Sunt romancele materialiste ?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amina_Marina

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Amina_Marina

Fiinca iti pemrmiti sa critici o civilizatie cu 200 de ani inaintea Romaniei, o societate aproape perfecta si cu inalte calitati morale, imi permit si eu sa te intreb daca cunosti cumva principiile care stau la baza mentalitatii japoneze? "Minte patratoasa", te rog detaliza-mi!


cred ca mufffin se intreaba de ce japonezii muncesc 14h/zi cind au asa neveste dragute acasa


Ha..ha...Stii ce?
Romanii de azi sunt foarte ofitcati ca italienii, arabii si japonezii , le-au luat cele mai frumaose femei. Iar lor le-a ramas doar depresatele , lesinatele si grasele.
In Timisoara se spune ca-s cele mai frumoase femei. la un moment dat intreba cineva , de ce nu mai sunt? Raspunsul a fost.
-Pentru ca le-ai luat arabii si italineii!

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.



















ai uitat sa adaugi si telenoveliste....





*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Era mai rau daca barbatii bine erau luati de araboaice



guestus, dadeai de al cu coada, ca arabii(barbati) muncesc si-si tin femeile acasa...





*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucami

Ia faceti loc dom'le!!

Chiar asa: persoanele necasatorite cu japonezi urati si misogini , italieni burtosi, arabi imputiti si englezoaice betive sa paraseasca incinta !!

Revenind: io abia am reusit sa ma loghez ca merge ca dreaq internetul in bora bora. Tot mai bun era frate, dial-up-ul de la mama.

LadyJ sa stii ca Giorgio era ocupat si nu mai primea vizite, dar era Karl pe-acolo si de plictiseaaa, ceva de groaza. Si sa stii ca am incercat eu chestia cu sampania. NU e adevarat! Mi-a fost rau si imi venea sa dau la boboci din clipa in clipa. Doctorul din private jet-ul meu m-a consultat si a zis ca e toxiinfectie. Cand am auzit chestia asta, am pus mana pe telefonul meu din haur ,cu taste de diamente si l-am luat la rost pe bucatarul personal. Pana la urma a recunoscut ca s-ar putea ca muffin-ul ala de la desert sa-mi fi provocat atata greata. Ce naiba o fi bagat in muffin-ul ala frate, ca am suportat efectele secundare si a doua zi: ?!!
Una peste alta acum sunt bine si incerc sa ma refac in noua mea vila de pe malul Pacificului ( mi-a luat-o japonezul meu misogin; cum nu-l stii?!? e ala cu care sunt "combinata" cu acte de aproape 10 ani. I-am pus piciorul in prag si i-am zis: " avand in vedere ca am suportat atatea ani mintea ta in colturi de 90 de grade, trebuie sa ma recompensezi material, cumva". El a recunoscut ca e MUUULT sub linia banalitatii si a acceptat. )

Pentru cine mai vrea sa stie cum ma simt, las si adresa unde ma pot gasi: judetul Visterie, orasul Lingou, strada Banul (fara numar!fara numar!).

Semneaza Raluca Materialistu' Suzuki

Raluca si Maria Bucuria (15 iunie 2007)

Pozici Maria







ai fost bestiala!!!





*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Subiect mult mai distractiv decat ma inchipuiam !

Parerea mea este ca suntem cu totii materialisti daca ne gandim ca in fiecare zi luptam pentru binele nostru si al familiei. Si acest "bine" cum se cumpara decat cu prosperitate materiala.
Acuma depinde doar prin ce filtre trece aceasta lupta pentru mai bine.
Oricum intrebarea pare sa fie asta: A fii sau a nu fii maerialist !?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michiyan spune:

In speranta ca nu am pierdut esenta subiectului pe parcurs, acesta este raspunsul: nu cred ca romancele sunt mai materialiste decat alte natii.Spre exemplu, pentru majoritatea femeilor japoneze cel mai important lucru in alegerea unui sot este venitul acestuia.
Iar afirmatia ta ca japonezii sunt misogini............. nu stiu de unde ai scos-o.In Japonia,un tata nu se bate cu pumnul in piept ca vrea sa-i faca sotia un baiat.Japonezul este in primul rand fericit ca acel copil se naste si ca este sanatos.Si nici nu se imbata daca ii face un baiat sau nu vorbeste cu lumea o saptamana daca ii face o fetita.
Oricum, interesanta afirmatia ta.Nu mai vazusem de cativa ani buni astfel de afirmatii la adresa fetelor casatorite cu japonezi.Cred ca de vreo 4 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

In regula Muffin voi mai incerca sa explic o data ce m-a deranjat in mesajele tale, fara ironii.

In primul rand ideea ca un cuplu trebuie sa se formeze pe criterii estetice: frumoase cu frumosi neaparat ca altfel nu da bine. Dupa parerea mea un cuplu se formeaza pe cu totul alte criterii: iubire, respect reciproc, compatibilitate intelectuala, afectiva, interese comune etc. Concret, nu cred ca incalzeste pe multa lume sa aiba alaturi o persoana care in afara de frumusete fizica nu poseda nimic altceva la mansarda (scuze de expresie) si ale carei singure interese sunt de exemplu meciurile si jocurile pe calculator (e doar un exemplu). Stii Muffin eu am cunoscut multe persoane (si barbati si femei) absolut banale din punct de vedere fizic dar care in momentul cand incepeau sa vorbeasca se trasnfigurau complet. Inteligenta, umorul, cunostintele, experienta personala le faceau absolut fascinante.

Un doilea aspect care m-a deranjat enorm este faptul ca afirmi ca defectele sau calitatile unei persoane sunt conditionate numai de nationalitatea acesteia:
o romanca este per se frumoasa si gospodina, un japonez sau un italian sunt cum i-ai descris tu etc etc

Personal nu pot fi de acord cu asa ceva: nu pot sa inteleg cum nationalitatea (cetatenia) unei persoane ii acorda acesteia in mod obligatoriu anumite calitati sau defecte.

Tu cum te-ai simti daca ai auzi pe cineva ca te califica drept tzoapa sau inculta sau mai stiu eu cum numai pentru faptul ca esti romanca? Eu m-am izbit uneori de asemenea opinii si imi creste tensiunea de nervi cand aud astfel de caracterizari facute exclusiv in functie de nationalitate.

In al treilea rand, afirmatia "pe voi in afara de aspectul material ce v-a facut sa va casatoriti cu cetateni straini?" (nu stau acum sa caut formularea exacta).
De unde aceasta prezumtie, pentru numele lui Dumnezeu? Te-ai gandit ca poti lucra sau studia intr-un mediu in care proportia cetatenilor straini este foarte mare si atunci prin forta lucrurilor cresc si sansele de a te apropia de unul dintre ei?! ca poti sa descoperi gusturi si afinitati cu cineva nascut in celalalt capat de lume? de ce pare imposibil pentru tine?

Ca sa inchei, reiau una din observatiile de mai sus. De ce este obligatoriu pentru tine ca un cetatean strain sa aiba neaparat mai multi bani decat un roman/o romanca? Uite eu am o cunostinta, romanca, care lucreaza aici la Bxl si care castiga aproape dublu fata de sotul ei, belgian.

Īn ce ma priveste, ca sa curm eventualele aluzii, nu sunt maritata.

Si ca sa raspund intrebarii din titlu, nu am impresia ca romancele sunt mai materialiste decat suratele lor din alte tari. Daca te referi la o anumita categorie care se ofera cui are portofelul mai plin, ei bine, paradoxal, eu am impresia ca respectivele persoane cauta autohtoni cu conturi bine garnisite si nu neaprat straini. Nu ai decat sa deschizi TV-ul sau vreun tabloid ca sa vezi lucrul asta.

Dar nu mi se pare ca astfeld e specimene ofera o imagine corecta a unei societati: numai pentru ca exista o Simona Senzual de pilda nu inseamna ca toate romancele sunt la fel. Si apoi din cate imi trec pe la urechi, astfel de situatii exista si prin alte parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu cred ca muffin vorbea strict teoretic, fara sa vrea sa jigneasca pe cineva. Era o referire intr-un mod generalist/ comparativ cu alte popoare.
Da, cred si eu ca romancele sunt, in majoritate, materialiste. Ganditi-va doar la cate am avut noi inainte de revolutie fata de altii.. si ce putin a trecut de-atunci.. prea putin ca sa ne putem numi o tara dezvoltata (cu tot ce implica asta).
Pe de alta parte, nu cred ca se "dau" doar dupa straini; cunosc o romanca ce traia in Italia de vreo 5 ani (nu-i mergea chiar in roz! dar pot spune ca o ducea mai bine decat mine, care m-am casatorit din... dragoste! ) care a venit inapoi in Romania pentru ca, de sarbatori, a cunoscut (si s-a "cuplat") cu un tip super-bogat. Roman!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mai sunt floricele sau am venit la spartu targului?

si eu cred ca e vorba de sindromul "bora bora". cum o dai, cum o intorci, daca ai o situatie materiala cat de cat peste medie tot materialista esti. eu de exemplu sunt catalogata "materialista" ca am decis sa muncesc pentru un standard de viata mai ridicat in loc sa stau acasa nu stiu cati ani cu fi-mea.
si cum nu ma invatai minte mai facui una careia ii voi aplica acelasi tratament.

PS: unu care sa ma tina pe banii lui nu gasi neam si sa stiti ca sunt tare frustrata pe tema asta!

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Of topic...Felicitari Alra pt bebelusa!! Sa creasca mare, frumoasa si desteapta!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Mai e de coma!!!! AM ris de m-am timpit. Respectiva muffi vrea o bataie eleganta "cu posete" si ii numeste "elegant" pe unii italieni burtosi si uriti ca si pe japonezi. N-am aer, de cit de elegant da ea tonul "dezbaterii"....

Pai daca e asa eu vin cu geamantanul...
O indemn pe respectiva muffi, pufi sau cum o cheama sa se adreseze cu astfel de intrebari unei institutii de specialitate sau t abloid care sa faca sondaj pe esantion reprezentativ pt. po****tia si criteriile de virsta pe care le are ea in vedere, daca vrea concluzii valide.

Altminteri nu are nici un motiv sa se supere pt. raspunsuri ba era la mintea cocosului ca va iesi circ si bascalie. Eu una ma distrez de nu se poate. Si daca fiecare din noi stim citeva exemplare materialiste si altele ne-materialiste nu inseamna ca romancele sint asa si pe dincolo... Calificativele adresate altor natii frizeaza ridicolul. sa nu uitam ca si alte natii ne considera pe noi de abia dati jos din pom, popor de hoti etc...

Mergi la inceput