Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

am scis um mesaj si s-a sters imi vine sa imi dau pumni ca de cateva zile tot asa patesc ma scoate din mesaj si nu il mai gasesc. ati mai patit si voi?


http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:




oi? Ralu nu ceda . la fel am, patit si eu de 4 ori pana acum si peste 3 zile avem 5 lunute de cand alapez.si eu creddeam ca nu mai am lapte pt ca mulgem la inceput ca si tine 200 din un san sa ajung brusc la 20-30 cu chiu cu vai ,dar cu sfaturile fetelor am ajuns aici. Eu ma mulgeam pt ca el cand simtea titi goala nu vroia sa suga si ii dadeam cu biberonul chiar daca ii dadeam numai 20 -30 din ora in ora. nu ii tare bine ca se invata cu bibe dar am considerat ca decat formula mai bine asa. Apoi tare greu a mai fost sa il reobisnuiesc numai cu san ca s-a indragostit de biberon.. Ii ff important sa stimulezi sanul chiar daca nu iese nimic timp de 5-10 min si in 2 zile revine lapticul. Si eu am incercat galactogil….dar am constatat ca cheia alaptarii iii golirea sanului dupa ce suge bebe mai ales ca eu am un bebe lenes de numa’ numa’.acum cand simt sanii fff moi ii golesc dupa fiecare alaptat si isi revin. Nu te lasa vei reusi daca iti doresti ca ii ceva fff important pt bebe



Am si eu o probl bebe a facut kk cu vreo 6 punctulete de sange. Ati patit si voi?


http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

despre pusee de crestere, daca ii trebuie cuiva:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=97022

pusee de crestere sunt pana in adolescenta

mulsul sanului e relativ, nu inseamna ca lapte nu e in san decat 10 ml. in primul rand si cand te mulgi( manual/pompa) trebuie sa fii f relaxata, sa nu fii stresata ca nu iese lapte,etc. de preferat e sa fii singura intr-o camera, iti poti pune muzica sa te relaxezi si poti avea poza cu bb ca se incurajeze sa prestezi

nu m-as mulge decat daca as avea nevoie, asa am si facut cand am alaptat. si da, am lasat-o sa planga. nu spun ca e usor, dar toto copilului tau ii faci bine si oricum vrea san pt ca ii e foame. si pe masura ce suge isi va regla prod de lapte(cateva zile probabil ca va suge mai des tocmai ca sa stimuleze sanii sa mareasca productia- e perfect normal), a vrut san. am trecut peste greva foamei a bb, dap, exista asa ceva si tot am alaptat-o. nu zic ca e usor, dar satisfactia e imensa. mi-o aduc aminte la san si caprita cand vorbea deja bine

alaptarea e uneori dificila de aceea multe mamici renunta din lipsa de suport/info, insa crede-ma ca poti sa alaptezi in continuare si ca o sa fie bine. nu iti spun ca sa te consolez, ci din punct de vedere medical sunt fff putine anomalii/boli care sa impiedice alaptarea. sunt mame de gemeni care alapteaza cu succes fara sa fie nevoie de formula tocmai pt ca bbi isi regleaza productia. alt ex: 99% din femeile din Africa alapteaza cu succes

deci pune bb san f des ca sa isi regleze el productia de lapte, asa functioneza sanii, in functie de cerere si oferta. daca te mulgi s-ar putea sa te suprastimulezi, numai bb stie cat lapte are nevoie. lasa-l pe el sa dicteze productia si pune-l regulat la san.

succes!





ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

vad ca au fost alte fete mai rapide... si au sarit cu raspunsul corect...

in al doilea rand dar ca importanta primul rand... sunt bucuroasa sa citesc randurile veronikai...

pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

pupici ama si de la noi

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

ama t.v.b. sei grande

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

we are back in business sau cum s-ar spune am deschis din nou laptaria
sper sa nu ma bucur prea devreme dar azi m-am trezit cu lapte pe bluza si sani plini, cum ma trezeam in fiecare dimi fiindca bebe nu mai papa de la 10 seara pana la 7 dimineata si e suficient timp sa se refacaproductia. zilele trecute ma trezeam cu ei ca niste carpe, nici la prima masa nu aveam ce-i da
va multumesc pentru sustinere, mi-a facut f bine psihic sa stiu ca se mai poate. nu ca as fi renuntat, dar mi-a fost mult mai bine decat daca l-as fi auzit numai pe barbata-miu: "asta e, n-a avut noroc saracu, acum ii dam lapte praf"
oricum bebele meu e dependent de tzitzi, si dupa biberon el vrea sa stea la san sa mai molfaie o vreme, si cand nu curgea nimic, nu se linistea pana nu statea un pic acolo. cu bibe e la fel de invatat ca si cu tzitzi si spre marea mea bucurie, nu-l prefera, dar e adevarat, e puturos, e f puturos de cand s-a nascut si trebuie gadilat continuu pt ca adoarme la san de parca i-as servi fenobarbital. ma gandesc ca si asta e un motiv pentru care se poate sa fi scazut productia...
am sa continui cu multe ceaiuri, cred ca mi-au facut bine si eu le scosesem din meniu.
va pup si va multumesc din suflet.
veronika, eu as suna pediatrul daca as vedea sange in caca. e constipat? sa nu fie vreo fisura anala, asta ar fi cred eu cea mai mica problema. vb cu medicul
emaaimema bucur ca exista un asemenea subiect. nu e chiar asa simplu si natural alaptatul, eu am fost extrem de bulversata la inceput si doar cu mult ajutor din partea altor mamici am reusit sa nu-mi pierd rabdarea si sa insist

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

daca ai nascut prin cezariana sau cu anestezie de epidurala, asta este efectul anesteziei asupra copilului... si poate sa mai dureze chiar pana la vreo 2 sapt... o luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Dragelor, am nevoie de putina incurajare si ajutor!

Am reinceput munca. Bebe are opt luni si papa diversificat...in principiu. Are mese de lapte dimineata, dupa-amiaza si noaptea (noaptea din 3 in 3 ore!)...Totusi din cauza oboselii simt ca nu voi mai rezista mult timp sa alaptez, desi as vrea, iar bebe cere! SI mi-e tare teama pt ca bebe e micuta si lapte praf nu vrea! Asa ca ma rog sa mai tina productia naturala cat de cat...Dar mi-e teama ca nu are suficient si c-o infometez...sanii sunt parca din ce in ce mai goi, se umplu greu la loc din cauza oboselii, stresului, consumului redus de lichide...Ea nu plange de foame, da' nici nu e vreo mare mancacioasa...se multumeste cu ce e...Off...spuneti-mi, va rog, ca o sa mai rezist, ca nu e obligatoriu sa pierd lapticul daca m-am intors la munca!...Ce sa fac?

PS. Ralu_t, FELICITARI din suflet pt bebe Tudor! E un bebe superb! Sa va bucurati de fiecare secunda impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

deci fetelor si zic la toate SANII NU SUNT UN CONTENITOR PENTRU LAPTE ci FABRICA DE LAPTE!!!

adica... sanii sunt moi dupa cateva luni de alaptare... pentru ca isi regleaza productia si nu mai fac lapte aiurea... ei stiu ora mesei si atunci se pregatesc de fabricat... important este sa beti lichide destule (in primul rand cand va este sete, dar daca culoarea urinei voastre este inchisa, atunci inseamna ca trebuie sa va fortati sa beti ceva mai mult!) sa va odihniti (iar in momentul in care este copilul la san sa stati cat mai comod!) si sa nu fiti stresate (stresul nu impiedica fabricatia laptelui, ci jetu cu care iese laptele!!!)

Mergi la inceput