Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui ralu_t

we are back in business sau cum s-ar spune am deschis din nou laptaria
sper sa nu ma bucur prea devreme dar azi m-am trezit cu lapte pe bluza si sani plini, cum ma trezeam in fiecare dimi fiindca bebe nu mai papa de la 10 seara pana la 7 dimineata si e suficient timp sa se refacaproductia. zilele trecute ma trezeam cu ei ca niste carpe, nici la prima masa nu aveam ce-i da



este exact opus... cu cat este golit mai des sanul cu atat face mai mult lapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui adelamaria

Dragelor, am nevoie de putina incurajare si ajutor!

Am reinceput munca. Bebe are opt luni si papa diversificat...in principiu. Are mese de lapte dimineata, dupa-amiaza si noaptea (noaptea din 3 in 3 ore!)...Totusi din cauza oboselii simt ca nu voi mai rezista mult timp sa alaptez, desi as vrea, iar bebe cere! SI mi-e tare teama pt ca bebe e micuta si lapte praf nu vrea! Asa ca ma rog sa mai tina productia naturala cat de cat...Dar mi-e teama ca nu are suficient si c-o infometez...sanii sunt parca din ce in ce mai goi, se umplu greu la loc din cauza oboselii, stresului, consumului redus de lichide...Ea nu plange de foame, da' nici nu e vreo mare mancacioasa...se multumeste cu ce e...Off...spuneti-mi, va rog, ca o sa mai rezist, ca nu e obligatoriu sa pierd lapticul daca m-am intors la munca!...Ce sa fac?

PS. Ralu_t, FELICITARI din suflet pt bebe Tudor! E un bebe superb! Sa va bucurati de fiecare secunda impreuna!



cum spuneam, daca bei destule lichide si pui copilul la san o sa mai ai lapte... dar o sa ai la orele la care mananca bb, din cate am inteles noaptea dimineata si seara... daca o sa ai nevoie sa-i dai vreodata si in timpul zilei (se poate intampla la eruptie de dinti sa nu vrea sa manance nimic dar sa accepte sa stea agatat de san!!) poti sa-l pui linistita, o sa fie putin, dar o sa fie, iar dupa catev 2-3 zile o sa fie exact cat vrea bb!!!

sa ramai fara lapte asa de pe o zi pe alta se poate intampla doar daca iei pastile (se dau de la medic!!!! dar e mai bine daca se intarca copilul treptat eliminand cate o masa pe rand, nu toate odata!!!) sau daca bei ceaiuri cu acest efect (ceaiul de salvie opreste lactatia!!!)
asa ca sopr la alačtare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzghina spune:

Buna ziua mamici, eu am mai scris aici, eram cea cu sistemul de la medela. Pot sa va spun ca m-a ajutat destul de mult, in sensul ca bebe nu a mai refuzat sanul, papa binisor, dar tot nu am reusit sa ajungem la alaptare exclusiva. Apropos de discutia cu laptele putin, eu chiar cred ca este asa. Copilul meu suge ce suge, inghite ca il aud, dupa care incepe si trage din san, si tot trage si clar lapte nu mai este pentru ca nu mai inghite. Norocul meu, daca pot spune asa, este ca a facut vaccinul si nu prea are pofta de mancare (nici formula nu mai mananca cum manca inainte)... si deci are si rabdare sa traga, cu toate ca la un moment dat se enerveaza ca ar manca saracu, da nu mai e ce. Am inteles ca laptele din sani nu se termina niciodata, mai ales daca bebe suge, dar la mine pur si simplu se termina, nu este o parere. Parca sunt setata pe o anumita cantitate de lapte care nu creste oricat ar suge bebe, oricat m-as mulge si oricate stimulente as lua. E foarte frustrant si chiar nu inteleg de ce. Stresata nu mai sunt pt ca acum stiu ca nu pot pierde laptele cu una cu doua, chiar cred ca o pot tine asa luni bune. Dar imi pare rau ca exista aceste trei biberoane pe care i le dau totusi pe zi, pt ca repet, chiar nu mai este laptic. Dupa ce suge, peste o ora jumate-doua i se face foame, il pun la san, trage ce trage si gata, se termina laptele, poate sa traga din san de 20 de ori fara sa inghita o data. Parca asta e ritmul meu, se umplu sanii la 4-5 ore, cu o anumita cantitate de lapte, care nici aia nu ajunge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

revenind... si repetand... sanii nu sunt un contenitor de lapte... ei au o cantitate mica gata facuta dar cand bebe incepe sa suga se simte in san asa ca o durere sau o furnicatura, atunci incepe sanul sa produca datorita stimularii!

cand se foloseste sistemul medela se face asa:

pui copilul la san il lasi sa suga cat poate, il schimbi la al doilea san si il lasi sa suga cat poate (pana nu il mai auziti ca inghite, dupa care se pune sistemul acela si copilul se pune la san suge primind lapte sin sticluta dar cu aceleasi miscari face si stimularea sanului...

femeile care vor sa alapteze copii infiati trebuie sa puna acel sistem de la bun inceput, ele nu au lapte deloc si trebuie stimulat sanul!!!!

da ati auzit bine!!!! mame care nu au nascut pot alapta , asa ca credeti-ma ca voi care ati nascut si aveti un prolatina deja in sange e usor... important este sa aveti informatiile corecte la momentul nevoiii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

pentru marirea productiei de lapte uite aici un ghid scris de mine:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

nu stiu de ce bebe al meu de 2 zile tot urla, nu plange ci urla daca ii distrag atentia , ii cant sau ii dnsez tace dar daca nu tot urla . tace doar cand iesim afara, dar si aici urla da fff putin . mie mi se pare ca chiar ii place. poate ii place vocea lui......

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfg
Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

am pus niste poze cu noi

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Guzghina, eu as zice sa ai mai multa incredere in bb si in corpul tau ca poate produce cantit de lapte de care are nevoie micutul. cate luni are? uneori, mai ales cand sunt mici( si mai maricei) o folosesc pe mami pe post de suzeta. de aia tocaie in gol vrea caldura mamei. posibil ca asta sa fie si un fel de chemare: mami, te vreau inapoi cat mai aproape pt ca papa biberon. pt ca tu esti alinarea lui. numai pe tine te cunoaste si as spune ca numai pe tine te vrea+ san.
nu esti setata pe o anume cantit, citeste ce i-am rasp lui ralu acum cateva pagini, exact si despre asta.

Veronica, mi-e cam cunoscut, seamana a colici sau dureri de dinti ori poate are un alt discomfort(bolnavior/dinti/ii e cald/frig), vrea nani/papa/schimbat(caca,constipat)/ joaca. daca e vioi, papa bine, uda 6 scutece pe zi, nu da semne de deshidratare(daca ciupesti usor pielea nu ramane stransa, isi revine la loc imediat,este la fel de elastica) pot fi dintii. papa deja divessificat?

va pup

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

f scump Marc bb, Veronica

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

nu , nu l-am diversificat inca. tipa si cand ma uit la el tace,dar tipa parca printre zambete.acum are in mana o jucarie pe care o tot roade si se uita la ea ri urla sau ii povesteste urland, nu stiu.parca si chitaie
multumim pt aprecieri

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput