Despre cipuri. Fara ´´numarul fiarei´´

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Doruletz daca imi permiti o sa comentez putin pe marginea linkul dat de tine, cumva nu este totalmente eronat, aici dupa cum stiti sunt egale drogurile usoare, insa de mult timp de cand asta a devenit cotidian se incearca pe diferite cai legalizarea celorlate droguri (heroina de exemplu).


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
eu nu consider ca discutam despre pasapoarte si cipuri, ci despre o cutie a pandorei pe care aceste aplicatii ale tehnologiei o pot deschide


Din cate inteleg, daca acceptam pasaportul biometric inseamna ca in curand ne vor implanta cipuri in creier care ne vor transforma pe toti in zombie la cheremul unui hitler sau stalin?
Asta seamana cu o eroare de rationament care se numeste "Panta alunecoasa":)





din pacate istoria nu este deloc logica, din cand in cand o ia pe panta alunecoasa:)nimeni nu a reusit sa surprinda logica aparitiei fascismului sau a comunismului pe scena istoriei

se poate spune despre parintii nostri ca au fost niste zombi la cheremul lui ceausescu? sau ca purtau cipuri in creier?

sau despre poporul german din perioada interbelica? erau doar oameni, integrati intr-un sistem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

eu nu cred iin teoriile conspirationiste, nu cred ca exista un guvern mondial de illuminati care ne conduce din umbra, nu cred ca ca vaccinurile sunt armele cu care mafia farmaceutica vrea sa ne decimeze, nu cred ca exista un complot mondial care raspandeste zvonul incalzirii globale, nu cred ca 9/11 a fost pus la cale de Bush etc. Prin urmare nu cred nici ca cineva are interes sa ne "cipuiasca" pe toti in scopuri ...ne-ortodoxe ca sa zic asa:)

Datele noastre personale deja nu mai sunt demult atat de personale cum ne place noua sa credem. Cum ziceam mai sus, extrasul de cont ofera detalii precise despre ceea ce consumam, telefonul mobil arata in permanenta unde suntem iar accesul la internet spune tot despre ceea ce gandim, ce pasiuni avem, ce citim, ce grupuri de opinie frecventam, ce religie (nu) avem etc. Cei care nu sunt de acord cu cipurile din pasaport pe motiv de incalcare a vietii private ar trebui mai intai sa renunte la toate cele de mai sus daca vor sa fie consecventi cu ei insisi.
Nu zic ca tehnologizarea excesiva e lipsita de pericol. Sigur ca nu exista sistem infailibil si e evident ca vor incerca unii sa profite de datele astea (se si intampla deja, e plin de spamuri si de cookies). Insa de aici si pana la a ne transforma toti in zombie cipuiti la ordinele unui dictator... mai e mult. Plus faptul ca pana una alta dictatorii nu au avut nevoie de cipuri ca sa existe, tehnicile de manipluare au fost suficiente. Personal, pentru copilul meu m-as teme mai degraba sa nu-i spele creierul cine stie ce secta religioasa decat ca isi va pune intr-o zi datele personale pe un cip:)

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Doruletz, legat de exemplul tau cu cardurile: da, sunt mai eficiente, mai sigure, mai rapide(observ pe bune o mare problema a oamenilor cu rapiditatea asta,toti vor sa fie rapizi), dar oare sunt cipurile din pasaport o metoda intr-adevar mai eficienta,mai sigura, mai rapida?

"rapiditatea" se refera la viteza cu care azi indeplinim "corvezile" adica activitatile neplacute care inainte consumau timp si nervi iar azi pot fi facute intr-un singur click. Si astfel se castiga timp pretios pentru altceva, mult mai interesant si mai placut si despre care nu se mai vorbeste in termeni de rapiditate...ca de ex datul cu parerea pe forumuri:)
Cat priveste eficienta noilor pasapoarte, nu stiu sa spun, nu ma pricep deci nu pot decat sa am incredere in experti... pana la proba contrarie:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz


eu nu cred iin teoriile conspirationiste, nu cred ca exista un guvern mondial de illuminati care ne conduce din umbra, nu cred ca ca vaccinurile sunt armele cu care mafia farmaceutica vrea sa ne decimeze, nu cred ca exista un complot mondial care raspandeste zvonul incalzirii globale, nu cred ca 9/11 a fost pus la cale de Bush etc. Prin urmare nu cred nici ca cineva are interes sa ne "cipuiasca" pe toti in scopuri ...ne-ortodoxe ca sa zic asa:)





nici eu nu cred in toate lucrurile insirate de tine, dar cred ca Einstein de pilda ar fi avut sanse mai mici sa supravietuiasa celui de-al doilea razboi daca germania nazista ar fi dispus de tehnologia actuala


fiecare dictator a avut la indemana un aparat de securitate si spionaj, insa niciunul nu a fost atat de performant ca ceea ce se construieste azi

nu cred in eficienta protestelor sau a opozitiei colective fata de tehnologizare ...tehnologia ne usureaza atat de mult viata, incat ar fi o naivitate sa credem ca omul ar putea sa puna punct

ca om insa, imi rezerv dreptul de a fi mai atasata conceptului de libertate decat celui de confort si sa nu merg orbeste intr-o directie sperand ca altcineva imi poarta de grija

apropo, stiu ca asta nu inseamna mai nimic, dar cel putin in relatia cu bancherul eu am rezerve...pana acum doi ani mi-am luat salarul in mana (si ii invidiez pe cei care pot inca sa o faca), nu am carte de credit,in schimb am...duhovnic...care niciodata nu mi-ar da bineuvantare sa fac un imprumut(scuze, stiu ca e off topic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
nimeni nu a reusit sa surprinda logica aparitiei fascismului sau a comunismului pe scena istoriei



Nu numai ca logica aparitiei fascismului sau a comunismului e perfect... logica :). E chiar nevoie de supravegheri, interventii si interdictii pentru ca acestea sa fie impiedicate sa inceapa a creste din nou....







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
nimeni nu a reusit sa surprinda logica aparitiei fascismului sau a comunismului pe scena istoriei



Nu numai ca logica aparitiei fascismului sau a comunismului e perfect... logica :). E chiar nevoie de supravegheri, interventii si interdictii pentru ca acestea sa fie impiedicate sa inceapa a creste din nou....







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Exact asa ziceau si comunistii.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

eu nu cred iin teoriile conspirationiste, nu cred ca exista un guvern mondial de illuminati care ne conduce din umbra, nu cred ca ca vaccinurile sunt armele cu care mafia farmaceutica vrea sa ne decimeze, nu cred ca exista un complot mondial care raspandeste zvonul incalzirii globale, nu cred ca 9/11 a fost pus la cale de Bush etc. Prin urmare nu cred nici ca cineva are interes sa ne "cipuiasca" pe toti in scopuri ...ne-ortodoxe ca sa zic asa:)




Nici nu e nevoie sa crezi in toate chestiile insirate mai sus ca sa ai totusi o coloana vertebrala, o opinie bine-definita si proprie fara sa treci toate gandurile tale prin "fitrul altora".
Totusi nimeni nu mi-a spus ce "mare pas" facem inainte ,cu amprentarea de exemplu, daca tot s-au folosit timp de 50 de ani toate chestioarele astea, unde e progresul?
S-au prins toti hackerii, s-au prins toti teroristii, pedofilii, criminalii, s-au indeplinit toate "obiectivele" astea?
Nope.
Deci, unde e sfaraiala?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
nimeni nu a reusit sa surprinda logica aparitiei fascismului sau a comunismului pe scena istoriei



Nu numai ca logica aparitiei fascismului sau a comunismului e perfect... logica :). E chiar nevoie de supravegheri, interventii si interdictii pentru ca acestea sa fie impiedicate sa inceapa a creste din nou....







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Exact asa ziceau si comunistii.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor



Ilse, te rog, poti sa explici putin ce ai vrut sa spui?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
cardurile: da, sunt mai eficiente, mai sigure, mai rapide(observ pe bune o mare problema a oamenilor cu rapiditatea asta,toti vor sa fie rapizi), dar oare sunt cipurile din pasaport o metoda intr-adevar mai eficienta,mai sigura, mai rapida?

Hai mai Lady...
ce e sigur pe lumea asta?
Nu sunt sigure aceste pasapoarte asa cum nu au fost cardurile.
Daca un pusti roman(hacker) de 17 ani sparge serverele NASA pai atunci....(pustiul e angajat de NASA pana la urma...dar asta e altceva....)
Mai un altul de 19 sau 22 de ani(tot roman) pagubeste eBay-ul de 2 milioane de dolari....Scuza-ma dar pt cei cu falsificatul e doar o provocare sa vada daca trec si de "examenul" acesta.
Si au trecut. Deci...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


Ilse, te rog, poti sa explici putin ce ai vrut sa spui?




In sensul ca si atunci se aplica principiul asta cu "supraveghere, supraveghere si iar supraveghere"...Ai vazut Das leben der anderen, cred ca se traduce "Viata celorlalti" despre Stasi si tot asa "supraveghere la puterea npse".
Nu ma opun tehnologiei, nu asta e subicetul, ci vreau sa subliniez ca totul poate scapa de sub control, a se vedea criza financiara superb realizata de banci, ca acuma sa nu-mi spuneti ca si acolo lucrau "conspirationisti"...Pur si simplu suntem oameni si la un moment dat gresim, de aceea nu exista nimic absolut infailibil, totul da gres, fie camere de luat vederi, fie supra-securizari, fie sateliti.

Cipul in pasaport nu va schimba nimic(privacy tot e ceva deja aruncat la gunoi), dar ce vreau sa subliniez este ca "masura in toate" e cea mai buna cale.

Cand a aparut ziarul digital in Olanda credeau ca gata toata lumea va umbla cu displayul ala si ziarele normale vor cadea in dizgratie...wrong, wrong, wrong, unele chestii sunt facute sa ramana forever indiferen de supra-tehnologizare sau nu.

Cat despre dictaturi, comunisti, nazisti, pai cum i-au tinut ei pe oameni sub control, ori ati uitat Securitatea, Gestapo si toate juntele militare.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput