Premergatorul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Randunico, Mufa cred ca e tare fericit ca se poate tine de mobila, eu am impresia ca Diana ii tare comoda si de aia nici nu se agita asa mult sa invete sa se deplaseze, daca o poate face altcineva in locul ei,de ce sa se mai chinuie ea?
Oricum, mi-a spus si mama ca daca o pun cu masura, n-are ce sa i se intample, da deocamdata las treaba asta balta, ca cine a zis ca mi l-ar putea imprumuta, nu mai poate si de cumparat sigur nu-i cumpar, asa ca mai pasim un pic prin casa sustinute si gata.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri la toate fetele.

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Kitzy, fii sigura ca daca e lenesuca fata, si o mai pui si in premergator, nu-i faci nicio favoare, din contra, se va resemna si se va lenevi si mai mult!asa ca da-l incolo, nu bun!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyalex spune:

mi-am tinut ambii copii in premergator si nu mi sa parut a fi o problema ba din contra fetita a mers perfect in picioare de la varsta de 9 luni iar baiatul a reusit la 11 luni deci pt mine au fost foarte practice dar fiecare cu parerea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Roxy cred ca te numeri printre cele norocoase

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

si eu am pus fetita in premergator si la 11 luni a inceput sa mearga singurica - de fapt cu ceva in mana, o cana, o jucarie (sa se tina de ceva ). DAR premergatorul a fost reglat sa ajunga cu toata talpa pe podea (sa nu se impinga pe varfuri) si am lasat-o in el maximum 1,5-2h/zi, in reprize mici.
am vazut si eu multi (prea multi) copii mergand in varfuri prin parc

sanatate tuturor!

mami de 2 x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, vezi, mai mult din cauza asta n-as fi vrut eu premergator, am auzit si eu de multi copii care merg pe varfuri, da ei oricum la inceput merg pe varfuri, cu sau fara premergator. Mai frica mi de problemele cu soldurile si coloana, parca pe vremea noastra nu auzeai de atatea probleme si premergatoarele alea erau cu mult in urma fata de este acuma pe piata. Eu in premergator am invatat sa umblu si slava Domnului sunt sanatoasa, da daca cine stie, puiu meu n-o sa aiba norocul asta? Cred ca nu degeaba sunt interzise in alte parti.

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

eu as fi curioasa daca stie cineva un caz concret in care un copil a avut probleme datorita faptului ca a stat in premergator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

De ce premergator ? Este un obiect inutil. Copilul are nevoie de antrenament pt. a invata sa mearga. Naturale sunt mersul de-a busilea, ridicatul singur in picioare si lasatul jos, mersul sustinandu-se singur de mobila. Asa invata copilul sa-si tina echilibrul, sa-si sustina greutatea pe picioare, sa coordoneze miscarea picioarelor cu cea a mainilor, a capului, a coloanei.

Premergatorul ofera doar iluzia mersului.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

da. stiu eu. cu ce te incalzeste sa stii un caz concret?
risti sa fie copilul tau (generic vorbind) un caz concret?
mi se pare aiurea ca se risca inutil! asta cu "doar n-oi fi eu" e o loterie prea mare in problemele de sanatate, parerea mea.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

eu as fi curioasa daca stie cineva un caz concret in care un copil a avut probleme datorita faptului ca a stat in premergator.



ary, coool !!!

kitzy, ORICE LUCRU IN EXECS DAUNEAZA ! daca pui copilul la 6 luni in premergator (nici nu ma intreb la cate luni statea in fundulet), ai unul fix pe inaltime sau copilul nu atinge cu toata talpa podeaua, normal ca faci un lucru groaznic pentru el.
insa la varsta la care vrea sa isi dea drumul la mers dar ii e frica/se arunca "nebuneste" , parerea mea este ca nu are ce sa dauneze. si mai conteaza f mult si timpul cat sta in premergator. reprize scurte cred ca sunt ok.

premergatorul, hamul , folosite la timpul lor. au fost 'nspe mii de persoane care se mirau ca la 11 luni-1 an copiii merg. si stiu ca "inainte", pe vremea noastra copiii mergeau tarziu, comparativ cu acum (chiar si 1.6 ani)


mami & bubu, foarte specialul meu

Mergi la inceput