Despre nunta..sfaturi, va rog

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Draga Alina,

Multumesc pentru urari si Casa de piatra si tie! SI noi vrem sa facem totul din timp, ca sa nu ne trezim atunci ca avem probleme. Ti-as multumi pentru orice informatie - sfat pe care ai putea sa mi-l dai. Toate sint bine venite si sint sigura ca ma vor ajuta.
Stiu ca muzica este foarte importanta la o nunta...de aceea si eu mi-as dori o muzica buna. Poti sa imi spui cit v-a costat pe voi DJ-ul...adica sa imi dai mai multe detalii?
Dupa cu ti-am spus, astept orice sugestie si chiar sa imi povestesti cum ati facut, unde etc.

Numai bine, Madi


quote:
Originally posted by alina constantin


draga madi, in primul rand felicitari!!
eu m-am casatorit anul acesta in iulie. pot sa-ti spun ca acest eveniment este minunat. cel putin asa a fost pt. mine.sa nu lasi pe nimeni si nimic sa-ti strice buna dispozitie!!! voi doi sunteti cei care contati , este ziua voastra. va trebui sa aveti grija , totusi si de invitati, pt. ca unii se mai supara, de obicei aceia la care te astepti mai putin.(vorbesc din experinta-neplacuta, de altfel).
noi am facut in primul rand rezervarea la restaurant cu 8 luni inainte, ca sa fim siguri ca va fi ok. in martie am facut rezervarea la biserica, apoi, in aprilie mi-am facut rochia, mi-am luat pantofi,am comandat invitatiile etc. in mai amvorbit cu dj-ul. ne-am intalnit de mai multe ori cu el pt. a ne asigura ca este ceea ce ne dorim. a fost super: muzica a fost neasteptat de buna, exact cum vroiam. daca vrei ti-l recomand cu caldura, toti invitatii au fost incantati. muzica este ft. importanta la o nunta.sotul meu a fost mai lenes, si-a luat hainele in ultima saptamana, inainte de nunta, stii cum sunt barbatii.
am avut de asemenea un fotograf ft. bun, ceva mai scump, dar a meritat banii.cameramanul ne-a fost recomandat de dj, cu el am vorbit cam cu o luna inainte de nunta.
sunt multe de spus... cununia civila am facut-o cu o saptmana inainte de nunta, apoi am mers acasa cu prietenii apropiati, am facut un gratar. a fost mult mai bine asa pt. ca a fost mai putin obositor, desi emotiile au fost de 2 ori mai mari! trebuie vorbit din timp la starea civila pt. ca de obicei sunt cozi destul de mari, se fac programari etc.
daca mai ai nevoie de alte informatii, nu ezita sa-mi scrii, sunt multe de povestit, pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:


ca bautura, la noi la nunta a avut mult succes campari orange. am cumparat campari din duty free si santal de la selgros, mai multe baxuri. am avut de asemenea tuica, bere, gin tonic, vin alb- sauvignon blanc de jidvei, e f. bun, si sampanie de la murfatlar- a fost unanim apreciata.
tortul l-am comandat cu o saptamana inainte de la "ana", a fost de marzipan, si vreau sa va spun ca nu se mai saturau mancand. ne-a mai ramas si pentru a doua zi, acasa si a fost cerinta principala, dupa ciorba de potroace!
noi am facut nunta la "pescarus", in herastrau, au fost ~140 de persoane. meniul a costat 23$/pers. fara bautura, fructe, tort. mancarea a fost super, multa si f. f. gustoasa, totul a fost proaspat.in afara de mancare ei mai ofereau cafeaua si apa minerala.
important este ca nu ne-au furat...prea tare, pt. ca, trebuie sa stii ca se intampla ft. des lucrul asta, din pacate. am dat un avans de 500$ cand am facut rezervarea, care s-au scazut la sfarsit din suma totala. chelnarilor si bucatarului le-au revenit 10% din consumatia totala. imi mai aduc aminte si-ti mai spun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Mi-am luat tafta alba si vreau azi sa-mi iau voal orgazza tot alb. Am cheltuit pana acum 1mil si cred ca mai dau inca 2mil pe voal organzza, tul (imi trebuie vreo 12 metri) si celelalte nimicuri.
Va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

dj-ul ne-a costat 200$. el ne-a mai recomandat o pereche de pustiulici de la dansuri sportive, care au fost tare draguti si au dansat extraordinar. aveau 10-11 ani, baietel si fetita si au fost f. apreciati de toata lumea. a fost un moment inedit al nuntii. o mica "surpriza". am avut de asemenea o inimioara alba din baloane, si un balon mare deasupra ringului de dans care s-a spart si din el au cazut multe baloane colorate. a fost de efect.am avut baloane la fiecare masa. toate astea ne-au costat 80 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Madi, rochia este de fapt corset si fusta ampla, fara crinolina (ca ma deranjeaza), dar cu jupa de tul si fff simpla. Am vrut sa-mi iau un voal portocaliu, dar ce am vazut eu era de fapt material ptr perdea .
Asa ca imi voi aplica pe rochie niste trandafiri portocalii, pe care-i am si in par.
Eu mi-am luat florile de piept de la Picasso, sunt ceva mai scumpe, dar nu gasesti in oras flori ca cele de la ei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Modelul rochiei l-am luat de pe casatorie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Si rochia mea e de fapt un corsaj (acoperit cu dantela) si o fusta din tafta,simpla,fara crinolina.Am luat-o saptamana trecuta de la atelier si sunt incantata de ea.Ieri dupa amiaza am fost in oras si am luat voalul,coronita,manusile si gentuta.Plus cadoul pt nasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Alina,poti sa ne spui mai multe despre muzica?Cam ce,la modul concret?Un DJ stie cam ce muzica trebuie la o nunta,dar probabil sunt anumite melodii de efect pe care ar fi bine sa i le cer in mod expres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Draga jasmine,

Eu mi-am organizat singura nunta, in cateva saptamani am angajat sala, DJ, negociat meniuri, facut rochie/verighete, toale cununie & ginere, etc. Orice detaliu imi cereti, va spun.

Cu DJ-ul am intrebat si pe altii, si am dat de CRISTI PRALEA ( 0745.023.295) pe care l-am instructat ferm: muzica disco sau latino, NU MANELE, NU POPULARA, NU HIP-HOP, etc (mentionez ca si eu si sotul avem peste 30 ani). Nunta am deschis-o cu o balada a lui Scorpions.... Si a iesit un dans toata noaptea, ca si disco Salsa ar fi fost invidioasa... cred ca a fost noaptea cand am dansat cel mai mult in viata mea....toti prietenii care au fost la noi la nunta imi spun si acum ce mult au dansat....

Daca aveti alte intrebari, sunt, inca, aici...

V.

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Jasmine, sa nu uiti de melodia pentru tort! Noi am avut un mars din Aida, dar sunt cateva melodii consacrate pentru taierea tortului!
Un mare succes la nunta noastra (iunie 2003) au avut dansurile de grup: Meneaito, Supa Romana, Cotton Eye Joe, Pizza for Italia (vechi, da' buuune!), Zorba.
Oricum, cand iti faci lista de melodii, gandeste-te la:
- melodia mirilor (primul dans), de obicei e un vals, dar nu e litera de lege, poate fi melodia pe care ati dansat prima data etc.
- melodii pentru momentele cu semnificatie speciala (intrare, tort etc)
- muzica pentru masa (noi am mers in special pe chitara clasica, sax, muzica instrumentala - dar nu numai), Barry White
- muzica pentru dans - de la lente pana la indracite si cat mai multe "oldies but goldies" - gen Sinatra, Nat King Cole, Louis Armstrong etc

Mergi la inceput