Sunt romancele materialiste ?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Multumesc pentru interes. Acuma stiu ca o sa ma bateti (verbal) cu teorii despre globalizare si esenta speciei umane. Acuma stiu ca o sa imi dati exemple despre japonezi frumusi, italieni virili si turci politicosi. Dar doamnelor, aici dezbatem despre un subiect pe care mi-l asum ca fiind sensibil. Stiu ca iese cu bataie de posete.

Da normal ca Natasa ar prefera unul care nu pute si se spala pe dinti (imi pare rau pentru tine ca asa ti-a fost soarta) - insa nu despre asta vorbim aici. Vorbim despre materialism - despre folosul pur al sentimentelor in scopuri mercantile.

Insa, haideti doamnelor... e loc si de un pic de sinceritate. Atat de multa tencuiala aveti pe suflet incat stiu ca o sa mi se raspunda pana la urma cu citate din Proust, Noica si Gore. Dar...chiar nu e asa? Chiar nu sunt romancele un pic mai mult materialiste decat altele? Macar asa intr-un exercitiu de logica...fiti sincere.
multam fain'


nu cred ca sunt mai materialiste decat altele, ci e vorba despre un fenomen - femeilor din tari sarace le e mai la indemana casatoria ca posibilitate de emigrare. mai rar vezi barbati din filipine vanand nemtoaice, rusi agatand britanice, lituanezi curtand italience sau romani americance. toate astea, bazate si pe prejudecata vestului ca in est inca mai poti gasi o femeie traditionala, "adevarata", care stie sa gateasca, sa aiba grija de copii, casa=casa, masa=masa. spre deosebire de "carieristele" reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentte din vest pentru care finantele casei sunt separate, vietile separate si fiecare are obligatii casnice egale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Multumesc pentru interes. Acuma stiu ca o sa ma bateti (verbal) cu teorii despre globalizare si esenta speciei umane. Acuma stiu ca o sa imi dati exemple despre japonezi frumusi, italieni virili si turci politicosi. Dar doamnelor, aici dezbatem despre un subiect pe care mi-l asum ca fiind sensibil. Stiu ca iese cu bataie de posete.

Da normal ca Natasa ar prefera unul care nu pute si se spala pe dinti (imi pare rau pentru tine ca asa ti-a fost soarta) - insa nu despre asta vorbim aici. Vorbim despre materialism - despre folosul pur al sentimentelor in scopuri mercantile.

Insa, haideti doamnelor... e loc si de un pic de sinceritate. Atat de multa tencuiala aveti pe suflet incat stiu ca o sa mi se raspunda pana la urma cu citate din Proust, Noica si Gore. Dar...chiar nu e asa? Chiar nu sunt romancele un pic mai mult materialiste decat altele? Macar asa intr-un exercitiu de logica...fiti sincere.
multam fain'


nu cred ca sunt mai materialiste decat altele, ci e vorba despre un fenomen - femeilor din tari sarace le e mai la indemana casatoria ca posibilitate de emigrare. mai rar vezi barbati din filipine vanand nemtoaice, rusi agatand britanice, lituanezi curtand italience sau romani americance. toate astea, bazate si pe prejudecata vestului ca in est inca mai poti gasi o femeie traditionala, "adevarata", care stie sa gateasca, sa aiba grija de copii, casa=casa, masa=masa. spre deosebire de "carieristele" reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentte din vest pentru care finantele casei sunt separate, vietile separate si fiecare are obligatii casnice egale.


alo, ce reclama ilegala?? am scris "carieriste" f e m i n i s t e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Maria,
Sotul meu e foarte pretentios, ii place ca femeia lui sa fie " top of the top"


si tu te conformezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

La cat de multa patima si emotie a starnit intrebarea mea, imi ofer premiul consolativ de a trage singura niste concluzii. Pentru mine :))
Trebuie sa recunosc insa ca ma asteptam la niste reactii ceva mai calme si poate o idee mai inteligente de la unele participante la discutie. Vazand pe ce panta o ia discutia, am realizat brusc ca nici macar nu ati inteles intrebarea. Va iert deci rautatile spuse la adresa mea, fara macar sa cunoasteti nimic despre mine. Scuze japonezelor care s-au simtit lezate.

Multam fain deci pentru ca ati incercat sa va dati cu parerea. Daca banii sunt pretul fericirii, nu e nici o problema. Inteleg ca si fericirea e o notiune abstracta si relativa. Depinde din ce unghi o provesti.


ah, te-au bagat la mijloc sub un morman de pietre. si te uimeste? de cat timp esti pe DC? :-)))

aici nu e nevoie sa ti se inteleaga intrebarile. un semn de exclamatie, o virgula anapoda, o zburlitura de gene si gata, e catastrofa mondiala. toata lumea se simte ofensata si, deci, datoare sa intervina.

celorlalte: nu repari o nedreptate cu alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


celorlalte: nu repari o nedreptate cu alta.


:-)))))))

1. esti de gruaaa-za!!!!!!

2. ai stricat armonia stelara a evaluarii subektului :))

3. fiindca, realmente, a inceput sa ma doara inima din pricina bietului urs chinuit de atatea vulpi , iata:


draga Muffin, daaa, sunt ingrozitor de materialista, de vreo 3 ori mai materialista decat omoloaga mea, Denizel din Tara de Foc. LOGIC!!!! .
N-ai pentru ce!!



Citat:
citat din mesajul lui muffin

Dar...chiar nu e asa? Chiar nu sunt romancele un pic mai mult materialiste decat altele? Macar asa intr-un exercitiu de logica...fiti sincere.
multam' fain


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Moooaaaa... ma abtin de cateva zile.

Muffin, te asteptai sa vina fetele maritate cu straini si plecate sau nu din tara sa raspunda ca da, din interes s-au maritat ele cu domnii?
Si daca asa iti raspundeau, cum trageai tu concluzia? Statistic? Daca 80% din duamnele de pe DC recunoaste ca s-a luat den interes, inseamna ca romancele sunt materialiste, mai materialiste ca alte natii??

Mai bine pune-ti cinstit intrebarea "daca se ofera o vacanta pe o plaja insorita la un spa all inclusive cu un grup de cunostinte cu risc de agatament, dintr-un cerc de persoane pe care le agreezi, dar usually nu-ti permiti sa le frecventezi, versus invitatie partener parlit dar iubitor nevoie mare- iubitzel, hai sa ne petrecem saptamana asta la cabana plapumioara ca bani de vacanta tot nu avem..." CE AI ALEGE?
Nota bene, daca nu ai partener parlit dar iubitor nevoie mare, te-ai clasat deja... ce zici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Daca muffin ar fi inceput subiectul altfel ar fi primit alte raspunsuri deci nu are de ce sa fie nemultumita de faptul ca nu a primit raspunsurile pe care le cauta.
Eu recunosc ca sunt materialista, imi place viata pe care o am , imi plac banii etc etc...si cui nu i-ar placea o viata usoara din punct de vedere material??? sa-mi arate muffin pe cineva care ar prefera un trai foarte modest unuia inbelsugat??(se exclud maicutele si calugarii)
Asta nu inseamna ca cele care se casatoresc cu barbati bogati o fac din interes . Sau poate muffin asteapta sa vina vreo forumista sa zica "am Mertzan, LV si Rolexuri dar stau cu burtosu ' asta gretos "...sorry , ai gresit forumul sweetie daca tu cauti astfel de raspunsuri . Poate ar trebui sa le intrebi mai intai pe "prietnele" tale, desi nu stiu de ce le numesti prietene daca tot le barfesti pentru alegerile facute.Na , ca acum m-am aprins..
Pe de alta parte , un om nu-l poti judeca dupa cum arata..asta denota prostie si cam atat. Cand vorbesti asa de urat despre ei , vorbesti in cunostinta de cauza??? ai stat tu de vorba cu oamenii aia si ai constatat ca nu au nicio calitate sau te-ai uiatat la poze de la nuntile din Maldive si ai zis : ptiu, drace, fie la ele...
Mai, mai, mai, nici nu stiu daca subiectul asta e de ras sau de plans...
In fine , revenind la subiect, EU SUNT O MARE MATERIALISTA..desi sotul meu nu e nici batran ,nici urat, nici burtos , ...da' are o cheliuta mica , mica(pe care o ador, by the way).. "acoperita" de contul generos din banca..

Multumita??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Denizuca, aud corul cantand infricosat: The Muffiiin Maaaaan!

"unii" era inclus in subiect de la inceput, intr-un mesaj clar ca buna ziua: cele care se marita din interes cu straini(nu toate), de ce o fac? melodrama a inceput dupa intrebarea asta legitima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


cele care se marita din interes cu straini(nu toate), de ce o fac?


... din interes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui conchita


cele care se marita din interes cu straini(nu toate), de ce o fac?


... din interes




Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput