Nostalgii pierdute !!!

Nostalgii pierdute !!! | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Ma gandeam zilele astea la trecutul meu, la cum era "pe vremea mea" (nu am decat 30 de ani!, auzi "decat....", ma rog). ...si mi-am amintit de cum era sa dai si sa intri la facultate de exemplu. Cate emotii erau la examen si mai ales cum era cand te duceai sa te inghesui sa te vezi pe lista. De obicei te uitai la aia cu picati si iti venea sufletul cand vedeai ca nu esti acolo si te indreptai mandru la lista cu acceptai dar si acolo priveai catre final ca, na, cine stie ! si cand colo erai mai spre inceput ! Ce frumoasa era emotia aia, cand nu aveai telefon mobil sa-i anunti pe ai tai ca ai intrat si trebuia sa astepti pana ajungeai acasa (vorbesc de cei din provincie asa cum eram si eu).
Mi-e dor si de mersul pe tren cu nasu' ca nu aveam bani de bilet sau mai bine zis ii pastram pentru ceva mai bun. Mergeam in gasca super inghesuiti avand in vedere ca mergeam cu trenuri care veneau de la munte si pe vremea aia oamenii mergeau cu trenu'. Cand venea nasu' era delir, pana strangeam cei 5000 de lei vechi si reuseam sa facem o suma rezon pt bietu' om care uneori renunta.
imi aminteam cu o fosta colega de apartament cum era cand aveam atat de putini bani de cheltuiala pt o saptamana incat ne uitam cu jind la sucuri, la iaurturi si mai stiu eu ce fast food-uri. Si totusi imparteam mancarea adusa de acasa si gata, in rest radeam cu gura pana la urechi (ceea ce acum nu se mai intampla), barfeam pana la 2 dimineata si beam cafele cu cana de ceai (acu nu mai pot ca mor de stomac).
Si ar mai fi muuuulteeee dar o sa mi le mai amintesc pe parcurs.
Va stept si pe voi sa depanati amintiri, aveti nostalgii ??? Va e dor de ceva ce acum nu se mai intampla cu tinerii ?


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna dimineata Crinutz.

Ce subiect frumos,nu ca as fi o nostalgica ,dar e frumos pur si simplu,poate si muzica pe care o ascult cand citesc e de vina-Piano Solitude.

Mie imi este dor de perioada cand faceam atletism,eram in lotul national si plecam mereu in cantonamente cu echipa si antrenorul.
Imi aduc aminte de una din intamplarile cele mai frumoase acum, eram la Bucovina langa Manastirea lui Stefan cel Mare la Putna.

Locuiam cu toata echipa in niste casute din lemn intr-o livada cu mere tomnatice, seara, cand ne intorceam de la antrenament,dupa dus alergam ca nebunele prin livada desculte si chicoteam de bucurie .
Pe la ora 7pm cand am iesit sa mergem la cina,un baiat pe nume Stefan ,a venit sa-mi ofere un buchet de flori salbatice,aveam doar 16 ani si era pentru prima oara cand mi se aprindeau calcaile.
Tin minte ca toata seara fetele au ras de mine si de STIFAN ,avea un accent mortal de frumos moldovenesc.
L-am mai vazut doar o data inainte sa plecam ,eram in livada culegeam flori,m-a privit de dupa gard mi-a spus ca ma iubeste si a rupt-o la fuga.

A fost prima mea declaratie de dragoste,la Putna, acum 20 de ani ,un baiat Stefan care mi-a dat flori de camp si mi-a spus ca ma iubeste.
De atunci iubesc florile de camp ,

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Crinutz, ionica, ce amintiri frumoase!
Mie mi-e dor de vacantele de vara petrecute la Brasov la bunici cand, cu o gasca maaaare de copii ieseam la cules corcoduse sau diverse alte fructe pe care le gaseam in copacii din gradinile blocurilor, sau cand ne jucam v-ati ascunselea sau ratele si vanatorii sau cand colectionam cartonase de la cutiile de chibrituri...offf, uneori tare m-as intoarce in timp pentru cateva zile...

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

"Mi-e dor" de perioada in care statul iti dadea o casa in care sa stai. Dup-aia imi amintesc ca daca "partidul si poporul, interesele natiunii" cereau sa pleci cu serviciul in Balta Alba (eu sunt din Timisoara), acolo plecai.
Asa ca-mi trece. Nostalgii? Nu prea. Stat la cozi la banane si portocale? Lasa ca sunt bune si merele, ar zice unii. Spalat de scutece de panza pana iti pica mainile. Programul de 2 ore la televizor. Statul in frig (ce se mai ingheta iarna!!!)in blocurile alea prost izolate. Cearta de partid daca nu erai in spiritul comunist. Doar Duminica libera, si aia nu, daca erau activitati patriotice. Bilete gratuite prin UTC, sindicat ... in hotele de 4 stele jegoase se fara apa calda.
Lipsa de informare etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

StMihaela, nu vorbeam chiar de perioada ceausista, atunci eram prea mica. Vorbeam de emotiile nosastre legate de anumite evenimente pe care tinerii nu le mai traiesc azi, cum era exemplul cu intratul la facultate. Azi toata lumea face facultate, daca nu intri la una sigur intri undeva, pe bani. Cand nu aveam telefoane mobile parca viata se derula altfel, mai scriam scrisori, cand nu aveam bloguri scriam in jurnal acasa, intr-un caiet. Mai muilt despre nostalgia emotiilor. Ce ai insirat tu acolo e perfect adevarat si nici eu nu mi-as dori sa mai avem parte de asa ceva. Dar unele lucruri chiar erau dragute si vb despre cele de dupa revolutie. Sunt convinsa ca si tu ai ceva amintiri placute.
Desi e drept unii dintre voi aveti amintiri din perioada ceausista asta e ! Subiectul e pt toata lumea.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

StMihaela aici vorbeam de nostalgii nu de vremurile trecute.
Si mie imi este dor de vacantele petrecute la bunici unde ne intaleam toti copii satului, de dicotecile din sat unde tata venea la 2 noaptea sa-si ia fiica de la bal (cum spunea el),de week endurile la Sinaia, de reuniunile de familie ..
Ce de amintiri si toutis cum spunea si Crinutz nu tunt asa de batrana

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Nu stiu, pana in 2000 lumea era altfel, dupa 2000 s-a schimbat, ma uitam si la prietenele mamei mele. Fiecare goana dupa bani, sa faca afaceri, a inceput sa fie lumea din ce in ce mai rea, maica-mea din cate prietene avea si le avea din copilarie nu de ieri-alateieri cu o singura familie mai tine legaturi stranse, in rest doar saluturi de politete. Si eu imi amintesc de perioada in care nu aveai mobile si cand au aparut ne uitam lung la ele, daca vedeam pe cineva vorbind la telefon pe strada ziceam ca este nebun, la inceput erau tel acelea gen "caramida", nu ca acum finutze. Eu am petrecut copilaria intr-un oras mic si curat, beam apa de la robinet, mai umpleam sifoane si beam, dar in rest nu cunosteam familii dintre apropiati sa mearga la magazin sa cumpere apa si aveam o colega din liceu care se angajease la un mag. alimentar si vorbea cu un baiat, cred ca a si ramas cu el ca ultima data am vazut-o cu el de mana si ea era gravida, si baiatul respectiv a plecat in Turcia la munca la o firma de imbuteliat apa si imi zice ea:"Stii ca turcii cumpara apa?" Ni se parea ceva iesit din comun sa cumperi apa, daca auzeam de cineva facand asta ziceam ca este fitzos. Si cat am stat in Bucuresti numai apa cumparam de la magazin. Si mai imi aduc aminte ca lumea nu era asa de moderna, cu calculator si alte minuni, mai citea o carte, te uitai la Tv dar nu prea aveai ce vedea si cinematografele erau pline, acum dau faliment, scriam scrisori, vederi, acum trimitem mail-uri, vorbim pe mess, trimitem vederi virtuale. Mergeam la cinematograf cu prietenele si cu un amic, ce ma mai distram, apoi mergeam intr-un loc unde se aduna tineretul, faceam un biliard. Tin minte ca m-am inteles f bine cu acest baiat, dar am fost doar amici si cand trecea prin fata blocului meu fluiera, eu aveam camera la strada principala si avea un anumit tip de fluierat, ce s-a mai suparat o data ca nu am iesit, era lumina la mine in camera dar eu eram la bucatarie, a crezut ca l-am sfidat atunci. Parca inainte zilele treceau altfel.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Daca ar fi sa ma intorc in trecut ,mi-as dori sa pot sa mai merge desculta,la tara la bunici in vacantele de vara,sa stam pe malul raului si sa facem pocnitori din pamant "pocntitoare cu capac,da doamne sa faca paaaaac"- le tranteam de pamant si pocneau de mama focului.

Imi doresc sa mai pot sa merg la tara la bunicii mei ,macar odata.Dar ei au plecat,nu mai sunt cu noi, imi e dor de parul alb al bunicului meu,de marul din vie in care ne cocotam si stateam acolo ore intregi si rontaiam mere rosii si dulci.

Ime este dor de cea mai buna placinta cu branza pe care am mancat-o vreo data ,aceea facuta de bunica mea cu maini de zana,dar a plecat si ea,off, ma opresc aici ca nu mai vad sa scriu.....

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Ce frumos

Mie imi e dor de liceu.De momentele de suspans cand trebuia sa aflam notele tezelor,de farsele facute profesorilor.Imi aduc aminte,chiar in ultimul an,lunea primele 3 ore aveam romana,plictisitor tare,si mai trebuia sa ne si asculte,fiind si iarna la prima ora era mai intuneric si trebuia sa aprindem becurile,iar in clasa era un singur bec pe care lam scos si pe ala si l-am aruncat peste geam inainte sa vina profesoara,iar femeia de serviciu sustinea cu tarie ca era bec in clasa,iar noi fiind o clasa aproape numai de fete,profa na crezuto ca a zis ca noi nu facem din astea

Sau de meciurile de fotbal de fete,cand mergeam si jucam cu celelalte licee,si imi aduc aminte ca iesisem primele pe judet.De zilele cand nu aveam chef de ore si chiuleam cate o clasa intreaga,imi aduc aminte ca odata chiulisem de la ora de istorie aproape jumate de clasa pt ca nu ne invatasem si neam dus in parc si nea prins dirigaNu eram o clasa unita eram mai multe bisericute cum se spune,dar era frumos totusi...

Mi-ar placea sa intorc timpul cateodata

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1;www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2; www.onetruemedia.com/shared?p=7e53fc2f14b83fa6df78e2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Faby la 8 luni;

www.onetruemedia.com/shared?p=7c6534b75f4fce2bec111f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj nou; www.onetruemedia.com/shared?p=7e3f9de70122621331eba0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Fabi in girelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Hai sa reducem perioada. sa zicem....imediat dupa revolutie deci ultimii 20 de ani ca sa nu intram in perioada comunista cand nu aveam de nici unele si poate unii nu vor sa-si aminteasca nimik de perioada aia.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Crinutz,

Eu am amintiri foarte placute chiar din acea perioada,am forta si vointa sa uit tot ce a fost urat si am reusit.
De fapt,le-am pus acolo intr-o cutiuta si nu le dau voie sa ma raneasca si nici sa-mi fure copilaria.
Sau poate ca nu am suferit ca si voi,desi am stat si eu la cozi interminabile sau degete digerata in statia autobuzului spre scoala etc.......

Toti avem si amintiri urate cat de tineri sau batrani am fi



Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput