Nou stil de viata (226)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

yubi, esti de-a mea. Asa prefer si eu sa mananc ziua normal adica fara mari restrictii dar moderat iar seara deloc.
Dupa ora 18 adica.
Cu cateva reguli.
Eu paine nu mananc, adica nu mai mananc decat la salata de vinete sau daca este absolut necesar.
Dulciuri, doar sambata si duminica dimineata si nu exagerat.
Incerc sa mananc cat mai moderat.
Delidana, eu daca as avea meniul tau n-as slabi un gram. Nu mananci mult insa carne langa cartofi si alte combinatii din astea. Te ajuta sa te mentii dar nu stiu daca slabesti.

Si eu sunt f deacrod cu Andra pentru reducerea cantitatilor si autocontrol. La dulciuri la mine functioneaza greu de tot. Adica as avea o mare stare de nervi sa am o tava de prajituri in casa si eu sa mananc doar una.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Salutare dragelor!

Am terminat de bucatareala, am hranit copilasul si voi manca si eu pranzul dupa ce dorm cu el un pic, ca sunt obo, aseara am chefuit! Ieri era ziua de fructe dar am fost invitata la restaurant si am incalcat meniul de fructe, nu puteam sa fiu creepy, insa nu am comis-o cu nimic rau. Am mancat ca o pasarica, mai multa ruccola decat altceva, deci ruccola cu cateva grame de somon tartar, absolut transparent si am baut limonada fara zahar .

Danielag, am reusit sa scap de dependenta de ciocolata. Mi-am setat rau in creier si iau si spirulina, cred ca ma ajuta. Sunt deja aproape 3 saptamani de cand nu am pus cioco in gura, cu exceptia zilei de carbohidrati cand ma lasa sa mananc patraticilea alea 3 de cioco neagra. Nu intotdeauna am mancat-o si pe aia.

Anky

Sper si eu ca Rolo nu s-a suparat, dar un dus rece al realitatii poate sa ajute foarte mult sa-ti setezi in creier ambitia .

Azi e ziuade proteine si un bol de supa, deci

D: cafea, o piersica
P: va fi o jumatate de pulpita de pui si un bol de supa de legume
C: pulpita de pui, probabil cu castravete sau rosii cherry

De asemenea deseara am program de alergat in parc, tineti-mi pumnii sa alerg cat de mult iar maine dimineata la 10 merg la cycling si daca Doamne Doamne ma ajuta, merg si la Step&Tone de la 16, ala e cel mai tare program, il iubesc!

Va las acum, ca merg sa culc copil, dar revin maine. Deseara merg la cinema, la un film cica super, cu Meg Ryan...

Tzuni, te pup, pe acolo pe unde esti tu, mama ta de calatoare mica! Asteptam pozne si ai grija ce faci!

you all!!!
Roxa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna dimineata!Va invit in sfirsit la o Paella si dau si o reteta de cheese cake specific nord nemteasca.Modul de preparare e rapid, tre sa aveti totul pregatit dinainte :- un piept de pui(ca500gr) taiat in cuburi-300-400gr scampi cu sau fara coaja ochi antene, e dupa preferinte si dupa cum gasiti ca nah nu stam toate in spania, normal tre sa fie cu de toate, dar de data asta nu am gasit decit scampi golasi:)-4-5 languste ori scampi uriasi(granelen) de preferat niste languste mari si frumoase dar tot asa dupa cum gasiti-20-30 de scoici(muschel) de preferat proaspete, dar daca-s congelate exista posibilitatea sa fie folosite cu succes dar se indeparteaza sosul, se vor fierbe cu o ceapa taiata in patru si un pahar de vin alb(poza1).-2 bucati mari de calamari intregi(tintenfish fara tentacule pt nemtoaice), si proaspeti, taiati in patratele nu in rondele ca de obicei , in poza cu ingredienete nu a mai incaput decit coltul farfuriei dar e acolo:)-o ceapa mica-medie taiata cubulete f mici-3 rosii mici-medii fara coaja si taiate tot cuburi f mici- un ardei gras rosu mai mic ori trei sferturi din unul mare taiat cubulete f mici-fasole lata fiarta 250gr, eu pun juma de conserva mare de fasole turceasca(elephant bonen), doar clatita in apa rece-un pumn mare pastai congelate- 2 pumni mazare congelata-500gr orez rotund, eu cumpar orez pt risotto si paella, e f important sa fie orez din asta, ala asiatic lung sub nici o forma si nici nemtescul milchreis, ala romanesc cum se gasea inainte e iar parca alta forma si consistenta.-un pahar mediu ulei de masline-2l supa concentrata de gaina, in viteza am folosit concentrat de pui la borcanel de la knorr(Hühner Kraftbouillon) -piper cayenne-0,8g sofran pulbere sau macar jumate sa fie pulbere, stiu ca de ob e la pliculete minuscule cu 0,1g/ca2€ dar am gasit la Fuchs o doza cu 4 pliculete mai ieftin.Intr-o cratita se prajesc in uleiul de masline cuburile de pui(poza1), sarate in prealabil, pina se fac ca numai bune de mincat, focul tre sa fie tare ca sa iasa moi si suculente chiar daca au o culoare aurie, se intorc pe toate partile des. Se scot pe ceva seaparat.In acelasi ulei se prajesc langustele/granelen/scampi mari cu coaja la foc rapid pina se inrosesc, nu le trebuie mult(ca 3 min) dar totusi daca-s mai grasani le trebuie vreo 2-3 min mai multisor(foto2). Se scot pe o farfurie alaturi.Se pun si calamarii bucatele impreuna cu scampii decorticati(daca ati ales sa puneti din astia si nu "imbracati" normal), cu ceva sare in prealabil, tot la foc rapid, ii invirtiti cit mai des. Le trebuie cam 4 min(foto3). Se scot si astia.Pe urma se pune in uleiul ramas ceapa, la foc rapid amestecind, pina se face aurie. Se arunca imediat rosiile, se amesteca, tot foc bun, dupa 1 min se pune si ardeiul gras, se amesteca des si se lasa vreo 1-2 min(foto4) si imediat se pune orezul la calit inca vreo 3-4 minute(foto5). Orezul va absorbi imediat uleiul si eventualul soc de rosii asa ca trebuie sa luat permanent cu o paleta de pe fund sa nu se prinda(sub nici o forma!). Nu amestecati in orez cu alte linguri ca se striveste, doar cu o paleta intors si miscat.Se pune peste orezul calit cu ceapa, rosii si ardei jumate din supa de pui si se de la foc mic-mediu. Se pune tot sofranul , un virf mare piper cayenne, se amesteca.(Foto 5)Se pun imediat fosolele de la conserva spalate si scurse, se lasa 5 minute(foto6).Pe urma se pun pastaile si mazarea. Se lasa inca 5 min.Se adauga si puiul, calamari si scampii fara coaja fripti inainte. Se mai pune 0,5l supa(foto8-9). Se lasa inca 10 min la foc temeperat, atita cit apa de deasupra orezului sa clocoteasca f usor.Se mai poate verifica cu paleta fundul cratitii, tot cu paleta se mai poate misca usor, dar gata nu se mai amesteca sub nici o forma. Mincarea tre sa ramina intreaga si frumoasa:). Se mai completeza cu ceva supa daca e cazul.Se pun frumos si scoicile de jur imprejur, scampii si langustele la fel, inca 5 minute si gata paella, (foto10). In total orezul fierbe cam in 30 min, acum depinde de foc si cratita. 1,5l supa trebuie dar e probabil sa mai trebuiasca sa completati din restul ramas de supa in ultimele 10-15 min, tot in fct de cratita si aragaz(ceramic, plita, foc) depinde. Dar la urma nu tre sa ramina orezul baltind in supa, apa tre sa fie evaporata, orezul o culoare frumoasa deasupra, dar aveti grija sa nu se arda nimic pe acolo ori sa iasa uscat. Numai in chestia asta e dificultatea si tre sa aveti atentie marita, in rest e simplu.Daca aveti asa o cratita mare ca de paella(pe care eu o pun pe 2 ochiuri) ultimele 15 minute lasati la cuptor(incins in prealabil) pe urma cu foc mediu/mare, inchideti focul si mai lasati acolo pina la servire.Se serveste calda cu lamiie alaturi, spaniolii o prefera stropita de cum vine la masa cu sucul de la o lamiie. Si eu la fel:) Pofta buna!Nord-deutsche Käsekuhen:-125g margarina-375g zahar-4oua-1000g speisequark magerquark, nu cumva alta brinza, adica trebuie neaparat speisequark(e o brinza fermentata ceva intre iaurt gros si brinza proasapata, dar e mai acra un pic si de ob se gaseste in varinata 0,1% grasime), ok nu e necesar sa fie si magerer/ slabuta-6linguri gris, Griß für Süßspeisen, nu din ala normal pt galusti ci gris pt dulciuri. Nu ma intrabti in ce consta diferenta intre ele, dar daca faceti pt copii pueti folosi in lipsa astuia si grisul pt copii. Ori poate stii tu Carina ce e cu felurile astea de gris. -trei sferturi dintr-un plic de praf de copt-zeama si coaja de la o lamiie- pesmet -hirtie pergament si forma de tortBrinza, ouale, zaharul, margarina, grisul, coaja de la lamiie si praful de copt stins in prealabil in zeama de la lamiie se pun intr-un recipient si se baga la mixat pina ce ajung o pasta omogena, nu trebuie batut nimic separat, nu tre sa iasa o crema mixata la greu, ci doar omogenizata frumos. Sa zic asa citeva minute la mixer, la viteza medie. Trebuie forma de tort, din aia de se deschide lateral printr-o clapita ca sa elibereze tortuletul. Cantiatea asta e numai buna pt o astfel de forma, plus ca prajitura o sa aiba o consistenta fina si nu merge scoasa si intoarsa pe toate partile. Se decupeaza un cerc din hirtie pergament de marimea formei care sa acopere si pe verticala, se unge hirtia cu ceva margarina, se potriveste inauntrul formei si se pun vreo 2 linguri de pesmet cu care se tapiseaza usor forma si pe urma se toarna amestecul de brinza. Si voila gata prajitura.Cuptorul tre sa fie incalzit in prealabil, pe urma se da la 170°C, prjitura inauntru timp de 55 minute. Acum in functie de cuptor mai verificati si voi, ca al meu de ex e cam nebun si-l folosesc la 150°C. Daca aveti cuptor electronic folositi numa foc normal de jos, nu de sus ca fiind fina se arde fata. Doar spre sfirsit vreo 3-4 minute pt un aspect mai bronzatNu se deschide cuptorul des, e riscul sa dea inapoi, mai ales in primele 30-40 min. Dar ma rog, tot buna ramine:)Dupa 40 min se face o proba cu scobitoarea.Am facut si o varianta light la prajitura asta, cu marganrina mai putina si mai slaba, zahar mai putin si am folosit zahar din fructe (fruchtzuker de la raionul din supermarchet pt diabetici), brinza oricum e slaba si e ok si asa. Normai ca mai buna e reteta traditionala. Se mai pot pune stafide daca aveti pofta.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo[/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Buna,

Carmen, plec duminica (miine) noapte.

Lou, imi place si mie supa de linte, am incercat si eu amestecata cu fasole boabe si carne de pui.

Tumpi, daca ziceai ca ai mincat inghetata si floricelele la prinz si seara ai fost la plimbare te iertam dar asa, scot bicele ca nu se mai poate! Floricelele sint foarte calorice!!

Vik, am salivat citind reteta si vazind pozele, arata ca o pizza.

Larissa, problema la mine este ca daca nu pun ceva mai solid linga carne nu ma satur si dau in rontaiala. De aceea maninc orez (mai rar), cartofi fierti, sau paste (foarte rar). Acum citiva ani am slabit 12 kg in aprox. 15 luni mincind toate combinatiile posibile insa atunci aveam o slujba destul de solicitanta si imediat ce veneam acasa ma schimbam si fugeam la sala 1-2 ore. Eu slabesc destul de greu...
Incerc ca macar seara sa maninc fara carbohidrati insa mi-e greu, ma scol a doua zi cu o foameeee...

Roxa, spor la alergat! Cam putin maninci, nu ti-e foame in timpul zilei?

Va pup.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Liris m-am mai uitat pe retete de paella, e normal ca-s multe si variate de la zona la zona, in general sunt 4-5 mari feluri: paella de marisco numai cu fructe de mare, numai cu pui, amestec cum am facut eu, poti pune numai pui si scampi decorticati ca aia is mai mincabili pt cei ce nu vor vietati cu cohii bulbucati in farfurie si calamari taiati, stiu ca si astia is mincati cu placere chiar si de cei carora nu le place nici un fel peste ori fruct de mare. Pe urma e paella cu pui si carne de iepure, o reteta traditionala veche, mai e paella numai cu vegetale la asta se pun si alte legume decit am pus eu in reteta de fata si normal ca altele is cantitatile. Si mai e si paella aia neagra de o bunatate inimaginabila pt mine, dar hai ca v-am inebunit de tot azi si cum nu gasesc aici ce-mi trebe sa o fac nici nu stapinesc bine reteta.Cui ii e dor de Spania mai pot da o reteta de tortilla, in stil simplu traditional nu ca pt turisti tortilla euoropenizata. Eu pot gati tot felul de mincaruri fara sa ma ating de ele, singurul compromis e paella, fetelor daca e greu la dieta, scuze ca am pus reteta abia acum in concurs, faceti voi dupa de aveti chef si pofta:)Deli haha din punctul meu de vedere nu facui nimic computerelor ma rog nu cine stie ce, dar soatza pare de alta parere. Oricum probleme e partial rezolvata. We asta mi-am propus sa stau acasa cuminte. Is si racita.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Nah, ne-am trezit cam repede si nu mai avem chef de somn...am venit sa vad ce mai ziceti si sa-mi mananc pranzul. Am dat pe gat pulpa, care n-a fost pulpita si ma dedau la supa imediat. Intre timp inghit in sec de la ce scrie Vikinga, io n-am nic o sansa sa gasesc aici tote ingredientele alea, in + habar nu am la care dintre "zile" as putea sa incadrez paella, poate la carbohidrati?

Delia, cateodata mi-e foame, mai bag o apa ceva, o spirulina...ma descurc...m-am obisnuit si mi-e un pic ciuda ca de trei zile stagnez...dar stiu ca voi continua sa mai slabesc un pic mai incolo...

va pup...ai viu...
Roxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Roxa, esti tare, cum adica de 3 zile stagnezi, ai cintar care iti arata sute de grame sau cum?

Vik, eu n-am zis nimic de computere, ti-am complimentat paella si atit. Sanatate!

Meniul de azi:
MD: 1 banana, omleta din 2 oua cu putin cascaval si piine; piine cu miere
P: supa de taietei cu aprox. 50g porc, gyoza (un fel de umplutura japoneza cu carne)
C: salata din 1 rosie, 1 ardei, 2 castraveciori, 1 ceapa si 150g tofu prajit la teflon + zeama de lime si sare
...si tot mi-e foame...ieri cintarul mi-a aratat - 1kg, ceea ce inseamna ca planul meu functioneaza.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui DelidanaVik, e buna si treaba prin gradina, cica si asta e consumatoare de calorii. Cu ce ai "pacatuit", zi repede. I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan
Lol io ma gindisem la pacatele in ale tehnologiei ca alea culinare intra la furat, stii tu stilul inchizi ochii furi ceva bun repede si nu te stie nici naiba:)) numai cintarul a doua zi. fac rar din astea dar fac! mai ales cind sar peste sport. Muncitul in gradina la aer curat si rece cum e de acum pe aici, face o pofta de mincare de te ia cu ameteli!Mi-am luat masurile de fotomodel obez, da' le tinem pe Pm daca vrei, ca io public nu le fac, se mai incurca serifele pe aici si cred ca punem masura la mobila, o sa ne intrebe pe ce nuanta luam dulapulVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Vik, ok, daca nu vrei sa ne trimbitam masurile aici, nici o problema...

Roxa, miine cum sarbatoresti? Promit sa tin biciul acasa ca vad ca esti fata cuminte si te tii de treaba.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Vik, minunata reteta de paella, . Multumiri si pentru cealalta reteta, .

Delia, calatorie placuta iti spun, chiar daca e putin devreme.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=2" target="_blank">TEO in concursul Danonino - me2

Mergi la inceput