O fapta buna ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Contrazic aceasta logica si subscriu:
Imi permit luxul de a avea internet "acasa",caci defapt este o camera de camin de familisti inchiriata datorita statutului de student al sotului meu(caci altfel nici acoperis deasupra capului nu aveam-decat daca alegeam solutia de a sta cu socrii-ceea ce stiti prea bine unii dintre voi ca nu prea este indicat pentru o casnicie fericita),si tot datorita acestui statut,de student,avem si internet gratuit oferit de Roedu tuturor studentilor.Nu zic nici ca fac parte din categoria celor mai amarati oameni din Romania,dar la un salariu de 2800000,al sotului,eu fiind casnica deoarece abia am absolvit anul acesta si am si ramas insarcinata(conform mentalitatii de aici o femeie insarcinata nu este apta de munca),din care chiria la camin este de 2300000,spunem sarumana ca pe noi are cine sa ne ajute-atat cat sa nu murim de foame si cat sa nu ne ingropam in datorii,caci nici ei nu prea au,si am vrea sa oferim un ajutor celor sarmani dar nu am scris pana acum pe aceasta lista pentru ca un ajutor mai mare de 100000-200000 nu reusim sa adunam pana la Craciun tinand cont ca inca nu avem cu ce plati caminul si pana atunci trebuie sa facem rost de 4 mil plus penalizarile pe luna noiembrie care se vor lua de pe data de 15 si sun destul de consistente(19000-la 2 zile).
Imi pare rau ca a trebuit sa scriu acest mesaj(nu am facut-o pentru a ne plange cineva de mila),dar mi s-a parut putin nedreapta logica mesajului de mai sus si inca o sugestie:poate ar trebui pus anuntul pe toate listele de discutie,deoarece sunt multe membre care poate nu citesc decat 1 lista sau 2 de discutii.
Si sper sa nu va suparati pe mine.
Eu una ma bucur ca existati si sincer va spun ca de cand am internet nu va accesez decat pe dumneavoastra,mail-urile si anunturile publicitare(in speranta gasirii unui loc in care sa stam si sa platim mai putin sau chiar daca v-a fi mai mult cu cate sute -macar sa fie propice viitorului copil).
Adina

quote:
Originally posted by desprecopii

Scurta logica:

1. Daca vizitati acest forum inseamna ca aveti acces la internet
3. Pentru Romania internetul acasa este un lux. Daca sunteti in strainatate va bucurati probabil de puterea monetara in comparatie cu LEUL romanesc.
4. Daca aveti internet la servici inseamna implicit ca aveti servici!

Stiu ca sunt multi oameni amarati, poate multi dintre ei chiar pe acest forum dar totusi cu logica de mai sus imi este greu sa accept ca numai 3 persoane au reactionat pozitiv la indemnul de a face o fapta buna!

Ma consolez cu ideea ca multi preferati sa ramaneti in anonimat si veti face totusi un gest nobil in masura posibilitatilor si dorintelor dumneavoastra.

Inchei prin a spune ca daca toti ne-am gandi numai la noi acest site nu ar fi existat!

Numai bine,
Florin

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Uitindu-ma la articolul: http://www.evz.ro/social/?news_id=103171 si gindindu-ma cum sa-i ajut pe copii aceia amariti, mi-a venit ideea sa implicam pe cineva din Romania, o organizatie, un ziar care sa serveasca drept intermediar si care eventual ar putea avea grija ca ajutorul din partea noastra sa ajunga unde trebuie. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pop spune:

E minunata ideea voastra.O parere a mea :citesc saptamanal "Formula As',acolo sunt o parte din oamenii care au nevoie de ajutor(cazuri verificate),credeti-ma sunt oameni disperati,ajunsi la capatul puterilor,daca i-ati ajuta ar fii o bucurie mare pentru ei.INCA O DATA FELICITARI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami1977 spune:

Si eu sunt gata sa ajut material dar la capitolul ideei nu prea am timp. Dupa parerea mea ar trebui stabilite niste persoane care sa stranga banii si chiar si altceva iar pentru asta ar trebui sa ne miscam repede cum a zis si Iris ca doar imediat vin sarbatorile. Si eu cred ca ar fi bine sa puneti mesajul si in discutii generale deoarece eu cunosc cateva mamici care intra de la servci si nu prea au timp sa se uite decat la discutii generale.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Dragi coordonatori , ati lansat o idee minunata dar....ati lasat-o moarta.Ce se intampla??
Aseara la stiri, in Ro, doua cazuri concrete:o batran de 90 de ani moare de frig ptr.ca nu are bani de lemne- hai sa adunam bani intr-un cont si sa-i trimitem sau, o bebela de 4 luni are nevoie de operatie urgenta la ochi in Belgia parca, da n-au bani parinti...6.000EUR, sunt oameni ce pot fi ajutati dar declansati operatiunea ca altfel....in dulcele stil romanesc povestim un an si nu facem nimic.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami1977 spune:

Are dreptate Raluca, ce s-a intamplat ati lasat-o moarta? Eu propun ca cineva din Bucuresti sa se ocupe de strangerea banilor sau daca preferati varianta cu un cont in banca, ma angajez eu sa il deschid la B.C.R.,ce ziceti?
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Ar putea fi o idee?

"Sta in puterea fiecaruia sa transforme o lacrima intr-un zambet!.
Pe 20 noiembrie 2002 se va sarbatori pentru prima data Ziua Universala a Copiiilor la McDonald's".
29.000 de restaurante McDonald's din 119 tari organizeaza simultan o actiune de strangere de fonduri dedicata copiiilor.
In Romania, fondurile stranse vor ajuta la construirea in Bucuresti a primei case Ronald McDonald, o "casa departe de casa" care ofera gazduire familiilor ai caror copii grav bolnavi sunt tratati in spitale, ajutandu-i sa treaca mai usor prin clipele de suferinta. De asemenea, fondurile obtinute local vor sustine spitale, case de copii sau alte proiecte dedicate copiiilor.
McDonald's Romania se alatura acestui proiect umanitar, contribuind cu 15% din incasarile restaurantelor McDonald's din Romania din ziua de 20 noiembrie 2002.
Si nu numai atat! fundatia Ronald McDonald din Olanda va fi alaturi de McDonald's Romania, oferind 50% din fondurile stranse cu ocazia acestui eveniment in Olanda, in efortul comun de a-i ajuta pe copiii Romaniei.
Ajuta-i si tu pe copii! Impreuna le putem asigura o viata mai buna"

Este o chestie copiata de pe un "fluturas". Si mai mult decat atat, la fiecare comanda pe care o faci la Mc, te intreaba daca vrei sa-ti opreasca (pe bon) 1000 lei pentru copii.
Domnule, jos palaria. Fac ceva!
Este o chestie organizata si-mi place ideea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ideea cu Formula As mi se pare si mie buna!

Deci concret:

- cineva din romania trebuie sa ia contact cu formula As in numele nostru (cine se ofera???)
- cineva din romania trebuie sa se ofere sa stringa banii (sa il numim contabilul). Cel mai bine este cineva care are un cont de valuta pentru transferuri directe din strainatate. Platile facute in lei pot fi facute prin mandat postal.
Cine se ofera??

Cei care vor da bani pentru aceasta actiune ne vor spune si noua prin mail cati bani au trimis ca sa putem face o contabilizare in paralel cu aceea a contabilului.

Evident ca acel contabil trebuie sa fie o persoana de incredere si care sa nu bage bani in buzunar. Desprecopii.com nu poate garanta mare lucru dar hai sa vedem mai intai cine se ofera si apoi mai vorbim in directia aceasta.

Poate FormulaAs are o solutie si poate sa ne puna la dispozitie un cont special...?!?

Strangerea bunurilor mi se pare mai complicata caci implica o logistica mai complexa.


Florin

P.S.

Noi suntem mult prea ocupati cu siteul ca sa preluam si rolul de organizator. Deci eu am facut primul hey-rup dar ma astept ca cineva sa preia initiativa...


Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Parerea mea e ca trebuie facuta o scrisoare de prezentare din partea voastra si cine se va duce la "Formula as" va inmina si acea scrisoare... sau sa scrieti voi un email. Ca asa se poate duce oricine sa spuna ca e de nu stiu unde si vrea sa faca nu stiu ce:-)
Hai si sa se ofere mai repede un contabil sa avem timp de strins si daruit.
päpä

Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nemhi spune:

Subscriu la ce-a scris Papadie. Trebuie "ceva" ca si oficial. Personal, nu ma simt in stare sa fac pe contabilul, dar sigur trebuie sa existe o persoana potrivita din randul comunitatzii. Hai fetele din Ro, nu statzi ascunse, nu e nimeni in stare sa contabilizeze donatziile?

Mergi la inceput