si nenea de la 1 care se uita gales la tine si nu te saluta, pune la cale ceva monstruos .
Probabil ca si frantujii aia care isi lasau copiii in sandale toamna, o faceau intr-adins, fiindca stiau ca ai sa treci tu pe-acolosa si, se stie, aveau ceva cu tine .
Si, probabil ca, toata lumea asta mare e cu ochii pe tine .
De ce? Pentru ca, ca dumneata, Bobocule , nu s-a mai vazut pe pamantul asta. Si nici n-o sa se mai vaza, asa sa stii!
Da', nah, ce stiu astia care nu te saluta? Niste tarani!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

dl guestus nici nu a plecat acasa si nici nu doarme niciodata ...el vegheaza
daca ii spui tu psihologului ca aia e secret...aia e secret...atunci si el iti spune bye bye si te lasa in pace.
mai tirziu o sa vezi tu consecintele




Vegheaza in continuare....problema ta este sa cureti lumea de oameni ca mine, nu-i asa?







guestus, vezi sa n'adormi in post!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui oanamada
...pentru ca stiu sigur ca atat Guestus cat si denizel ma vor taxa cu fiecare ocazie, doar de dragul de a face acest lucru....
Ca au ceva cu mine....asta este clar....



Si torcea, si torcea, si nici ca se plictisea....:)).

Oanamada, probabil ca si copiii aia needucati care nu te saluta, au ceva cu tine si, abia asteapta sa imbatranesti ca sa-ti fure telefonul mobil si pensia .
Probabil ca si nenea de la 1 care se uita gales la tine si nu te saluta, pune la cale ceva monstruos .
Probabil ca si frantujii aia care isi lasau copiii in sandale toamna, o faceau intr-adins, fiindca stiau ca ai sa treci tu pe-acolosa si, se stie, aveau ceva cu tine .
Si, probabil ca, toata lumea asta mare e cu ochii pe tine .
De ce? Pentru ca, ca dumneata, Bobocule , nu s-a mai vazut pe pamantul asta. Si nici n-o sa se mai vaza, asa sa stii!
Da', nah, ce stiu astia care nu te saluta? Niste tarani!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



offff Doamne, ce dor mi-era de tine!!!!! Norocoasa de mine....esti tot aici!!!!! La fel de "draguta", "amabila" la fel "stupiduta si saracuta in argumente" (vezi, te si citez!!!!)...ce usurare...nu puteam sa dorm la noapte daca nu-mi spuneai tu ce se intampla de fapt!!!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

la fel "stupiduta si saracuta in argumente" (vezi, te si citez!!!!)


Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,





Io vad ca faci reale eforturi ca sa ma citezi, dar, se pare ca a fost prea mare efortul de a ma citi!
Pentru ca, daca m-ai fi citit, ai fi vazut ca "stupiduta si saracuta in argumente" nu esti tu, ci sunt ideile tale, ceea ce e cu totul si cu totul altceva .

Dar, lasa ca eu nu ma supar pentru al cinspelea atac la persoana pe care il faci si te las in ritmul tau : deja esti, probabil, epuizata cu salutatu' tutulol din bloc si tutulol din piata :)). Ai sa inveti sa citesti cu atentie ce ti se scrie mai incolosa :)).
Asta, daca nu-ti vine vreo idee sa scrii o carte despre salut si buna cuviinta (stii ataaaat de multe despre astea doo si ai atatea intamplari de povestit, incat n-ai termina odiseea ai lasa-o prin testament otv-ului ca sa ti-o termine ei .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:


Io vad ca faci reale eforturi ca sa ma citezi, dar, se pare ca a fost prea mare efortul de a ma citi!
Pentru ca, daca m-ai fi citit, ai fi vazut ca "stupiduta si saracuta in argumente" nu esti tu, ci sunt ideile tale, ceea ce e cu totul si cu totul altceva .

Dar, lasa ca eu nu ma supar pentru al cinspelea atac la persoana pe care il faci si te las in ritmul tau : deja esti, probabil, epuizata cu salutatu' tutulol din bloc si tutulol din piata :)). Ai sa inveti sa citesti cu atentie ce ti se scrie mai incolosa :)).
Asta, daca nu-ti vine vreo idee sa scrii o carte despre salut si buna cuviinta (stii ataaaat de multe despre astea doo si ai atatea intamplari de povestit, incat n-ai termina odiseea ai lasa-o prin testament otv-ului ca sa ti-o termine ei .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

[/quote]

Doamna mea culta....scuzele de rigoare pentru atac...cat despre gramatica si oboseala...ideile nu au cum sa fie stupidute si saracute......odiseea te las pe tine s-o scrii ca te potrivesti mai bine decat mine si esti si mult mai "stufoasa" in exprimare...in plus nu vreau sa-ti fur "gloria"
Atacuri la persoana in numar de 15...eu poate nu stiu sa citesc....dar sa numar sigur stiu...si mai mult decat sigur ale mele nu au fost 15, dar ale tale....au fost pe aproape de acest numar...si da, ai dreptate sunt obosita, dar nu din motivele enumerate de tine...eu am si familie si copil de ingrijit....si in inconstienta mea ....mai aleg sa-mi pierd si timpul discutand cu tine! Offf, Doamne.... si la piata azi nu am fost si nici din casa nu am iesit...de salutat m-am salutat live doar cu sotul, cu mama si bunica la telefon si cu fi-mea cand s-a trezit din somn la pranz....prea putin obositor sa te saluti cu atat de putine persoane...in schimb sa te urmaresc pe tine...devine obositor...asa ca ma retrag ca maine chiar am o zi de relaxare pe partie si ma voi gandi cu drag cum te gandesti tu la mine salutand pe toata lumea pe partie!!!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
si mai mult decat sigur ale mele nu au fost 15, dar ale tale....au fost pe aproape de acest numar...



Oanamada, bunul simt exista sau nu exista.
Daca exista, e cam absolut asa si, sigur nu exista in comparatie cu ceva ce tu ai sa reprosezi altora.
Nu exista "am bun simt pentru ca eu am facut referiri la persoana lui Denizel de 9 ori, iar ea a facut referiri la persoana mea de 11 ori".
Din momentul in care ai facut prima referire la persoana mea, spunand "Denizel, esti superficiala", ai devenit cea mai nepotrivita persoana pt. a gazdui discutiile despre politetea/impolitetea altora, bun simt etc.


Da' lasa ca vorbim mai pe larg luni .
Acuma iti mai zic doar weekend reusit si sa schiezi cat de mult vrei tu :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput