Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

dia, mai ai cutia? fina noastra a patit la fel, i-a sunat, si i-au adus in schimb 2 cutii.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

operatiunea 'olita',este un procedeu plin de distractie...,zice ca vrea sa faca kk,doar ca sa o dezbrac...,o dezbrac o pun pe oala apoi se ridica si se uita sa vada ce a facut...
este obisnuita sa stea mult dezbracata si-i place f tare...,acum este putin cam complicat pt ca eu tre' s-o dezbrac s-o pun pe olita si apoi mai imbrac-o daca poti...
nu-i bai,perseveram noi...,pana atunci tre sa-mi aduc aminte s-o pun ca uit mereu...




Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Donia, multa sanatate copiilor!

Madaluta, multumesc pentru reguli!

Dianarus, mi-ar face placere sa mergem impreuna la schi, numai sa ne potrivim la perioada de concedii.

M-am intristat rau cu Regasirile :( :( :(. Sau n-am dreptul sa-mi scriu parerea? Sper si cred ca n-am suparat pe nimeni pe forum, nu numai la acest subiect. Si sigur nu ma victimizez.


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am senzatia ca pe aici n-am mai facut-o lata de mult timp...ce ziceti,tragem o betie?,sa moara ,sa faca daca nu vo-ti baga sub masa...si nu una doua...,toateee minunatili...

ca sa mearga spritzul...www.youtube.com/watch?v=RnqmJxjtTl0&feature=related" target="_blank">bine






Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

dandusa, asa si la noi.cum il pun cum se ridica..o perioada parea interesat de oala, a fcut de cateva ori..apoi s-a plictisit...asa si cu spaltul pe dinti care era fun, dup aia nu a mai fost, acum iar e in voga

nu are rabdare sa stea pe oala, l-am pus pe wc, imi arata pampersul ca vrea sa faca sau ca deja a facut dar cand il dezbrac si il pun pe wc vrea sa fuga..daca ma vede pe mine ca fac, incepe si se screme..e haios foc..deci stie ce se face acolo, da nu vrea el deocamdata...

o luam incetisor..si eu il pun zilnic...cateodata daca e plin mai isi da drumul, alteori se ridica si face langa oala uitandu-se cum picura..dar atunci cand face ma pune sa arunc continutul la wc si sa trag apa..daca nu fac asta e jale...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by chris80

dia, mai ai cutia? fina noastra a patit la fel, i-a sunat, si i-au adus in schimb 2 cutii.

chris + alexandra

bebeii nostri





da, mai am cutia, ca ma gandesc sa-mi fac drum pana la protectia consumatorului cu ea .. da' chiar nu e posibil asa ceva ....
ca un facut , noi nu bem dorna de obicei, noi bem fulga rosu, dar era pana de fulga in real si am luat dorna. mai am un bax, mi-e si groaza sa mai deschid alta cutie
diana, am vazut si eu broasca din punga de bonduelle ... si noi tot bonduelle folosim ... yakk, sa apara odata toate legumele in piata, sa nu mai luam congelate. si anul asta o sa pun eu la congelator legume, sa stiu de-o treaba macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

chiar, ce legume mai gatiti la copii?? azi am facut fasole verde cu cartofi si conopida.. halal combinatie, dar atata m-a dus capul, si atata mai aveam prin frigider ... azi dau o tura prin piata sa vad ce legume prospete au mai aparut...
chiar, v-am povestit ca acum vreo 2-3 luni am cumparat o bucata de broccoli mare din real si am bagat-o si apa s-o desfac buchetele si au inceput sa iasa viermi din ea? .. si asa de bien araata, nici vorba sa-mi dau seama ca nu era ok... de atunci am cumparat numai broccoli congelat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

dia, io nu poci sa spun ca i-am gatit legume ca atare... adica ne rezumam la mai vesnica crema de legume (adica.. morcov, cartof, albitura plus patrunjel sau leustean sau frunze de telina) pe langa care adaug piept de pui, sau ficatel.. in rest, fac supa de pui cu taitei sau cu galuste, ca si pt noi, deci cu toate cele inauntru, doua polonice pline ochi, bagat belnderul o data, mai arunc si niste miez de paine sa se mai ingroase (sau crutoane, depinde daca am chef sa fac), iaca masa de pranz.. sau ciorba de vacuta, tot cu crutoane, tot la oala comuna... in rest, ce sa zic.. mai un piure de cartof cu peste, mai o punga de legume la cuptor cu ficatei, mai un ostropel, mai un piept de pui pe gratar... daca te intereseaza si ai rabdare (si ai copil care mananca :)) ), poti incerca niste legume autohtone pe gratar (vanata, ardei, rosie..desi rosia se cam lipste, da' e buna rau.. si merge si-o felie de ananas..dar aici iar vin eu cu papila bolnava :)) depinde de gusturi :) ). si stiu ca e o tigaie de-aia de diverse meniuri chinezesti, speciala pt facut legume sote, cu sau fara ulei - varianta fara ulei pt copii, ca merg foarte bine si-n suc propriu, sau cu nitel suc de rosii... dar na, tre' sa ai copil care "gusta" asa ceva... i-am dat motanului ardei, rosie, castravete..ce sa faca cu ele altceva decat ce-i dicteaza rasa?? le-a luat la invarteala pe jos cu labuta :)) nicidecum sa bage in gura sa si roada :)) o veni vara, ne-om face mai mari, si-om da noi si de gustul unei salate :))
asa.. tot cu legumele, ce mai vroiam sa zic.. poti sa faci o lasagna cu spanac, sau placinta cu praz/spanac.. budinca de spanac la cuptor, cu nitel cascaval ras in ea..e o minunatie :) io degeaba as presta asa ceva.. pt fi-miu ar fi egala cu zero o astfel de masa (in conditiile in care noi inca mai prestam cereale la borcanas, iaurt cu banana pisata... deci meniuri grele, dom'le... :)) ), dar daca oana pare interesata..pofta mare :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Dia, in legatura cu legumele, la noi se gatesc urmatoarele:
- orez cu legume (mix congelat)
- mazare (ii place mult lui Victorila)
- spanac
- fasole verde (mai rar)
- urzici (sunt la moda luna aceasta si au mancat bursucii cu placere + usturoi si mamaliga)
- cartofi
- supa cu de toate: morcovi, telina, pastarnac etc.
si cam atat imi vin in minte.
Mai nou asortam la fiecare masa rosii sau salata verde.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

am uitat sa zic.. mai fac si mancarica de fasole verde (cu piept de pui, putin usturoi, rosie maruntita si marar), mazare (ca la fasolea verde, dar si cu cartof), tocanita de cartof (la asta bag vitel, pe care-l fac separat in cuptor), dar nu foarte des, pt ca dureaza mai mult si sincer..nu am timp..si-n plus, nici nu se arata inca a fi foarte mare amator :) da' merge pt noi :))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput