Despre nunta..sfaturi, va rog

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Noi vrem sa ne comandam verighete cit de curind...azi cred ca o sa mergem sa mai cautam ateliere de confectionat bijuterii dupa modelul nostru.

Tilis, cum stai cu rochiile?!
Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Daca nu aveti dj, in afara de 18 octombrie cand e ocupat sotul meu care se ocupa si cu asa ceva, ca e una din pasiunile lui) e liber.
Programul se stabileste impreuna cu mirii. Scule bune avem, bunavointa, profesionalism si experienta la fel. 100 de euro. Va astep pe PM daca sunteti vreuna interesate.

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Am descoperit cam tarzior subiectul, dar am sa va impartasesc si eu din experienta nuntii. Noi am avut nunta pe 30 august 2003 in Romania si acum pe 4 octombrie o facem pt neamurile din Germania. Pregatirile din Romania le-a facut mama in mare parte caci noi nu am putut ajunge decat cu 2 saptamani inainte de nunta. Invitatiile le-am cumparat noi de aici caci am vrut sa fie cu o masina de epoca deoarece cu asa ceva ne-am deplasat toata ziua. Restaurantul l-am rezervart din februarie. Cu muzica tot in aceeasi perioada am vorbit. Pentru poze si film am vorbit cam prin aprilie. Cei care ne-au facut filmul si pozele ne-au inchiriat si masina de epoca. Noi am platit pt masina,3 albume foto (foto digitale cu fotomontaj), caseta video, dvd, cd, cd multimedia si un alt cd cu foto brute 985 euro + 36 euro pt 2 tunuri cu confeti. E drept ca e cam scump dar si-au meritat banii, avand in vedere ca au venit 2 persoane pt filmat, fotograful si soferul pt masina. Si au venit de sambata dimineata de la ora 10 am, iar o persoana pt filmat a ramas pana duminica la 6 am cand s-a terminat petrecerea de la restaurant. Noi casatorindu-ne la catolici am avut nevoie de o gramada de acte, insa slujba nu a fost nci pe departe ceea ce ne-am dorit noi. Apoi am mai avut nenorocul ca masina de epoca sa ramana fara frane si am facut si 2 accidente. Am busit masina nasilor, iar apoi am intrat intr-un Jeep si am rupt gardul terasei din fata restaurantului. Rochia mi-au stropit-o cu ulei ars de la masina, dar distractia a fost prea mare ca sa ne lasam intimidati de aceste incidente. Deci, "sportul extrem" cu masina din ziua nuntii va ramane drept amintire. [Cand inchiriati o masina verificati si starea ei tehnica- un sfat de la cineva patit!] Pt nunta de aici am optat pt o sala, iar mancarea o luam de la patryservice. Daca o sa mai avem parte de cine stie ce "surprize" la aceasta nunta de aici, am sa va povestesc dupa. Si noi am decorat atat gradina casei mele cat si restaurantul cu baloane (rosii si albe), iar la podul din fata casei am facut bolta din brazi. Buchetul l-am comandat cu 12 zile inainte la fel ca si buchetul ornamental al masinii. Pt masinile invitatilor am avut fundite mari albe si rosii si inimioare din floricele rosii. Rochia mi-am facut-o pe comanda la Piatra Neamt, la A.T. Am facut comanda via e-mail si alte detalii le-am discutat telefonic(cu 6 luni inainte), insa a iesit exact cum am dorit-o si m-a costat cu tot cu manusi, gentuta si coronita 400 euro. Noi am cumparat bautura separat si am avut 150 sticle de vin, 11 sticle Whisky, 6 sticle Martini, 26 sticle sampanie. Apoi bere, apa minerala (cate 2 sticle de 1/2 de persoana) si fanta, cola. Prajiturele am comandat extra, alune, covrigei si tortul, care nu a ajuns cu toate florile pe care le comandasem eu! Ma opresc acum,caci deja v-am rapit prea mult timp.
CASA DE PIATRA tuturor ce urmeaza sa se casatoreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Si eu o astept pe Tilis cu povesti noi...
Noi ne-am lovit deja de primul "hop"..ca ne-am dus sa ne facem verighetele, cu aur la schimb, dar unde vazusem noi un model aproximativ ca al nostru, era prea scump - sau cel putin asa ni se pare noua - considerau ca ne trebuie prea mult aur - din nou, in opinia noastra! Asa ca sint putin dezamagita. Acum am gasit un alt loc unde am putea sa le facem, dar avem emotii ca nu vor iesi cum vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Cum e mai bine?Sa te duci la coafor sa-ti faca un coc si sa-ti puna voalul si parura,sau sa vina acasa cineva?Ceva preturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Cum e mai bine?Sa te duci la coafor sa-ti faca un coc si sa-ti puna voalul si parura,sau sa vina acasa cineva?Ceva preturi?



Jasmine, parerea mea este ca e mult mai comod pentru tine sa vina coafeza acasa, dar banuiesc ca este si mai scump...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Da,stiu ca e mai scump dar nu stiu cam cat.In plus,tipa cu care am vorbit nu vrea sa vina acasa.Zice ca la coafor are tot ce-i trebuie si e mult mai comod pentru ea.Parca pe mine ma intereseaza sa fie comod pt ea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Da,stiu ca e mai scump dar nu stiu cam cat.In plus,tipa cu care am vorbit nu vrea sa vina acasa.Zice ca la coafor are tot ce-i trebuie si e mult mai comod pentru ea.Parca pe mine ma intereseaza sa fie comod pt ea....


Eu am fost anul trecut la o nunta si prietena mea a aranjat cu coafeza sa vina acasa. Adica a intrebat-o din timp cit ii cere daca vine acasa, si i-a propus sa o ia si sa o aduca cu masina. Sau, sa ii plateasca taxiul. In plus i-a sugerat ca daca vine acasa, banii ii ramin numai ei...
Daca cea cu care ai vorbit nu vrea, nu ai incredere in alta care ar vrea sa vina?! Ca, vorba ta, trebuie sa fie comod pentru tine in primul rind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Si eu sunt cam noua pe aici si deja imi place.Pentru Madi si Ariel Casa de piatra si multa fericire !O sa ma casatoresc anul viitor dupa pasti.. sfarsitul lunii aprilie sau inceputul lunii mai. Am o mica dilema insa: am tot citit pe net ca nu sunt bune nuntile in luna mai(asa se zice in popor)dar noi doi ne dorim pe 1 mai fiindca ziua de 1 era ziua noastraCe sa facem?Am vorbit pentru restaurant, are si o terasa(asa cum mi-am dorit), insa nu am vorbit deocamdata cu cameramanul, DJ.Mi s epare cam mult 250euro filmarea cu camera digitala ..o sa ne interesam si noi sa vedem care sunt preturile pe aici.Aveam si eu o intrebare..cam la ce preturi ati gasit flori de pus in piept si daca domnisoarei de onoare ii trebuie cosulet? Am vazut niste cosulete in comert dar erau cam scumpe.Voi ce ati folosit?Anul viitor va fi plin de evenimente pentru mine si destuld e greu...sunt an terminal la Facultatea de Stiinte Economice aici in Galati si in ianuarie-februarie o sa am examene, apoi nunta , in iunie- sesiune, in septembrie licenta si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Si tie, mysweetest, Casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun!

“Nu e bine sa faci nunta in mai“ este o superstitie. Asa ca daca voi va doriti sa faceti nunta atunci, si nu credeti in asa ceva, de ce nu?! Eu cunosc persoane casatorite in mai, care nu au nici o problema

Mergi la inceput