sterilizare in masa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria
Nu mai stiu la ce emisiune( pe Discovery parca...) am vazut ca in Londra, pe vremuri, municipalitatea a distrus toti cainii si pisicile, dupa care s-au inmultit sobolanii si a urmat epidemia de ciuma.



Tu chiar crezi ca sobolanii antrenati in lupte de guerila prin subsoluri, se vor teme de niste pisici simandicoase hranite cu kitty-cat, care n-au vazut soareci decat pe Discovery ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

S-a mai discutat cindva despre obligatia posesorilor de animale fara pedigree de a-si steriliza ciinii si pisicile. Si eu sustin din suflet aceasta masura.
Sterilizarea animalelor fara stapin (nerealizabila, dar suna bine) nu va duce la inmultirea sobolanilor. E fff simplu; anul asta sterilizam toti ciinii si pisicile fara stapin. Tot anul asta posesorii de ciini si pisici vor abandona pe strazi un numar oarecare de pui. In ritmul asta, in cei 3-4 ani cit dureaza sa moara de boli, batrinete si accidente animalele sterlizate anul asta, pe strazi va exista un numar EGAL de animale tinere si nesterilizate sau in curs de sterilizare.

Sint o iubitoare de ciini si pisici ...fara rasa. dar nu este in interesul nimanui sa permitem si sa incurajam inmultirea acestora. Ca veterinar sint satula pina in git de conceptii de genul:
- e baiat, sa se bucure si el macar o data
- cum sa-i rapesc dreptul de a fi mama?? e o mama asa de buna....
- asa e dat de la Dumnezeu/natura
- daca il/o sterilizez doarme toata ziua si nu mai face paza
- lasa ca gasesc eu cui sa dau puii
- e asa de desteapta, musai tre sa faca pui macar o data sa pastrez un pui ca ea
- etc.

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am si caine si pisica nesterilizati. Au peste 10 ani fiecare. In acesti ani pisica a avut un singur rand de pui din care a trait doar un pui pe care l-am dat cuiva care are mare grija de el. Cainele nu a avut pui, nici nu a avut parte de o catea. Nu am deranjat pe nimeni, de ce sa ma oblige cineva sa-mi sterilizez animalele?DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Las'ca nici cu Rufus nu mi-e rusine . Auzi, ca nu le scoate dintii si ca motanul lui a venit rupt de la o nunta. Cum asa, rupt de beat ?



Nu, din pacate! A venit rupt de sale, nu mai misca picioarele din spate si coada ii atarna ca la vaca. L-am internat, l-a operat si, cand l-a ras de par, doctorul a vazut urme de colti de caine, pe ultima vertebra. Coada era compromisa, asa ca l-a lasat berc. Chiar daca l-am suspectat (dupa urmele de colti) ca a evoluat, merge la catele deja, n-am mai riscat sa-l las sa fuga in doua labe si am decis si castrarea, cu care, oricum, cochetam de ceva vreme.
Din fericire e restabilit 95%, si arata chiar dragut fara coada.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Rufus, sorry ca am glumit asa. N-am stiut cat e de grav.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

S-a mai discutat cindva despre obligatia posesorilor de animale fara pedigree de a-si steriliza ciinii si pisicile. Si eu sustin din suflet aceasta masura.
Sterilizarea animalelor fara stapin (nerealizabila, dar suna bine) nu va duce la inmultirea sobolanilor. E fff simplu; anul asta sterilizam toti ciinii si pisicile fara stapin. Tot anul asta posesorii de ciini si pisici vor abandona pe strazi un numar oarecare de pui. In ritmul asta, in cei 3-4 ani cit dureaza sa moara de boli, batrinete si accidente animalele sterlizate anul asta, pe strazi va exista un numar EGAL de animale tinere si nesterilizate sau in curs de sterilizare.

Sint o iubitoare de ciini si pisici ...fara rasa. dar nu este in interesul nimanui sa permitem si sa incurajam inmultirea acestora. Ca veterinar sint satula pina in git de conceptii de genul:
- e baiat, sa se bucure si el macar o data
- cum sa-i rapesc dreptul de a fi mama?? e o mama asa de buna....
- asa e dat de la Dumnezeu/natura
- daca il/o sterilizez doarme toata ziua si nu mai face paza
- lasa ca gasesc eu cui sa dau puii
- e asa de desteapta, musai tre sa faca pui macar o data sa pastrez un pui ca ea
- etc.

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/


Trebuie sa recunosc ca sunt socata. Adica ok, am mai citit astfel de opinii, dar in niciun caz nu veneau din partea unui medic veterinar. Dragostea de animale nu ar trebui sa vina odata cu jobul? ..intreb si eu, retoric desigur.

Nu a contestat nimeni necesitatea ca animalele de pe strada sa fie sterilizate. Asta trebuia facuta de mult. Ce drept are insa cineva sa imi spuna mie ce sa fac cu animalul meu? Uite, sa zicem ca eu consider animalul meu membru al familiei mele. Uite asa sunt eu mai.. animista. Cu ce drept intra cineva peste familia mea sa imi verifice membrii la "bilute"?

Si ca sa ma lamuresc.. pentru ca repet, sunt socata. Pisigri, tu sustii ca doar animalele cu pedigree AU DREPTUL sa existe pe pamantul asta? Pentru ca eu asta inteleg din mesajul tau.

Ca remarca personala, corciturile mi se par de multe ori mai pline de caracter decat potaile de rasa (eu una mi-s posesoare de una bucata Ciobanesc German si una bucata maidaneza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui cl

Eliza, , m-ai dus cu gandul la chinezi.


Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?







De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...




Hai ca incerc sa-ti explic eu: acest lucru (daca se va reusi, evident ) va duce, incet-incet, la disparitia lor si, mai devreme sau mai tarziu, nu vor mai fi nici caini, nici pisici, dar va fi sobolanimea in plina dezvoltare.


Si care-i problema ? Se va trece la sterilizarea sobolanilor ...

Maria





si dupa?





*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

si dupa....intuneric

BIG BANG

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5


Trebuie sa recunosc ca sunt socata. Adica ok, am mai citit astfel de opinii, dar in niciun caz nu veneau din partea unui medic veterinar.



Eliza, medicii veterinari sustin in majoritate aceasta masura. Numai ei stiu ce le vad ochii prin cabinete. Suferinta animalelor este dezarmanta, iar pentru noi, novicii, este chiar ingrozitoare.
O forumista s-a tinut mult timp de capul meu sa castrez motanul nu am vrut, dintr-o solidaritate masculina (!!), dar stateam zile intregi sa-l astept cand pleca la nunta si, in final, deabia a scapat de ultima injectie.

Nu vreau sa conving pe nimeni, dar sa tii un caine functional sexual, dar sa nu aiba parte niciodata de o "actiune" mi se pare cinic si, mai ales, inutil. In rest...bineinteles ca fiecare facem ce credem ca-i mai bine pentru animalutele noastre, ca doar nu pot sa ne spuna parerea lor...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Rufus, sorry ca am glumit asa. N-am stiut cat e de grav.

Maria


Maria, fii serioasa...nu-i nici un bai!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput