cum se vede criza financiara de la voi de acasa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

la mine criza financiara se vede, deocamdata, in sifonier! Mi-am propus sa nu-mi mai cumpar nimic de imbracat, sa vad pana cand rezista actuala garderoba... (nu sunt o pasionata a ultimei mode, am noroc ca mai toate hainele mele sunta asa, mai clasice... ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

N-am mai raspuns ca nu mi-am mai batut capul sa inteleg de unde se trage. Oricum tot aia e, ne loveste si ne va lovi pe toti. La mine au dat afara juma' de companie si nici restul "nu se simte prea bine" . Chiar daca nu am fost printre cei dati afara, nu am de ce sa ma bucur, ca nu-s motive de insanatosire curand. Ca un detaliu, mentionez ca este vorba de o multinationala de renume in domeniul financiar. Partea proasta este ca, desi am acces la informatie de prima mana, nu vad de loc lumintza de la capatul tunelului. Cat va dura? Cand va incepe cu adevarat? Cat de ampla va fi? Ce vad eu din pozitia mea? Vad un business strans intr-o menghina. Pe de-o parte (cea a furnizorilor) resursele financiare sunt scumpe, pe de alta parte (cea a clientului) garantiile sunt practic inexistente. Businessul asta moare..... Cine a citit prognoza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

De numarat bani ne pricepem cu totii...cineva trebuie sa mai si munceasca escule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

Si aici se vede si se simte foarte tare criza.
In fiecare familie sint cite 1 somer daca nu 2.La noi in familie pina in vara vor fi 2.EU am ramas somer din februarie.SI am lucrat in domeniul sanitar.Industria de masini e la pamint.Multe fabrici s-au inchis si inca se vor mai inchide.Noroc ca din somaj putem trai decent si nu ne e frica ca vom ramine pe drumuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

La noi acasa criza se vede f bine .

Sotul lucreaza in constructii si de la inceputul anului nu sunt lucrari. Pur si simplu lumea sta si asteapta sa vada ce se intampla. De asemenea, facturi de la sfarsitul lui decembrie nu sunt platite pentru ca nu sunt banuti. Salariile le-a platit din rezerve care din pacate nu sunt deloc pe termen lung.

Noroc ca la mine la serviciu inca nu se aude nimik de disponibilizare, da' nu se stie. Patronul firmei a fost foarte clar: atata timp cat sunteti "cheaper" existati daca nu, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ieri, cand a venit sotul de la servici mi-a spus o chestie ciudata. A spus ca a ascultat in masina pe drum acasa,la postul de radio american dedicat americanilor detasati in bazele din Germania, ca anul trecut pe 17 septembrie s-a intamplat un lucru ciudat. In aceeasi zi, in America, au fost retrase sume de la diferite banci, simultan in valoare de 500 de milioane de dolari, ceea ce nu s-a mai intamplat pana atunci. Bancile au semnalat acest lucru in aceeasi zi si au blocat mai departe retragerea altor sume de bani. Se pare, este o chestie interpretata, ca cineva (grupuri) a avut un anumit scop cu America sau bancile din America. Daca bancile din America nu inchideau in aceeasi zi se producea o cadere brusca a economiei mondiale. Acesta este comentariul de la radio.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Io zic ca acum ar fi momentul sa ne inscriem la niste cursuri de arte martiale, sa fim pregatiti in caz ca vom ajunge sa ne batem de la mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

Claudelu eu tocmai ce m-am pricopsit cu un pui de depresie azi la munca. am avut sedinta...pa si pushi sporuri, aveam si noi unul chinuit si vai de el, cel de antena.



am si eu o curiozitate : ce este acest spor de antena?pt ce se acorda,mai exact?

am inteles ca la bugetari exista si un "spor de ecran"!!!Adica meriti sa iei niste bani in plus pt ca lucrezi la calculator si asta iti dauneaza la ochi.Foaaarte interesant.Intr-o companie privata serioasa cred ca s-ar amuza tare de tot sefii si HR-ul daca ar cere un angajat asa ceva.

Dar totusi...ce e sporul de antena?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Ieri, cand a venit sotul de la servici mi-a spus o chestie ciudata. A spus ca a ascultat in masina pe drum acasa,la postul de radio american dedicat americanilor detasati in bazele din Germania, ca anul trecut pe 17 septembrie s-a intamplat un lucru ciudat. In aceeasi zi, in America, au fost retrase sume de la diferite banci, simultan in valoare de 500 de milioane de dolari, ceea ce nu s-a mai intamplat pana atunci. Bancile au semnalat acest lucru in aceeasi zi si au blocat mai departe retragerea altor sume de bani. Se pare, este o chestie interpretata, ca cineva (grupuri) a avut un anumit scop cu America sau bancile din America. Daca bancile din America nu inchideau in aceeasi zi se producea o cadere brusca a economiei mondiale. Acesta este comentariul de la radio.

In perioade de criza exista si domenii care prospera. Cum ar fi zvonistica.
Oricat de mult adevar ar fi in scenariul de mai sus realitatea adanca a fenomenului pe care-l traim cu totii este mult mai profunda:
Economia mondiala este cel mai mare sistem dezvoltat de omenire. Si cel mai putin inteles. Pentru ca este cel mai complex.
Printre alte crize adiacente lumea s-a trezit brusc intr-o criza profunda a teoriei economice. Teorie care pana astazi n-a inclus neliniarul decat ca o nota marginala inserata de vreun profesor de economie mai tzacanit si zarita doar de tocilarii care se incapatanau sa citeasca din scoarta-n-scoarta tratatele de economie.
Ce s-a intamplat in septembrie trecut a fost precum clasica bataie de aripi a fluturelui din jungla amazoniana a teoriei sistemelor dinamice neliniare, bataie de aripi care poate genera un uragan precum Katrina. Meteorologii stiu deja, de la Lorenz incoace, ca locul, data si intensitatea unui uragan pot fi hotarate de capriciul unui biet fluture din Amazonia (uite ca soarta Americii nu este in mainile lui Obama ci in ... aripile unui fluture).
Dinamic, neliniar, catastrofa, haos, sensibilitate la conditii initiale, sunt concepte care trebuie sa-si faca loc de urgenta in cursurile de la orice universitate economica daca vrem sa avem o viitoare generatie de economisti si finantisti capabili sa tina cat de cat in frau haturile celui mai naravas cal din istorie. Caci generatia actuala pare complet depasita de situatie, nereusind, iata dupa mai bine de jumatate de an de la declansarea crizei, sa vina cu vreo solutie cat de cat coerenta.
Asta se intampla cand economistii au invatat, cum spunea Guestus, doar sa numere banii, nu si ceva teorie pentru care este nevoie de mult mai multa matematica decat banala algebra liniara de la admitere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine
am si eu o curiozitate : ce este acest spor de antena?pt ce se acorda,mai exact?

Este norocul care da peste tine daca o companie de telefonie mobila sau un serviciu de comunicatii are antena pe cladirea institutiei in care lucrezi.

Mergi la inceput