Ajutoarele lui Mos Craciun

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

uite cum incalcam eu legea si habar n-aveam. dar la tv apar copiii fara blur, cand sunt vizitati pentru diverse donatii.
Se pare ca e greu sa faci fapte bune, iar ne lovim de birocratie .

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Incerc sa iau legatura cu o prietena care a condus pana anul trecut un astfel de centru undeva in sect 4. Sper sa ne poata ajuta si sa mergem la sigur.

Tot ce-au spus fetele mai experimentate sustin si io, ca stiu din experienta. Va fi una-alta de facut, dar mai ales va fi nevoie de timp pentru organizare.
Sustin ceea ce a spus Andries, adica sa nu ne implicam propii copii, mai ales daca sunt mici, pana in 5 ani.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Daca e cineva in De care merge spre Ro cu masina si poate aduna cateva colete si de la noi....daca nu, eu as trimite banuti in plic, la tine papanash ! Adunati numai jucarii sau si hainute, lenjerii pt patuturi?


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Fetelor, prietena mea ne poate ajuta in felul urmator: la o scoala cu copii cu handicap psihic unde ea preda logopedie sau la o gradinita cu copilasi surzi.
Despre scoala de copii cu handicap zice ca unii sunt mari (are un elev de 19 ani in clasa a4a).
In ambele situatii putem veni sa facem donatiile direct copiilor, fara a trece prin cine stie ce formalitati.

Ce ziceti?





Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si eu subscriu pt neimplicarea propriilor copii, indiferent de varsta. Copilasii de la centru vor resimti mult prea dureros diferentele , faptul ca cei din fata lor au mama si tata etcetc.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bernix,pai noi strangem jucarii, copiii micuti sunt targetul. Poti sa ne dai si alte detalii, varsta copiilor si numarul lor ?
Sa mai auzim si alte propuneri, asta e prima propunere concreta, multumesc Bernix .

Marunzika, cu banii eu zic s-o lasam pe mai tarziu, dupa ce stabilim unde mergem si ce avem nevoie ( saci, inchiriem mos?).Multumesc pentru implicare, vrem sa strangem jucarii.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Pai la gradinita sunt copii mici nu?
Cei de la scoala sunt mari, insa au minte de copilasi, d-aia am trecut-o ca posibila varianta.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si eu vreau sa ma implic.
Pot cumpara jucarii de pe net si sa le dau adresa de livrare unde-mi spuneti sau pot sa donez direct bani daca-mi dat un numar de cont.
Astept instructiuni cum e mai bine sa procedez.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Din punctul meu de vedere, exista 2 probleme mari:
- nr 1, ideea initiala a fost strans de jucarii pe care ai nostrii prunci nu le mai folosesc pt. a fi donate > se pare ca nu e realizabil de vreme ce legea o intezice

-nr 2, fetele din strainatate ar fi putut transfera ceva banuti, ar fi fost mai simplu si mai profitabil...pt. destinatarii finali - in sensul ca eu as fi cumparat oricum jucarii noi (nu ma lasa inima sa ma despart de ale lu' fii-miu, am planuri mari...de bb2), dar ar fi trebuit sa ma limitez la 2 kg si anumite dimensiuni, sa nu pun pe cineva sa alerge prin colturile Bucurestiului dupa un pachet...in plus, taxa postala de vreo 20 de euro ar fi fost mai bine folosita pt. picitii orfani, de aici profitabilitatea > la problema asta se gaseste mai usor solutie, in sensul ca usor as transfera bani sau trimite 'prin plic' si cu banii stransi s-ar cumpara dulciurile de care vorbea Andries, dar poate pt. mamicile din Buc ar fi abatere de la planul initial

Eu sunt de parere ca daca exista mai multe mamici din strainatate, putem strange banuti pt. dulciuri...restul mamicilor ar putea strange jucariile ca in planul initial...ramane problema incalcarii legii, unde nu gasesc solutie...Poate are altcineva o idee mai buna...

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Eu pe 18 decembrie vin in Romania,as putea da si eu ceva banuti si sa se cumpere jucarii.Mentionez ca nu sunt din Bucuresti,deci de la aeroport merg la gara si spre Braila apoi.Poate cineva ar putea da o fuga pana la gara sa ne intalnim si sa dau banutii.

Si pt topic

Mergi la inceput