Scrisoare Deschisa Ministrului Sanatatii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Sint curios citi bani primesc spitalele pt salarii si unde se duc banii...domnul guestus spune ca vracii tin blocate posturile pt ca sa poata activa pe 7 pozitii simultan.
Pe o parte se pling ca nu au oameni dar in acelasi timp nici nu scot posturi la concurs ..comedia asta e greu de inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ce sustineam eu despre campania de presa. Din scrisoarea asta inseamna ca aveam eu dreptate, desi nu am nici o tangenta cu medici.

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Dar nu sint de acord cind spui ca nu e o campanie de denigrare a medicilor. Ai urmarit cit de vehement au fost contrazisi toti cei care au fost de partea medicilor, si cit de contestat a fost seful colegiului medicilor - nu numai la realitatea tv ci si la antena 3, b1tv etc.

Este ceva de genul: intii spui ca medicii sint asa si pe dincolo, si pe urma intrebi daca e adevarat sau nu. Bineinteles ca vor raspunde cei care sint nemultumiti.

O "campanie" adevarata in sensul celor despre care spui ca lipsesc (si chiar lipsesc) nu ar fi facuta in felul asta. Ci ar intreba intii si pe urma ar judeca "sistemul medical" (nu medicii), prin prisma descoperirilor facute. Pe medici trebuie sa ii judece colegiul medicilor pentru malpraxis, nu ministerul.

Eu cred in continuare ca e numai un exercitiu de imagine al ministrului, a gasit o oportunitate ca si televiziunile au nevoie de putin scandal pentru audienta si profita. Ministerul a primit acum o gramada de sesizari, de genul a ce spui tu mai sus, ca doctorii nu au bagat pe cineva in seama, ca nu au consultat etc. Ce crezi ca va face ministrul? Va verifica fiecare medic? Va da mai multi bani spitalelor si salarii mai mari medicilor/cadrelor medicale ca sa fie in numar suficient si sa nu mai emigreze? Va da mai multi bani pentru aparate si sali de operatii etc, de care depinde "sistemul medical" gaunos? De unde bani?






Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Probabil ca domnul Guestus confunda vracii cu supraoamenii. Pe undeva are dreptate. Daca ar fi trait acum vreo 200 ani.

Postu' ala nu il scoate vraciul la concurs.

Dar s-a gasit o solutie SUPERFAINA - pentru a degreva spitalele de atata afluenta de oameni bolnavi.
Directia de Sanatate Publica ia masuri hotarate pentru degrevarea activitatii din compartimentele de urgenta ale spitalelor publice. Medicii de familie sunt obligati sa lucreze in ture, acoperind 12 ore pe zi.

Eu una nu as avea curaj sa ma duc la medicu' de familie dupa 11 ore si jumatate de consultatii continue.

Deci dupa cum se vede s-a gasit si cauza problemei si rezolvarea ei. Cauza erau medicii de familie ce lucrau numai 7 ore.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Asa cum Oprescu functiona pe 7 posturi la 7 spitale + prof la 10 universitati tot asa sint si altii care fac acelasi lucru.
E un sistem mafiot in care unii cistiga de rup pamintul si altii sint cu circa. ..
cind e vorba sa se arate saracia din sistem ii baga pe aia cu circa in fata..salarii de 8 mil ..lacrimi...indignare.. etc etc.
Hai sa gasim de ex. 10 "somitati" si sa le faca cineva o analiza la cite spitale lucreaza...si o sa vezi ca 1 om cistiga cit pt 10 ...pariu?
si acum daca or sa bage mai multi bani fara sa faca reguli stricte o sa fie la fel....unii or sa fie cu ciolanul gras si altii cu ghearele de pui...si rezultatul pt pacient = 0..aceeasi mizerie ca si pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui MICKYN
Cum poate ingriji intr-o zi,o asistenta, 60 de bolnavi, din care 8 operati in acea zi? Iar de cand nebunia blocarii posturilor si a demiterii personalului cu cumul, situatia a devenit dramatica.

Cum poate o asistenta ACCEPTA sa lucreze in astfel de conditii ? E clar ca nu poti ingriji 60 de oameni, nici macar n-ai idee cine sunt si ce probleme au, sa nu mai vorbesc ca nu apuci sa-i vezi pe fiecare o data pe tura sa ii intrebi cum se simt sau sa le iei o tensiune. De ce nu faceti greva sa se deblocheze posturile ca sa se poata angaja personal? Unde este colegiul asistentelor? Unde este sindicatul?


Nu, Bird, n-ai inteles bine, zice:" Lucrez in capitala unui stat care se vrea european- nu doar geografic , intr-un spital, unde, pe sectia unde lucrez, la 60 de pacienti ar trebui sa fie angajati 31 de asistenti - si suntem 12", deci ratia e destul de ok, e 1:5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

O Doamne nu ma pot abtine si nu subiectul ma incita caci cand l-am deschis mi-am promis sa nu suflu niciun cuvintel...dar uite Guestus ce-mi faci Ce s-a intamplat cu tine? De unde atat negativism? Cum, in tara noastra minunata in care numai unii care nu-si pot controla emotiile vad lucrurile "in negru", in tara in care daca ai rabdare si stai frumos la coada la ghiseu, vorbesti frumos si strangi cuminte toate hartiile necesare...se rezolva totul ....in tara asta exista un sistem mafiot si nu se va rezolva nimic? wow...ai incercat sa stai cuminte la rand la medic cu toate hartiile necesare la purtator si sa astepti? Ai incercat sa zambesti frumos asistentei infundandu-ti durerea in strafundul sufletului si sa prezinti frumos reteta gratuita la 100 de farmacii cu rabdare? Hai Guestus, nu se poate! Capul sus si zambetul pe buze ca scrisoarea asta o sa revolutioneze si sistemul medical...vei vedea

Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Nu trebuie mai ales sa intelegem,/trebuie mai ales sa fim;/dar mai ales trebuie sa fi fost/intr-adevar mai ales sa fi fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pai cind intri in detalii strict la obiect e mai negru un pic ...cind e la suprafata e pozitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Guestus , eu nu inteleg un lucru: eu una nu stiu politica. Nu ma intereseaza, nu stiu, nu ma bag.
Tu de ce insisti sa dai lectii intr-un domeniu care iti este complet paralel?

Doctorii sunt angajati pe post la spitalul X , sau sunt angajati ai facultatii la materia X si lucreaza pe sectia X.
Un doctor care e angajat si al spitalului si al facultatii , cum sunt multi , primete salariul integral de la spital si jumatate de norma de la facultate , nu un salariu intreg.
Nu sunt angajati la mai multe spitale.
Spre exemplu un rezident care are deja post in alt oras este angajat al spitalului unde are postul , desi el rezidentiatul il face in alt spital unde nu este platit cu nimic.



Tu esti ca o tanti de pe alt site care se lua de doctori ca daca stiu ei ca medicamntele de sabit nu sunt bune , de ce le dau voie sa fie comercializate pe piata?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu stiu mai ce sa zic! Nu ma intereseaza profesorii si somitatile.

Ma intereseaza medicul de rand. Cel care te trateaza la prima mana. Cel care alcatuieste marea masa a acestei profesii atat de invidiate si huduite tot odata.

Aici ar trebui sa ne uitam. 80% dintre noi nu ajung la profesori sau somitati. Si uite (sic!) ca supravietuiesc.

Nu ma intereseaza cat castiga profesorul sau somitatea. Este dreptul lui castigat printr-o viata de invatat si o munca asidua. Este dreptul lui prin constituie sa aiba 2 salarii intregi sau jumatati nu conteaza:
- unul ca profesor - unde ii invata ceva pe viitori medici
- altul ca practician
- si daca mai are timp si puteer altul de pe la cabinetul particular o data sau de 2 ori pe saptamana.

Nu aici trebuie sa ne uitam. Nu asta e de analizat.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai in acceptiunea lui guestus probabil ca daca profesorii au salarii mari , ce mai conteaza cei care nici macar nu predau?
Ca sa nu mai spun ca profesorul ala munceste mai mult decat muncesc altii in 3 vieti.
Si mie mi se parea munca banala , dar am vazut ce inseamna .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput