Eurovision 2009

Raspunsuri - Pagina 123

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bai frate, hai sa lasam mania persecutiei deoparte si sa gandim obiectiv, avand in vedere conditiile acestui tip de concurs.
Din pacate, piesa cu care Elena a mers in concurs in acest an a fost slabuta, fara putere si fara a-ti lasa prea multe amintiri dupa ce o asculti. S-a mers pe tiparul de sunet "semi-oriental" care s-a vazut ca ar functiona la Eurovision. In rest, melodia nu a iesit cu nimic in evidenta.
Daca credeti ca am fost asa dezavantajati ca tzara, nu va intrebati, de ce Luminita Anghel si Mihai Traistariu au ajuns asa de bine in top 3? Pentru ca melodiile cu care s-au prezentat atunci chiar au fost bune! Cata fortza era acolo si cum a fost aseara...

Mie mi-a placut mult prospetimea melodiei Norvegiei, este altfel. I'm in loooove, with a fairytaaaale
(Deja ma saturasem sa castige ritmurile grecesti, turcesti...parca era un bazar totul).














Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Din pacate eu nu as puncta "prospetimea" melodiei...Interpretarea a fost dinamica si plina de tinerete insa melodia in sine nu m-a miscat...

Nu stiu nici pana acum pe ce criterii se dau voturile...Se pare ca vocea interpretului mai putin conteaza...

Mi-a placut MALTA...

Cert este ca a fost punctat "spectacolul" si miscarea scenica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Mie mi s-a parut mai bun eurovisionul de anul asta, mi-au placut mai multe melodii, pe langa Norvegia mi-a placut Anglia, Portugalia, Malta, Moldova.. si altii dar nu-mi mai amintesc pe fiecvare. Spre deosebire de anul trecut cand imi amintesc ca aproape toti m-au lasat indiferenta.
Eu cred ca Pustiul din Norvegia are o frumoas acariera in fata, are potential si sper sa-l foloseasca. Si englezoaica mi-a placut, nu stiu de ce nu vorbeste nimeni de ea, frumoasa, voce frumoasa si melodia placuta, sensibila, o fi gustul meu mai depasit? Ia mai ascultati-o o data pe sit-ul eurovision.tv, de fapt pe toate daca le mai ascultati va va placea mai mult a doua, a treia, a patra oara.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mie mi-a placut TOT la Norvegia,se pare ca numarul celor care au votat masal pt Norvegia se decupeaza pe stilul melodiei. Se spune ca melodia a fost cea mai po****rizata si mediatizata si bla,bla....eu am vazut-o prima oara la TV si mi=a placut si basta....habar nu aveam ce program de marketing se afla in spatele ei. Sunt convinsa ca cei care au votat pt Norvegia au facut-o pt ca gustul lor le-a indicat acest lucru. Franta, Anglia, Malta sunt melodii frumoase dar eu nu am rabdare pt asa ceva, sunt grele si "repetabile" la infinit si mi se par "plangarete". Exista sute de cantece care se aseamana cu ele, la fel si vocile, nu sunt unicate. Cel putin asta e parerea si gustul meu. Chiar si Rusia m-a impresionat dpdv al creativitatii prezentarii pe scena, foarte deosebit.De Romania nici nu mai comentez....Parerea mea....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Despre UK pot spune doar ca ei au deja o cantareata care canta in acelasi stil, parca si seamana cu Jade si, bineinteles, originalul e mai bun
Spre exemplificare




cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Mie mi se pare ca seamana doar la aspect asa in mare, parca Jade e mai frumusica, mai dulce, in rest melodiile nu prea sunt acelasi gen si My time imi place mai mult, e mai usor de retinut si mai dramatica.
Leona o fi ea cantareata consacrata dar nu inseamna neaparat ca e mai buna sau ca melodia de mai sus e mai buna, uite si Patricia cat a fost ea de vedeta internationala nu a fost mai buna decat pustiulica asta care a eclipsat-o si alti necunoscuti care au fost mai bine cotatzi.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Versurile cintecului Elenei au fost aproape de neinteles, oricit am ciulit eu urechile, mai bine cinta in lb. romana...ca prezenta scenica, s-a incadrat in trendul concursului, dupa parerea mea abundent in trupuri golashe si versuri/voce...mai putin. Poate sint eu depasita, am imbatrinit, dar prea se sexualizeaza concursurile de muzica, iar muzica ramine undeva, dupa perdea.
Am retinut, adica am apreciat solistele Islandei si Maltei restul, mediocri...Next, please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Buna,
Pe mine m-a impresionat cel mai mult Estonia, fata aceea bruneta si finutza, cu breton si care a cantat si putin la vioara...
Era acompaniata si de alte fete cu instrumente clasice...
Ascultai-o inca odata si vedeti ce melodie reusita, fara craci goi si atata sexualitate...
Poate fiindca melodia nu a fost in engleza a fost minusul ei...
Mi-a placut si Moldova,dragutza si macar nu desueta precum Romanca....
Rusia, a fost deosebita dar prea depresiva...iti vin ganduri de suicid cand auzi si vezi clipul....
mai e mult pana cand Romanica v-a obtine eurovizionul....
Ziua Buna tuturor

Mona
:)
3 IUI nereusite, ma pregatesc de trat cu menogon , pt IUI nr 4
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Mie mi-a placut tare mult Malta.Iti mergea direct la suflet.

Norvegia nu prea mi-a placut.Nici cantaretul...nici vocea...nu ca nu era buna,dar nu mi-a placut mie.

Despre Elena,nu cred ca a cantat prea bine,se vede ca a avut emotii,dar nu e vina ei,ca Roamanii n-au fost in stare sa faca o piesa mai buna pentru Eurovision.Si dansatoarele alea parca tot aiurea au dansat...Sa speram ca la anul va fi mai bine.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Am ascultat inca o data melodia Norvegiei si chiar m-a impresionat intr-un mod placut...e melodie pe care pot sa o ascult oricand in masina...mi-a placut si melodia Islandei dar nu cred ca merita sa castige...locul doi este ok ptr ei din punctul meu de vedere.Melodia Elenei nu imi place, ma enerveaza oarecum as putea zice, mi se pare ca nu are cap si coada...ceva neterminat, nu stiu sa explic prea bine, dar parca nu are continuitate...cert e ca nu-mi place sa o ascult...despre cat de frumoasa e Elena nu ma pronunt ca nu e concurs de miss ci de muzica...oricum nici la capitolul asta n-am excelat,missa din Azer a fost de departe cea mai frumusica.Cred ca ne lamentam degeaba, istoria eurovisionului ne-a aratat ca putem ajunge foarte sus daca avem piese bune chiar daca nu avem prea multe tari "prietene"...poate si pozitia in concurs a Romaniei ne-a defavorizat dar , sincer, nu cred ca meritam sa intram in primii 10

Mergi la inceput