Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fdoina, Multumesc pentru dedicatii. Te mai astept, cumintica si cu altele.

Subiectul este de actualitate, merita sa fie dezbatut, merita sa aduci argumente si pro si contra pentru a reusi sa ajungi la o concluzie viabila dar in nici un caz nu este delicat sau purtator de opinii intime.

Nu te-am acuzat ca esti ironica, pentru ca nu ai reusit sa fii. Am spus doar ca ai incercat.

Nu mi-as face pasaport biometric pentru ca momentan nu am ce face cu el si cred ca sunt bani aruncati in vant.
Daca ma fatai prin europa o fac cu vechiul pasaport sau cu buletinul, iar pentru America e nevoie de viza. Cand o sa facem si noi parte din programul Visa Weaver o sa mai vad atunci.

Cip nu mi-as implanta niciodata pentru ca daca as avea nevoie nu as mai putea face RMN.
In schimb daca as avea o pisica sau un caine as apela la un implant cu CIP.

ah, si sa nu uit la carduri am deja CIP.



PS. Istoria recenta nu se studiaza in scoli cu un anumit scop.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eii..eu purced curand spre pasapoarte. Nu ca sunt nerabdatoare sa le vad cum arata, ci de nevoie.

Vazusem prin ianuarie in ziar o stire cu titlu de genul:´´ea este prima romanca cu pasaport biometric!!!´´ si evident, un interviu cu ´´fericita posesoare´´Era tare mandra doamna...parca castigase premiul 1 la miss(rautate voita si asumata)

Nu stiu daca aceste documente si altele ce vor veni vor fi pentru ´´dovedeste-mi ca esti cel care spui´´ sau pentru ´´sa vad cine esti´´, draga Adela. Insa tind sa cred ca se va aplica a doua varianta.La fel ca si cu buletinele ,permisele de conducere de azi: ´´sa vad dom´le cine esti...´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

De ce de nevoie LadyJ?
Eu am inteles ca o sa fie nevoie de ele cand Romania va adera la spatiul Schengen.
Si pana acuma nu se fac decat pentru judetul Ilfov.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

De ce de nevoie LadyJ?
Eu am inteles ca o sa fie nevoie de ele cand Romania va adera la spatiul Schengen.
Si pana acuma nu se fac decat pentru judetul Ilfov.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



Pai de nevoie, ca al meu e expirat si am nevoie de pasaport sa plec in State...
Am inteles ca acum voi primi un pasaport nou, cu cip.
Yupppy

Stiu ca ma invidiati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Lady offtopic, si eu vreau sa plec in state la vara. Ai mai cerut vreodata viza?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Fdoina, Multumesc pentru dedicatii.




ai dreptate, iarta-ma, eu uitasem sa-ti multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Lady offtopic, si eu vreau sa plec in state la vara. Ai mai cerut vreodata viza?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



Da eu am viza, doar pasaportul nu mai e valabil..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Sigur ar incepe sa deranjeze un chip, in pasaport sau in corp, nu conteaza, in momentul in care in colectia de date se stocheaza informatii care depasesc dimensiunea numerelor, adreselor, datoriilor la banca. Vorbesc despre informatii care expun preferintele personale/intime, de cand ai inceput sa mergi la gradinita pana la ultimul up-to-date al sistemului, in privinta orientarilor spirituale, sexuale, domenii de interes, cluburi, forumuri frecventate, "scapari" cu referire la un anumit sistem politic sau evenimente etc. De fapt tot ce tine de spirit si mind. Daca se ajunge acolo, 50% sansa, atunci s-ar putea innegura orizontul....in cazul cand unele orientari/pareri devin inconveninte. Poate chiar faptul ca am scris eu acum ceea ce am scris....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Sigur ar incepe sa deranjeze un chip, in pasaport sau in corp, nu conteaza, in momentul in care in colectia de date se stocheaza informatii care depasesc dimensiunea numerelor, adreselor, datoriilor la banca. Vorbesc despre informatii care expun preferintele personale/intime, de cand ai inceput sa mergi la gradinita pana la ultimul up-to-date al sistemului, in privinta orientarilor spirituale, sexuale, domenii de interes, cluburi, forumuri frecventate, "scapari" cu referire la un anumit sistem politic sau evenimente etc. De fapt tot ce tine de spirit si mind. Daca se ajunge acolo, 50% sansa, atunci s-ar putea innegura orizontul....in cazul cand unele orientari/pareri devin inconveninte. Poate chiar faptul ca am scris eu acum ceea ce am scris....








Dar referire facand acum la acest cip, ce informatii se stocheaza acolo, exceptandu-le pe cele ´´banale´´ deja -nume, cetatenie,data nasterii,locul nasterii?
(sigur, si amprenta )

Apar alte coordonate, asa cum tu frumos le-ai numit ´´spirit si mind´´?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
daca insa se pastreaza datele intr-o imensa baza de date pentru ca mai apoi sa fie folosite pentru identificare (cine esti tu?) si deci nu pentru verificare (esti tu cel ce sustii ca esti? )consider ca am fost pacalita

Sa presupunem ca se vor pastra (desi habar nu am daca e posibil).
Si eu tot ca amonar cred, ca in pasaport nu scrie "cine" sunt eu. Acolo scrie cum arat si care sunt numerele care ma identifica fata de administratie. "Cine sunt sunt eu" se vede mai degraba in gestiunea conturilor din banca sau pe internet.

Si cine ar putea fi cei ce ar utiliza baza asta de date biometrice?
- Serviciile secrete? Pai ele le au deja si, cum am spus, culoarea ochilor si amprentele degetelor nu spun mare lucru despre persoana mea... ba chiar nu zic nimic din ceea ce ar putea interesa un serviciu secret. Pentru ei mult mai interesante decat irisul meu ar fi de ex datele de pe facebook. Aia da baza de date mondiala cu informatii precise despre personalitatea indivizilor si felul cum isi petrec timpul. Toate spuse de bunavoie si nesiliti de nimeni:) Mie facebook mi se pare mult mai periculos ca si concept decat datele administrative care ar putea fi citite in pasaport.
- furtul de identitate? ala se intampla oricum, cu sau fara cip.
- Utilizarea bazei de date de catre diverse companii in scop de reclama. Da, e dezagreabil dar asta se intampla si acum, cumparaturile ne sunt dirijate de cookies-uri, suntem ghidati de google pe diverse siteuri (pe principiul care plateste mai mult), mailurile sunt citite de automate care iti trimit apoi reclame personalizate etc.
- altcineva?



Mergi la inceput