Tata la 13 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

lorelaim io nu-nteleg despre ce bani vorbesti si mai ales in cazul adolescentilor. indemnizatia e in functie de venit, adolescentii nu au venit. presupun ca primesc o indemnizatie care le ajunge de bani de buzunar. ok, si mai primesc alocatia si in plus mama primeste ev. pensia alimentara de la stat pe care pustiul o va plati inapoi statului cand va avea posibilitati.
tu chiar crezi ca asta le-a fost primul gand? sau al doilea? sau ca parintii i-au indemnat sa faca sex si nu numai atat ci sa faca cc copii pentru viitorii bani pe care ii voi primi de la stat? chiar crezi ca a fost o sarcina planificata? wow!
sau te-ai gandit ca se vor muta impreuna si vor primi ajutor social? si vor pagubi lunar statul, din taxele platite de cetateni muncitori care se trezesc pacaliti de niste copii care aleg sa faca copii doar pentru a profita. io cred ca nici prin creanga mintii nu le-o trecut ca hai sa facem sex si poate avem noroc si facem si un copil si atunci sa vezi trai pe vatrai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Am citit si eu stirea in The Sun si am ramas socata.Si aici se scrie ca au mari intrebari despre educatia lor sexuala .Primarul orasului a spus ca-i ajuta sa termine scoala ca sa-i poata asigura copilului un viitor.Tanarul tata va incepe sa stea cu familia(mama si copilul dupa 16 ani)pana atunci tanara mama va sta la parinti pentru a termina si ea scoala.Societatea cred ca ii va ajuta sa devina buni parinti.Si spun de societate pt ca exista play group-uri unde mergi cu copilul si te intalnesti cu multe mamici si discuti+cineva care se ocupa de copii(asta in cazul ca nu-ti permiti sa platesti o gradinita).
Aici statul ii ajuta (material) chiar daca au copiii la varsta atat de frageda.
Spunea cineva ca s-ar distribui prezervative gratis in scoli la 12-13 ani..Asta nu este adevarat.
Intr-adevar gasesti aparate cu prezervative in Pub-uri ,In toilet la gara,la hoteluri.


adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Adela - daca ai fii citit ultimul paragraf din primul link pe care l-am pus ai fii vazut:

"Family can claim £30,000 beneftsChantelle Stedman can claim no benefits until she reaches 16, her next birthday.

But state benefits to support her and her baby will be paid to her mother Penny until then.
At a minimum, the family can expect to receive around £30,000 a year - close to £600 a week.

Penny, 38, will claim benefits to support herself and her four children including Chantelle.

She will also claim on behalf of new-born Maisie.

The family may claim benefits on the basis that Penny's unemployed partner Steve is a live-in member of the household.
If so, their claims may look like this:

Child Benefit: Paid automatically for each child - £72.80 a week.
Council Tax Benefit: Likely to cover the full bill - £30 a week.
Child Tax Credit: Now the main payment to support children of out-of-work or low income mothers. Possible payment for the five Stedman children - £221 a week.
Income Support: If paid to Penny and Steve as a live-in couple - £94.95 a week.
Housing Benefit: Likely to cover the full rent of their council house, together with any service charges. This may be - £150 a week.
Total: £568.75 a week, or £29,575 a year."

Nu cred ca e nevoie de alte comentarii la ceea ce scrie mai sus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Exact, nici eu nu cred ca mama fetei, mama a (parca) 5 copii, nu avea ochiul destul de "format" sa vada ca fata ei e gravida...Am inteles ca bebelusul are cca. 3 kg, deci foarte bine dezvoltat, ori asa o sarcina nu se poate ascunde de la 6 luni in sus... Cred ca "Bunica" Penny deja e experta in "claiming benefits", iar o subventie in plus nu ar strica deloc bugetului familiei. 600 de lire pe saptamana, 2400 lire pe luna, adica aproape 4000 de euro( rog sa fiu corectata daca nu am aproximat corect) sunt bani buni.
Nu am citit nicaieri daca mama fetei lucreaza...

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

in ciuda link-ului nu cred ca a fost o sarcina planificata.
ca dupa ce "fapta a fost comisa", se pot cere beneficii ... asa o fi legea, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria

Exact, nici eu nu cred ca mama fetei, mama a (parca) 5 copii, nu avea ochiul destul de "format" sa vada ca fata ei e gravida...Am inteles ca bebelusul are cca. 3 kg, deci foarte bine dezvoltat, ori asa o sarcina nu se poate ascunde de la 6 luni in sus... Cred ca "Bunica" Penny deja e experta in "claiming benefits", iar o subventie in plus nu ar strica deloc bugetului familiei. 600 de lire pe saptamana, 2400 lire pe luna, adica aproape 4000 de euro( rog sa fiu corectata daca nu am aproximat corect) sunt bani buni.
Nu am citit nicaieri daca mama fetei lucreaza...

V

“Shine on my way"




Mie asta mi se pare mult mai grav decat fapta in sine.
Daca se descopera cumva ca mama(bunica) a incurajat-o pe fata sa ramana insarcinata,(sau sa duca sarcina la capat) aceasta, dpdv legal, nu risca nimic nimic?

In mod normal, fetele de 15-16 ani care si-au inceput viata sexuala o fac cu baieti ceva mai mari decat ele. Asta micu are 13 ani...interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

bucuria guvernului stirea asta ca mai uitam de economie...

urmeaza test dna ca familia pustiului nu este convinsa ca el este tatal... hmmm... alta pleasca pt tabloide...

Adela - asa e mai nou la suedeji? tre' sa inapoiezi ajutorul social? ca pe vremea mea era chiar mai bine decat este inca la engleji (la care e asa cum zice Lorelai... fie-mea (17 ani) deja are colege care si-au facut sau is pe cale sa-si faca copii doar pt ca stiu ca vor avea prioritate la repartitie de casa si bani lunar in cont

edit sa mai zic ca se pare ca proaspetii parinti petreceau nopti impreuna cu stirea mamei fetei... de ce nu o ia nimeni la rost? ca sexul inca e ilegal sub 16 ani si au stiut de sarcina in timp util pt o intrerupere dar au ales sa pastreze copilul... pai de ce nu? ca nu-i costa nimic au mai luat si bani de la ziare pt interviuri ce numai romania sa fie tara lui papura-voda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nu ajutorul social se inapoiaza (poate m-am exprimat io neclar) ci pensia alimentara pe care mama o primeste oricum, iar tatal e dator s-o plateasca inapoi statului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

nu ajutorul social se inapoiaza (poate m-am exprimat io neclar) ci pensia alimentara pe care mama o primeste oricum, iar tatal e dator s-o plateasca inapoi statului.


mey mey ce s-au desteptat suedejii... englejii inca se cred imperiu si dorm pe ei... vine totul moka aici, io ma mir cateodata ca lumea mai si munceste, mai ales in slujbe prost platite...

nu ii platesc pensie alimentara ca nu au cum sa-i calculeze asa ceva la un copil de 13 ani care nu are job... ii dau insa tot felul de ajutoare nerambursabile, se face lunar de cat niciodata nu or sa castige ei muncind si uite asa nu mai fac nici scoala nici nu se inghesuie la vreun job vreodata pana la adanci batraneti, copiii lor tot asa vor fi parinti la varste fragede si istoria se repeta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Baiatul meu a implinit in decembrie 13 ani si inca se mai joaca cu supermani si stiu eu ce alte figurine!Intotdeauna am spus ca am copil cuminte,dar acum prin comparatzie ...al meu e chiar un ingeras!

Nu pot sa cred,refuz sa cred ca doar din considerente materiale s-a incurajat aceasta relatzie finalizata cu un copil!Nu pot intzelege nici mama fetei(in primul si in primul rind pe ea)dar nici parintzii baiatului!

Oi fi eu poate mai...invechita,habar n-am,n-oi fi destul de emancipatadar mi-e greu sa diger asemenea vesti!

Dana


editez sa spun ca si pe mine...m-a ingretzosat poza aia in care "taticul"
arata copilul spre camerele foto!

Mergi la inceput