hipospadias(9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radusca spune:

BAfta celor care pleaca la Bucuresti.
Curaj, multa multa rabdare si totul va fi bine.
Sa reveniti cu vesti bune.

Sanatate si succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Buna. Am citit repede din mesaje. Deci de luni se vor mai interna "doi baietei de pe forum"? Eu am intrat acum de pe un calculator din casuta Mc. Eu si tati facem cu schimbul, bineinteles ca noaptea eu stau cu puiul in spital. Eu mai vin sa mai fac dus, mancare si sa spal rufe. Pe Andy nu l-am adus aici deoarece toata lumea mi-a spus ca-i mai bine sa-l las sub supraveghere in spital si pe urma mai este si foarte frig afara si imi este mila de el sa-l trezesc in fiecare dimineata sa il duc la consult si la pansat. Andy este bine, marti s-ar putea sa ne scoata sondita si vineri s-ar putea sa ne dea drumul acasa. Pe vechia gaurica a avut o lamela pe care i-a scos-o ieri, am trecut pe tratament oral deci am scapat si de branula. Dar am o mica nelamurire deaceea am intrat pe forum: "Imi poate spune cineva ce se intampla daca Andy trage de sonda? Caci cred ca de la mancarimi si de la jena el se tot trage de pampers, il supraveghez non stop, noaptea dorm cu mare grija tot zic ca se trage de ea iar la schimbatul pampersului e mare greutate caci eu am mainile ocupate si el le are libere.
Imi poate spune cineva care este riscul?
O sa mai intru maine seara un pic, acum trebuie sa ies, ma duc in spital, o sa preiau "schimbul".
tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Crisandy, Si al meu baiat a reusit sa traga putin de sonda, in prima noapte, s-a incurcat in firul acela care atarna si cand i-a schimbat pansamentul dimineata i-a impins-o iarasi( nu cred ca-i cazul sa-ti spun ca-l durea si cum se agita pe masa aceea). Bine este sa n-o scoata, roaga pe cineva sa te ajute, sa-i tina mainile cand il schimbi. Sau roaga o asistenta sa i-o fixeze mai bine cu leucoplast( sau chiar pe rezident).

Folosesti metoda aceea cu 2 pampersi?


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Buna.
Spuneti-mi si mie care este metoda cu 2 pampersi?
Din cate inteleg, baietelul va avea pampers dupa operatie...Intelesesem ca va sta cumva liber (dezbracat) dupa operatie.Stupide intrebari...Va rog sa ma scuzati daca par nebuna, dar am o mie de intrebari.Cat timp sta cu sonda?

CrisAndy, am inteles ca Alex are peste 1 an, nu? Este prima operatie?
HS perineal,nu? Multa sanatate . S-ar putea sa ne vedem la Bucuresti.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Buna.
Roxana nu folosesc metoda aceea cu al doilea pampers deasupra ci pe picior, sonda a prins-o cu leocoplast dar iese de fiecare data cand face kk, probabil de la scremut, azi i-a indesat-o la loc dar trebuie sa am mare grija caci de la mancarimi se tot apuca de pampers, nu stiu ce sa fac, cred ca cea mai buna metoda ar fi sa-i lege mainile ceeace nu as accepta, are reflexe bune si cand sunt cu ochii pe el tot nu reusesc sa-i prind mana cand vrea sa se scarpine. Nu stiu ce sa fac, o fi bine ca sonda la fiecare miscare iese putin cate putin? Daca in noaptea asta o sa iasa mai mult? Este bine ca urineaza si pe langa sonda? Pe dl. dr. l-am intrebat dar vreau sa stiu si raspunsurile voastre. Si voi ati patit la fel? Dupa cat timp le-a scos sonda baietilor voastri? Noua a spus ca pe marti miercuri, deci pana atunci in fiecare dimineata o sa i-o indese la loc? Acum va las ma duc sa fac schimbul cu tati, o sa incerc sa intru si deseara in speranta ca imi veti da un raspuns.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radusca spune:

La noi sonda a fost scoasa in a 9 a zi dupa operatie. Despre urinatul pe langa sonda mie mi-au spus ca e normal sa mai dea si pe langa atunci cand:
- copilul are o contactie vezicala mai puternica (a facut caca si s-a scremut mai tare);
- e un meat mai larg;
- dupa un timp de la operatie incepe sa se duca din umflatura putei si atunci urina poate iesi si pe langa sonda.

Cam astea au fost raspunsurile pe care eu le-am primit de la rezidenti cand am patit asa ceva.
Chiar si cu aceste explicatii e bine ca tu sa urmaresti cu mare atentie totul. E mai bine sa ii intrebi ca sa te linistesti decat sa ai dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Fetelor ma faceti sa , va pe toate...oricum eu sunt atat de veche incat nici nu mai corespunde mai nimic din ce povestiti din spital. S-au schimbat multe si in bine.

Vin si eu cu o rugaminte...nu mai stiu userul si parola pentru webshots...imi trimite cineva pe pm?

CrisAndy... ma bucur ca sunteti bine. Nu te stresa prea tare cu sonda... o sa treaca si asta. Sa va insanatositi repede si sa auzim de o operatie reusita.

Cristidogaru...asta cu "liber" este de pe vremea mea , dar a venit roxana cu "inovatia" cu doi pampersi...trebuie brevetata.
Va urez succes la operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Buna.
Multumesc pentru raspunsuri. Astazi dl. prof. ne-a spus ca maine ii va scoate sondita lui Andy. Cu urinatul pe langa am inteles si de la voi si de la celelalte mamici din spital ca este bine. Am inteles ca dupa ce ii scoate sondita il va tine doua zile sub supravegere, trebuie sa ma interesez daca sambata se fac externari.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Crisandy,se fac externari si sambata, stiu ptr ca noi sambata am fost externati.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Maine Adi este in direct aici:
http://www.argestv.ro/live.html
de la 17 la 17,30.
Sper sa se descurce.
Cantecele vor fi playback, caci emisiunea este in holul unui supermarket, dar il mai intreaba una alta inainte si de asta mie teama.

Mergi la inceput