Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Personal, pentru copilul meu m-as teme mai degraba sa nu-i spele creierul cine stie ce secta religioasa decat ca isi va pune intr-o zi datele personale pe un cip:)





uite, mi-am dat seama ca s-ar putea sa fiu luata in serios:) mie nu mi-e frica nici de una nici de alta, am mare incredere in copiii mei...

fi-miu de pilda intentioneaza sa creeze masina viitorului, aia ecologica si fara dezavantaje

daca ma gandesc mai bine, chiar as avea motive e ingrijorare...s-ar putea ca tocmai atunci sa-mi conduca bancherii viata, cand m-or da banii afara din casa.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Pentru fanii lui Asimov, scuze, stiu ca e putin off-topic, iata ca cercetatorii spun ca nu e prea departe clipa in care va trebui sa aplicam cele 3 legi ale roboticii:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-450231/Are-safe-robots-think-themselves.html

Si un extras din articol:
"They predict that in the next five years robots will be available for child-minding, to work in care homes, monitor prisons and help police trace criminals."

Tot ce mi-as dori si spera e sa nu ni se "impuna", sa avem obligativitatea sa avem fiecare cate un robot pe langa casa omului

Dar si daca voi obligata, l-as prefera pe wall-e si pe a lui eve.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ocheanul, microscopul, principiul inertiei, legea lui Arhimede, Galileo Galilei,, experimente asupra vidului, circulatia sangelui, Leonardo da Vinci, poza care fura sufletul oamenilor, camerele de filmat, sunt doar cateva idei care au fost esentiale pentru a junge unde suntem azi cu totii.

Si atunci, ca si acuma stiinta o ia inaintea capacitatii de adaptare a oamenilor.
Si e pacat, mare pacat.

Ceea ce nu intelegem ne sperie.
Si e iarasi pacat.

Nu ne mai temem ca acum sute de ani de eclipsa sau tunet dar ne inhiba un cip.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ocheanul, microscopul, principiul inertiei, legea lui Arhimede, Galileo Galilei,, experimente asupra vidului, circulatia sangelui, Leonardo da Vinci, poza care fura sufletul oamenilor, camerele de filmat, sunt doar cateva idei care au fost esentiale pentru a junge unde suntem azi cu totii.

Si atunci, ca si acuma stiinta o ia inaintea capacitatii de adaptare a oamenilor.
Si e pacat, mare pacat.

Ceea ce nu intelegem ne sperie.

Si e iarasi pacat.

Nu ne mai temem ca acum sute de ani de eclipsa sau tunet dar ne inhiba un cip.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


ma scuzi dar daca tu gasesti o scuza "supravegherii continue" cu legea lui Arhimede...hmm, pai aia nu are cum sa ne "raneasca" intimitatea, dreptul la propria viata departe de ochiul continuu al unui satelit.

Si asa ca un apendice:
Ai idee ce simplu se poate scapa de sub control un sistem monitorizat, de exemplu aici din cauza supra-monitorizarii si a problemelor create de picare computerelor se lucreaza iar la "introducerea manualului" adica a reglarii analog a diferitelor sisteme de tin de sanatate, transport, infrastructura.
Deci ne intoarcem tot la ou dupa ce am crescut gaina deja.

Ah, in wall-e e o metafora superba, la sfarsit ditamai nava ajunge sa fie man.ipu.lata tot manual...si ne intoarcem tot la cresterea plantutelor in loc de ingurgitarea lichidelor-aliment.

Si nu se ascunde nimeni in gaura de sarpe ca vai vine cipu desi vad ca ai igorat pasajul cu "progresul" adus de asta, ca legea lui Arhimede clar a adus un progres.

Ce cred eu ca ar trebui este o "etica mai solida a implementarii noilor tehnologii" si o "respectare mai puternica" a drepturilor fundamentale ale oamenilor, si nu sa ne intoarcem iarasi la Ana si Caiafa.

Ah si numai daca sunt strict "necesare".




eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Nu cred ca scopul pasapoartelor este sa "eradicheze" crima, pedofilia si terorismul la un loc si nici nu cred ca vreun individ cu mintea intreaga isi propune un asemenea obiectiv. Cel putin eu nu am auzit pe nimeni ca ar sustine asa o aberatie. Scopul lor este sa reduca la minim riscul iar acest lucru e perfect posibil (si se si intampla deja).

In rest, tot conform logicii , cel care face o afirmatie trebuie sa o si demonstreze deci cei care spun ca pasapoartele biometrice sunt "periculoase" trebuie sa explice si pe ce se bazeaza o astfel de afirmatie. Pana acum n-am vazut decat argumente tip sperietoare gen: "vine anticristul" sau "o sa marsaluim toti in spatele unui nou hitler" sau "o sa ne conduca robotii" sau " o sa-mi fure datele personale" (care de fapt sunt deja 'furate' ca sa zic asa:). Pentru mine una astea nu reprezinta argumente suficient de convingatoare.

PS masina super-ecologica s-a inventat deja:)
PPS pentru cei deja inregimentati intr-una din numeroasele secte religioase existente pericolul e mult mai mic, recunosc:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ilse,
Ceea ce am spus eu nu are nicio legatura cu ceea ce vrei tu sa faci sa se creada ca am vrut eu sa spun.

Dar oricum felicitari pentru interpretare.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Nu cred ca scopul pasapoartelor este sa "eradicheze" crima, pedofilia si terorismul la un loc si nici nu cred ca vreun individ cu mintea intreaga isi propune un asemenea obiectiv. Cel putin eu nu am auzit pe nimeni ca ar sustine asa o aberatie. Scopul lor este sa reduca la minim riscul iar acest lucru e perfect posibil (si se si intampla deja).

In rest, tot conform logicii , cel care face o afirmatie trebuie sa o si demonstreze deci cei care spun ca pasapoartele biometrice sunt "periculoase" trebuie sa explice si pe ce se bazeaza o astfel de afirmatie. Pana acum n-am vazut decat argumente tip sperietoare gen: "vine anticristul" sau "o sa marsaluim toti in spatele unui nou hitler" sau "o sa ne conduca robotii" sau " o sa-mi fure datele personale" (care de fapt sunt deja 'furate' ca sa zic asa:). Pentru mine una astea nu reprezinta argumente suficient de convingatoare.

PS masina super-ecologica s-a inventat deja:)
PPS pentru cei deja inregimentati intr-una din numeroasele secte religioase existente pericolul e mult mai mic, recunosc:)






Nu stiu ce legatura are secta cu ce vorbim aici, mai ales ca sunt oameni totalmente atei care au totusi curiozitatea de a cerceta un pic pana cat de departe mergem cu "granitele tehnologiei".

Pe de alta parte nu se rezuma totul doar la pasaportul biometric,asta deja se foloseste in alte tari, fara "succesul" ala nemaipomenit de care se aminteste ca ar "limita riscul".
Am dat deja exemple cu oameni care au eludat si chestia asta, special pentru a arata ca e posibil, si cine e interesat sa o faca va face si fara "aprobarea guvernelor".
Ah, si nu vad cum ar fi contestata o parte a istorie care deja ne-a demonstrat ca nici macar "super-controlul" asta nemaipomenit, nemaivazut nu impiedica lumea la o adica sa-l ocoleasca bine merci sau sa se revolte...si pe vremea aia Hitler ca vad e tare dat ca exemplu nu avea "securizarea" de acum.
Cat despre robotica, welcome in the future, toti cei care lucreaza in asa ceva, sustin ca ne vor trebui "legi etice" daca protocoalele introduse robotilor vor da gres...aici iarasi nu inteleg ce ar fi de comentat, atat tot ca probabil unii cred orbeste ca sistemul nu da gres.



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse
Pe de alta parte nu se rezuma totul doar la pasaportul biometric,asta deja se foloseste in alte tari, fara "succesul" ala nemaipomenit de care se aminteste ca ar "limita riscul".
Am dat deja exemple cu oameni care au eludat si chestia asta, special pentru a arata ca e posibil, si cine e interesat sa o faca va face si fara "aprobarea guvernelor".

Afirmatia cu "limitarea riscului nu a avut succes" necesita dovezi mai concludente decat "pt ca a fost unul care a eludat sistemul"

Ceea ce am spus despre secte era un raspuns la mesajul fdoinei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Nu cred ca scopul pasapoartelor este sa "eradicheze" crima, pedofilia si terorismul la un loc si nici nu cred ca vreun individ cu mintea intreaga isi propune un asemenea obiectiv. Cel putin eu nu am auzit pe nimeni ca ar sustine asa o aberatie. Scopul lor este sa reduca la minim riscul iar acest lucru e perfect posibil (si se si intampla deja).

In rest, tot conform logicii , cel care face o afirmatie trebuie sa o si demonstreze deci cei care spun ca pasapoartele biometrice sunt "periculoase" trebuie sa explice si pe ce se bazeaza o astfel de afirmatie. Pana acum n-am vazut decat argumente tip sperietoare gen: "vine anticristul" sau "o sa marsaluim toti in spatele unui nou hitler" sau "o sa ne conduca robotii" sau " o sa-mi fure datele personale" (care de fapt sunt deja 'furate' ca sa zic asa:). Pentru mine una astea nu reprezinta argumente suficient de convingatoare.

PS masina super-ecologica s-a inventat deja:)
PPS pentru cei deja inregimentati intr-una din numeroasele secte religioase existente pericolul e mult mai mic, recunosc:)








Poate am erori de judecata, insa daca e clar ca securizarea datelor nu reprezinta puntul forte al noii implementari, atunci e la fel de clar ca terorismul, crimele, etc nu vor putea fi reduse la minim, mai mult decat sunt reduse in acest moment.


Nu consider ca aceste pasapoarte biometrice sunt periculoase.
Am gandit-o cei drept , dar m-am razgandit

Insa stand asa..sa ma gandesc,(again) chiar nu prind esenta eficientei.Imi scapa mie niste amanunte cred.

Exemplul cu cardul..nu se mai pune. Cardul macar chiar imi da o rapiditate si un ´´avantaj´´: acela de a merge pe minus
(foarte foarte relativ avantajul asta)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse
ma scuzi dar daca tu gasesti o scuza "supravegherii continue" cu legea lui Arhimede...hmm, pai aia nu are cum sa ne "raneasca" intimitatea


Da!? Inseamna ca nu l'ai vazut pe Gore Grasu', colegul meu, la Techirghiol incercand cu disperare sa'si tina intimitatea sub apa in ciuda legii lui Arhimede care i'o aducea constant la suprafata spre oroarea colegelor de grupa. Data viitoare si'a luat slip!

Oameni buni, sinteti deja un numar in relatia cu majoritatea institutiilor statului. Sinteti doar un CNP care'si plateste taxele sub forma de numere in conturi reprezentate de alte numere. Ceea ce numiti "acasa" e un alt numar intr'un plan cadastral. Acolo locuiti alaturi de alte numere care cand trec de 14 ani primesc si o serie (de CI). In spitale ajungeti tot ca o colectie de numere fiecare cu o limita minima si una maxima. Daca sinteti norocosi veti fi identificati dupa boala pe care o aveti sau dupa organul afectat: "buei colecist 'ti luasi medicamentele de dimineata?"

Daca vreti sa fiti priviti ca o fiinta umana si sa primiti tratament personalizat eu zic sa mergeti la coafor.


foarte offtopic: nu inteleg cum unii se pot jeli ca primirea unui buletin le vatama credinta si'si pierd sansele de mantuire. Si asta cand principala lor sursa de informare si totodata portalul mai tuturor grupurilor (inclusiv Provita!!) si grupusculelor ortodoxe din romania este ro.altermedia.info - o cloaca neonazista fondata de David Duke - Mare Vrajitor al Cavalerilor Ku Klux Klan. Daca nici asta nu te face anti-crestin pana in strafundul sufletului atunci mantuirea ne e garantata tuturor.


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput