displazie de sold

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Un subiect mai detaliat cu linkuri spre alte subiecte similare aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steffan spune:

Incercam sa ajungem cat mai repede la un medic ortoped.
Problema e ca pediatra ne-a zis ca ne da trimitere deabea joi la Budimex...parca nu mai am rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

o prietena de a mea a nascut o fetita cu displazie de solduri,i-a spus chiar in prima zi ,asa ca ea a cumparat un ham special a costat-o cam in jur de 100 euro asa ca dupa 3 luni fetita e bine,normal ca a fost la ortoped cam la fiecare luna sa vada cum evolueaza,si dupa mult chin acum fetita e bine .cand vedeam fetita cum statea in ham avea picirusele exact ca si cum ar face sfoara si de la genunchi I stateau in jos ,nu putea sa doarma decat pe spate si mai mult tinuta in brate ,poate gasesti si tu un ham ca e mai usor decat k 2sau 3 scutece ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

nu, nu merge asa, hamul e ortopedic si numai ortopedul hotaraste daca e cazul, si daca nu ma insel se face pe comanda dupa bebe respectiv, ca ghetele ortopedice.
ideea e ca pina nu ajungeti la ortopedie nu puteti sti nimic concret. cazurile variaza dupa gravitate de la necesitatea de kineto trecind prin purtatul de ham sau gips si sjungind pina la eventual operatie

ideea de retinut este ca e o problema REZOLVABILA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

da e adevarat ca e anumita masura dar acest ham este reglabil,acum depinde si de varsta ,daca a trecut dupa cateva luni normal ca poate sa fie mai grav si atunci se ajung la alte solutii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui rasfatzata

o prietena de a mea a nascut o fetita cu displazie de solduri,i-a spus chiar in prima zi ,asa ca ea a cumparat un ham special a costat-o cam in jur de 100 euro asa ca dupa 3 luni fetita e bine,normal ca a fost la ortoped cam la fiecare luna sa vada cum evolueaza,si dupa mult chin acum fetita e bine .cand vedeam fetita cum statea in ham avea picirusele exact ca si cum ar face sfoara si de la genunchi I stateau in jos ,nu putea sa doarma decat pe spate si mai mult tinuta in brate ,poate gasesti si tu un ham ca e mai usor decat k 2sau 3 scutece ...

http://community.webshots.com/user/rasfatzata


Si noi am stiut din maternitate.
Parerea mea este ca parintii singuri nu trebuie sa ia nici o masura, ce e util unui copil, poate fi daunator altuia. Displazia poate avea diferite grade de gravitate, diferite forme.
Nu mai e mult pana joi, oricum cateva zile in plus, in minus, nu schimba asa mult. Sanatate si sa ne scrii ce vi s-a spus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

ok ,eu nu m-am referit sa faca dupa capul ei ,normal k dupa sfaturile medicului ortoped va face ce e mai bine ,doar ca am spus ca exista si in loc de scutece acel ham care mi se pare mai sigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

normal ca e mai safe hamul ca pampersii, macar ala face ceva
decit asta de chinuit copilul aiurea cu doi pampersi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Dar de ce vi se pare voua ca o sa chinuie copilul cu 2 pampersi?
este mult mai incomod hamul de 1000 de ori decta 2 pampersi. Eu am folosit la calinut 2 pampersi si nu a avut nici cea mai mica problema.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

scuzati-mi nestiinta, dar cum se manifesta displazia asta? se vede cu ochiul liber?

Mergi la inceput