Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

ASIZA,aici mi-s!am tot citit de cateva zile,dar putere de scris nu am mai avut,la noi iar s-au intamplat mai multe,nimic grav,dar nu mai am energie pt mai nimic,sunt rupta non stop.Ale e mucoasa si tuseste,dar starea ei generala e f buna,papa bine,se pare ca nu o deranjeaza prea tare pe ea.Eu sunt mai bine cu tiroida,mi-am refacut analizele, am facut ecografie,si totul e spre bine.Sunt din nou in cautari de femeie pt bunica -mea si bona pt Ale,cea actuala nu mai vine,ca are mult de invatat(vrea sa dea la fac)si nu-i mai permite timpul,si greu gasesc pe altcineva,si pt bunica la fel...mai greu!
va pup pe toate!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)

"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Prezent

Suntem bine sanatoase,aseara scrisesem un lung mesaj dar cum forumul nu mergea m-am enervat si am plecat la somnic
Antonia doarme de la 21 azi a dormit putin si era f obosita
ieri am fost la oftalmologie,am primit picaturi,marti mergem iar sa vedem daca are nevoie de ochelari sper sa nu aiba nevoie


deocamdata nu prea prestam carioci,creioane,din cand in cand pixul
am citit tot dar nu mai stiu ce si cui sa raspund

multa sanatate fulguletilor bolnaviori
n buna


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Chris, A_deju, noi avem www.toysrus.co.uk/Product.aspx/BruHome/BruBathingChanging/BruBathingChangingTooth/283827" target="_blank">periuta electrica de copii, luata de la Toys R Us (pe tine Chris nu cred ca te ajuta , dar tu, Dejule, de ce n-ai zis la cumnata sa-ti trimita? ?)...oricum de cand o avem, adik de-o sapt., Denis e incantat de spalatul dintisorilor...

Adina, ma bucur ca ai dat vesti...bine ca esti tu bine cu tiroida!!! Sanatate lui Ale!...La fel e si Denis, dar eu zic multzam (adik ca sunt DOAR muci si tuse) ca el a fost mult mai rau! Las' ca astea trec!
Donia, habar n-am ce sa mai zic de saruri ca vad ca ai incercat cam toate variantele! Va tin pumnii sa va reveniti repede!
Danita, noi luam ceva sirop de tuse pentru tusea asta expectoranta + licoarea de fiertura de ceapa cu miere!
A_deju, bafta cu dosaru'!



Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by chris80

de mult vreau sa intreb: e periuta electrica de bebei? sau de oameni mari?

stomatoloaga la care am fost cu d mi-a recomandat una speciala pt copii, de la oral b. se aducea la comanda si era scumpicica. daca vrei intreb, sau iti fac lipeala.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

BAMBO,tinem pumnii sa nu fie nevoie....da cum ati ajuns la oftalmolog?intreb fiindca si mie mi se pare k elisa micsoreaza putin ochisorii la tv(exact cum fac si eu cand nu am ochelarii pe nas).initial mi se parea k se prosteste.cand ai timp da-mi si mie ceva detalii,in ce consta practic consultatia la varsta lor?
pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

am gasit un exemplu de time-out pe un site, nu pare asa de infiorator, aplicat asa cum e descris, mai ales ca este implicat si parintele in time-out ..motivul time-outului poate varia, of course

Time-out si Time-in

Metoda time-out este una dintre cele mai bune tactici de disciplina pentru copii, dar uneori controversata. Unii psihologi sunt de parere ca nu functioneaza intotdeauna bine, mai ales la copiii mici de gradinita (2-4 ani). De aceea nu se recomanda la copiii mai mici de 3 ani. Cand spui copilului “te rog du-te in camera ta”, ii arati ca tu ai controlul, cand de fapt tocmai asta vrei sa-l inveti: sa se controleze.


• Folosind aceasta metoda ii dai copilului sansa sa se calmeze, sa se gandeasca la comportamentul sau si in acelasi timp ii transmiti mesajul clar ca acel comportament nu este acceptat. Include si parintii suparati, frustrati, care au ocazia sa se linisteasca si sa se comporte mai rational.


- Stabileste un loc, care poate fi oriunde in casa (ferit de pericole), unde nu interactioneaza cu ceilalti membrii ai familiei (de regula alta camera decat camera de joaca pentru ca aceasta are conotatii pozitive).
- Timpul de pedeapsa (time out) este de regula egal in minute cu varsta copilului (adica 5 minute pentru un copil de 5 ani etc.).
- Este important sa ii permiti copilului cateva secunde pentru a face ce i-ai cerut, intotdeuna sa ramai calm, dar ferm si sa ignori protestele sau rugamintile acestuia.


• Poti micsora impactul timpului de pedeapsa, instituind time-in: moment de imbratisari, pupici si laude atunci cand copilul are comportamentul potrivit.


Cum se aplica:
- Daca ai spus “fara desert inainte de culcare” si a inceput sa tipe dupa o ciocolata, explica-i ca nu este bine sa tipe si ca amandoi aveti nevoie de timp sa va calmati: “Amandoi suntem suparati acum si avem nevoie de timp sa ne linistim”. Dupa care il trimiti la locul desemnat pentru cateva minute, in timp ce tu te duci la coltul tau.

- Dupa ce s-a calmat ii explici din nou ca nu este in regula sa obtina ceea ce isi doreste prin tipat (comportament agresiv) si cum actiunile sale ii afecteaza pe altii (care sunt efectele negative ale actiunilor sale agresive). Subliniaza : “imi pare rau ca esti dezamagit”. Exprimandu-ti emotiile il vei stimula sa-si exprime si el emotiile.

- Intr-o seara viitoare cand se comporta bine si nu se agita pentru desert, lauda-l pentru comportamentul corect.







Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by daphna

BAMBO,tinem pumnii sa nu fie nevoie....da cum ati ajuns la oftalmolog?intreb fiindca si mie mi se pare k elisa micsoreaza putin ochisorii la tv(exact cum fac si eu cand nu am ochelarii pe nas).initial mi se parea k se prosteste.cand ai timp da-mi si mie ceva detalii,in ce consta practic consultatia la varsta lor?
pupici.

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)



Cu Antonia la medic ne-am dus din cauza ca-i fug ochisorii dar nu mereu si lacrima f tare la soare,am primit picaturi si marti mergem pt un control mai detaliat sa vedem daca are nevoie de ochelari,acum la prima consultatie doar ia studiat ochisorii si a trecut o luminita prin fata lor,data viitoare cand mergem punem de acasa picaturi pt dilatarea pupilei si abia atunci vom vedeam ce fel de control ii face,va tin la curent


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by dianocica

quote:
Originally posted by chris80

de mult vreau sa intreb: e periuta electrica de bebei? sau de oameni mari?

stomatoloaga la care am fost cu d mi-a recomandat una speciala pt copii, de la oral b. se aducea la comanda si era scumpicica. daca vrei intreb, sau iti fac lipeala.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.




eu as vrea sa intrebi cat costa . stiu ca exista de la oral b, dar n-am gasit niciunde... si mi-as vrea periuta de dinti inapoi .. bine, deocamdata m-am intors la aia clasica, ca pe aia electrica o plimba oana prin toata casa (are capatul ei personal, nu se spala pe dinti cu al nostru, nu va speriati )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza,
E genial sa te duci la munca sambata la ora 7
Dar sint plina de energie....
Adina, tin pumnii sa gasesti ceea ce cauti... cred ca ti-e tare greu... si sa treaca raceala Alessiei
Donia, ma bucur ca ti-e ok fundul.. lasa ca ti-l trimit pe Luca sa te muste.. ca asta a facut aseara... a muscat-o pe Danutza de fund...
La noi s-a apucat dadaca de curatenie generala, Luca o ajuta... este tare vesel si haios... in continuare nu se prea joaca cu jucarii, mai plimba o masina de colo colo, insa escaladeaza tot ce prinde.... are iarasi un cucui ca a "plonjat" de pe avion fix in creier , este innebunit sa stea numai afara sau sa mearga in vizite....
Acs, merci .... ma simt mai bine acum.... e clar ca Luca s-a obisnuit sa fug dupa un pupic... daca vine cineva la noi se duce repede si il/o pupa... eu trebuie insa sa-l prind si sa-i dau pupic
Dianocica, spor la carat de cutii....
De desenat nu desenam, cand vin la Buc sa-mi spuneti unde gasesc cariocile acelea care nu pateaza... aici nu ajung la Diverta. (in curand insa voi revedea centrul Clujului ptr ca voi avea 2 sambete libere .... si la Carrefour/Cora nu am vazut
Teutz, pupam back
Roxanica, mai intreb o data: cand veniti la Cluj?
Bambo, tin pumnii cu ochisorii... si Luca a fost la control, atropina etc, etc.. dar ne-a mai chemat peste un an... a facut examenul fund de ochi sa vedem daca are strabism
Wow.. ce am scris... ma duc sa mai caut o cafea...
Weekend placut!
Pupici si nu uitati ca pe 24 aprilie ne infiintam la Capitala...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

asizooo cu gandul la beutura, huh? promit ca dau, facem party, da' vino si tu si da o mana ca nu mai vad luminita de la captul culoarului de cutii si saci . bei, care va mutati, luati aminte: e super treaba pt copil, daca o faci fun pt el, da' pt tine...adica pt mine...greu, domn'le, greu. nu apuc sa fac nimic din ce mi-am propus, datu' cu matura sau pusu' husei pe canapea sunt activitati care tin intre juma' de h si o ora...totul cu explicatii..cu particparea activa a lui d (intelegti ca fac acelasi lucru de 20 de ori...adica il mai fac de cateva ori dupa ce strica el..). noi avem noroc ca nu suntem presati cu mutatul si ca e si f aproape. altfel...nici nu vreau sa ma gandesc. dar da, el e f incantat. azi facea trante cu covorul rulat. daca nu l-a escaladat de mi s-a luat mie uitandu-ma. si era asa mandru de el..:))) sa nu uit aparatul, sa nu uit aparatul, sa nu uit aparatul...


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput