SNSPA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Tzuc,
A si sa nu uiti schemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Cori,
Ai trecut la Chelcea,
Felicitari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Cori ,
la ce grupa esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Pentru Monica si pentru toti ceilalti interesati:

La Politologie este, intr-adevar, greu pentru ca materia este destul de stufoasa iar cursul este prost redactat. Eu am invatat paginile:
2-6 (cap. 1),
10-27 (cap. 2 - tot)
capitolul 3 - tot, dar este usor de retinut dintr-o singura citire
43-77 (cap. 4 - tot)
83-89 (cap. 5)
100 - paragraful "Preeminenta valorilor..." (cap. 6)
104-111, 114-117 (cap. 7)
118-140 (cap. 8)
152-157 (cap. 9)
170-179 (cap. 10 - tot)
181-200 (cap. 11 - tot)

O sa spuneti ca este cam mult, dar o sa vedeti ca e bine totusi ca nu e chiar totul. Daca va place cat de cat istoria Romaniei din sec. 19 si 20 o sa gasiti multe lucruri comune care va vor ajuta la unele subiecte.
Iata si ce subiecte imi aduc aminte ca s-au dat:

Raportul intre gandire politica, teorii, doctrine, idei, curente politice, ideologii
Ideologiile - definitii
Stiinta si ideologie
Religie, ideologie si utopie in gandirea politica
Functiile discursului ideologic
Mecanizmele socializarii politice
Criza de identitate si de alternative a social-democratiei in anii 90
Revizionismul lui Bernstein
Cezaro-papismul
Doctrina ministeriatului
Cultura - Cultura politica
Enumerati argumentele economice si politice invocate de taranisti pt edificarea unei noi forme de stat
Evidentiati mecanismele de functionare si valorile democratiei rurale
Specificul modului de productie agrar
Caracteristicile esentiale ale statului taranesc
Diferentele dintre statul taranesc national si statul totalitar
Momente din constituirea partidului si "statului taranesc"
Nationalismul teoretic in perioada interbelica
Regimurile totalitare - caracteristici
Elemente de imagologie legionara


La Managementul Organizatiilor e aproape tot de invatat intrucat tipul e foarte riguros si nu prea a scapat nimic din vedere.
Ca recomandare, exista la sfarsitul fiecarei teme cate un rezumat, un grup de cuvinte-cheie si un set de intrebari pe care m-am uitat si pe care am pus accent. M-am mai uitat si pe intrebarile de pe CD... cam asta a fost.
Nu uitati de referat, trebuie neaparat redactat pe cat de profesional este posibil, intrucat pune pret egal pe el si pe testul de la examen.

Daca va mai pot ajuta cu ceva, dati-mi de veste!


Multa bafta!
Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni-k spune:

Cata, impresionant volumul de materie pe care l-ai acumulat in anul 2!!!!!Multumesc mult am primit mesajul tau cu tot ce trebuia. Cred ca si restul colegilor din anul 2 vor folosi indicatiile tale. Iti multumesc inca o data !!!







quote:
Originally posted by e-cata

Pentru Monica si pentru toti ceilalti interesati:

La Politologie este, intr-adevar, greu pentru ca materia este destul de stufoasa iar cursul este prost redactat. Eu am invatat paginile:
2-6 (cap. 1),
10-27 (cap. 2 - tot)
capitolul 3 - tot, dar este usor de retinut dintr-o singura citire
43-77 (cap. 4 - tot)
83-89 (cap. 5)
100 - paragraful "Preeminenta valorilor..." (cap. 6)
104-111, 114-117 (cap. 7)
118-140 (cap. 8)
152-157 (cap. 9)
170-179 (cap. 10 - tot)
181-200 (cap. 11 - tot)

O sa spuneti ca este cam mult, dar o sa vedeti ca e bine totusi ca nu e chiar totul. Daca va place cat de cat istoria Romaniei din sec. 19 si 20 o sa gasiti multe lucruri comune care va vor ajuta la unele subiecte.
Iata si ce subiecte imi aduc aminte ca s-au dat:

Raportul intre gandire politica, teorii, doctrine, idei, curente politice, ideologii
Ideologiile - definitii
Stiinta si ideologie
Religie, ideologie si utopie in gandirea politica
Functiile discursului ideologic
Mecanizmele socializarii politice
Criza de identitate si de alternative a social-democratiei in anii 90
Revizionismul lui Bernstein
Cezaro-papismul
Doctrina ministeriatului
Cultura - Cultura politica
Enumerati argumentele economice si politice invocate de taranisti pt edificarea unei noi forme de stat
Evidentiati mecanismele de functionare si valorile democratiei rurale
Specificul modului de productie agrar
Caracteristicile esentiale ale statului taranesc
Diferentele dintre statul taranesc national si statul totalitar
Momente din constituirea partidului si "statului taranesc"
Nationalismul teoretic in perioada interbelica
Regimurile totalitare - caracteristici
Elemente de imagologie legionara


La Managementul Organizatiilor e aproape tot de invatat intrucat tipul e foarte riguros si nu prea a scapat nimic din vedere.
Ca recomandare, exista la sfarsitul fiecarei teme cate un rezumat, un grup de cuvinte-cheie si un set de intrebari pe care m-am uitat si pe care am pus accent. M-am mai uitat si pe intrebarile de pe CD... cam asta a fost.
Nu uitati de referat, trebuie neaparat redactat pe cat de profesional este posibil, intrucat pune pret egal pe el si pe testul de la examen.

Daca va mai pot ajuta cu ceva, dati-mi de veste!


Multa bafta!
Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

dragi colegi,
vad ca subiectul nostru s-a cam dus in 'coada' pe forum...il aduc eu in actualitate cu o veste buna (pt. mine, sic)...

doar stitzi ca m-am 'laudat' ca am fost la examen la sociologie cu Dragan si ca nu am facut nimic. Bon. stiindu-ma in situatia de a avea 5 restante, si de a repeta anul 2..eram distrusa.. si...ca sa nu uit de unde mi se trage chinul....
luni..pe la ora 17.30 iesind din cladirea in care imi desfasor activitatea ,la iesire ma intalnesc cu dom Dragan....mama..asa mi-a venit sa-i pun o piedica sa dea cu dintzii de scara mama mama ..dar i-am tras un 'buna ziua' printre dintzii si ceva de dulce..si am trecut...
Aseara ma apeleaza un coleg de suferinta pe yms...'ai vazut ca s-au afisat la socio?'..io 'nu, ca nu are sens..stiu rezultatu, adica am picat'...da asa ma rodea curiozitatea ca ma hotarasc pe moment si cu inima cat un purice deschid catalogu online si....surprizaaaa....am luat examenul....evident cu 5...dar credetzi-ma ca asa tare nu m-am bucurat in veci pt. un amarat de 5...dar acum era cea mai buna nota si cea mai cea mai...
sia stazi ma intalnesc iar cu don dragan tot la iesire..el intra ..si eram cu niste colegi..io vesela si cu zambetu cat casa poporului cand il vad...'buna ziua dom prof'...si el zice...ma, voi suntetzi de la master?'..NU...'pai vroaim sa stiu daca mai sunt ca am curs cu ei"..Io "nu stiu"...asa imi vinea sa-l iau de falci si sa-i trag un smuake...de fericire..da m-am oprit la timp


asa dragii mei sia cum stau si ma intreb cum de am luat acel 5...oare pt ca am scris numai ce am stiut si nu am scris prostii? si nu am completat aiurea acolo doar de dragul de a scrie ceva?
este un mister...pe care chiar nu ma intereseaza daca il dezleg sau nu...io sunt happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Drage colege,

Cand incep cursurile-sinteza, stie cineva? Nu ard de nerabdare insa mi-ar prinde tare bine sa stiu "amanuntul" asta pentru programarea la serviciu...

La intalneala de duminica n-a intalnit-o decat pe Tzuc... a mai fost cineva acolo dintre voi si n-a stiut?

Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

no dragilor,
si io is boboaca la idd si va spui imediat chiar daca am trecut in anul doi.
anul tecut nu am ajuns la nici un curs. nu tu sinteza , nu tu nimic, nu mai vorbesc de restante... asa ca draga de mine am dat acu in toamna tot ce aveam de dat... cu exceptia a 2 examene la care nu am ajuns... mi-a fost imposibil: ist. sec XX si imagologie.
in rest, cel de sociologie m-a picat desi la referat mi-a dat 8 , asa ca am depus o contestatie frumoasa la secretariat prin care ceream sa mi se corecteze inca odata lucrarea. stiu ce am invata si mai stiu ca trebuia sa ma aleg tot cu vreun 8. la examen a fost un dezastru, mai multi studenti decat locuri in sala. ce mi-a parut mai absurd a fost cand inainte de examen, profesorul ne-a spus sa nu ne jucam cu pixu! am ras toti .. eu crezand ca nu am voie sa clantan pixul... cand colo ce aud.. ca se pun copiute in pixuri... ha,ha... nu'ma ca acu cand cetii ici ca se poate... tind sa-l cred pe nea profu. frumoasa metoda, dar nu pea m-as risca... la nici un fel de copiat!
am hotarat ca anul asta sa nu pierd nici o sinteza si nici examenele de semestru, dar nu fiindca trebuie sau e necesar... ci fiindca la examenul de stiinte politice m-a impresionat asa tare profu incat am hotarat sa le dau/ sa imi dau o sansa. asa ca anul asta voi fi un soricel f f studios... si primesc sfaturi cu bucurie la ce si cum sa ma duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

na ca uitai... sunt la comunicare si PR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Mey colegi!

Sa bem si sa ne bucuram! E ziua lui Cary!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15554

Catalin

p.s. pentru toti: ne intalnim la inceputul anului?


Think pink!

Mergi la inceput