Ajutoarele lui Mos Craciun

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Multumesc mult pentru sustinere . In ritmul asta adunam multi saci pana la sarbatori, deja colegele de la scutece au strans si ele multe .
Eu ziceam de Bucuresti fiindca nu prea ma pot deplasa in afara lui ,avand copilul inca mic.
Dar daca avem voluntari,cred ca e ok.
Si cred ca putem merge concomitent, in mai multe centre, avem cu ce. Asteptam propuneri.
Si eu as prefera sa mergem acolo unde nu prea au ajuns cei care-si fac campanii de po****ritate, oameni politici,etc.
Si revin cu rugamintea da a va filma/fotografia cu jucariile pe care le donati,chiar vreau sa fac un montaj frumos.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Papanas - te rog sa coordonezi actiunile din acest an, vom pune montajul si pe DC. Sunt de parere ca exemplul bun trebuie pastrat ca semn al puterii si comunitatii in actiune. Propun sa adunam bani si sa acordam o steluta speciala celor care se implica.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Papanash, eu am avut elevi la liceu copii din centre de plasament, acest centru are copii mari, nu ne ajuta.
Asa cum au zis fetele cred ca ar trebui sa ne indreptam spre periferie sau prin provincie, fetele care isi petrec sarbatorile pe la parinti pot sa duca in orasul respectiv....sau cele care locuiesc chiar in localitatile cu pricina...ma dau si eu cu parerea.

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna,

eu am participat trei ani la rand la astfel de actiuni, doar anul trecut am intrerupt pentru ca eram foarte "burtoasa". Ideea este ca pe langa jucariile stranse, mai sunt de facut o serie de actiuni:
de vorbit cu sefa centrului X unde vreti sa va duceti sa stabiliti ziua si ora, copiii trebuie sa stie ca vine "mosul"
de vorbit cu cineva sa se ocupe sa existe acolo un brad impodobit, cineva trebuie sa se ocupe de brad, de obicei cei de la centre au cate un brad de plastic donat din anii trecuti si il impodobesc pe acela, sa fie gata in ziua Z
de vorbit la centru sa va dea o lista de copii cu sexe, varste sa le puteti imparti jucarii adaptate varstei, eventual trebuie sa le aveti impartite pe saci: 2-3 ani, 3-4 ani, fete, baieti, etc
de facut rost de ceva dulciuri, macar o banana si o ciocolata de caciula, de pus in pungute si facut un sac separat cu dulciurile
de aranjat transport, pentru 5, 6 saci de jucaii si inca unul de dulciuri trebuie 2 masini sau chiar 3.
de aranjat cine o sa fie mosul
de obicei copiii sunt pregatiti daca nu cu un spectacol, macar cu o poezie, deci pregatiti-va sa ascultati.
pregatiti-va pentru cerinte extra, de obicei se chestioneaza posibilitatea de a dona un dvd player, un aspirator, un..oarece necesar centrului.

nu va sfatuiesc sa va luati copiii proprii cu voi, e prea dureros pentru copiii din centru.


la una din festivitati imi amintesc ca au fost cam 100 copii, am muncit vreo 7 fete de ne-am rupt si in ziua aia eram pur si simplu impuscata de oboseala...a iesit ceva deosebit oricum,

va sfatuiesc sa alegeti centre cu mai putini copii, in jur de 40 - 50 e suficient.




Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

stiu ca si Tzuni a organizat astfel de actiuni, in mod sigur are si ea niste sfaturi/idei bune.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Haideti sa facem un short list cu centre. SA alegem 2 de exemplu.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Scuze pentru nestiinta , centrul de plasament are copii mai mici si casa de copii are de toate varstele ?

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Andries, foarte bune informatiile, multumesc. Dar voi cum ati ales centrele de plasament, de unde ati avut informatii ?

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Prin cunostinte, intrebari si vizite la fata locului. In principiu vreau sa va spun ca directoarele unui centru de plasament sunt destul de prudente cand este vorba de organizat asa ceva. Nu e suficient sa te duci sa spui ca ai 5 saci de jucarii pe care vrei sa le donezi de Craciun, este necesar sa ai unplan pentru acel centru astfel incat copiii sa beneficieye de o bucurie.
Mai mult, centrele nu au voie sa primeasca second hand, este o cerere legislativa. In practica, acei copii sunt ft amarati si primesc si sh dar mai cu fereala. Este de dorit sa cunosti pe cineva din sistem.

Si ceva foarte important, nu vei putea filma si nu vei avea voie sa publici filmul. Copiii din centru sunt sub protectie si nu e voie sa fie fotografiati sau filmati si facute publice materialele. Ceea ce faci acolo pentru copii, acolo ramane si in amintirea lor, nu neaparat pe CD urile noastre.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Andries, foarte bune informatiile insa as vrea sa rectific ceva. Este voie sa faci poze DACA ai aprobarea scrisa a Directiei de Protectie a Copilului de care apartine centrul respectiv. Iar cand dai mai departe pozele, peste ochii copiilor din poze trebuie pus "blur".

Papanash, "centrul de plasament" = "casa de copii". Acum se prefera denumirea asta, de centru de plasament. Oricum, se incearca treptat sa se desfiinteze toate "centrele de plasament" si sa se incerce integrarea copiilor in structuri familiale (asistente maternale, foster families, etc.).

Mergi la inceput