sterilizare in masa

sterilizare in masa | Autor: Eliza5

Link direct la acest mesaj


a cainilor si pisicilor mey..

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5381241-sterilizarea-putea-deveni-obligatorie-pentru-cainii-pisicile-companie.htm

Eu sunt pentru castrarea cainilor comunitari. Dar ce au totusi cu maidanezul meu crescut in curte? Are dreptul cineva sa intre in curtea mea sa imi verifice "operatiile" cainilor?

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5


a cainilor si pisicilor mey..


Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




Ba da, dar sobolanii sunt mai putin vizibili.Nu mai stiu la ce emisiune( pe Discovery parca...) am vazut ca in Londra, pe vremuri, municipalitatea a distrus toti cainii si pisicile, dupa care s-au inmultit sobolanii si a urmat epidemia de ciuma.

Nu zic ca va fi cazul si in zilele noastre, dar sper sa existe si o strategie de tinere sub control a rozatoarelor, alta in afara de umplerea orasului cu otrava.

Ce sa spun, intre eutanasiere si castrare as alege castrarea tuturor maidanezilor.Nu stiu insa cum se va proceda cu pisicile, sunt greu de prins si prevad multa violentza si multe maltratari.Eu am adoptat o catea maidaneza deja castrata.Nu stiu cum s-a procedat, insa de aproape 5 ani de cand o am nu suporta sa fie atinsa in nici un fel, urla de disperare daca vrei sa pui mana pe ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Scuze, nu ma pot abtine...


Diana, mami de Iulia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Hai mai Rufus.. Le castreaza pentru ca in cativa ani sa nu mai existe pe strazi. Capisci? Sterilizate nu se pot inmulti deci dispar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eliza, , m-ai dus cu gandul la chinezi.


Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Hai ca incerc sa-ti explic eu: acest lucru (daca se va reusi, evident ) va duce, incet-incet, la disparitia lor si, mai devreme sau mai tarziu, nu vor mai fi nici caini, nici pisici, dar va fi sobolanimea in plina dezvoltare. Sincer, prefer ca al meu copil/nepot sa cheme un cutu-cutu sau un pis-pis, decat sa i se plimbe printre picioare sau sa i se urce pe mana un sobolan!


Nici eu nu vreau sa se atinga cineva de blanosul meu. Este treaba mea daca il castrez sau nu. Atata timp cat il am la mine in casa este responsabilitatea mea. Pe cei fara stapan sunt de acord sa-i castreze, dar in rest sa nu-si bage nasul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl
Hai ca incerc sa-ti explic eu: acest lucru (daca se va reusi, evident ) va duce, incet-incet, la disparitia lor si, mai devreme sau mai tarziu, nu vor mai fi nici caini, nici pisici, dar va fi sobolanimea in plina dezvoltare.



Noooo...pai, pana se pune in aplicare si se apuca de treaba, termina Oprescu mandatu' si vine altul, care ne cere sa crestem pisici si caini, ca asa vrea UE.
Chiar credeti ca poate functiona o astfel de aberatie? Trebuie sa pape unii niste bani, auzi, unitati mobile, vin acasa, ti-l tunde, ii taie mustatile si ouale, poftiti nota...
Astia nu-s in stare sa castreze pe violatorii de copii, crezi ca vin sa-mi castreze mie motanul??? (normal ca nu, l-am castrat deja, ca a venit rupt de la o nunta...)

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Eliza, , m-ai dus cu gandul la chinezi.


Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Pe de alta parte.. nu cumva castrarea tuturor pisicilor maidaneze ar duce la proliferarea rozatoarelor?




De ce? Le taie ouale, nu le scoate dintii...




Hai ca incerc sa-ti explic eu: acest lucru (daca se va reusi, evident ) va duce, incet-incet, la disparitia lor si, mai devreme sau mai tarziu, nu vor mai fi nici caini, nici pisici, dar va fi sobolanimea in plina dezvoltare.


Si care-i problema ? Se va trece la sterilizarea sobolanilor ...

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Maria, ai fost mortala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Maria, ai fost mortala




Ah, nuuu, doar realista. E pacat sa se piarda bunatate de know-how ...

Las'ca nici cu Rufus nu mi-e rusine . Auzi, ca nu le scoate dintii si ca motanul lui a venit rupt de la o nunta. Cum asa, rupt de beat ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Hai sa fim seriosi : nu se va intampla nimic.
Vor fi niste smecheri care vor face niste hartii/rapoarte/statistici fara sa-si miste fundul din birouri si le vor intra niste bani in niste conturi.

Si atat.

Mergi la inceput