Sunt romancele materialiste ?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui conchita


cele care se marita din interes cu straini(nu toate), de ce o fac?


... din interes


Asta aveam sa zic si io...ce ciuperca de intrebare ii asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui conchita


cele care se marita din interes cu straini(nu toate), de ce o fac?


... din interes







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cred ca multe o fac pt siguranta, o viata decenta( fara grija zilei de maine ) unele au copii si au avut noroc sa gaseasca barbati care se poarta frumos cu ei, au un salariu destul de bun ca sa isi permita sa cumpere in super market ce au nevoie, sa tina o masina,sa nu le lipseasca nimic in casa, sa-si poata cumpara nevestele cosmeticele de care au nevoie lunar...cam asta e parerea mea.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Of topic...Felicitari Alra pt bebelusa!! Sa creasca mare, frumoasa si desteapta!


si... materialista

mersi de urari pantero! trimit o pralina virtuala

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

mai sunt floricele sau am venit la spartu targului?

si eu cred ca e vorba de sindromul "bora bora". cum o dai, cum o intorci, daca ai o situatie materiala cat de cat peste medie tot materialista esti. eu de exemplu sunt catalogata "materialista" ca am decis sa muncesc pentru un standard de viata mai ridicat in loc sa stau acasa nu stiu cati ani cu fi-mea.
si cum nu ma invatai minte mai facui una careia ii voi aplica acelasi tratament.

PS: unu care sa ma tina pe banii lui nu gasi neam si sa stiti ca sunt tare frustrata pe tema asta!

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

lasa, draga, nu-i bai ca nu gasisi! (inca! )
Ai doua fetite (sa-ti traiasca si sa fie sanatoase! ) Invata-le pe ele sa nu repete greseala maica-sii! Dar sa aiba grija sa fie si banosi.. si fromosi!! (nu burtosi!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:


E o vorba: decat sarac si bolnav, mai bine sanatos si bogat.

Dincolo de asta, e posibil ca japonezii aia cu minti patratoase si burtosi (si eu care credeam ca astia au un regim de viata tare sanatos si fac mai greu burta...) sa nu fie perceputi la fel de sotiile lor materialiste. Poate pentru ele sunt niste barbati ca orice alt barbat, sau, mai mult, sunt speciali, ca sunt ai lor, cum si al meu e mai cu mot ca l-am luat si m-a luat!
De ce trebuie sa fie neaparat un cliseu totul? Ele sarace material si cu duhul, ei niste monstruleti respingatori cu bani.

Nu stiu daca "interesul" asta chiar e o chestie de blamat pana-n panzele albe. Cu totii ne conducem dupa interes si orice relatie e o interactiune bazata pe schimb si beneficii: primesti afectiune, siguranta, bunastare etc. si dai in schimb afectiune, gingasie etc. Pentru unii e mai importanta afectiunea, pentru altii bunastarea.

Si nu cred eu ca o femeie constienta, cu capul pe umeri, alege sa-si petreaca viata langa un pierde-vara aiurit, fara nici o idee despre viata reala si greutatile ei, sa traiasca "din iubire", sa-si franga mainile si sa se gandeasca de 5 ori inainte sa faca un copil!

Apoi, poate v-aduceti aminte ca omenirea a inceput sa faca mariaje din dragoste mai incoace; inainte vreme oamenii se luau pe alte criterii si deveneau fericiti, multimiti cu viata lor (cu exceptiile bovariene de rigoare). Invatau sa se iubeasca si sa convietuiasca impreuna. Cam asa vad lucrurile in cazul fetelor astora.

Care romance sunt mai materialiste decat care alte natii de femei? Eu mai materialista decat prietena mea croata, care s-a maritat cu fiul unui milionar grec (eu stau in Militari, ea poate sta si la NY daca vrea)? Prietena mea mai materialista decat prietena ei grecoaica, de se marita luna asta cu un inalt functionar la Banca Mondiala?
Dupa ce judeci "materialismul" asta? Dupa patratosenia mintii, dupa dimensiunea burtii, dupa intensitatea misoginismului? Dupa ce aveam inainte de a ma marita si ce am acum?
Sau vorbim numai despre japonezi si fetele romance de-i iau de barbati?

Poate cel mai direct si mai simplu ar fi fost sa iti intrebi prietenele, Muffin. Ele stiu cel mai bine de ce au facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Chiar! Nu am vazut japonezi burtosi in afara de aia care fac sumo

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Chiar! Nu am vazut japonezi burtosi in afara de aia care fac sumo

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5





Pai aia or fi obiectul discutiei de aici
Si ´´materialismul´´ raportat la ei inseamna ca primesti bilete gratis la competitii!!!
E ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Si strainii astia, daca ar sti ei ce-i mai barfim noi pe aici..
Parca ar fi niste omuleti mici si verzi (de la dolarii aia multi , bata-i vina)veniti sa fure frumusetile patriei.
Parerea mea despre babartii din SUA - ca alte natii n-am prea cunoscut- este ca sunt mult mai politicosi si mai respectuosi decat babratii romani. Nu vreau sa generalizez, of course, dar eu nu prea am cunoscut barbati romani care sa -mi creeze o impresie buna. Nu ma refer la relatii amoroase, ci vorbesc la modul general. De ex, eu fiind de profesie avocat, mi-am petrecut multa vreme printre juristi si avocati si am fost foarte dezamagita. Acum , oi fi eu prea sensibila sau pretentioasa, nu stiu ce sa zic...
Evident ca sunt si barbati romani minunati..am prietene casatorite cu tipi extraordinari..insa nu mi-au iesit mie in cale. Bad luck sau pur si simplu asa mi-a fost mie scris sa ma marit cu un strain . Ideea ca romancele se casatoresc cu straini din interes e total gresita. Daca o femeie se casatoreste "pentru bani" nu cred ca nationalitatea mai conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

io trec pe pufuleti ca n-a venit inca al 13- lea salar al organului ...

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput