Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (129)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

sarbatoritilor de astazi




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by NanaMotoc
Yaia sa ia o pauza si ea


Sa nu te puna necuratul sa faci asa ceva Yaio.. ca... nu stiu ce-ti fac - ma mai gandesc un pic si-ti zic-

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)



Ea cica se mai gandeste si-mi zice, dar eu am citit printre randuri si am simtit amenintarea gogosii invechite, care se indrepta vertiginos, de peste mari si tari, spre tara lui Mos Craciun (mai exact spre ceafa mea lata de la surplusul de kilograme)! Asa ca l-am alungat pe necuratul cat colo! Ptiu (indreptat catre necuratul)!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

noua ne-a spus medicul ca 10 zile nu avem voie sa iesim afara.
deci pana miercurea viitoare tot in casa stam, si e asa frumos afara...


Betty si voi ati fost nevoiti sa stati in casa din pricina roseolei?

Va doresc o zi minunata tuturor.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
Originally posted by Annisia
Aaaaa, auzi, vezi ca nu uit de invitatia facuta in tara lui nea Craciun... Nu ma face sa o consum acum, cand vine vara...



Mey, invitatia odata facuta, nu mai poate fi luata inapoi, da? Ce naiba, suntem la gradinita?
Si invitatia e adresata tuturor fetelor. Oricine vrea sa vina in acest taram mirific, gaseste la noi o camera libera (deocamdata, pana la bebe 2; daca sunteti cuminti, cumpar si un pat, sa aveti pe ce dormi! ) Bag si un supliment de ceva mancare si ceva dulce (nu gogosi, ca la alea are Carpatina exclusivitate, nu eclere ca sunt ale lu' Maruntescu, da' gasim noi ceva...a, la mancare nu oua fierte. Le pastrez tot pentru Carpatina...albusurile, in special! Daca nu m-a ciufulit ca am vrut sa iau pauza, sigur ma ciufuleste acum! Hihihi).

PS - parte serioasa: Finlanda e o tara frumoasa VARA si de Craciun. In rest, vremea nu prea e buna. Nu sunt multe locuri de vizitat, nu e nici pe departe o atractie turistica per se. Dar se ajunge usor la Stockholm cu vaporul si ala chiar e un oras frumos. In Finlanda e fain vara ca sunt multe lacuri, multa padure si te simti ca intr-o statiune pentru pensionari. Craciunul e o alta poveste, dar nu din cauza Rovaniemi-ului, care e o mare pacaleala, chiar si pentru copii. Oricum, de la noi pana in satul lu' Mosu' mai sunt vreo 500 km!!!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
Originally posted by Marunzika
Yaia, eu am mancat ecler cand a venit mama, dar inca o serie de la tine nu ar strica. Dar stau la rand, dupa ce primeste carpatina gogosile incep sa-mi fac loc in frigi pt eclere. Chiar, ai dat o reteta de papanasi (parca) moldovenesti si nu mi-am notat-o. Parea simpluta si as incerca-o, oare o mai poti repeta si pt o imprastiata ca mine? Multumesc!



Marunziko, schimbam placa, surato, ca nu mai tine. Tu si madam Carpatina (ii zic asa, ca ma visez si eu la Paris, cu Alex) m-ati scos datoare aici pe forum. Asa ca nu mai aveti voie sa vorbiti de datorie la gogosi si eclere pana nu veniti aici sa le ridicati in persoana (sau persoane!?!), bine?

Reteta de papanasi modovenesti:
- 200g branza de vaci
- un praf de sare
- 2 linguri de faina
- un ou
(se dubleaza/tripleaza cantitatile daca vrei mai multi)
Se amesteca, se fac bile mai mari ce se trec prin faina, se modeleaza precum chiftelele si se prajesc in ulei.
Pofta buna! (sa-i trimiti si Carpatinei, da?)

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
Originally posted by carpatina
Sa va gasesc odihnite, sanatoase

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)



Pai cum sa ma gasesti odihnita daca ma pui tot timpul sa fac gogosi? (sper ca ai terminat cu regimul si nu te chinuiesti citind ce debitez eu!)

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:




La mai multe lunite pentru:

Gruia de Flory
Maria de Danielaradu




mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Ali, felicitari pentru.
Annisia, ce frumos somnoreste Yannis acolo...pupici.
Melania pupam papanas Tudor sa-i treaca cucuiul si pe mamica lui sa-i treaca sperietura.
Andries , multumim de vesti.
Erina, multumim de vesti.Felicitari pentru’’ta-ta”. Va asteptam la Iasi, daca ajungeti si timpul va permite poate ne vedem
Alinamuller, tare frumusica e dulceata voastra .Sa aiba pofta .
Maria, bine ai revenit.Multmim de vesti, ma bucur ca Teuta e bine.Te inteleg cum e cu temele...desi al meu baiat nu are antrenament decat la mod miscare foarte lent...
Luy, Andreea1002, sa poarte sanatoase achizitiile dulcetele si sa aiba pofta la cereale si borcanele.
Devylla,felicitari pentru . Multumim de vesti,bine ca-si revine migdalata.
Alina, multumim de vesti.Asteptam sa apari mai des de dupa canapea.Ce mai fac minunile tale de copii?
Betty, sa aiba pofta Mario si tie pupici sa ai rabdare si putere la trezirile lui.
Afibebe, ma bucur ca sunteti bine si pupacim bine iepurasul...
Yaia, multumim de invitatie, daca pasii ne vor fi purtati prin acele locuri vreodata.... Mie una mi-ar placea sa cunosc acea tara despre care vorbesti frumos ...pana atunci m-as multumi sa o cunosc si prin ochii tai, sa ne postezi foto cu ceea ce ai vazut si vei vedea tu. Si asta e o rugaminte din partea mea la toate care locuiti pe alte meleaguri sau mergeti in vacante.



mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata!

Yaia ma bucur mult ca ai renuntat la pauza...multumim pt. invitatie,esti o draguta!

Annisia merci pt. sfat...cred ca o sa-i dau lui Miru telecomanda de la DVD si-asa nu prea il folosim si uite asa am rezolvat problema,nu stiu cum de nu m-am gandit mai repede...cred ca neuronul ala e de vina Mi-a placut mult mesajul tau,frumos le-ai zis...

Fug sa hranesc minunea mea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Yaia....no vezi ca daca tot insisti pe idee,poate chiar te trezesti cu noi la usa.Tara lu' mosh Craciun e superba...cand mi-am luat camera foto am admirat cateva poze de la lansare facute acolo la voi.
Superb superb!!!


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput