Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz


PS masina super-ecologica s-a inventat deja:)
PPS pentru cei deja inregimentati intr-una din numeroasele secte religioase existente pericolul e mult mai mic, recunosc:)






doruletz, ma dezamagesti, se poate discuta si fara bascalie

PS sigur ca s-a inventat masina ecologica, el o s-o inventeze pe aia cu care o sa circulam toti

PPS eu vorbeam de copiii mei, nu de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid



Oameni buni, sinteti deja un numar in relatia cu majoritatea institutiilor statului. Sinteti doar un CNP care'si plateste taxele sub forma de numere in conturi reprezentate de alte numere. Ceea ce numiti "acasa" e un alt numar intr'un plan cadastral. Acolo locuiti alaturi de alte numere care cand trec de 14 ani primesc si o serie (de CI). In spitale ajungeti tot ca o colectie de numere





xenocid, traim decenii de-mpliniri marete

o demonstratie a faptului ca, desi redus de sistem la un numar, omul (inca)mai poate fi propriul lui stapan

http://viatalatara.wordpress.com/2009/01/07/cum-sa-alegi-libertatea/


pretul este insa (deja) destul de ridicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana



Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.





daca doar asta ai inteles, te rog eu sa nu fi speriata...ar fi pacat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.


dar pentru frica noastra nu e de vina Dumnezeu, ci propria ignoranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.


dar pentru frica noastra nu e de vina Dumnezeu, ci propria ignoranta.



Off topic:
Frica este un sentiment onorabil.Apare cu instinctul de conservare, de protejare a propriei persoane. Frica e buna,te ajuta sa reactionezi cand simti pericol.Pericole sunt multe.
Nu cred ca ne-am dori sa nu ne mai fie frica de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.


dar pentru frica noastra nu e de vina Dumnezeu, ci propria ignoranta.



Off topic:
Frica este un sentiment onorabil.Apare cu instinctul de conservare, de protejare a propriei persoane. Frica e buna,te ajuta sa reactionezi cand simti pericol.Pericole sunt multe.
Nu cred ca ne-am dori sa nu ne mai fie frica de nimic.


cand e onorabila, se cheama prudenta si intelepciune. in cazul de fata, e fanatism curat. ghici de ce parte? :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io am tot incercat sa vad daca pe aici s-au dezlantuit discutii cand s-au introdus pasapoartele biometrice, ca io n-am observat, da' se poate sa-mi fi scapat mie. in schimb s-a discutat si se mai discuta pe ici pe colo ascultarea, inregistrarea si pastrarea convorbirilor telefonice. ce am gasit au fost cateva mici studii, care insa nu m-au luminat prea mult in privintza avantajelor si dezavantajelor introducerii chipurilor.
una din problemutzele scuze denizel ca fara sa vreau iti copiez stilul cu diminutive, da' promit sa nu exagerez :) puse in evidentza pe care o remarcai io ( o remarcai tocmai pentru ca asta e si temerea mea - acum nu stiu daca motivul temerii mele e ignorantza sau prudentza :) - e: se vor distruge aceste date biometrice dupa ce verificarea a fost facuta sau se vor pastra intr-o baza de date internationala?
unii vor zice probabil ca si ce daca se pastreaza? io sunt curat ca lacrima si asha voi continua sa fiu, deci e ok. io zic ca daca se vor pastra aceste date pentru viitoare identificari nu e tocmai ok. pentru ca datele astea in pasaport sunt strict legate de mine si pasaport si au fost introduse acolo fix pentru a se putea verifica cum ca io is cea care sustin ca sunt si deaia le-am si dat si acceptat sa-mi fac pasaport nou. daca insa se pastreaza datele intr-o imensa baza de date pentru ca mai apoi sa fie folosite pentru identificare (cine esti tu?) si deci nu pentru verificare (esti tu cel ce sustii ca esti? )consider ca am fost pacalita si mi s-au luat aceste date sub false motive (ok accept ca atunci cand s-a introdus chipul in pass s-a vrut doar verificarea, dar pe parcurs se vor gasi motive indreptatite sau nu ca datele sa fie folosite si in alte scopuri, mai cunoastem niste cazuri)si imi si vad imaginea faciala. amprentele, irisul ruland pe nshpe mii de scannere, screenuri in cautarea unui matching.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.


dar pentru frica noastra nu e de vina Dumnezeu, ci propria ignoranta.



Off topic:
Frica este un sentiment onorabil.Apare cu instinctul de conservare, de protejare a propriei persoane. Frica e buna,te ajuta sa reactionezi cand simti pericol.Pericole sunt multe.
Nu cred ca ne-am dori sa nu ne mai fie frica de nimic.


cand e onorabila, se cheama prudenta si intelepciune. in cazul de fata, e fanatism curat. ghici de ce parte? :-)




Sorry, da nu m-am prins...in care adica ´´cazul de fata´´?
Te referi la indoielile cu privire la cipuri?Indoieli ne-credincioase?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fdoina - cu dedicatie de la Rochefoucauld: "spiritele mediocre osandesc tot ceea ce le depaseste intelegerea".
Pana la a ajunge sa incerci sa fii ironica trebuie sa stapanesti arta scoaterii din context.

Conchita nu am facut nicio clipa referire la Dumnezeu.



Nimeni nu stie, doar isi poate inchipui, pozitiv sau negativ, "ziua de dupa pasapoartele biometrice".
S-ar putea sa ne ajute, s-ar putea sa nu ne ajute. S-ar putea sa avem libertatile personale ingradite dar s-ar putea ca datorita acestor cipuri - si a ceea ce credem acum ca vor aduce bun - sa fim si sa ne simtim mai liberi.
In acest moment neavand date destule, doar bajbaim, nu as putea da un raspuns concret sunt de acord sau nu.

Momentan nu mi-as face pasaport biometric.

Pentru a putea face o proiectie in viitor trebuie sa arunci o privire si in trecut. Asa iti poti da seama de cum va evalua o noua descoperire stiintifica si ce impact va avea ea asupra societatii.

Nu este de ajuns sa te teleportezi pana la ceausescu sau hitler. Daca o faci pana la Galileo Galilei vezi ca istoria se repeta: E pur si muove caci la vremea aceea, biserica, nu era de acord cu o asemenea afirmatie, pentru ca era in contradictie cu Scriptura.

Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.
Este vorba de un context mai amplu. Am facut referire la societate in general si nu la persoane in particular. Nu la mine si tine, nu la mine si voi. E, asa, ca la o reteta de sparanghel: punem 3 linguri de , calim 1/2 de...

In ianuarie 1990 un ziarist a juns cu camera de filmat intr-un sat din Romania. A fost batut si camera distrusa. Satenii nu mai vazusera camere si au crezut ca este o pusca.
Acuma satenii au evoluat dar au evoluat si camerele si armele.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
Fdoina - cu dedicatie de la Rochefoucauld: "spiritele mediocre osandesc tot ceea ce le depaseste intelegerea".



cu dedicatie de la B Russell: "intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu foarte siguri pe ei iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli"



Citat:
Nimeni nu stie, doar isi poate inchipui, pozitiv sau negativ, "ziua de dupa pasapoartele biometrice".
S-ar putea sa ne ajute, s-ar putea sa nu ne ajute




pana aici suntem de acord



Citat:

S-ar putea sa avem libertatile personale ingradite dar s-ar putea ca datorita acestor cipuri - si a ceea ce credem acum ca vor aduce bun - sa fim si sa ne simtim mai liberi



uneori e o mica distanta intre ceea ce credem ca suntem si ceea ce suntem de fapt...in istoria recenta au fost oameni inchisi pentru ca au refuzat sistemul, sau pentru ca nu au putut sa-si tradeze idealurile, sau prietenii...majoritatea oamenilor au fost in libertate, s-au simtit liberi...unii zic ca de fapt cei care au stat in puscarii au fost mai liberi decat cei din libertate...dar ma rog, asta e deja o alta discutie


Citat:
In acest moment neavand date destule, doar bajbaim, nu as putea da un raspuns concret sunt de acord sau nu.

Momentan nu mi-as face pasaport biometric.


dar asta nu inseamna ca esti speriata, nu?



Citat:
Pentru a putea face o proiectie in viitor trebuie sa arunci o privire si in trecut.


iarasi suntem de acord



Citat:
Nu este de ajuns sa te teleportezi pana la ceausescu sau hitler. Daca o faci pana la Galileo Galilei vezi ca istoria se repeta: E pur si muove caci la vremea aceea, biserica, nu era de acord cu o asemenea afirmatie, pentru ca era in contradictie cu Scriptura.


absolut, ne putem teleporta pana unde doresti, pana la Nero sau Diocletian, pana la faraonii Egiptului, eu m-am gandit doar ca istoria mai recenta e mai vie, deci mai convingatoare



Citat:
Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.
Este vorba de un context mai amplu. Am facut referire la societate in general si nu la persoane in particular. Nu la mine si tine, nu la mine si voi. E, asa, ca la o reteta de sparanghel: punem 3 linguri de , calim 1/2 de...

In ianuarie 1990 un ziarist a juns cu camera de filmat intr-un sat din Romania. A fost batut si camera distrusa. Satenii nu mai vazusera camere si au crezut ca este o pusca.
Acuma satenii au evoluat dar au evoluat si camerele si armele.




vezi tu, daca vii intr-o discutie delicata ca aceasta , in care ceilalti isi pun intrebari, isi exprima opinii destul de intime, si dupa ce te urci in turn arunci cu metafore profunde, amestecand tunetul cu microcipul si supravegherea individului cu experimentele asupra vidului...ce sa zic...n-ai decat sa-i acuzi pe altii ca incearca sa fie ironici

uite, iti mai fac o dedicatie:
Aroganta este blocarea intelepciunii(Bion din Smirna)

[/quote]

Mergi la inceput