Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

Sper k v-ati dat seama de sosirea Mihailului de A deju??!!!!!DA?????Alt chef de viata,nu......?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by a_deju
...in ceea ce ma priveste, singurul om din lume care ar putea sa ma faca sa ma simt o mama buna sau ne-buna este si cel care m-a facut mama: copilul meu. si singurul lucru care i se poate reprosa dianocicai este ca e pur si simplu ea. asta daca poti sa reprosezi asa ceva cuiva.... dar iaca ca se poate, mai ales in lumi virtuale, unde masca de zi cu zi e si mai masca, si e greu de digerat cand cineva pur si simplu alege sa nu joace niciun rol, ci sa fie pur si simplu el/ea insusi/insasi. care este, si anume.. oricat de naturally difficult ar fi :)

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx




intru-totul de acord ...

Donia, acum zic si eu ca Laura...mai bine nu scriai nimic de regasiri...eu nu intru acolo niciodata, dar vazand postarea ta m-a palit curiozitatea si m-a pus naiba sa intru...si la fel de masca am ramas si eu ca si tine!!! ...si banuiesc ca mai exista si un "alt soi" de forum, paralel, sa vezi acolo cum zbarnaie bitzii de la atatea discutii ...no, in fine...io nu de-aia am intrat, fiecare cu ce-o fi-n mintea lui, ce sa zic...Doina, multa, multa sanatate la tot familionul...nu-i voie/nu vi s-au recomandat antitermice in general la copiii sub 5 ani sau doar cand e vorba de enteroviroza??? Banuiesc ca ultima varinata e, ca doar si eu am fost la urgente cu Denis duminica si ni s-au dat chiar doua feluri de antitermice...Pupam cu drag

Hai, ma, Ruxandra...ca tu cand ai ceva de zis zici chiar foarte bine si cu cap...am invatat multe de la tine, nu te apuca acum sa zici ca intri doar sa ne feliciti de ziua noastra exagerez acum, da??)...discutiile sunt super ok si eu zic ca nu e un lucru inutil sau rau sa discutam despre scoala de exemplu...hai sa-ti zic ceva....si mie mi se parea, pana mai deunazi, foooarteeee indepartat timpul ala cu scoala si gradi...pana cand m-am trezit ca, hopaaaa, ar trebui sa caut gradi daca mai vreau sa prind vreun loc pentru la toamna...huh??? copchilu' meu la gradi??? huh??? acum??? da, da...si m-am trezit ca l-am inscris...acuma nu-s sigura ca l-oi si duce , da' asta-i alta poveste...deci eu consider bine venite discutiile astea...

...si fiindca va spusei ca mi-am inscris pruncul la gradi de la toamna...si fiindca se pomenea ceva ieri de pedeapsa si recompensa...sa va mai zic una...la gradi au un scaunel de time-out...prima mea reactie a fost de panica, m-am mai gandit nitel si poate ca totusi nu e chiar inutil sau daunator time-out-ul asta...Dianarus, tu in ce imprejurari si cum il folosesti cu Ianis? Se vad rezultate?...pe de alta parte, Dianocica, tu de ce nu esti de acord cu asta?...eu habar n-am daca e bine sau ba, recunosc, n-am citit nici macar un rand despre asta inca ca nu mi-am pus problema sa-l pedepsesc pe Denis...

Eri_ka, drum bun si tin pumnii sa prinzi si plaja acolo...lucrezi in turism, nu-i asa?
Laura, draga mea, fa bine si lasa gustul ala amar ca nu merita...noi, adik eu cel putin, ma bucur de compania ta, asa ca fa bine si nu sta mult departe...pentru gustul amar se recomanda apa cu lamaie multaaaaa si scapi garantat !!!!
Madaluta, e mortal Darius...am ras bine cand am vazut pozele...

Mai vroiam sa zic, da' ma duc putin...poate mai viu...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ca bine zise adeju in josul paginii trecute ... mi-a luta cuvintele din gura

fara legatura: tocmai am deschis o cutie de lapte dorna uht rosu (de 3.5%) si era apa chioara cu niste depuneri albe (probabil resturile uscate de pe fundul galetii de lapte)... zau ca io asa ceva n-am mai pomenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


chris, nu stiu daca merge sub 2 ani, in varianta similara lui ianis i s-a prescris din spital xyzal picaturi. e un antialergic la baza. si el a avut niste bube mari si rosii, si eu am suspectat insecta pt ca el nu a avut niciodata alergii alimentare sub astfel de forma. daca mai am prospectul ti-o zice maine.

a_deju, sa ne spui cum e varianta revizuita, sa stiu daca trimit la reciclare si jumatatea personala :)))
felicitari pt dosar. noi facem acum dosarul de canada. mai avem un pic un pic si e gata :)

dianocica, referitor la exprimare, lasa-ma sa sper ca sti ca exista aici interlocutori de felurite categorii. ramane la aprecierea ta cum si pt cine te exprimi. vezi bine insa, 'vorba zboara, scrisul ramane' (si consecintele lui, as spune...).

n-am uitat de treaba cu recompensa/pedeapsa, insa azi am fost f.f.ocupata. revin. mai ales ca vad ca sunt doritori :) (asiza adica)
tu citeste (ca eu oricum nu am apucat) eu povestesc cum a fost la noi (si cum sper ca nu va mai fi si cu marc...)

mada, mai sa cad sub scaun. super pozele!
multumesc de legi. imi plac. le printez :)

donia, salvezi undeva, te rog, tratamentul virozei asteia? iti spun alta data de ce. sper sa treaca cat mai usor ca repede vad ca nu va fi (10 zile...) putere mami sa le duci...

a_deju, ce elegant si haios ai stiut tu sa spui ca doar ciulesti urechile, ca in fiecare zi inveti cu ce se mananca de fapt chestia asta de se cheama copil... no bine ca mai sunt discutii, ca sa ai la ce ciuli urechile :)) sunt de acord sa nu merem cu ele pana la manifestarile de 2-3 ani, ca-i prea devreme; sa ne rezumam la ce e intre 1.5-2ani. da' de aberat tre sa aberam, neh? :)) adica, altfel cum invatam si noi cate ceva una de la alta, neh? [asta cu 'neh' va provoc sa-mi ghiciti de unde e :)))]
pata aia poate fi DA. asa a inceput la marc. poate nu e, dar poate e. si daca-i numa o pata, nu-i bai mare, iti spun eu. vezi cum evolueaza si mai vorbim.

miraco, e bine acolo la colt? e umbra buna, huh? :)) stai ca te-nghesui si io mintenash. numa' sa ma supar :) da' chiar asa, ce faci matale acolo, stai sa nu se puna panza? :))

asiza, nu intru in detalii. eu nu am citit nimic de time-out, doar il aplic (de cand avea 2.5ani) dupa ce am povestit cu o prietena care e psiholog. revin cu subiectul, promit.


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

asiza hai sa-ti spun eu, dupa mintea mea, de ce nu sunt de acord cu time-out-ul. una la mana pt ca mie nu mi-ar placea sa primesc asa un tratament. adica daca ma enervez rau, ma cert cu alex sa zicem, si el imi zice 'du-te dincolo si stai acolo 10 min si gandeste-te, sau racoreste-te sau...whatever, da' sa nu te vad 10 minute...' as innebuni. si in cel putin primele 5, l-as injura non-stop . probabil ca dupa ce m-as calma a fi totul ok. dar de ce sa ma calmez asa? intelegi ce zic? adica ar putea sa dea rezultate, dar exista si alte metode de a ajunge aici.

asta e una, e varianta buna, in care sunt implicate doar 2 persoane. dar cand asta se face IN PUBLIC, adica gradi, mi se pare umilitor. e ca si cum alex m-ar trimite in camera cealalta sa ma racoresc, de fata mai finnd cativa preteni de-ai nostri. sau , mai nasol, sa stau intr-un colt in timp ce ei discuta si isi vad de treaba. cica sa reflectez la ceea ce am facut. zic ca de la acest punct incolo e destul de evident de ce mi se pare inacceptabil un astfel de 'scaunel al rusinii' intr-o gradinita.




