Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (23)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by irinouka

stancutz drag, un an, zici?
chiar ma gandeam la asta azi, cand m-a intrebat maica-mea daca mi-a venit ciclul de cand am nascut. :-) iar soacra-mea tine, si ea, sa imi aminteasca, aproape de fiecare data cand ne vedem, ca tre' sa am grija in perioada asta sa nu raman din nou gravida. nota bene, SA AM, nu SA AVEM, de parca de mine ar depinde totul iar fi-su nu intra in combinatia asta. bine, nu ma mir, fiind vorba de ea. diferenta de varsta intre dragos si fratele lui e de 1 an si 8 luni iar intre ei a mai existat o sarcina pe care insa n-a pastrat-o.

irina de bebe rares



http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/


Irina,
Asa ar fi dupa ceza...dupa nasterea naturala presupun ca nu e asa nasol pt uter sa "se intample" mai repede. Dar aici iar imi amintesc ce mi-a zis doctorita mea cand m-a auzit de bb2, sa incerc sa am cel putin 2 ani diferenta de varsta intre copii (deci tot asa, cel putin un an intre sarcini) ca sa-i las organismului ceva timp sa-si revina. Asta fiind valabil indiferent de cum a fost nasterea.

Hmmm...deci socrella iti spune sa AI grija...daca cumva ii FACI un nou nepotel mai repede decat se asteapta?

Intre mine si sora mea este diferenta de un an si 11 luni (ea mai mica) si mama totdeauna a considerat aceasta diferenta ca fiind buna si usor de suportat, pentru ea cel putin.

Mitsu, multumim! Bine ca m-ai lamurit, stii si tu cum sunt mamele sensibile ...sa stii ca si noi lucram zilnic la statul pe burta, astept cu nerabdare momentul in care o sa-i placa...acum se jeleste, saraca, si face si ea ca bb C, ciuguleste paturica, si se zibeste ca fraiera cu nasul...

Apropo de infrangeri...de asta ce ziceti? Ieri cand plateam sedinta de aerosoli, cu Sofia atarnata in mana stanga, dadeam banii cu dreapta, si tipa de la receptia spitalului se uita la ea si ma intreaba: "A implinit o luna?" E adevarat ca ii pusesem pe cap o caciulita din aia care se leaga sub barbie, si cum ea are capul mic, cu aia pe cap probabil parea si mai mica decat varsta ei...da'chiar asa, de nici o luna?

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia
Botez Sofia si
Scalda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Pai, Irinouka, ne lipsesti de cel mai important detaliu... Ce au spus colegii??? Nu l-au admirat pe Palugelu' si nu l-au dragalit? N-au ramas mutzi de uimire la frumusetea lui?
Ca iti spun drept, pe mine m-a impresionat teribil... Cu toata fotogenia lui, in realitate e ... divin... Are ochii mai inchisi, bat in mov, si un evantai de gene... Si o figura tres charmante... O sa ajunga un Alain Delon mai mult ca sigur!!! Ce zici.... Ce baiat ti-ai tras... Imi aduc aminte ca acum cateva saptamani stateai la calculator si spuneai "e incredibil cum poate sa urle"... Mereu imi aduc aminte vorbele astea ca am simtit ca l-ai urat in clipele alea... Acum cred ca nu-ti mai intri-n piele de bucurie cand il vezi cum creste asa de frumos!!! la Rareshila cel oakesh ca mami! Da' e carnuts ca tati si buzitele... Tot de pe acolo le are


Filmuletse cu iubirea lui mami
www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Hai sa va zic si eu noapte buna!

Facem top de grasunei? Al meu a implinit azi 3 luni, are 7 kg fix si 62 cm.



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stancutzaaaa, arata a mai bine de doua luni... E numai bine, se incadreaza! Unii oameni nu stiu sa aproximeze varsta, ca astia mici sunt... Prea mici... Noi ne-am obisnuit cu ei si vedem diferentele si de 0.5 kile... Da' din exterior copilu' de 1 luna = copilu' de 3 luni, cum in ochii mei ce e mai mare de 6 luni e asa de mare ca poate sa aiba si un an Chiar ma uit la diversi pitici pe strada si chiar daca abia invata sa mearga mi se par uriasi... Zici c-au 7 ani


Filmuletse cu iubirea lui mami
www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

ma bucur ca v-au placut pozele cu Ozi...eu nu am incurajat-o sa mearga la casting (are prieteni care pozeaza pentru reviste) pt ca ea e mai plinutza (de pe la 5 ani a inceput sa ia in greutate in salturi...inainte de a se lungi se patrateste) si nu vreau sa sufere...face inot de performanta pt a avea o tinuta frumoasa si evident pt a tine kg in frau... e frumusica dar nu vreau sa-i dau prea mult nas...cat despre baieti...anul trecut in tabara din Corfu a placut-o un baiat de clasa a 6-a si a mustacit tare fericita...era asa ciudata senzatia pe care am avut-o...parca au trecut 100 de ani de cand cochetam cu baietii!



eu am avut aproape 9 ani de la cezariana si tot era sa se rupa uterul...cusatura era intinsa la maxim, se umflase un pic... cunosc o fata de pe forum (medic) care are 2 ceza la diferenta de 1 an si 8 luni.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

aha, stancutz, thanks! mai e cale lunga pana la al doilea. cred ca la cele care avem frati\surori asta e un criteriu in functie de care vom alege (daca va fi dupa noi) ce diferenta de varsta sa existe intre copiii nostri. eu cred ca o sa las cam 3 ani intre ei. adica imi doresc sa ma inteleg deja "omeneste" cu palugelul inainte sa apara al doilea in peisaj.

bishule, nici asta micu' nu stie inca sa stea sprijinit pe antebrate. acuma nu stiu daca te ajyta ca iti spun sau daca te gandesti "ok, deci mai exista un tolomac pe langa al meu". :-)))

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Fetelor, am si eu o intrebare ref orarul meselor. Cu Daria nu am intampinat probleme si chiar ca sunt in ceata... De ex: Victor al meu papa dimineata la ora 6.30 san si se satura (scoate sanul din gurita, daca incerc biberonul nu il vrea). Peste nici 2 ore urla si isi mananca mainile. Ii dau biberon (la san se enerveaza pt ca e cam gol), papa cca 100ml si iar nu mai vrea. Dupa o ora - doua la fel, si tot asa toata ziua. Nu reusesc chip sa ii fac un program. Stiu ca la varsta asta (3 luni), ei ar trebui sa bea in 24h cca 1L de lapte si 5 mese. De cateva zile il trezesc pe la 23-24 si ii dau in somn, pt ca altfel el doarme de la 20 la 6...
Voi cam ce program aveti si cam cat papa piticii vostri la o masa?

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

P.S. Am uitat sa va zic ca el are acum 7600gr si 64cm, e f bine, dar asta pt ca a luat in primele 2 luni f bine in greutate; in ultima luna, in schimb, a luat doar 550gr si de aia sunt stresata rau :)

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Pai, Irinouka, ne lipsesti de cel mai important detaliu... Ce au spus colegii??? Nu l-au admirat pe Palugelu' si nu l-au dragalit? N-au ramas mutzi de uimire la frumusetea lui?
Ca iti spun drept, pe mine m-a impresionat teribil... Cu toata fotogenia lui, in realitate e ... divin... Are ochii mai inchisi, bat in mov, si un evantai de gene... Si o figura tres charmante... O sa ajunga un Alain Delon mai mult ca sigur!!! Ce zici.... Ce baiat ti-ai tras... Imi aduc aminte ca acum cateva saptamani stateai la calculator si spuneai "e incredibil cum poate sa urle"... Mereu imi aduc aminte vorbele astea ca am simtit ca l-ai urat in clipele alea... Acum cred ca nu-ti mai intri-n piele de bucurie cand il vezi cum creste asa de frumos!!! la Rareshila cel oakesh ca mami! Da' e carnuts ca tati si buzitele... Tot de pe acolo le are


Filmuletse cu iubirea lui mami
www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!




hihihi, l-au admirat, e drept. bine, ei si ele sunt tare draguti si, orice le-as fi prezentat, ar fi spus ca e f frumos. macar din amabilitare. l-au gadilat si l-au bibilit der numa'.
cel mai haios mi s-a parut ca l-am dus si la sefu' al' mare care a inceput sa se prosteasca si sa se strambe de nu-mi venea sa cred. iar asta mic se uita la el cu o fata..."ce-o fi, frate, si cu asta???". i-am si zis ca daca aveam un aparat foto il pozam si-l faceam de ras pe net.

ma bucur ca ti-a produs o impresie asa de puternica. placuta. mentin ce ti-am zis a while ago, mi se pare ca bebeii nostri seamana. sunt pe acelasi gen. daca rareshila va ajunge un alain delon, te asigur ca bebe C n-o sa fie un belmondo ci muuuuult mai misto. :-)



irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

doniro, eu nu stiu ce sa iti spun pt ca bebe rares mananca numai san iar mesele "au loc" fie la 2 ore, fie la 3 jumate sau mai mult. deci nici noi nu avem program inca.
ce stiu e ca nu trebuie sa te ingrijoreze ca a luat 500 si ceva de grame in ultima luna. de-cum incolo, nu vor mai creste ca in primele doua luni. cam asta va fi media.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput