Criterii pentru o polemica civilizata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

F. simplu da un search pe troll si internet si afli.Asa poate o sa-ti explici si obiceiul agasant al unor useri.




Ti-am urmat sfatul si m-am informat. Ete ce scrie pe wiki 'Experienced participants in online forums know that the most effective way to discourage a troll is usually to ignore him or her, because responding tends to encourage trolls to continue disruptive posts' - Forumistii experimentati stiu ca cel mai eficient mod de a descuraja un troll este sa-l ignore, pentru ca raspunsurile/reactiile tind sa incurajeze trollii sa-si continue mesajele "subminante".


Daca tu continui sa hranesti trollul, atunci ceva on-topic...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

"Ete" ca ti-ai imbogatit cu aceasta ocazie cunostintele si pomelnicul de reguli.
By the way, merita sa risti si sa pierzi distractia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

"Ete" ca ti-ai imbogatit cu aceasta ocazie cunostintele si pomelnicul de reguli.
By the way, merita sa risti si sa pierzi distractia?


Ceva on-topic...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Asta cu "ceva on-topic" nu am inteles-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E greu sa te tii de toate punctele atunci cand nu ai interlocutorul in fata si nu-i poti vedea mimica si din aceasta cauza de multe ori ii poti interpreta sau ti se pot interpreta gresit spusele.

Cred ca oricui i-ar fi greu atunci cand apar persoane care parca au jucat ruleta ruseasca cu numele tau. Nu le-a placut insiruirea de consoane si vocale si-au inchipuit persoana si au hotarat asa, de amorul artei si al polemicii dure sa-l tarnuie putin cu acuze alambicate si corolare inventate.

Eu as mai adauga:

6. In orice polemica civilizata trebuie practica autocenzura.

Mihaelka si pe mine cel mai tare ma intriga scoaterea din context a ideilor, a paragrafelor.
Din punctul meu de vedere persoana care face asa ceva se descalifica si nu mai conteaza in economia discutiei.
Denizel, am inteles ca esti pe graba. Mi-ar placea ca atunci cand te intorci sa rescrii regula si sa scrii in loc de adversar interlocutor. Ar fi pacat de regula.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Viviana eu practic autocenzura;de multe ori revin si imi modific postarile pt. ca sub impulsul emotiilor de moment spun mai mult decat as vrea.Am primit reprosuri ca editez frecvent.Xeno spunea ca asta este semnatura mea.Dar nu a observat sau nu a vrut sa observe ca ma cenzurez singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

E greu sa te tii de toate punctele atunci cand nu ai interlocutorul in fata si nu-i poti vedea mimica si din aceasta cauza de multe ori ii poti interpreta sau ti se pot interpreta gresit spusele.

Eu as mai adauga:

6. In orice polemica civilizata trebuie practica autocenzura.



Foarte adevarat. Intr-o discutie fata in fata, sunt atatea indicii non-verbale dupa care ne putem ghida si identifica atat scopul real al comunicarii cat si alte mii de nuante care coloreaza comunicarea (ironia afectuoasa, ironia muscatoare, sarcasmul, intentia de gluma s.a.m.d.)

Sunt perfect de acord cu punctul 6. Autocenzura trebuie practicata in orice act de comunicare, indiferent ca el se petrece pe un forum, la o conferinta de specialitate sau la o cafea cu prietenii. In oricare dintre aceste cazuri ar trebui sa gandim inainte sa 'vorbim'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lista completata cu noile puncte (in ordinea numerelor de pe tricou)

6. Niciodata nu atentionati interlocutorul ca e timpul sa se retraga din dezbatere intrucat oricum nu are dreptate. (Denizel)
7. Nu scoateti idei din context (Mihaelka)
8. Practicati autocenzura (Viviana)

Cine mai doreste, cine mai pofteste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

b.nica mi se pare ok. Ce ai spus tu. Si in viata de zi cu zi la nervi, furie, emotie spunem lucruri sub impulsul momentului de care ne pare rau mai tarziu. Si atunci ne retragem vorbele. Este firesc si civilizat.

Nefiresc este ca altii sa vada in asta un semn de slabiciune cand este de fapt un semn de intelepciune.

Si de aici ar mai putea aparea, asa ca un corolar.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mai adaug eu una: daca nu ti s-a intamplat macar o data in viata sa-ti schimbi parerea in urma unei polemici, mai bine nu mai intra in alta! Macar o data, macar partial, macar infim! Fa-ti un jurnal mai bine sau alege mai bine interlocutorii ca n-or fi cei mai informati!

Mergi la inceput