I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

fara legatura: tocmai am deschis o cutie de lapte dorna uht rosu (de 3.5%) si era apa chioara cu niste depuneri albe (probabil resturile uscate de pe fundul galetii de lapte)... zau ca io asa ceva n-am mai pomenit
taman ce am vazut la jay lenno, la stuff we found on e bay, o sticla de cola imbuteliata cu un gandac maaare inauntru. a, si ieri stirea cu broscuta congelata alaturi de legumele congelate care, btw, imi pareau de la bonduelle. de unde servim si noi,adica. tinea un morcov in brate, draguta de ea :)


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

nu va suparati ca va intreb,ca membra (inca) si a acestui subiect...s-a luat cineva de voi LA ACEST TOPIC?..eu nu vad nimic scris de vreo regasita pe aici...si vorba dianeirus, vorba zboara, scrisul ramane!deci? ce e cu acest proces de victimizare in grup, suferinta, pauza si altele, cand e foarte clar ca jignirile au plecat de aici dincolo, in incercarea de bagatelizare a unui subiect deschis de niste mamici?unde e libertatea de exprimare? nu e voie nici cu messu la purtator? atata vreme cat nu v-au incalcat cum s-ar zice teritoriul,nu v-au adresat VOUA nici un fel de cuvant bun sau rau, de ce suferiti asa de crunt? ca si-au spus o parere despre cineva, fiecare in felul ei?

daca e asa deranjant ce cititi..NU MAI CITITI! e foarte simplu..

cred ca ma duc langa miraco...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza,
Am apucat sa ajung la pagina 12, sa-l admir pe soferul Octavian, sa mai citesc despre discutii cu trebuie, de alegerile pe care le facem in viatza (aici, Diana, m-am gandit mult la ziua cand am aflat ca sint insarcinata si am realizat ca sint sanse mari sa-l cresc singura; si optiunile care le am pentru a reusi asta: din pacate, de atunci mi-am dat seama ca voi avea putin timp sa stau cu el, fiindca nu am de ales: trebuie sa muncesc.... in fine, nu regret nici o secunda decizia aleasa...)
Flore, abia astept sa vin la Timisoara si sa va cunosc.. cel mai probabil in iulie.. deci, aviz timisorencelor
Ruxandra, se pare ca fiind firma de constructii avem un numar de ore mai mare ca in alte firme; de aceea acum nu mai muncim toate sambetele ca la 10 ore/zi plus toate sambetele ar trebui sa intram in 75% (somaj tehnic) dupa un anumit numar de ore....
Dia, unde gasesc Babyorajel? Noi avem deja primul canin iesit.. si asa bine le doarme Luca acum...
Chinico, ce bine ca ai venit! Mi-era dor de voi
Ei... trebuie sa ma duc la sedinta... wow... azi m-am trezit plina de energie.. ce face un somn bun de la ora 21.30
Va pupicesc
Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

neata. cafea si biscuiti cu cacao. poftiti daca doriti.

azi incepe baby expo. cine vine si cand? si dupa vizita poate ramanem si la iarba verde. va pupam. o zi buna.
Manu cand ajungi in Bucuresti?

poze concurs www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in iarba si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">ganditoare

Monica si www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatard20061220_-8_Maria Cristina.png[/img" target="_blank">20.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


'neata o fi la voi
la noi... la noi nu mai zic nimic.

azi vine soacra in vizita de lucru. ajutor la bucatarie cum s-ar spune. cica ii face ea lapte de pasare lui mami a mea. si supa mai ce surpriza placuta

aseara am stat si am scris despre time-out. mi-am dat seama ca experienta e prea personalizata sa ajute cuiva. asa ca spun pas.

ieri m-am tuns un pic si mi-am schimbat culoarea. poze nu-s si nici nu vor fi curand. poate in w-end, pana atunci n-are cine.

aka, daca tot mergi la baby-expo, fa listuta cu ce e interesant. poate dau si io o fuga

manu, apropos de fuga, dam o fuga dupa tine w-end-ul asta? vineri seara, de ex? pare sa fie vreme buna in sfarsit si la noi


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput