Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

veronika, e posibil sa fie si din cauza ca suge mai mult din laptele de inceput, cel mai apos. adica din cauza asta sa fie si kk mai apos. la o masa mananca dintr-un san sau din amandoi?


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

nici nu vrea sa auda de al 2-lea san la aceeasi masa. ii tatre smecher pustanu inca de pe acum. si in continuare suge numai pe spate cand este treaz nu vrea sa stea intors catre san numai cand ii ametit tare, iar eu imi rup coloana ca sa pot sa-i dau asa pe spate dar merita toate sacrificiile puiutul meu

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui veronicka

nici nu vrea sa auda de al 2-lea san la aceeasi masa. ii tatre smecher pustanu inca de pe acum. si in continuare suge numai pe spate cand este treaz nu vrea sa stea intors catre san numai cand ii ametit tare, iar eu imi rup coloana ca sa pot sa-i dau asa pe spate dar merita toate sacrificiile puiutul meu

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei



faptul ca manaca de la un sg san nu e grav... unii sustin ca e chiar mai bine, asa reusind sa ia si laptele mai gras care ajuta la ingrasare si nu numai cel apos care tine de sete... copii gemeni sunt alaptati la cate un san fiecare...

eu totusi nu reusesc sa-mi imaginez aceasta kk... este altfel decat cea pe care o facea cand era mic, ma refer la primele saptamani?

faptul ca e mai verzuie nu-i problema, asa face si baietelul meu, dar el face o data la 2-3-4 zile si am zis pediatrei si a zis ca e ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

dda este altfel decat cel din primele zile ,dar acun dupa ecoflorina incepe sa se normalizeze adica sa redevina cu,m era in primele sapt cu alele punctulete de lapte nedigerat

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

ama, nu ma refeream deloc la ce ai scris tu ziceam asa in general.
Veronica, ma bucur ca e mai bine bb.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna fetelor. Stiu ca voi fi off topic dar incerc sa obtin informatii a caror utilitate banuiesc si sper ca o intelegeti.Si mai sper sa nu ma taxati chiar atit de rau pt. ca am dat buzna peste voi.
Am incercat sa deschid subiect nou dar a fost sters de la Femina intim si lasat doar la Nasterea unei Stele.
Sunt o viitoare mamica , DPN 27.10.2008 in cautarea unui carucior transformabil vara/iarna , cu 3 roti.
Daca intimplator aveti informatii despre caruciorul Bertoni Atlanta cu 3 roti sau Wampol cu 3 roti sau orice alta marca dar cu trei roti si pret care sa nu depaseasca 1000 lei , rog comunicati-le aici - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124286
Multumesc si scuze pentru intruziune !

Mirtha 26+ Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

fetelor, ajutati-ma si pe mine.am un bebe de 2 luni si o saptamana si de vreo 2 zile am ramas fara laptic in conditiile in care aproape zilnic am papat galactogil, mai nou si galafor.lichide beau multe zic eu,cam 3l, ce-i drept am renuntat la ceaiuri ca o fraiera, dar de 2 zile le-am reintrodus si nimic.nu sunt deprimata sau nedormita, bebele meu doarme toata noaptea-cel putin cand e hranit bine. nu inteleg de ce pur si simplu sanii mei nu se mai umplu cu lapte?!? la inceput eu il hraneam dintr-un sg san la o masa fiindca am avut ragade si unul dintre sani il mulgeam exclusiv, asa ca o masa era tzatzi si una biberon. la sanul la care sugea nu stiu ce productie am avut, dar cel muls producea in jur de 200ml. si am ramas asa si dupa ce mi-au trecut ranile, un sg san la o masa. cert e ca acum nu se satura nici dupa ambii sani, care sunt moi ca niste carpe inainte de alaptat, asa ca nu ma mir ca-si roade manutele si pana nu i-am dat (printre lacrimi)formula nu s-a linistit. ce sa mai fac?!? aveti vreo sugestie? eu am auzit de posibile tratamente homeopate, stie cineva ceva? m-am chinuit o luna sa-l alaptez, imi venea in fiecare zi sa renunt din cauza ranilor, a durerilor si a timpului pe care in loc sa-l dorm il pierdeam sa ma mulg, spal biberoane, sterilizez, incalzesc laptic, ca in fine, cand mi-au trecut si mie toate cele si alaptam si eu intr-un mod firesc, sa raman intr-un final fara lapte?!?


a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu ai ramas fara lapte, daca nu ai luat vreo pastila care sa opreasca lactatia sau vreun ceai cu acelasi efect... crede-ma!!! ori e emomentul in care ti s-a reglat productia, ori este un puseu de crestere... stai linistita si continua sa faci ce ai facut pana acum...
pune-l la san si la o ora daca iti cere... e chestie de 2-3 zile cel mult...
din pacate nu pot sa scriu prea multe acum in acest moment, dar revin si iti explic ce si cum, ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ralu, nu ai ramas fara lapte. asta ca sa te linistesti. secretia lactata nu trece asa de pe o zi pe alta, asta e un mit. dupa intarcat inca mai e laptic,iar nivelul de prolactina(responsabil cu lapticul) este inca ridicat. ca sa ajunga la valoarea inainte de sarcina poate sa dureze si 2 ani.
de ce crezi tu ca nu mai ai lapte?
poate sa fie puseu de crestere. si nu inseamna ca daca isi roade manutele ii este foame(poate fi un semn de colici). la fel si cu formula, e relativ. sigur ca a papat. ca curge mai repede. mai ales ca i-ai dat tu cand ai avut probleme cu un san. aici multe mamici confunda faptul ca vrut bb formula cu faptul ca nu mai au lapte. si ele renunta, nu te pacali.
posibil sa fi si prins gustul formulei ca deh, bb mic, dar e si smecher-pica para malaiata...
e f bine ca suge la o masa dintr-un singur san, asa se simuleaza secretia de lapte egala in ambii sani.
despre sanii pietrosi versus moi, de acum. e f normal, dupa ce corpul se acomodeaza cu cerinta bb, produce exact cat are nevoie micutul. numai in primele sapt de la nastere productia e haotica, sanii de stau sa pocneasca sau curg. daca sunt moi nu inseamna ca nu e lapte, ci doar ca s-au acomodat cu cerinta bb.
te-as sfatui sa nu ii mai dai formula deloc si sa continui sa alaptezi. e f normal ce ti se intampla. si f imp. ai lapte. nu te ingrijora.

sa mai vii sa ne spui cum sunteti.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

cred ca nu m-am exprimat bine, ieri i-am dat prima data formula, cand am avut ragade m-am muls si i-am dat cu bibe-am incercat la inceput cu seringa, dar era munca de sisif-numai laptic de la mine. ieri, ca si azi, a urlat de foame, iar formula a acceptat-o cu greu-deh, alt gust. statea cu bibe in gura si nu sugea, il scoteam pe bibe, cauta disperat sanul.nu cred ca e puseu de crestere,d-alea a tot avut si tzitzi au facut fata.acum nu a mancat mai des ca de obicei, numai ca nu avea ce suge. m-am muls la un mom dat inainte sa-i dau si dezastru, 60 ml din ambii sani goliti la extrem, cand el trebuia sa manance numai unul . asteptam, bem lichide multe si incerc sa fiu cat mai relaxata vis a vis de subiect, sa nu raman chiar de tot fara lapte de stres.
deocamdata mi-e mila sa nu-i dau formula, ca mi-e evident ca urla de foame si din tzitzi nu mai iese nimic-sau maxim 5-10 ml ca ma mulg dupa sa vad ce si cum si ma gandesc ca poate asa se sporeste si secretia de lapte, who knows..voi l-ati lasa sa urle? nu ma intelegeti gresit, cum am scris si in mesajul de mai sus, ma doare sufletul sa-l vad papand lapte praf, parca l-as otravi, asa de suparata sunt. dar nu vreau sa fiu nici absurda, daca nu e, nu e...
multumesc de incurajari, daca mai aveti idei, le astept ca pe niste mere coapte
aaa, si inca ceva, bebe n-are colici,n-a avut deloc deloc, am fost super norocosi,isi roade mainile-daca le prinde cu gura inainte de masa, niciodata dupa.

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput