Dilema Mos Craciun

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

E mare pacat ca uitam atat de repede sa fim copii. Eu cred si acum in Mos Craciun, in spiritul Craciunului - chiar daca suna a replica de film. Si sa stiti ca Mosul are grija sa mi se intample in fiecare an ceva frumos in preajma sarbatorilor. Lasati copiii sa fie copii! Vor avea destul timp sa infrunte realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Daca ma uit la ce au postat ceilalti am vazut ca doar au suferit cand au aflat ca nu este de fapt Mos Craciun. Si atunci de ce?Eu nu-mi voi invata copii cu ideea ca exista Mos Craciun. Prefer sa le spun ca Domnul Isus le-a dat la mami putere sa lucreze ca sa le poata face cadouri. Ca Domnul Isus ne trimite zapada, El a facut anotimpurile si tot ce exista. Sunt convinsa ca asa nu vor fi dezamagiti niciodata. Nici eu nu am crescut cu ideea ca exista M Craciun, si chiar nu am suferit deloc. Daca ma va intreba ce-i cu M.Craciun din magazine, o sa-i spun ca oamenii isi doresc sa creada in cineva. Si ca isi creaza mituri care vor sa-i faca fericiti, dar doar ii intristeaza mai tarziu.

Nu vreau sa va stric bucuria care o aveti voi pt Mos Craciun, dar de ce dam cu piciorul adevaratei valori? Adica Isus este sarbatorit de noi romanii de craciun! Eu prefer sa-i cresc in spiritul asta! Isus este sarbatoritul Craciunului nu Mos Craciun.
Sper ca nu v-am taiat eu macaroana!




Eu sunt de acord cu tot ce ai scris tu acolo,dar te intreb ce raspuns ii vei da copilului tau cind te va intreba de ce la el nu vine Mos Craciun ca si la ceilaltzi copii,mai ales ca Moc Craciun e atit de comercial in ziua de astazi ca isi face aparitzia de prin noiembrie inclusiv la tv!

Ce vei face cind la gradinitza de ex.va veni Mos Craciun dupa serbare?Ca nu stiu daca e cel mai nimerit ca totzi sa primeasca daruri iar copilul tau sa nu primeasca nimic de la "mos Craciun"!

Si ce te faci daca mai tirziu,tzi se va reprosa ca l-ai distrus pe Mos Craciun?

Sunt tot felul de intrebari care n-au nimic de-a face cu felul cum itz cresti sau edci tu copii!Dar incearca sa-tzi raspunzi la ele!

E dureros cind afli ca Mos Craciun e doar un mit,asta cam corespunde cred cu sfirsitul inocentzei copilariei!

Dana

Anda, o sa-i invat ca M.Craciun este doar un personaj, la fel ca scufita, alba ca zapada etc. O sa le spun ca este ceva comercial din care se castiga bani, dar ca nu este real Mosul. Sincer eu asa cred:) Nu va suparati pe mine cei care credeti altfel.
Nu cred ca va suferii ca la el nu va veni Mosul. Desii eu impreuna cu sotul le vom face cadouri de Craciun si cu alte ocazii(iepuras, mNIcolae). Credca va aprecia mai tarziu ca nu l-am mintit. Voi stiti ca nu venea Mosul la voi sau la mine ci "veneau" parintii:D
Nu cred ca se va intampla sa sufere ca nu va primi cadou la gradi sau scoala. Pt ca (din cate imi aduc eu aminte) acele cadouri sunt sponsorizate tot de parinti. Asa ca va primi acel cadou. Sa nu crezi ca o sa fiu absurda sa nu dau bani la sc sau gradi pt cadou de M Craciun. Chiar tu ai spus ca suferim cand auzim ca de fapt Mosul nu exista! Deci odata tot va suferii. Eu nu am fost crescuta cu ideea ca exista Mosul. Dar bineanteles primeam cadouri. Parintii mi-au explicat, si am inteles. Eu nu ma simt bine sa stiu ca-i mint, si mai ales ca nu stiu cum sa ma scot din incurcatura dupaia.....
Sarbatoriti cu fast Imparatul nu iluzia!
Sa nu va suparati pe mine , este doar parerea mea si puteti sa ignorati ce nu va place. Nu m-am adresat nimanui in mod special, am incercat sa raspund cum am crezut eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Vreau si eu dovezi ca nu exista . Pana nu le vad, nu pot sa cred ce spuneti .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Vreau si eu dovezi ca nu exista . Pana nu le vad, nu pot sa cred ce spuneti .


eu am dovada clara ca MOS CRACIUN EXISTA!!! si ca este tatal lui MOS NICOLAE!!! si ca este "de-al nostru":

aici: www.johndoe.ro/wp-content/mos-nicolae-fiul-lui-craciun.jpg" target="_blank">Mos Nicolae este fiul lui Mos Craciun

asa ca, sa nu mai "aud" pe nimeni ca zice ca NU EXISTA!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

BeLucci, nu-mi propun sa te contrazic, chiar incerc sa-ti inteleg punctul de vedere...da, preventiv incerci de la inceput sa scutesti copilul de suferinta. Oare nu e insa mai mare si mai pretioasa bucuria copilului inocent care inca mai crede in Mos?...Se va supara apoi, ii trece...ca, Doamne, ce bine ar fi daca ne-ar trece si noua supararile asa repede precum copiilor! NU cred ca ar considera ca l-ai mintit. Cum spuneam, eu una pana azi reprosez matusii ca nu m-a lasat sa cred in continuare; nu parintilor ca m-au pacalit si nici colegului ca mi-a explicat "cum sta treaba" si a ras de credulitatea mea.
In fine, evident ca vei face cum crezi,asta e o discutie pur teoretica...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Mie nu mi se pare ok partea transanta a existentei lui... Mos Craciun!
Copii trebuie sa stie ca Mos Craciun a trait acum foarte foarte multi ani si intr-adevar ducea jucarii copiilor; traieste legenda lui Mos Craciun, asa cum nici pe Dumnezeu nu il vedem ca ne daruieste atatea, insa ne rugam la el si ii cerem diverse lucruri! Copilul trebuie invatat ca Mos Craciun a existat si ca exista inca langa Doamne Doamne si ca el ajuta parintii ca la fiecare Craciun fiecare copil sa aiba ceva sub pom!
Nu trebuie sa vezi ca sa crezi!
Mos Craciun e un spirit al Craciunului... asa cum este si bradutzul si colindele si mersul la biserica in aceasta zi! Nu se poate Craciun fara Mos Craciun... nu conteaza cine pune sub brad, conteaza surpriza, traditia si placerea celui ce dimineata isi gaseste cadoul sub brad! Desi in seara ajunului facem cadourile si le asezam sub brad... dimineata simt ca ceva , cineva a acoperit cadourile cu o aura... parca stralucesc acolo dedesupt... simt "mana" lui Mos Craciun si chiar si eu simt fluturasi in timp ce imi desfac cadoul in ziua de Craciun!
Copii nu ar mai fi dezamagiti daca li se va explica pe intelesul lor ca nu poate exista Craciun fara aceste traditii sau obiceiuri: Cadourile de la Mosul cat si cadourile oferite de noi tuturor celor dragi, colindele, cozonacul cu miros de nuca, bradul cu globulete, ingerasii de pe geam...



Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
eu am dovada clara ca MOS CRACIUN EXISTA!!! si ca este tatal lui MOS NICOLAE!!! si ca este "de-al nostru":

aici: www.johndoe.ro/wp-content/mos-nicolae-fiul-lui-craciun.jpg" target="_blank">Mos Nicolae este fiul lui Mos Craciun

asa ca, sa nu mai "aud" pe nimeni ca zice ca NU EXISTA!!!



Si putem trimite scrisorile pe adresa lui ? Sau chiar sa ii fac o vizita cand merg la Cluj ?
Acum daca tot ne-ai dat adresa, nu ii poti cere si numarul de telefon ?


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Pe vremea cand inca ma indeletniceam cu "scolitul",undeva la inceput de decembrie am luat hotararea cu cei de la clasele a 3-a sa scrie fiecare copil o scrisoare in Lb.engl. pt MOS .Toti au dorit ,s-au intrecut in a aduce felicitari cat mai frumoase si in a scrie cat mai fara greseala ,ceea ce-si doreau .M-am gandit ca in felul acesta parintii vor afla si in limita posibilitatilor ...Exista o organizatie undeva in Norvegia parca, ce le-a trimis fiecaruia in parte niste scrisori tare frumos imprimate in care era scrisa povestea lui mos Craciun care traieste intr-un munte sub forma de ureche imensa ce poate auzi si gandurile nerostite si cum ajutat de elfi mestereste tot anul la cadourile lor .In incheierea scrisorii erau intrebati daca le-a placut cadoul (in ideea ca oricum, fiecare copil a primit cate ceva ). Si astazi imi amintesc cum unul dintre copii ne-a spus ca el nu primise nimic ...Ora urmatoare ...surpriza... a aparut si cadoul lui ...care se ratacise la posta din cauza de prea multe colete



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Eu nu vreau sa-i implementez copilului ca Mos Craciun este real. Probabil acuma este unul(la acea organizatie!:)) Eu stiu ca este basm , "povestea" lui M Craciun. Prefer sa-i povestesc despre Isus care sa nascut atunci(bine stiu ca dupa calendarul evreiesc Isus e nascut in martie, desii noi sarbatorim in decembrie). Si o sa incerc sa le spun copiilor mai mult despre Isus si cum sa nascut El, decat sa ii fac sa creada ca a existat M>Craciun. Nu o sa devin absurda sa nu-i las pe copii sa-l deseneze pe M.Craciun, sau sa le cumpar dulciuri care au pe Mosul pe ambalaj, sau jucarii sau etc. Si da o sa le spun povestea cu Mosul. La fel cum le spun si alte povesti. Dar asta nu inseamna ca o sa-i fac sa creada ca o sa vina motanul incaltat la ei, sau capra care le canta la iezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Lucci,eu chiar imi doresc(desi poate tzi se pare absurd)sa reusesti sa-i explici si sa fii intzeleasa de catre copii tai,desi nu stiu cum un copil de trei patru anisori de exemplu ar putea intzelege ca Mos Craciun(asa cum am mai spus sa nu uitam cit de comercial este in ziua de astazi)vine la ceilaltzi copii sau mai bine spus exista pentru ceilaltzi copii in timp ce la el exista doar nasterea lui Isus!

Te-ai gindit vreodata(parca te-am mai intrebat)ca peste ani tzi s-ar putea reprosa ca nu au fost lasatzi sa creada in miturile copilariei sau chiar mergind mai departe ca nu au vut copilarie?Ca de ce sunt ei altfel fatza de ceilaltzi copii,ai putea fi iarasi intrebata si asta nu peste ani multzi ci mult mai repede decit crezi!

Eu nu doresc sa-tzi schimb felul de a gindi,cu care de altfel eu ca si matur sunt total de acord,dar cred ca sunt intrebari care ar trebui sa te preocupe!Habar n-am poate imi dau aiurea cu parerea!

Dana

Mergi la inceput