Nostalgii pierdute !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Crinuz ma bucur sa te regasesc .
Si eu ma gandesc des la anii de facultate,fara griji(trebuia doar sa invatam),anii din camin(stateam cu inca 3 colege toate din acelasi oras-a fost superb).Imi aduc aminte ca atunci asteptam sa terminam sa ne putem angaja .
Ma gandesc des la copilarie,la anii petrecuti langa parintii mei(chiar daca era perioada ceausista).
Citeam la ce scria Ionica,mi-e dor de mancarurile pe care mi le pregatea mama(in special placinta si cozanacii),la viata lipsita de griji pe care mi-o oferea.
Erau vremuri mult mai linistite, mai frumoase,lumea nu era atat de tensionata.

adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Ia uitati,fetele...

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Ratele si "vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.
Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".
La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".
Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si
toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.
Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ...
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru !

Raluca

de Anais Iasmina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Raluk31, nici nu se putea spune mai bine....
Am retrait fiecare moment.

adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelynaErau vremuri mult mai linistite, mai frumoase,lumea nu era atat de tensionata.

adelina si piticii
Vacanta 2009



Mai degraba cred ca noi ca si copii nu aveam griji. Probleme erau si atunci, mai ales in timpul comunismului cand nu stiai ce sa pui pe masa pt ca magazinele erau goale, parintii nostri isi faceau griji, noi eram cu altele

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Stiam si eu textul spus de Raluca.. e foarte frumos si intr-adevar exprima foarte bine ceea ce suntem noi( cu mici exceptii pentru mine, pentru ca sunt din MD si eu am fost "octombrel" nu "soim", am baut "apa dulce Frigusor", m-am uitat la " Nu pogodi" si "Kot Leopold", etc. ).

Asa si nu am gasit cine e autorul acestui text..

Eu vreau sa zic, ca eu duc nostalgia clipelor cand abia asteptam sa ajung la biblioteca sa gasesc o carte interesanta, sau sa gasesc o informatie.. acuma copiii ajung mai rar la biblioteca, ca aproape totul se gaseste pe net.

Eu furam clipele libere ca sa mai citesc, desi tata ne zicea ca ne stricam ochii pentru ca citeam si ziua si noaptea si uneori pe ascuns( de-ar sti cat de inofensiva era cartea pe langa calculatoarele de azi)

Si mi-e dor de clipele din studentie, cand desi, banii nu imi ajungeau pentru prea multe chestii, reuseam sa gasim placere in lucruri atat de marunte, cum ar fi o tava cu seminte prajite de noi, cani multe cu ceai si zambete multe.. nu era net, tv, telefoane mobile si totusi aveam atata timp pentru discutii si atata timp unii pentru altii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Eu imi aduc aminte cand mergeam la bunica din partea mamei la tzara, vara si mancam mere verzi si visine, o data am cazut din visin noroc ca nu eram asa sus, furam alune de la vecina de peste gard, mancam struguri din vie, aveam in unele zone din vie struguri cu boabe mari si lunguietze le ziceam eu cu fratele meu "tzatza oii", aveam dud in curte dar tot mai bune erau dudele vecinului, avea niste caini rai, cand aveam capre si le dadeam biscuiti si bomboane, iarna cand taiam porcul si faceam friptura pe jar, o bunatate, cand strabunica si bunica mea faceau mancare in cuptorul cu lemne in vase de lut, mancam din strachina cu linguri de lemn, o bunatate era mancarea facuta asa, bunica facea turta, ce imi place turta, nu am mai mancat demult. Tin minte ca bunica facea capitza din coceni ptr capre cand venea frigul sa aiba ce le da sa manace si eu cu fratele meu si verisorul meu, cu cizme in picioare, plouase si era namol in gradina, am facut topogan, pe o parte ne suiam cu scara si pe cealalta coboram de ii inamolisem cocenii lui bunica-mea de saraca a trebuit sa mai selecteze ca nu mai mancau caprele. Cand ne suiam pe cotezul gainilor, era facut din beton si bunica avea niste vita de vie uscata, o tinea ptr foc si tot asa imipreuna cu fratele si varul meu ne suiam pe cotetz si saream pe vreascul de vitza de vie, il facusem saltea, ne-a vazut mama si ne-a zis sa ne potolim ca poate ne intra ceva in fund. O data varul si fratele meu era sa dea foc la casa, pe o bata pusesera o carpa imbibata cu gaz si facusera flacara Olimpului, ce bataie a mai mancat varul meu, pe fratele meu mama doar la mustrat putin. Bunica ne spunea poezii:"Trei Doamne si toti trei"-G.Cosbuc si mai spunea o poezie dar nu o mai tin minte, ne spunea "El Zorab", povesti, la gura sobei, vremuri demult apuse.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La mine in cartier venea un autobuz biblioteca, mergeam cu carnetul de note si inchiriam carti, mai rasfoiam cate ceva prin autobuz Cred ca pe vremea noastra se citea mult pt ca altceva nu aveam ce sa facem in casa. Eu citeam si la masa,in cada, la toaleta,inainte de culcare, la sculare....terminam o carte in doua zile, era ca o competitie intre prietene, ne imprumutam carti....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

maraki era mult mai bine si atat calculator si Tv parca te tampeste. Si eu pana sa plec in Bucuresti eram abonata la biblioteca, in fiecare an imi reinnoiam permisul si nu mai spun pe perioada liceului numai la sala de lectura stateam, imi faceam comentariile la romana, traducerile la latina, acum gasesti totul pe internet. Am carti de pe vremea mamei mele, ea orice carte care ii trebuia la scoala cumpara, nu mai spun de alte romane, de la ea am invatzat sa imi fac o mica biblioteca si eu, de ex. cand am venit in Bucuresti am inceput sa merg la anticariat sa iau cartzi si mi-am facut o mica biblioteca si aici am luat dupa mine doar dictzionare si ce aveam strict nevoie dar am inceput sa imi fac si aici o mica biblioteca, bineinteles cu cartzi in engleza si franceza.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ai Crinutzzzzz, ce-mi faci tu mie....
chiar mai nainte vb cu cumnata-mea despre nostalgiile mele...
un miros mi-a adus in minte cele mai dulci amintiri.Ma dadusem cu o crema de maini , care mi-a amintit de...stiti crema aceea cu miere de la Avon?..si implicit mi-am amintit de viata de camin, de viata de student, de noptile albe cand mai beam cate o cafea toate fetele din camera(4) , (de aceea vrac), puneam bani mana de la mana sa cumparam 4 tigari si...uite asa, eram FERICITA!

Am depanat cu cumnata-mea atatea amintiri ,ca efectiv mi s-a facut dor de trecut, dar un dor de al' ce doare...imi vreau anii inapoi!
Vreau sa ma demachiez din nou cu lapte Doina, sa merg din nou fara bilet, sa simt din nou acele emotii

Dar cel mai mult mi-e dor de noptile cand nu aveam somn, si stateam ore la balcon, ma uitam la stele, mai fumam o tigara si planuiam...viitorul!
Vb. cu Cel de Sus, si-i spuneam cate-n luna si-n stele...apoi mergeam si dormeam linistita convinsa fiind ca Cineva acolo Sus, ma iubeste!

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput