AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si uite cum guestus a ajuns in 2 timp si 3 miscari la concluzia la care a ajuns Elf-ul acum 10 ani

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Vine guestus cu scenariul filmului...citeva zeci de milioane or sa se duca de la statul roman pentru a cauta petrol si gaze in insula serpilor si concluzia o sa fie ca pretul sa-l aduca la suprafata e prea mare pt a justifica investitia.

care face pariu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Marina

)ma scuzati dar ca b.nica si xeno sa sarbatoreasca in Piata Revolutiei cu sampania in mana pleasca de ne pika pe cap ar trebui ca cineva sa aiba idee despre ce inseamna resursele comerciale existente in Marea Neagra. Cum putinele studii antice nu acopera decat o bucata din mare inainte de a sarbatori pleasca ar tb vazut cat de mare e pleasca.
Si as vrea sa aud si eu daca nu Sterling, daca nu OMV cine concret ar tb sa faca explorare acolo?

Marina

Marina pt. tine ca-mi esti draga, care este mai mare : 3% dintr-o pleasca mica sau 40% dintr-o pleasca la fel de mica?



Daca gasesti tu o companie care sa iti ofere 40%, in conditiile in care trebuie sa investeasca inainte de asta zeci, poate sute de milioane de EUR sa gaseasca petrol pe acolo....
jos palaria si ... felicitarile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citatdin mesajul lui
normal ca eu o tin pe-a mea si tu o tii pe-a ta, atata vreme cat ti-ai format o opinie este greu sa ti-o schimbe cineva.
numai te rog mult, nu mai insista pe resursele care au fost ale romanilor si acum ni le-au suflat hotii. nu au fost niciodata nici resursele mele, nici ale tale, cum nu au fost nici resursele atator zacaminte din subsolul Romaniei acum concesionate OMV-ului dupa privatizarea Petrom.
de cand a fost daramat comunismul in tara asta nu mai exista "bogatii" ale neamului. ok?

Eliza si Alex (15 nov. 2004)


DA DUPA UMILA MEA PERSOANA, DACA BOGATIILE SUBSOLULUI TARII SI ALE MARII, IN ZONA CARE NE-A FOST RECUNOSCUTA CA NE APARTINE, CUI APARTIN?
Sunt propietara si ca sa certific acest lucru dovedesc prin acte;am dreptul sa fac ce vreau cu proprietatea mea;daca vreau sa i-o dau lui X sa-mi gospodareasca pamantul fac(asa este legea si nu pot sa ma prevalez)un act de arendare.
Tara are niste zone cu gaze si petrol;administratorul desemnat de mine( )recte prim-ministru, negociaza in numele meu exploatarea acestor zone.
Eiii!Aici vine problema, cum negociaza administratorul?In interesul meu sau in interesul altuia.
De aici va intreb:interesul cui a fost satisfacut de ministrul care a dat acele dispozitii din 2008?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si ale mele! Felicitarile adica
Si b.nica daca statul gaseste resurse sub casa ta acestea nu iti apartin, prin logica ta imi apartin si mie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si by the way daca ma uit la contract Stolojan e muuuult mai vinovat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:


http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/838749/Investitia-Sterling-se-ridica-la-100-milioane-euro-DOCUMENT/

Au bagat 100 milioane si nici nu au inceput inca activitatile propriu-zise. Si-au cam luat teapa astia de la Sterling .

Cat despre "beneficiile" de imagine ale statului roman.. nu mai comentez. Probabil acum canadienii se crucesc cand vad cat tam tam politic se face pe investitia lor.

In locul lor sincer m-as retrage. Cu penalitati grase cu tot. Cum de unde penalitati.. De data asta din buzunarul contribuabilului, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eliza si Marina,vad ca o dati ocolita si nu raspundeti direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io nu pricep care e intrebarea. Si pe bune ca sunt sincera cand zic asata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Asta cu contractul defectuos al statului cu firma Steerling din cauza guvernului Tariceanu e praf in ochi ca sa nu mai fie revoltata opinia publica pentru noul buget. Pentru d'alde PDL e gura de oxigen, se agata de ea ca sa raga cum ca Patriciu iar fura statul roman bla bla. Atita demagogie, cu numere aberante despre cite resurse sint acolo si cit costa, e pur si simplu aberanta. Ce poate fi mai "revoltator" decit sa spui ca niste capitalisti iar cistiga la greu de pe urma resurselor naturale bogate ale patriei. Nu se mentioneaza ca asta e cursul lucrurilor, un mic amanunt.

Pe linga demagogie (adica prefacatorie ca sa pice ei bine si altii prost), daca exista intr-adevar vreo revolta a politicienilor de acum ar fi ca nu e firma pusa de ei, care sa le dea lor spaga de rigoare. Desi inteleg ca Steerling e acolo de foarte mult timp, tot ce se poate ca noul guvern sa fi semnat exact la fel daca n-ar fi facut-o cel de dinainte.

Tot ce pot eu personal sa sper este ca se vor gasi resurse in zona, ca se vor putea exploata si ca vor produce venituri la buget prin taxe - ca sa cistig si eu pe urma lor.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Asta cu contractul defectuos al statului cu firma Steerling din cauza guvernului Tariceanu e praf in ochi ca sa nu mai fie revoltata opinia publica pentru noul buget. Pentru d'alde PDL e gura de oxigen, se agata de ea ca sa raga cum ca Patriciu iar fura statul roman bla bla.


Da Sirimie,m-ai convins ca Boc a aranjat cu cei de la Curtea de la Haga sa dea verdictul tocmai acum cand se discuta bugetul .
Apropos,cine a sustinut financiar procesul,Sterling(ca sunt de mult acolo cu interese)?

Mergi la inceput