sterilizare in masa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Si eu am castrat toate pet-urile femele din curte, si cred ca urmeaza si baietii...Din necesitate, ca nu intrevedeam nici o posibilitate de a gasi stapani adoptivi buni pentru eventualele progenituri, si era exclus sa-i arunc/inec, cum fac altii.
E groaznic, in fiecare primavara/vara gasesc pui de pisica/caine abandonati, nu mai suport atata suferinta a acestor fiintze mici.

As vota bucuroasa pentru castrarea nu chimica, ci permanenta a violatorilor de copii mentionata de Rufus.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Victoria
Nu mai stiu la ce emisiune( pe Discovery parca...) am vazut ca in Londra, pe vremuri, municipalitatea a distrus toti cainii si pisicile, dupa care s-au inmultit sobolanii si a urmat epidemia de ciuma.



Tu chiar crezi ca sobolanii antrenati in lupte de guerila prin subsoluri, se vor teme de niste pisici simandicoase hranite cu kitty-cat, care n-au vazut soareci decat pe Discovery ?


Scuze, in propozitia citata am uitat sa pun ghilimele la "municipalitatea", ca era inaintea marii ciume, deci ceva rudimentar...

Deci, oricare din pisicile mele rasfatzate( 8 bucati, deci cam stiu despre ce vorbesc) ar lasa orice mancare pisiceasca ( Eukanuba in cazul nostru, kitty cat e "medium-low) pentru o coada de soarece...Sunt vanatori innascuti, prind orice misca, zboara sau se taraste.Daca am fi mai pirpirii, ne-ar vana si pe noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eliza, sa ma justific, ca sa nu par un monstru fara inima.
In primul rind, niciodata nu se pot lua atit de multe masuri atit de eficiente incit sa dispara de pe pamintul asta ciinii sau pisicile corcite. Deci nu mi-as face griji pentru supravietuirea "rasei".

In al doilea rind, caldurile sint deranjante pentru stapini. Sa o luam pe rind.

La pisici stapinii se pling de miorlaituri, urinat anapoda prin casa, agitatie, nopti nedormite, motani care urla sub geam. Asa ca majoritatea vor alege varianta tratamentului hormonal (ieftin) care conduce in (mai bine de) 75% din cazuri la piometru (in timp) - afectiune ce consta in acumulare de puroi in uter, greu de diagnosticat, tratabila doar in faze incipiente si doar chirurgical (interventie similara sterilizarii, insa cu mult mai multe riscuri, fiind efectuata pe un organism bolnav, slabit), mortala netratata la timp. O alta consecinta a tratamentelor hormonale de intrerupere a caldurilor consta in aparitia tumorilor mamare, maligne, care metastazeaza INCREDIBIL de repede la nivel pulmonar. Ar trebui de asemeni mentionat ca si in cazul in care nu este data la monta, si intra repetat in calduri, femela este predispusa la aceleasi boli.

La motani, caldurile practic nu exista; motanul este "disponibil" cind simte o femela in calduri, si o poate simti (teoretic) de la 1 km si mai bine. In oras o fi mai "diluat" mirosul pe care il percepe, dar cum sint destule mitze prin cartier, motanul va fi in calduri o mare parte din timp. Asta inseamna urinat si marcat in casa, ceea ce miroase muuult mai rau decit urina obisnuita, plus miorlaieli, conflicte cu alte pisici/motani cu care imparte apartamentul, sau umblat aiurea pe strazi, sa-l manince ciinii sau sa-l loveasca masinile; in fata instinctului de perpetuare a speciei, cel de conservare paleste.

In cazul cainilor e cam la fel. Plus ca femelele pateaza in casa, masculii pot deveni agresivi cu stapinii.

In concluzie, pentru un animal fara nici o valoare ca reproducator, in toata lumea asta se recomanda sterilizarea inaintea primului ciclu de calduri. In alte tari se sterilizeaza automat si orice ciine aparent de rasa (rasa fiind atestata doar de pedigree daca e sa fim judiciosi ) gasit pe strada, indiferent cit de bine seamana dpdv fenotipic cu rasa respectiva, cit de rara/scumpa ar fi ea sau cite sanse de adoptie ar avea animalul respectiv.

Oricit de mult ne-am iubi prietenul necuvintator si ...metis, nu e nici o afacere sa il lasi sa se imperecheze. Sint foarte rare cazurile in care se naste (sau supravietuieste) un singur pui dintr-un cuib, iar puii nu sint cu nimic superiori altor mii de pui metisi care se nasc in fiecare zi pe strada. Poate suna rau, dar eu le mai spun proprietarilor mari iubitori de animale si altceva: fiecare pui nascut la ei in casa si oferit rudelor/prietenilor inseamna un pui nascut pe strada caruia i s-a luat orice sansa la o viata intr-o familie. Pui de ne-rasa sint peste tot; de ce sa le luam sansa la viata contribuind la cresterea numarului de pui de ne-rasa?

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

schimbati mai titlul subiectului. Nu de alta dar in India chiar se face asta, la masculi; am o prietena doctorita. le dau $100 daca se "fixeaza" de buna voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Pisigri, Rufus.. trebuia sa fiu mai explicita.
Eu mi-am castrat cateaua metisa. Pentru ca eu am considerat ca este mai bine asa, nu aveam unde sa plasez puii. Oricum am plans ca o proasta o zi intreaga dupa operatie cand am vazut-o atat de "paralizata" si cand mi-am dat seama ca o doare.
Eu contest obligativitatea actului. Imi simt incalcate drepturile de proprietate si nu cred ca altcineva ar trebui sa decida pentru mine ce sa fac cu animalele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:





Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
Eu contest obligativitatea actului. Imi simt incalcate drepturile de proprietate si nu cred ca altcineva ar trebui sa decida pentru mine ce sa fac cu animalele mele.



Eliza, eu am inteles ce zici. Faptul ca ti-ai castrat animalul propriu denota faptul ca gandesti logic, in favoarea animalelor.
Problema ta e de alta natura si tocmai asta ar trebui sa te lamureasca: daca nu e obligatorie castrarea, majoritatea o sa spuna ca tine: nu vreau, fac ce vreau, e proprietatea mea. Unii o vor face contra chiar daca nu au alte argumente. Ori, dupa mine, cainele, pisica sunt niste suflete, nu o simpla proprietate cu care facem ce vrem, cum ar fi o rabla de masina, foarte draga , pe care insa primaria ma obliga sa o casez.
Aduc in discutie drepturile animalelor de prin alte tari, unde incalcare legii animalelor (aia care e) conduce la confiscarea animalului, fara prea mari griji asupra dreptului de proprietate

Fara a ma pronunta ferm asupra utilitatii, justetii...etc a legii pe cale sa se dea, sustin ca nu trebuie confundat dreptul de proprietate asupra obiectelor mele cu dreptul de proprietate asupra animalelor de companie.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Exact, Rufus.
In plus as adauga ca am vazut pe Animal Planet destule cazuri in care au fost confiscate animale (in speta ciini) care nu duceau chiar o viata...de ciine (stiu multi ciini cu "stapini" care ar considera ca au ajuns in rai daca ar trai ca unii dintre ciinii confiscati), au fost evaluati si...eutanasiati, pentru ca se considera ca nu sint apti a fi dati spre adoptie. (ca evaluarea asta pe care o arata ei mi se pare mie exagerata, e partea a doua, dar nu e locul unor discutii aici). Asadar, se considera ca e mai bun un ciine mort decit un ciine chinuit. Aceeasi masura se aplica in cazul unor animale clinic sanatoase, dar purtatoare (netratabile) de diversi agenti patogeni pentru specie; mai buna o pisica moarta decit o pisica-bomba epidemiologica.

In RO insa va mai dura muuuuult pina sa existe o organizatie serioasa de stat care sa se ocupe de asa ceva. Si va mai dura muuuult si pina il scoti pe romanul de rind din mentalitatea lui de acum 20 de ani. E mai mic pacatul sa arunci 5 pui de o zi intr-o sacosa de plastic in tomberon decit sa ii ineci. Si e mai mic pacatul sa ii ineci decit sa strici "ce-a dat Domnul" si sa sterilizezi mitza/catzeaua...

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:


Ce-mi place topicul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Opinie personala:

Animalul de companie reprezinta atat proprietatea cat si obligatie mea.
Primaria ma poate amenda daca nu ii asigur un mediu de viata decent, daca nu are carnet de sanatate, daca nu il vaccinez periodic, daca nu il duc la doctor atunci cand este bolnav, daca nu strang mizeria pe care o face in spatiul public dar nu are dreptul sa imi dicteze operarea animalului cu sau fara drept de monta si punerea microcipului, cu atat mai mult cu cat aceste operatiuni se fac pe banii si pe timpul meu.

Tinand cont de cate cititoare de microcipuri exista la noi in tara (acum 3 ani cei din asociatie ne-au recomandat tatuarea cainelui motivand costul si faptul ca la noi in tara posesorii de caini care isi duc animalele la concursuri trebuie sa posede propriul cititor) este clar ca aceasta actiune are rostul de a adduce bani in buzunarele unora ca doar dupa promulgarea ordonantei vor urma licitatii pentru stabilirea firmelor ce vor furniza microcipurile, a cabinetelor veterinare ce vor participa la actiune, etc.

Obtinerea dreptului de monta presupune participarea animalului la concursuri si indeplinirea unor standarde. Toate acestea se fac contra unor taxe mai mult sau mai putin piperate si presupun din nou timp.

Concluzie: Aceasta ordonanta trebuie sa se limiteze la cainii si pisicile fara stapan.

PS1: ca tot vorbeam de sobolani mergeti in spatele primului rand de blocuri din zona
Stefan cel Mare, Lizeanu - sunt cat o pisica si nu tem de oameni sau masini.

PS2: pe cand porcii de guinea, veveritele canadiene, strutii (am un vecin care creste 3 struti), etc

Mergi la inceput